Door (li* duisternis en de gladheid uiLleid, genakU Zondagavond de bejaarde zeeman Manu« Ackooy bij Scliagen up Int ij*, met het treurig gevolg dat inen hein gi.iUTiuürgen dood op het ijs von I liggen. Te Wageningen hebben zich voor on der wijzcres aan eene openbare school (jaar wedde f 575) niet minder dan 81 sollicitan ten aangemeld. Ken brutale ditfstal vond gi-terenvoor- iniddag te Arnhem tusschen elf en twaalf uur plaats ten huize van den heer 11. A Huiberts, horlogemaker, in de Weverstraat, eene straat met druk verkeer, in het mid den der stad, en waarbij, in de onmiddel lijke nabijheid zich steeds een politiebeambte bevindt. Van eene korte afwezigheid te huis komende, vond de eigenaar de beide deuren die tot zijnen winkel toegang gaven opengebroken, en miste 12 gouden en zil veren horloges die lu-m zei ven toebehoorden, en 2 gouden horlo_.es die hem in reparatie waren toevertrouwd. De politie doet onder zoek. Men schrijft uit Knschede aan de /j\oCl. Door de firma Van lleek Co. is aan drie barer arbeiders medegedeeld, dat zij hen niet langer kunnen gebruiken, daar geble ken is, dat zij in hunne fabrieken, tegen het verbod, gelden voor de werkstakers in gezameld hadden. Hel rapport der commissie van fabrikan ten stelt de firma Jannink in het gelijk, wal de loonen betreft, doch niet wat aangaat het boeten systeem. Kr is thans opgericht eene. vereenigmg van fabrikanten om in het vervolg het uitbreken van eene werkstaking te voorkomen; de statuteu zijn vastgesteld en het bestuur is gekozen, bestaande uit de leden der tegen woordige commissie. Van dc ontslagen arbeiders zijn zestien heden toegelaten, nog eenige andere hebben toelating verzocht. Uit Enschede wordt aan de N. B. Cl. gemeld Tegenover de door den afgevaardigde van Schoterland aan de socialisten alhier gezon den f 100, afgezonderd zooals hij schrijft van zijn traktemeut als lid der kamer, ten behoeve der werkstakers, zond de Assensche afgevaardigde W. A. baron Van der Feltz aan den burgemeester alhier f 100 voor de niet werkstakers. Dit bedrag zal onder de werkzaam gebleven arbeiders bij de firma Jannink worden verdeeld. Gisterenmiddag om één uur trachtten eenige socialistische heethoofden vlak voor de fabriek van de firma G. Jannink en Zonen de goed gezinde arbeiders op te ruien en heu terug te houden het werk voort te zetten, de politie hinderde hen evenwel alras, zoodat zij zonder gevolg konden heengaan. Alles blijft overigens rustig, wanordelijkheden had den niet plaats. Zaterdagavond is te Hoinroert» de vrouw van een oppassend arbeider, juist toen men zich ter ruste zoude leggen, weggeloo- pen. Zij is bij Jutrijp voor het laatst ge zien, dus op den weg naar Sneek, doch later heeft men niets van haar vernomen. De vrouw is ongeveer 50 jaar. De aan leiding tot deze vieeinde handeling is onbe kend. Eenige jaren geleden beeft, insgelijks in bet win tergetijde, in hetzelfde dorp een man zijn vrouw verlaten. Na ecu half jaar kwam hij echter terug. Al bedelende was hij tot aan de grenzen van Frankrijk gekomen en vandaar, insgelijks bedelende, teruggekeerd. Maandagavond is te lluizum een alleen staande boerenplaats von W. Terpstra geheel afgebrand. Een aauzienlijke hoeveelheid gra nen en verscheidene runderen werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Zondagmorgen ontstond een begin van brand iu bet geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te 's llertogenboscli. Mei behulp van hel dienstdoend personeel en de brandspuit der infanterie, die zich in den kortst inogelijkeii tijd ter plaatse bevoud, was liet vuur spoedig gebluscht z»«nder noemenswaardige schade te hebben aan gericht. Uit Tilburg wordt aan bet llbl. geseind Een der treinen van den Grand Central Beige is ontspoord te Weelde-Menplas, waardoor 45 minuten vertraging ontstond Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nadere bijzonderheden ontbreken. Zondagavond reden eenige jongelieden per rijtuig van Wouw naar Hozondaal, toen hel paard onderweg plotseling schrok en op hol sloeg, zoodat de jongelui in volle vaart met paard en rijtuig in eene sloot terecht kwamen. Twee vau hen werden ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de anderen eenige kneu zingen bekwamen. Het rijtuig was erg be schadigd; alleen het paard kwam meteen koud bad vrij. W- 2 us o BnmLVNDSCIIK BERICHTEN K 10 I. 4 15. Dc politie heeft nog geen spoor van den moordenaar van \Y hitcchapel ontdekt. Wat echter den man te wachten slaat, voor hot geval hij op straat wordt gevat, bleek Zon lagavoi d b j ecu loos alarm. Onder liet geroep „Lynch liiin" vervolgde een troep volk een man, die blootshoofd en met een zwart gemaakt gezicht in de buurt van Whitechapcl rundliep en voor „Jack tien moordenaar" werd uitgekreten. Van alle kanten werd hij aangevallen en zonder twijfel zou liet slecht met hein zijn afge- loopen, indien niet een vi'-rtal politieagenten door eenige vrijwilligers uit de menigte bijgestaan, den vluchteling iu bescherming had genomen. De toau verzekerde, dat hij werkzaam was in het St. George Hospitaal, uiaar werd toch, gedeeltelijk ook ter eigen v» iigheid, mar het dichtst bijzij tide politie bureau gebiHcht. Hij nader onderzoek bleek spoedig, dal de tnan een geneesheer was, die als vrijwil liger detective zich de taak had gestel 1 den misdadiger op te sporen. Na zich vermomd te hebben, doorkruiste hij de geheele wijk, Joch spoedig viel hij iu het oog en werd hij het eerst door een soldaat aangewezen. Ten gevolge van de tijdige tusschenkomst der politie kwam de onvoorzichtige dokter er inet een paar builen en kneuzingen af. Na een paar uren in het bureau te hebben doorgebracht, werd de dilettant-detective weer op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk zal hij zich vooreerst wel niet meer aan dergelijke gevaarlijke proefnemingen wagen De straat, waar de uioord is gepleegd, werd gedurende den Zondag door duizeude i nieuwsgierigen, uil alle deelcn der stad be zocht. Een sterke politiemacht hield echter den toegang tot het slop, waarin Mary Jane's woning zich bevindt, afgesloten, zoodat niemand tol daar kon doordringen. Bij het later onderzoek bleek, dat in den nacht waarin de moord werd gepleegd, iu het vertrek een flink vuur op den haard heeft gebrand. Blijkbaar heeft dus de moordenaar alvorens zich uit de voeten te maken eenige voorwerpen verbrand. De ascli is daarom zorgvuldig bewaard en zal aan een nauw keurig scheikundig onderzoek worden onder worpen. Aan geruchten van allerlei aard is nu-, tuurlijk geen gebrek. Ook hier ter stede werd gisteravond, nog wel als extra lijding, weer het bericht verspreid, dat de moor denaar aan boord eeuer veeboot bij de Suez steigers was gevat, doch evenals alle derge lijke tot dusver verspreide geruchten bleek ook dit spoedig volkomen ongegrond. Sir Charles Warren, liet hoofd der politie te Londen, heeft zijn outslag inge diend, daar hij de berisping niet wil aan nemen, door den minister van binuenlaudsctie zaken tot hem gericht, naar aanleiding van een door dei» heer Warren in het te Londen verschijnend Murrays Magazine geschreven artikel over de politie. Voor de Farnell commissie heeft de weduwe Blake uitvoerige mededeelingen ge daan omtrent de verhoudingendie de Land- Liga lusschen de pachters van lord Clanri- carde en hun landheer had doen outstaan. Haar man was ten slotte door de boeren vermoord, ofschoon hij als lentmeester, alle moeite had gedaan om van den lord zijn principaal, eene verlaging der pachten te verkrijgen. Zooals men weet heeft Paruell een proces wegens laster tegen de Times voor het hof van Edinburg gebracht. Dat hol heeft zich competent verklaard; de Times komt nu hiertegen op en eischt nietigver klaring van die uitspraak. Iu het proces van de Times tegen de Parnellisteu kost iedere minuut, die de be handeling duurt, 8 p. st., ieder uur 180 p. st. en daar de zittingen dagelijks wel vijf uren iu beslag nemen, iedere dag 900 p. st. Hiervan uioet de Times 500 p. st. betalen, de Parneilisten 20ü p. st. en de staat de rest. liet stenographisch bureau kost dagelijks 40 p. st. De verdienste!) vau de leden van de rechtbank zijn ook de moeite wel waar i. liet openbaar ministerie krijgt 100 p. st. voor eiken dag, de advocaten 75, 50, 40 en 80 p. st Voor de Times bedragen de gezamenlijke onkosten, die tot uu toe gemaakt zijn, 68UÜ p. st. of 75.600 gulden. Gladstoue hield te Wolverhampton geen redevoering, wegens het lawaai, dat in de zaal der meeting werd gemaakt. Hij ging van daar naar Oxford, waar, naar men zegt, eene vijandige demonstralie tegeu hem werd gehouden door de studentin. Volgens de Pall Mall Gazelle is de toestand in het door Engelsche eii Egypti sche troepen bezette Soeakim inderdaad ernstig. Korten tijd geleden beproefde het garnizoen een nachtelijken uitval, die ge lnel un>!ukte. Eene poging om de kanon nen der Soedaneezen te vernagelcu werd door den vijand op krachtige wijze afgesla gen. Generaal Grenville, die tijdelijk te Soeakim vertoefde, is naar Caïro terugge keerd met den indruk dat 1 et garnizoen zich tol zuiver defensieve maatregelen moet bepalen. A Wti l& 1.9 H. Bij de kamer is ingediend een wets voorstel tot het in het leven roopen van een comité diplomatique. Dit ccmité zou uit 21) leden bestaan, waarvan 12 door de kamer en 8 door den seuaat benoemd zou den worden; liet zou alle instructies ont vangen door den minister van buitenlandsche zaken aan de diplomatieke agenten gegeven en advies uil te brengen over de onderhan delingen en van te voren ouderzoeken alle ontwerpen van conventies en van tractaten. Eindelijk zou liet comité geconsulteerd worden voor de benoeming van gezanten en gevolmachtigde ministers. In den Zaterdag gehouden ministerraad heeft de heer Floquet medegedeeld, dat het besluit van 2 October bclrtfl'eude de vreem delingen in het geheele land zonder moeite werd toegepast. Alleen te Parijs hebben zich niet minder dan 129.1'Ot) vreemdelingen aangemeld. liet boulangislische comité vau pro- pagandc had Zaterdag de kiezers vau het 15e arrondissement tot eene bijeenkomst opgeroepen. De meerderheid der opgeko- inenen bestond echter uit revolulionnairen. Zekere „burger" Gouraud voerde het woord over „de persoonlijkheid onder de republiek". Toen hij Tiers eenigszins aanviel werd er geroepen: „maar Boulanger was zijn knecht". De helft der zaal protesteerde. Een weinig verwarring ontstond. Spreker besprak eindelijk maarschalk Mac-Mahon: „een zeer dapper man, maar dom in de politiek". Men begrijpt, wat hier dom beteekent. „Het was een b.riepen de revolu lionnairen en dan: „we hebben geen sabels noodig". Ge hebt die woorden niet be grepen! antwoordden de boulangisten. De voorzitter roert zijn bel. Bons! een versch ei wordt voor zijn voeten verpletterd. Er zijn er die dit projectiel voor dynamiet honden. Men schreeuwt en dringt. De bel blijft luideu. Bons! een tweede ei plakt een zon op het behangsel achter den voorzittcrstoel. De president, de heer De Ménorval, staat op: „burgers!" roept hij, „als het spreekgestoelte bedreigd wordt, zie dan wat ik doe en ik zweer u dat ik geen revolver bij mij heb" en de spreker ging met over elkander gekruiste armen voor het spreekgestoelte staan. Een derde ei vliegt langs zijn ooren. De anti boulangisten juichen. De boulangisten protesteeren. Eenige bestormen het spreekgestoelte oui de bestuurstafel te bemachtigen, anderen om haar te beschermen. Wat zal er gebeuren? Volstrekt niets; maar een onbekend gebleven hand draait hel gas uit. „Dat is ecue laagheid! onze entréegelden. Opent de deuren! dood aan den eigenaar," hoort men roepen. De eigenaar der zaal zweert dat hij geen schuld heeft. Een gedeelte der aanwezigen gaat heen; maar eeu der burgers heeft een eindje kaars ontdekt, dat hij aansteekt. Leve de Commune!" wordt geroepen. De burger zwaait zijn brandend eindje kaars boven de bestuurstafel. Een vijftiental revo lutionairen beklimmen met hem de hoogte, waarop de bestuurstafel staat en zingende: „laten wij de Carmagnole dansen!" begin nen zij om het eindje kaars iu het rond te loopen. „Burgers!" roept eindelijk een revolu tionair, „de boulangisten zijn heengegaan. Laten wij werken, nu wij onder ons zijn. „Men weet wat de revolutionairen onder werken verstaan." (D. v. Z-II sn 's Gr.) Te Mnrseille, waar reeds zooveel on behoorlijke zaken in het bestuur der gemeente aan het licht kwameu, zijn thans weder verduisteringen ontdekt bij het beheer der accijnzen. Twee beambten, een controleur en twee bedienden eener stoomvaart-maatschappij zijn in hechtenis genomen. De knoeierijen schijnen sedert langen lijd gepleegd te zijn, tot eeu gezamenlijk bedrag vau 1 millioen. PA JE. De heer Canovas is te Madrid terug gekeerd. Een overgroote menigte wachtte hem aan het station op. Toen hij verscheen weerklonk van alle kanten gefluit. De po gingen der politie en der gendarmerie waren volkomen machteloos om de manifestatie te bedwingen, e gendarmerie te paard verge zelde het rijtuig vaa den heer Canovas, ge volgd door het volk, dat niet ophield te fluiten. De lieer Canovas is bij zij» schoonvade afgestapt op den boulevard ilella Castilliaiu. De studenten eu de menigte, welke dacht» dal hij in zijn buis teruggekeerd wa<, dedei manifestaties voor dit huis. De gendarm» le paard moesten tweemalen charges mal» achter bet rijtuig van den lieer Canovai, waarvan de glazen inet steenworpen werden verbrijzeld. l)e lieer Canovas toonde eene groote koelbloedigheid. De prefekt uier» zich herhaaldelijk in het gedrang en iua zelf de ateenwerpers in hechtenis. ITA LIK De minister-president, de heer Crispi, heeft aan den gezantschaparaad üérard de verzekering gegeven, dat de Ilaliaansclie regcering den nieuwen Fransclicn gezin bij het italiaanache hof, den heer Marian, op de meest welwillende wijze zal outvn,. gen, en dat zij weuscht aan liet bestaande misverstand een eiude te zien komen. De jongste reis van knzer Wilhel» heeft aanleiding gegeven to' een zonderlii; proces, dat binnenkort voor de rechtba» van lindine behandeld zal worden. Daar het stationsgebouw van Ponti-bbi, iiet eerste Italiaanache spoorwegstation n He Carvische Alpen, van hout gebouwd u en er schamel uitziet, had de Italiaanscbt lege; ring bevel gegeven bet armoedig aan zien van dit gebouw door decoraties voot het oog te verbergen, daar het eerste hu» dat de Keizer in Italië zou opmerken, niet vervalleu mocht uitzien. Tot dit doe had de prefect van Udiue eeu behanger nan Pontebba gezonden; maar toen deze laatste aankwam vernam men door een telegraa dat de keizer niet te Pontebba zou stilhouden. Bijgevolg besloot men geene kosten vow decoratief te maken. De behanger keerde naar buis terug, maar wijl hij alles, wn voor bet decoreeren noodig is aangekocU had, eischt hij thans vergoeding der gemaaklt kosten. De regeering schijnt echter 'smais rekening te hoog te vinden en weigert bij gevolg te betalen. De behanger heeft nu drl zaak bij de rechtbank van Üdine aanhangig gemaakt. BBITSCHLiS De Nordcl. Allg. Zeitung neemt bei tegen Duitscliland ophitsend artikel over van bet Parijsche blad Rappel omtrent hs vreemdenlegioen, eu doet daarbij uitkoop, dat de minister Lockroy eigenaar is van dt Rappel, hetgeen aanleiding geeft tot de gr vo'gtrekking, dat de tegenwoordige Frauschi regeering bet aanzetten tot den oorlog billijkt De Rordd. Allg. Zeitung bepaalt er zich toe, de aandacht te vestigen op deze houding der Frausche regeering, opdat ieder weu wie dc schuld draagt, wanneer de vrede niet kan gehandhaafd worden. Dat Duitschlandi politiek naar den vrede streeft, behoeft ge» betoog, en de verantwoordelijkheid voor het storen van den vrede zou enkel eu aileen Frankrijk treffen. Men meldt thans dat, tengevolge vaa een onderhoud van den Wurtembergscbet premier, Von Mittnachl, met den koning te Nizza, twee van de drie Amerikanen, dit zulk een gewichtige rol in ziju gevolg ver vulden, hun ontslag hebben gekregen ei vertrokken zijn om niet meer terug te keerea. De derde, Jackson, die niet bij de veel besproken schandalen betrokken was, blijft 's konings particulier secretaris. XOOIIH EBE V. Uit Chrisiiania komt het bericht, dat de expeditie van dr. Hansen, dwars doot Groenlaud vau het oosten naar het westen, goed geslaagd is. Den 4den October warea de reizigers behouden te Godthaab aange komen. De Zweed Westmarkdie uit dei Congo is teruggekeerdzegt dat hij vaa een vriend, die daar nog ia, een brief ont ving, inhoudende dat twee mannen vau Zanzibar, die tot Stanley's expeditie behoo- ren, ontsnapt waren op het oogenblik dat Stanley, door talrijke vijanden aangevallen, doodelijk gewond werd. I» O» T EE BIJ H. De beroemde hoogleeraar aan de me dische faculteit te Weenen, dr. Vou Bamberger is aldaar in den ouderdom van 66 jarea overleden. Hij was in 1872 zijn leermeester prof. Oppolzer opgevolgd, na van 1854 al reeds hoogleeraar te Würzburg geweest t« ziju. IERVIK In strijd met de raadgeviugeu van Kist itch, heeft de koning verklaard dat bij bet iu zijne proclamatie ontwikkeld pro gramma tot het eind -zal volgeu. TVHKIJK De Daily Newt verneemt uit Kon- stautinopel, dat de Porte naar aanleiding van Rusland's aandringen op de afdoening der achterstallige krijgsschatting, aan

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2