Uit de leening en andere beschikbare gei len zou worden ontvangen f 626,530,57waaruit znu moeten worden bestreden uilgaven lot een bedrog van f568.065, zoodot beschik baar zou blijven f57,665,57; zij acht -lil laatste noch noodig noch wenschelijk. Uit het aangaan van eene leening voor een bedrag, dat het op dit oogenblik be- noodigde zoo belangrijk overschreed, zou het voornemen spreken, om in de allernaaste toekomst tc besluiten tot uitgaven van meer dan f 57,000 hoven de gewone middelen, een voornemen waarvan zij het opvatten aan den raad ten ernstigste zoude ontraden. In de tweede plaats acht zij een aflos- singstermijn van 80 jaren niet gerechtvaar digd. Volgende geslachten zullen nieuwe voor ons onberekenbare behoeften te bevre digen hebben. Zoo het al geoorloofd is hen le bezwaren met aflossingen van leeningm, aangegaan ter voldoening aan behoeften die wij gevoelen, en van welke wij vermoeden, inaar niet weten dat zij ook voor hen zullen beslaan, dan inag dit in elk geval niet ge schieden dan binnen de engst mogelijke grenzen. Eene aflossing van minstens f 10.000 jaars kan de gemeente, blijkens de ervaring, inet gerustheid op zich nemen. Ten derde schijnt het haar twijfelachtig of eene plaatsing tegen 96 pet, in het belang der gemeente is. Tot dien twijfel leiden haar de laatste koersen van 3} pet. provinciale en gemeentelijke leeningen n. 1. Amsterdam 99J, Rotterdam 99? en 09J, 's Gravenhage 99, Utrecht 90, provincie Groningen 99, stal Groningen 99, Nijmegen 98j, Breda 9vS|, l'elft 98 j, Maastricht 97. Bovendien zullen de obligaliëu beneden pari uitgegeven en pari aflosbaar, grootere waarde hebben als de aflossing spoediger afloopt. De commissie geeft dus den gemeente raad in overweging burg. en weth. uit te noodigen met de in de toelichting van hun voorstel bedoelde firma's nader te onder handelen over het sluiten eener leening van f 550.000, aflosbaar in minstens 55 jaar, zoo mogelijk tegen een hoogeren koers dan 96 pCt. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage deelen burg. en weth. den raad mede dat geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van de verzoeken van M. Laken, om eene stoep te mogen leggen op openbaren gemeentegrond voor het per ceel aan de Garenmarkt n°. 1 eu van P. Kogels van dezelfde strekking voor het per ceel aan het Kort Galgewater n°. 9. Kveumin bestaat er bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van G. Van K ien Sr. te Noordwijk-Binnen, om een huis te leggen uit het perceel aan den Haarlem- mertrekweg bij Noordwijkeihoek onder Noord- wijk bekend bij liet kadaster dier gemeente onder sectie L. n°. 74. Onder overlegging van de betrekkelijke stukken geven burg. en weth. den gemeente raad in overweging san H. Koster in eigen dom af te staan den daarbij omschreven grond langs de llaarlemmertrekvaart ouder de gemeente Oegstgeest sectie l). n°. 267 en 268, groot 275 centiaren tegen betaling van eene koopsom van f 91.25, benevens de kosten van overdracht. Door burg. en weth. is aan den raad overgelegd eene opgave van de voorgestelde beschikkingen op ingediende bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe be lasting voor 1888. Het voorstel strekt het bedrag van het kohier met f 365.60 te ver minderen en alzoo te breugen opf 140.189.05. Ten slotte deelen burg. en weth. den raad mede dat op de stadstimmerwerf proe ven zijn genomen met de zoogenaamde \Vell's lampen, waarvan het gebruik o. a. bij brand zeer is aan te bevelen. Op een afstand van 40 meter kon de tijd op het horloge vol doende worden waargenomen. Bij die be proeving van onderscheidene lainpen bleken deze alzoo een zeer helder en krachtig licht te geven, zoodat daardoor bij brand onge twijfeld voldoende verlichting kan worden verkregen, terwijl alsdan de even onaange name als dure toortsen kunnen worden ge mist. iedere lamp kan gerekend wordeu de plaats te vervangen van 10 toortsdragers, zoodat de besparing zal bedragen f 10.80 per uur, zoodat de kosten tot op T'0 worden ver minderd. Twee Well's lampen kosten f 1.20 per uur. De kosten bedragen met inbegrip van de bij de lamp bchooreude wagentjes voor elke lamp f 250, zoodat voor de aanschaffing van twee lampen f 500 benoodigd is. Burg. en weth. stellen den raad voor 2 Well's lampen voor de gemeente aan te schaffen, de f 500 te vinden op volgn. 30, ontvangsten van de Gasfabriek, vermits op den post onvoorziene uitgaven geen voldoend bedrag meer voor afschrijving beschikbaar is. v* - J*K: W v**« «Tl v wr-~ Bij liet af.leelingsonderzoek van hoofd stuk iX der staatsbegrootingwaterstaat, handel en nijverheid werd door sommige leden de overbrenging van het munt- en penning kabinet van 's Gravenhage naar Leiden gewemcht. Door de commissie voor de arts-exa mens is in hare hedenmiddag gehouden zitting lot arts bcvorJerd de heer C. II. dille en voor liet eerste gedeelte, toegelaten de heer 1). K. Munting. Naar het Wv. h. R. verneemt, is prof. II. Van der Hoeven gereed met de hem opgedragen bewerking der militaire, straf wetboeken, maar maakt bij de regeeritig een punt van overweging uit het door heui ingediende ontwerp aan het o* rdivl eener militaire commissie te onderwerpen. Bij het op 8 dezer te 'a Gravenhage gehouden acte-exainen voor onderwijzer zijn toegelaten de heeren S. Broekhuizen en A. Van der Jagt alhier. De Leidsche afdeeling van liet Wil lemsfonds z«l Maandagavond le 6J uur vergaderen op de dispuulkamer van de sociëteit Miverna. In de laatstleden Vrijdagavond gehou den vergadering van het Leidsch studenten corps werd door den vooizitter medegedeeld dat het collegium in November een ontwerp programma zou indienen betreffende de viering van het öUjarig bestaan van het corps. Het studentengezelschap ^Utile Dulci'' zal morgen (Zaterdag) eene feestelijke bijeen komst van eereleden en leden houden tot viering van zijn 25 jarig bestaan. De ver gadering zal te 4} uur plaats hebben bij den heer O. F. A. M. Van Nispen, de feestmaaltijd te zes uur ten huize van den lieer Wijtenhurg. Als bestuursleden van het studenten- schietgezelschap jPro Patria'* zijn de vol gende heeren opgetreden: Egter van Wisse» kerke, praeses; M. P. D. Van Harinxma thoe Sloot en, vice-praesesO. Van Nispen, ab-actisJ. W. Schojer, quaestor; Den Beer Poortugael, commissaris van het mate rieel; 11. W. Van Pallandt, vaandeldrager en Th. Van Pallandt, commissaris. Gislernamiddag is een jongrnensch die zich zoo goed als 't ging bij den Maredijk met schaatsenrijden vermaakte, door 't ijs gezakt. Hij kroop er zonder hulp weder uit en zette zijne pogingen voort. Hedenmiddag is onze goede sleutelstad wederom vereerd met een bezoek van een hardloopend heer in costuum, die zijue on verwachte komst (ioor onop oudelijk schellen aankondigde. Zijn vtrvaarlijk transpireeren bracht hem heel wat centen op. MUZ1KM, LKTTKHKM t:% Kim. Jules De Swert is benoemd tot direc teur van het conservatorium te Ostende. OIFICIKKliE UKB1CHTKN. Door Z. M. is aan jlir. uir. F. P. Van der Hoeven, Zr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister bij het keizer lijk Duitsche hof, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van Groot kruis der Ernestinische Huisorde, heui door Z. H. den hertog van Saksen Altenburg geschonken. Door Z. M. zijn de 2e luits. L. J. K. De Reede, van het 6e, en A. F. Sutherland, van het 3e reg. inf., voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West- Indië. Door Z. M. is aan mr. C. Visser, op het daartoe door hem gedaan verzoek, mei ingang van 1 Januari 1889, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Zaandam. Door Z. M. is aan K. F. Bode, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Sappemeer. Door Z. M. is, met ingang van l Januari 1889, aan den directeur van het postkautoor te 'e Ilertogcubosch, G. Van der Vliet, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekkiug. De audientiëo van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zullen voor taan, met ingang van 17 November 1888, in plaats van des Donderdags worden ge houden des Zaterdags te ééi\ uur. BIN N EN' LANDSCHË BERICHT EN Blijkens mededeeling san konings gezant te Home worden thans droogt* bloem bollen zonder eenige formaliteit en langs alle dousne-kantoren in Italië toegelaten. Naar de N. B. Ct. verneemt heeft de cadet-sergeaut G. A. G. A. Frieswijk alsnog met goed gevolg examen gedaan voor officier. Bedoelde cadet kon wegens ziekte niet asn het gewoou examen declnemeu. «TJ 3» W 7 -«W VW- Gisteren stonden voor de arrondisse- ments rechtbank te' s llage terecht een bewaarder 2e klasse nil de strafgevangenis en een besteller bij d rijkstelegraaf te Leiden beiden ter zake van wederspanniglieid in vereenigitig tegen bedienende beambten (een militaire ,>atroui 1 le die aldaar een beschonken scheepskok atresleerdc) en de 2e beklaagde bovendien ter zake van mishandeling van een der lot die patrouille beliootende kor poraals. L'it liet getuigenverhoor bleek dat beide personen elk zelfstandig en op een ver schillend tijdstip naren opgetreden en dus niet in vereeniging. De eerste beklaagde verklaarde geen oogen blik de bedoeling te hebben gehad zich tegen de militaire patrouille le verzetten; alleen bad bij deze aangemaand den arrestant christelijker te behandelen en daartoe de woorden gebezigd te hebben«Zacht wal, zacht wat I Geen geweld, met een goed noord krijgt gij meer gedaan Ilij ontkende evenwel den arrestant aangegrepen te hebben om dezen te bevrijden. De tweede beklaagde beriep zich op per* soonsvergis-iiig en hield vol: «dat bij aau deze zaak zoo onschuldig was als icn pasgeboren kind Bahilituut-officicr van justitie tnr. baron De Vos van Sleenwijk meende niettemin dat het wettig en overtuigend bewijs voor de schuld van beide beklaagden was geleverd er requireerde voor elk hunner één maand gevangenisstraf. Mr. J. II. üoudsinit, advocaat te Leiden die als verdediger voor den eersten beklaagde optrad, wees in de eerste plaats op dieos gunstig verleden. Dertien jaar lang bad beklaagde trouw Vorst en Vaderland gediend en evenlang daarna zijue tegenwoordige betrekking bekleed. In beide fuiictiëu was bij steeds een toonbeeld van kalmte, be zadigdheid, getrouwe plichtsvervulling en stipte gehoorzaamheid aan de discipline. En die man stond uu terecht wegens wederspanniglieid. Pleiter hield zich echter overtuigd dat beklaagde geen oogenblik het opzet (een vereisclit element voor genoemd misdrijf) had gehad, zich tegen de patrouille le verzetten. Medelijden was bij hem alleen de drijfveer geweest om den militairen, op grond van eigen ondervinding, een goeden raad te geven. Misschien had hij daarbij gegesticuleerd en den arreslaut aangeraakt, maar allerminst met het doel om dieu te bevrijden. In de woorden, door beklaagde daarbij geuit, lag de stelligste tegenspraak van die meeniiig. Pleiter legde nog twee loffelijke getuigschriften, één van den direc teur en één van de heeren regenten der strafgevangenis over, waarin werd vermeld dat bet aan zijn takt eu bedaardheid te danken was, dat op de zalen waar hij surveilleerde nooit ernstige feiten van verzet of dergelijke voorvielen. Mocht du recht bank dus, hetgeen pleiter niet boopte, zijn cliënt schuldig verklaren, dan hoopte hij, dat dezen slechts eene geringe geldboete zou worden opgelegd, omdat hij anders voor zijne tegenwoordige betrekking, waarin bij zulke uitstekende diensten bewees, verloren en met zijn gezin diep ongelukkig zou zijn. Uitspraak over 8 dagen. (I). v. Z.U. en 'i Gr.) Te Leidschendam werd bij een arm ziekelijk man, die in zijn onderhoud voorzag met garen, band, enz. rond te venten, voor ongeveer f26 aan waren ontvreemd. De innn was met zijn gezin bierdoor geruïneerd. Fluks besloten de buren om in hun wijk eene collecte te houden, en in een oogenblik had men f 46 bij elkaar, die den bestolene werden ter hand gesteld. Door den beer Rijneke, president der commissie voor de versiering der Jonker- fransstraal te Rotterdam, werd op een aan Z. M. den koning gericht telegram het vol gende antwoord ontvangen: Zijne Majesteit, gevoelig voor de betui gingen van verknochtheid door u namens de feestcommissie den koning aangeboden, draagt mij op, u en de feestcommissie daar voor hoogstdeszelfs dank over te brengen, en u mede te deelen dat Zijne Majesteit zich veel beter gevoelt, en 's konings ge zondheidstoestand weder veel gunstiger is. De adjudant van dienst, (get.) Van uk Poll. Op grond van dit aan burg. eu weth. medegedeelde telegram, waarbij op last van Z. M. den koning zelf wordt verzekerd, dat de gezondheidstoestand van Z. M. weder veel gunstiger is,.hebben burg. en weth. besloten de feestelijkheden op 17 dezer te doen doorgaan. Bij publicutie wordt daarvan aan de burgerij kennis gegeven. Uit den locaaltrein die 's avonds 7,54 van Dordrecht vertrekt, viel Zaterdag tusschen het Viaschertje en de brug aan Baanhoek een 12-jarig meisje. Nadat de machinist gewaarschuwd was, stoomde deze oumiddellijk terug om een onderzoek in te stellen. Het kind werd, zonder eenig letsel te hekbeu bekomen, gevonden en wier op. genomen. Gisteren is te Am-uerdam aangekomen en aan het Amstel liölel afgestapt de heer René de Laboulnye, administrateur van de Caisse d' Epargne Postale in Frankrijk, en door de Franschc regeering belast met het instellen van een onderzoek naar bet controle stelsel, in werking bij onze rijkspostspaar- bank. Dit bezoek slaat in verband met wijzj. gingen, welke men in Frankrijk wenscht iu te voeren en waarvan de beoordeeliuv is opgedragen aan een bijzondere Staatscom missie. (1161.) Wegens de ingevallen sterke vorst, vormt zich langs de Tesselsche zeedijken reeds veel ijs. Indien de vorst blijft asn. houden, verwacht men reeds morgen belem mering bij het in- en uitvaren der haven. Tusschen Deventer en Gorsel is Woeoi dagmorgen op den spoorweg bet lijk gevon den van een kastelein uit Zulfcn, die Dins- dagmorgen naar Zwolle was gegaan, en s avonds met den trein weer van daar vertrokken. Waarschijnlijk is bij uit den trein gevallen, zonder dat bet door iemand werd opgemerkt. Men meldt aan de N. B. Ct. uit Enschede: Een paar vroegere wevers hebben zch aangemeld om het werk te hervatten, maar konden ingevolge de genomen besluiten thans niet meer worden aangenomen. Van wei- ■neenende zijde is hun echter de raad gegeven zich met meer anderen te verstaan, en ge. zatneniijk bij de door den commissaris dei konings in liet leven geroepen commissie voorspraak te verzoeken, om zoodoende nog te trachten hunne plaatsen in de fabriek terug te erlangen, alvorens die door auderen zijn bezet. De firma Jannink kan en zal niet onvoorwaardelijk afwijken van de ge nomen maatregelen, waartoe de socialistische invloeden haar genoopt hebben; algemeen toch wordt erkend dat alieen van dien kant de werkstaking is geforceerd. Het transport van vee uit de pro vincie Groningen naar Oost-Friesland is in dezen herfst drukker dan verleden jaar, Niet alleen wordt dat vee ingevoerd ten behoeve van den handel verder op in Duitscb- land, maar een deel van het vee strekt tol eigen bedrijf van de landbouwers in Oost- Friesland. In October bedroeg de invoer ongeveer 3500 stuks vee. PER TELEGRAAF. ROME, 9 Nov. Het blad iItalië kon digt tegen bet aanstaande voorjaar een expe ditie naar Tripoli aan. MADRID, 9 Nov. De gisting te Seville blijft aanhouden. De studenten der Mt- dridsche universiteit beramen ook vijandige betoogingen tegen den heer Canovas. De regeeriog neemt echter voorzorgsmaatregelen. NEW-YORK, 9 Nov. Volgens de laatste berichten hebben de republikeinen door bun overwinning in West-Virginia een zetel in den senaat gewonnen en kunnen zij ook in het huis van afgevaardigden op eene kleine meerderheid rekenen. BERLIJN, 9 Nov. De Nordd. All). Zeil. wijst er op, dat de directie der Staats spoorwegen niet stil zit en rekening houdt met de voorbeeldeloos snelle ontwikkeling 1 van het verkeer, welke alle schattingen overtreft. Te reehtertijd beeft de directie 7000 nieuwe goederenwagens besteld en in het buitenland 1500 wagens gehuurd. Tol verdere versterking van het materieel zal de regeering een bijzonder krediet van 45,000,000 M. aanvragen. LKIUKV, O Xovcmbcr. In een uitvoerig adres aan de 2de kamer vragen ruim een 90tal tabaksplanters van Amerongen, Leersum en Eist invoer rechten op de tabak. De -Staatscourant die hedenavond ver schijnt zal officieel de gunstige berichten omtrent de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning bevestigen. Mr. Van Buren, oudste advocaat van Rotterdam, iu 1824 tot doctor in de rechts wetenschap bevorderd, is gisterochtend aidant overleden. Herhaalde malen deed hij in ge wichtige gedingen van zich spreken. Z. K. II. prins Gustaaf van Saksen- Meiningen is heden te Amsterdam aangeko men en aau Brack's Doelen Hotel afgestapt. De afdeeling der koninklijke academie van Wetenschappen, bestemd voor de taai- letter- geschiedkundige en wijsgeerige weten schappen, zal bare gewone vergadering houden op Maandag 12 dezer, in het Trippenhuis te Amsterdam. Dinsdagavond werd te Raamsdonk asn een rondreizend koopman iu papier nacht-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2