O £1 NIEUWS- K.N ADVERXI NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. (11 mailt verschil ut dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 12 November 1888. N". 267. ADVERTENTIE!*: Uitgevers: Gebroeders Muré. ABOSSIEKIEfiST: Voor Leidenper :i maanden Franco door liet geheele rijk, per 'I maanden S'rijs per \uminer 10 <Vnt. I 1.25. 1.00. 202° JitarKmiK. Van 1b regels 0.90. Elke regel meer0.15. •iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Seheepinakerssteeg 6. Aan de geaUoiineerdeii op de llan- delingeu en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijnde nos. 222 233 der Ingekomen Stukken ver zonden. LEIDEN, ÏO November. Toestand de» koning». Het officieelc bulletin in de Staatscourant van gisterenavond luidt aldus: Volgens verklaring van 's konings ge- neesheeren, kan de laatste acute ongesteld heid van Z. M. al? nagenoeg geweken beschouwd worden. De voeding gaat in de laatste dagen veel Ueter, en men mag zich vleien, dat de krachten langzaam zullen bijkomen. Wal den algemeenen gezondheidstoestand van den koning aangaat, zoo mag deze op dit oogenblik vrij bevredigend genoemd worden, hoewel met het oog op het chronisch lijden van Z. M hoogstderzelver toestand altijd de grootste zorg vereisclit. Door Z. M. is het eereteeken tot be looning van eervollen, langdnrigen werkelij- ken dienst bij de schutterijen toegekend aan den heer Guillaume Nicolas Van der Koog, kapitein bij de dienstdoende schutterij alhier. Inkomstenbelasting. De Vrijzinnige Kiesvereeuiging alhier hield gisteravoud in het nutsgebouw eene openbare vergadering ter bespreking van het bij den gemeenteraad aanhangige ontwerp van in komstenbelasting. Zooals men zich herinneren zal is onlangs door burg. en weth. zulk een outwerp opeubaar gemaakt waarbij werd voorgesteld de inkomens van f 500 en daar beneden vrij te laten, de inkomens daarboven evenredig te belasten doch regressie toe te staan voor de eerste zeven klassen, telkens met 1/7. Het beginsel van eigen aangille is er behouden, evenzeer als uat der klassi- ficatie, hoewel de klasseu minder willekeurig zijn genomen, de breedte lusschen de klas sen meer regelmatig is geworden tn de op klimming in de klassencijfers een vast per cent (bier 14) bedraagt. Reductie voor een bepaald aantal kinderen beeft men buiten gesloten, als een overblijfsel vau de verte ringsbelasting dat hier geen zin meer beeft. Ook ket aangeven van een maximum voor het totaalcijfer (hier onlangs 150,000) der belasting beeft men laten varen. Evenmin is uit de nog vigeerende verordening over- geuomen de bepaling dat bet voor vrij stelling van belasting aangenomen bedrag ook van het middencijfer vau elke klasse zal worden afgelrukken, omdat deze maatregel een progreasielactor in het leven roept die de belasting in on evenredige mate doet dragen. Daarvoor in de plaats dau ook de degressie voor de eerste zeven klassen. Vrijgesteld zijn dienst boden die bij hunne meesiers inwonen en minderjarigen, voor hetgeen hun door bloed of aauverwaulen in de rechte lijn wordt verstrekt tot bestrijding der kosten van studie of het aauleereu van eeuigen lak van koophandel of kunst of van eenig handwerk. De 2000 die te voren door ben werden opgebracht die vau f 400—f 500 inkomeu genoten zal worden omgeslagen over de ove rige belastingschuldigen wier cijfer bij bet nieuwe ontwerp met ongeveer 1800 is ver minderd door verhoogiug van bet maximum. De voorzitter der kiesvereeniging, professor Mr. J. T. Buys opende de vergadering met een woord van waardeering voor deze bij eenkomsten die de burgers in de gelegenheid stellen over de belangrijkste regteriugszaken te houreu spreken en mede hunne meening er over te zeggen. Hij gaf daarna bet woord aan den inleider professor Dr. P. Van (Jeer, wien spreker achtte de meest geschikte pet- soon te zijn, na de door hem van bet be lastingwezen gemankte studie, om de aan- bangige zaak toe te lichten. De inleider zou de staathuishoudkundige zijde van de zaak laten rusten en slechts in het licht stellen wat de studie der betrokken cijfers hem heeft geleerd. Allereerst droug spreker aan op het behoud van een vooraf aangegeven maximumcijfer voor de heffing der inkomstenbelasting, eene belasting gehe- ven als completeering her rijksbelasting, doch in verschillende gemeenten op zeer verschil lende wijzen. Hij zag echter voor alle zeker heid voor dat complement gaarne een maxi mumcijfer aangewezen. Spreker is tegen de vermindering van bet middencijfer met liet bedrag voor vrijstelling aangenomen, om het bovenbedoelde in het leven roepen van een progressiefactor. Eigen aangifte acht spreker verre boven het aanslaan door het gemeente bestuur zooals dit in Amsterdam geschiedt; dat het beginsel in het nieuwe ontwerp is behouden juicht hij toe. Maar men moet 't dau bij die aangifte de burgers gemakke lijk maken door eene betere classificatie, die dan ook in het ontwerp is opgenomen. De betere evenredigheid iu de opklimming in de nieuwe classificatie merkbaar draagt spic- kers goedkeuring weg. Het geven van reductie voor kinderen beneden een zekeren leeftijd (18 jaar) is naar de meening van de hoogleeraar niet wel te verdedigen en hoort naar zijne tnee- niug thuis iu eene verteeringsbelasting. Hoeveel meer omstaudigheden zou men dan niet in aanmerking dienen te nemen; zou dau b. v. ook niet veel zwaarder wegen bet hebben van een zuinige of minder zuinige buisvrouw waardoor het draagvermogen zeer wordt gewijzigd. Bovendien zal bij meer gegoeden het kind eerst boven de 18 jaren voor zijne opleiding de grootste geldelijke opoffering vereiscben. De berekening beeft uitgemaakt dat bedoelde reductie eigenlijk eene extrabelasling is voor ongehuwde eu kinderloozen. Bovendien, die veel kinderen beeft geniet ook meer dan anderen van de door de belasting verschafte leermiddelen en inrichtingen vau ouderwijs. Ook in Am sterdam is om genoemde redenen de re ductie afgeschaft. Wat de progressie be treft, hiertegen meent spreker te moeten waarschuwen omdat ze, streng doorgevoerd, zou leiden tot het confiskeeren van het ge- heele inkomen bij de meest gefortuneerden die eenmaal 100 pCl. van bun inkomen zouden moeten missen, dus hun geheele inkomen zouden moeteu overgeven. Een heffing met progressie noemt spreker een geheel willekeurige. De hoogst aangesla genen zouden de gemeente verlaten en de te voren door ben opgebrachte belasting zou worden teruggeworpen op de schouders van de overige burgers. Gaarue zag inleider dat niemand van be lasting (inkomstenbelasting n. 1.) werd vrij gesteld. Het betalen van nog zoo weinig acht hij een band, die de betalers aan de gemeenschap bindt en beu hunne rechten en plichten herinnert. Er is bier slechts sprake van het betalen van f 2000 door 1800 burgers. De heibug er vau zou ge makkelijker kunnen worden gemaakt Joor het berekenen van hel jaarloon uit het week loon door milder vermenigvuldiging. De nu voorgestelde progressie voor de eerste zeven klassen wordt eene zekere degressie. Wat toch is er het gevolg van; dat voor de inkomens beneden de f1000 eene kleine verlaging van druk wordt waargenomen voor die van f lU00-f 8500 eene kleine verhoogiug en voor die boven f 3500 we derom eene kleine verlaging. De midden klassen worden, dus belast met wat de laagste miuder betalen. Spreker hoopt geslaagd te zijn in de wijze waarop bij aan bet verzoek om hier als in leider op te treden beeft voldaanhij beeft alleen getracht cijfers en stelsels toe te lichten met betrekking op bet door burg. en wetb. ingediend ontwerp. Hij heeft van dat ontwerp kennis genomen met belangstelling, met genoegen en grooteodeels mei geheele instemming, maar hij wenschte er alleen nog in te lezen een maximumcijfer voor de geheele heffing. De discussie nu geopend bepaalde zich in hoofdzaak tot de bestuurstafel. Pro fessor Buys wil bet ijs breken. Hij als jurist vraagt of de verordeniug zooals ze daar ligt, zonder opgave van meergenoemd bedrag vau totale heffing, kans beeft goed gekeurd te worden. Bij eene belasting dient toch te worden opgegeven wie de voorwerpen wat de grondslsgeu zijn en wat bet bedrag isdit laatste nu is bier niet geschied. We hebben dus hier met een vergezicht te doen eu zijn vergezichten over 't algemeen bizonder schoone zaken het vergezicht van den belastingbetfer moet niet te groot genomen worden. En bet gewenschte maximum moet onafhankelijk zijn van de suppletoire kohieren. Wat de progressie aangaat; de beer Vau Geer stelt zich te veel op liet standpunt dat gericht is naar de strenge eiscben van een inkomstenbelasting; zeer zeker is liet ideaal dat alle burgers ever. veel of even weinig den druk der belasting gevoelen; doch nu 9teeds genoeg ongelijke druk zal blijven be staan mogen toch de middeleu die men er tegen kent uiet ongebruikt blijven. In ge meentebelasting wenscht spreker de pro gressie niet in belangrijke mate; ze is goed bij bet rijk, dat meer in de gelegenheid is ze toe te passen. Evenwel behoort de ge heele quaestie van belastingheffing niet op gemeenteterrein thuis en spreker zou 't eene uitkomst achten wanneer bier evenals in Duilschland voor aile gemeenten door den staat eene zelfde regeling werd iugesteld. immers is 't bespottelijk te noemen dal zoo veie gemeenten even zoovele verschillende verordeningen daaromtrent kunnen maken. Bij voorkeur en in hoofdzaak besloot spreker, moet progressie bij gemeentebelas ting worden uitgesloten. Ook in de nieuwe voorstellen van burg, en wetb. is progressie of wil men de gressie opgenomen. Het gevolg zal voor een deel zijn dat voor de boogere klassen, waarin b. v. spreker behoort, de belasting is verminderd; en dit zal toch de bedoeling niet zijn. Spreker zou bet oude stelsel willen behouden, waarbij namelijk een cijfer voor leveusouderhoud van het middencijfer wordt afgetrokken als niet belastbaar. Ook reductie voor kinderen wenscht prof. Buys behouden te ziendan is ten minste eene ongelijkheid meer weggenomen. Dal kinderen eerst na bun 18e jaar meer gaan kosten is «aar, doch niet voor de minder gegoeden wien 't dus ten goede komt. Sprekers con clusie is dus vrij conservatief; bij wil de oude bepalingen behouden, gedachtig ook aan wat eeu der beste financiers vau de laatste halve eeuw, mr. Willem Mees, pre sident der Nederlandsche bank heeft gezegd In iedere oude belasting is iets goela omdat ze er is, in iedere nieuwe iets slechts omdat ze er nog uiet 19. Heeft de inleider van dezen avond de zaak bezien van eeu wiskundige zijde, de hirer Buys van eene juridische professor dr. Hector Treub wil ze bespreken van het eenvoudige huisbakken standpunt waarop met hem wel de meeste burgers zich in deze zullen plaatsen. Hij heeft van klachten over bet oude stelsel nog zeer weinig ge boord, tenminste vau gegronde klachten. Volgens het voorstel van burg. en weth. worden de kleine inkomens niet weinig hooger bezwaard. Spreker acht het voorstel een ongeschikte en gevaarlijke stap. Wat de reductie voor kinderen betreft; bet aan nemen vau hel cijfer 3 als gemiddeld aantal kinderen acht hij verkeerd, omdat juist bij de gegoeden het aantal meest onder dat gemiddelde blijft en bij de minder gegoeden het gemiddelde bet cijfer 3 ver overschreidt een druk dns op de minder bedeelden. Ds reductie z-lf acht spreker wenschelijk. De band waardoor zich de betalende man uit de laagste klassen, door dat betalen, aan de gemeenschap gebonden zal gevoelen acht spreker n.eer negatief dan positief. Ook hij ia evenals de heer Buys ten opzichte van liet ontwerp conservatief ge stemd en hij acht zich dsn in elk geval conservatief in goed gezelschap. De beer A. Van Eek wenscht de veree- D>E>,,E geluk dat ze met deze bijeenkomsten op den goeden weg is. Ook bij wenscht bet maximum genoemd te zien. Hij wenscht ook wel dat dienstboden niet werden vrij gesteld omdat allicht geldgierigheid er toe zou kunnen leiden dat men zicb als dienst bode ging verburen. De beer Dr. G. Heyinans meent dat de heer Van Geer de zaak te zeer van de iiiatheuiathische zijde beziet en te veel iet op de overeenstemming lusschen de zaak eu den naam. Men veraudere dan zoo men wil den naam van inkomstenbelasting in dien van draagkrachtbelasting. Spreker ziet in progressie niet de willekeur die de inleider er iu meent te moeten vinden. Weldegelijk heeft iemand met f 10,000 inkomen véél meer dau 10 malen grooter draagkracht dan iemand met J 1000 inkomeu. Kan men niet absoluut billijk zijn dan doe men ten minste iu die richting wat men kan. De heer Van Geer repliceert dat bij slechts nader geëxpliceerd heeft wat in de gemeen tewet over de zaak stond, en daar staat dat de plaatselijke directe belasting moet wordeu geheven naar grondslagen die voor een rede- lijkeu maatstaf van het inkomen kunnen gelden. Men wil liever geen cijfers, maar léch zegt spreker blijven we cijferen en als dat niet geschied was hadden we wellicht reeda lang den druk van de pro gressie gevoeld. Spreker is 't eens met den beer Buys dat eene definitieve regeling aan het rijk moest kunnen worden overgelaten, doch van eene dergelijke solutie zijn we nog ver af en dus moeteu we 't ons tonder dat zoo billijk mogelijk zien te regelen. Recht- streeksche progressie sebt bij verre achter te moeten staan bij eene degressie, die min der bezwaren heeft omdat men van een hoog cijfer tol de lagere terruggaat. Het doet spreker leed dat geen stem is opgegaan voor bet leggen van den door hem bedoelden band lusschen de minderbedeelden en de gemeenschap. Bovendien zal de min- dergegoede bij een kleine belasting toch nog ver bevoordeeld zijn boven vroeger toen hij aan accijusen een voor hem niet gering bedrag aan belasting betaalde. De heer H. C. Van der Heijde ziet in eene degressie niets andera dan progressie met een terminus. In het voorgestelde stelsel komt de druk voornamelijk op de middenklassen bij zou van den heer Van Geer alleen nog wenschen te booren hoe dit ware op te heffen. De heer Van Geer kan daarop alleen antwoorden dat zulks aan het stelsel te wijten is, in welke verklaring voor den beer Treub eenvoudig de veroordeeliug van het stelsel ligt opgesloten waarpit moet volgen de wenscb dat bet ontwerp niet zal worden aangenomen. De heer Buys sluit de vergadering na aan

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1