NiKlWS- EN A OVERT i NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I) p e ton rant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 15 November 1388. N°. 270. 202* Jna.-gaiiK. A VERTEN TIEN: Bureel: Scheepiiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. B1NNENLANDS0HE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Voor Leiden, per maandenI 1.25. Franco door liet geheele rijk, per maanden 1.60. i'rijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8 Ie alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling V3n liet toezicht bij het oprichlen van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen vergunning is verleend aan 51. SPRUIT, te Leiderdorp, en rechtverkrij genden lot hel oprichlen van «ene melk en bolernering met een locomobile voor de bolerbereidingin hel perceel aandeKorle Mare n°. 2. En geschiedt hiervan openbare kenuisgeving door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. LeiDF.sden 12 November 188S. I.EIDKA', 14 November. We outvingen heden het verslag van de vijf- en dertigste algemeene vergadering der NederlandscheGustaaf-Adolf-Vereeniging, gehouden te Utrecht, den lOen October 1888. Uit dat verslag zien we dat de feestgave is geklommen tot een bedrag van f -557, w aarvan Leiden f70 bijeenbracht, en wel de hoogste bijdrage van alle afdeelinge». De ontvang sten der vereeniging hebben bedragen f 21,680,98s de uitgaven f 12,905,72s zoo dat een batig saldo bleef van f 8,775,26. De afdeeling Leiden telt 208 leden, waarvan het bestuur bestaat uit de hrereu prof. L. W, E. Rauwenbotf, dr. C. J. Van Ketwich, H. P. C. Gerlings, dr. H. G. Hagen, ds. 8. H. J. De Wolff, E. Van den Brandcler en prof. C. P. Tiele; de vrouwenvereniging telt alhier 330 leden, waarvan het bestuur bestaat uit de dames mevr. Ranwerihoff- Tobias, mevr. Frentzen-Sijthoff, mej. L. Hubrecht, mevr. De Laat de Kanter, mevr. Le Poole—De Vriezemej. A. C. W. Scholten en mevr. Schneither -Jonkheim. De kegelbaan aan den Burg is gereed en gisteravond reeds in gebruik genomen. De baau heeft een uitstekende lengte en is goed verlicht en verwarmd, voor zoover dit bij 't verwarmende kegelspel gewenscht is. Heeds onderscheidene kegelclubs hebben zich voor een avond per week of om de veertien dagen vao de baan verzekerd, terwijl ook dagen voor losse partijen zijn gereserveerd gehouden. Hedenavond zet reeds het eerste kegelgezelschap zijne wintercampagne in. Ook de biljardzaal, eveneens geheel nieuw gebouwd, is gereed en hedenmiddag voorzien van een geheel nieuw biljard uit de Goud- scbe fabriek, een biljardsoort waarvau in Leiden nog geen exemplaar geplaatst is. In een oogwenk is 't tot tafel in te richten. Op de groote zaal van 't koffiehuis zelf is een biljard weggeuomen, zoodat er daar nog twee staan en heel wat meer ruimte om te spelen aangeboden wordt. Hier en daar zijn gaslampen naar de nieuwste vindingen aangebracht, de nieuwe biljardzaal wordt gezellig verwarmd en is van een buffet vooizien. Aldus heeft de Burg in groote male aan gezelligheid gewonnen en wordt't zoodoende bet brandpunt van gezelligheid voor de win teravonden. De pachter, de heer J. F. Wafelbakker, beeft 't waarlijk aan activiteit niet laten ontbreken, maar is er dan ook in geslaagd voor elk wat wils te zorgen. Nu overal weêr kegelbanen worden ingericht is 't zeker van geen belang ontbloot dat men midden in de stad zulk eene inrichting kan vinden, waar voor de gezelligheid al hel mogelijke gedaan is en nog gedaan zal wor den. Tot leden van de commissie voor de maskerade, die in 1890 alhier zal gehouden worden, ziju gekozen de beeren 11. C. Six, W. L. C. F. Van Rappard, G. Michiels van Kessenich, C. A. A. W. Van Lynden en H. W. Van Pallandt. UN IV EK 8 IT KIT. Heden werd bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap aan de rijks-uiversiteitalhier, de beer P. J. A. A. M. Van Nispeu tot Seve- naer, geboren te Arnhem, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: De invloed der Armenwet op de rechtspersoon lijkheid". OFE1CIEKL.K BKKIi'HTKN. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige off. v. gez. le kl. van het leger in Ned.-lndië F. G. A. Huber, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Dec. 1888, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. De minister van koloniën zal op 16 dezer geen audiëutie verieeuen. Door Z. M. is, met ingaog van 1 Dec. a. s., bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot reserve off. v. gez. 2e kl. B. Smits, arts, te Bunnik. De koning van Denemarken heeft be noemdtot commandeur der Dannebrogs- orde, den schout bij nacht J. B. A. De Josselin de Jong, directeur en commandant der marine te Willemsoord, en tot ridder dier orde deu kapt.-luit. ter zee W. M. E. Bervoete, commandant vau Zr. Ms. schroef- jtoomschip Alkmaar. Menigmaal wordt geklaagd, dat in de gevangenissen goederen worden gemaakt, waardoor groote concurrentie wordt veroor zaakt aan fabrikanten, die niet van die staatsgelegenheid gebruik maken, liet vol gende mag zeker daaronder wel gerekend worden. Door eene firma, fabrikant van passementeriën, uit eene andere gemeente te Breda gekomen, zijn een aantal weeftoe- stellen in de gevangeuis aldaar opgesteld, waaraan ruim eeu 50tal gevangenen zich bezighouden met het vervaardigen van pas sementen. Naar men zegt, kan deze firma niet, tenzij zij van de gevangenis gebruik maakt, concurreereu met fabrikanttu in Duitschlaud. Het is toch zeker wel geoor loofd, bedenkingen te maken tegen genoemde fabricatie iu de gevangenis. [Maasbode.) De opbrengst der Noord Znidbolland- sche Stoomtrwgin. Haarlem—Leiden Oct. 1888 f 6866.44 tegen f 6772.91 Sedert 1 Jan. 1888 f70,078.42} tegen f65,316.15}. Toen dezer dagen te 's Hage de prijzen der tentoonstellings-loterij inoesteu worden afgehaald, kwam een juffrouw aan bet bureau. Ze bad gezieu, dat op een vau haar lootjes een prijs was gevallen, en nu kwam ze eens vragen wat dat vias. Nagezien; 'twas een hoofdprijs, een sierlijk schrijfbureau. En dan had ze nog <en lootje, dat er met eeu prijsje uitgekomen was. Weer nagezien tweede hoofdprijs, een paar prachtige vazen. f Wel, wel," zei ze heengaande, 't is toch nogal aardig voor mijn vijf lootjes." Ik beachrijf u de blikken niet der comité leden, die er allen met nieten uitgekomen waren. UitDbl.) Gisterennamiddag is uit Grimsbj te Scbeveningen telegraphisch bericht ontvan gen, dat in eerstgenoemde haven door een Eugelscbe vischsmak een groote partij netten met toebebooren is aangebracht, afkomstig van eeu bomschuit van den reeder R. De Niet. [Vod.) Bij gelegenheid van den gedenkdag van Neêrlands onafhankelijk volksbestaan zal in de recreatiezaal van de kazerne van het regiment grenadiers en jagers te's-Hage Zaterdagavond aan de onderofficieren een feest worden bereid, bestaaude uil eeu concert van de Kon. Ned. kapel, afgewisseld door voordrachteu, en een bal. Aan eiken onder officier wordt bovendien eene geldelijke tegemoetkoming gegeven. Ook aan de kor poraals en mauschappen zal een feest worden bereid. Zondagavond kwam ter reede van Scheveningeu de Ville d'Anvers, het Bel gische stoomvaartnig ter uitoefening van de politie op de visscherij in de Noordzee. Het vaartuig kwam van Duinkerken, na te voren onder de Engelsche kust verblijf te hebben gehouden, maar was wegens tegenwind hier heen gestevend. Gisteren kwamen drie man van de equipage met een boot aan wal, deden te Scbeveningen eenige inkoopen en gaven te kennen dat het vaartuig eerst bij weersverandering de reede zou verlaten. Onder de Engelsche kust had de Ville d'Anvers, de Scbevenmgsche vloot in goeden welstand ontmoet, hoezeer 't onstuimig weder wel eenige schade zoa veroorzaken. Men meldt aan de Avondpost uit Delft: Gepasseerde week vervoegden zich bij den deken der R.-Katholieke kerk, alhier, twee personen, als nonnen gekleed, met het doel om gelden iu te zamelen voor de stichting van een klooster in Hongarije. Welwillend werden zij naar eenige voorname ingezetenen verwezen, bij wie zij voor dit doel een be langrijk bedrag aan geld inzamelden. Bij een der familiën alhier werden zij gelogeerd en bij een andere te dineeren gevraagd. Zeer voldaan (vertrokken zij vau bier naar FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, 124). .Beste Harmon, het zal u zeker ge noegen doen te hooien, dat owe vrouw de schitterendste ster was aan dien rijken sterrenhemelen dat zijeven als altijd een tal satellieten heeft gehad." Harmon's gezicht toonde duidelijk hoe de jaloezie hem pijnigde. Hij vatte zijn vrouw bij den met joweelen bezeiten arm en vroeg: .Waart ge uu gelukkig, Agues, toen gij in de armen van anderen door de danszaal kondet zweven, in de armen van mannen, die u woordjes van liefde, van betooveriug en allerlei onzin in de ooren fluisteren r' .Wie is gelnkkig op deze wereld?" waren ten laatste hare woorden. Daar bestaat geen geluk. Dat is een sprookje van moeder de Gans. Men gaat naar zoo n bal omdat het eigenlijk precies hetzelfde is waar men sich verveelt. En als dat nu eenmaal ons noodlot is, dan is het dansen misschien nog te verkiezen boven het klagen en weenen." .Ge zult mij nog eens krankzinnig maken I" riep Philip uit en stootte zijn gade woest van zich af. 't Is eeu wonder, dat ik u nog niet vermoord heb." .Ik wilde, dat gij het deed," zeide Agnca met een zachte, bedaarde stem, maar zij zag daarbij haren jaloerschen echtgenoot vast iu de oogen. .Ik wilde het van ganscher harte." ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Ik verliet met Gerald Fortes de woning van mijn ongelukkige!) vriend. Die twee schijnen niet bij elkaar te passen. Ik geloof, dat dit huwelijk eene schromelijke vergissing is geweest," zeide Fortes onder het huiswaarts keeren. .Dat moet u zeker wel zoo voorkomen. Ik herinner mij, dat gij te Parijs al zeer tegen dit huwelijk waart iugenomen," ant woordde ik. Hij wierp mij een woedenden blik toe en bij de zijstraat nam hij afscheid van me. De nachtelijke scèue, die ik in Har mon's huis had bijgewoond, werd door meer heftige toonceleu gevolgd, waarvan ik gedurende een week getuige was. liet nachtelijk onheil van het jonge paarwerd in onze gezelschapskringen druk besproken en elkeen wist, dat Harmon z:jn jeugdige gade, tot gekwordens toe, beminde en dat beiden zeer te beklagen waren. Eene scheiding moest onvermijdelijk het gevolg dier wanverhouding worden, meende men. Mevrouw Hatmun zwaaide deu scepter als kouingin der schoonheid en bezat een aantal bewonderaars. Met koortsachtigeu ijver, volgde zij al de dwaasheden der mode en waar zij zich vertoonde, was ook de booze geest van het echtpaar, was Gerald Fortes. Hij was een dagelijksch bezoeker van hun huis en scheen op man en vrouw beiden, een oubegrijpelijkeu in vloed uit te oefenen. Harmon was voor alle mannen dwaas jaloersch, alleen voor hem niet. Ik kon daar geen uitlegging voor vinden en kan dat op dezen oogen- blik nog niet. Zijn vrienden trokken de schouders op, als ziju blindheid voor dien man ter sprake werd gebracht en fluisterde elkander dingen in het oor, die zij niet hardop hadden durven zeggen. Maar Har mon vermoedde van dat alles niets. Op een schitterend diner bij een der eerste families van Boston, zag ik het laatst de echtelieden te zamen. Agues zag er dien dag betoovereud uit en Philip was weder in zijne sombere stemming. Natuurlijk waa ook Gerald Fortes aanwezig. Hij wist het steeds zoo te schikken, dat hem eene in vitatie gezonden werd op elk feestdat door mevrouw Harmon werd bijgewoond. Na het diner had er een hoogst onaan gename scène plaats. Agnes had gezongen en werd door complimenten als bestormd. Een schaar van bewonderaars verdroug zich om de schoone vrouw, waarbij vooral een jong luitenant, door zijne overdrevene bij valsbetuigingen ieders aandacht trok. Een poos zag Philip dat alles aan, of schoon op zijn gezicht duidelijk voor mij stond te lezen, wat er in zijn binnenste omging. Eindelijk stormt hij door de menigte en vat zijn vrouw met zulk een wildeu drift bij den armdat de sporen zijner vingerindrukken daarop zichtbaar bleven. Hij overlaadde haar met de bit terste verwijten. Alle aanwezigen waren door die scène pijnlijk getroffen. Krordi vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1