op Xoii- en feestdagen. A D V tR T E ti TIE N Uitgevers: Gebroeders Muré. Zaterdag 10 November 1888. - N°. 266. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Keliee|HiiakerHsteeg 6. S>e/, e <011 ra ut vei schijnt dagelijks, behalve A B O fj iü F. ffi EOT: Voor Leidenper .1 maandenf 1.25. Franco door bet gebeele rijk, per 'I maanden 1.00. Prijs per Wiuiner li» ('ral. 202. Jiinrgnng. S t a ti s- li c r i ii t e n. II it A K W i; T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Krengen ler algemeene kennis dat door HEN Uit IK PKTRUS TRKL, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein in hel perceel Jodenkerksteeg n°. 3. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lrulsche Courant. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 9 November 1888. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 10 Nov. 1888, des namiddags te twee uren. Nog te behandelen: 1. Verzoek van M. Laken om een stoep te leggen aan de Garenmarkt. (227) 2. Idem alsvoren van P. Engels aan liet Galgewater. (227) 3. Idem van G. Van Eden Sr. om een buis te leggen naar de Haarlemmcrlrckvaarl. (228) LEIIIK\, November. Door tusschenkomst van den directeur der Leidscbe Rank is van de Amslerdamsclie Rank en eenige andere firma's te Amster dam door burg. en weth. eene aanbieding ontvangeu tot het aangaan door de gemeente van eene 8} pCt. conversieleening groot zes honderd duizend gulden (f 600.000) nominaal over te nemen tegen den koers van 96 pCt. en af te lossen tegen pari en in hoogstens 80 jaren, te beginnen met het jaar 1 i89. Na overweging van de gedane voorstellen komt het burg. en weth. voor dat het aan gaan der leening in het finaucieel belang der gemeente is, terwijl als voorwaarde is gesteld dat de gemeenteraad vóór of op 10 November a. s. daaromtrent eene beslissing neme. Tot toelichting diene hel volgende: Van de in 1878 tegen pari aangegane 4j pCt. geldleening ad f125.000 is nog onafgelost f23000 en van de in 1882 tegen den koers van 94-^ aangegane 4 pCt. geld leening ad f 500.000 is neg onafgelost f 464.000, te samen f 487.000. Rij het aangaan van de voorgestelde 3} pCt. geld leening ad f 600.000 tegen deu koers van 96 zal ontvangen «orden f576.000, zoodat alsdan beschikbaar blijft een bedrag van f 89.000 waarmede in de eerste plaats zal moeten worden voorzien in de uitgaven die reeds zijn aangewezen om door geldleening te worden gedekt. Daartoe behooren f 63.650 voor de op richting van de school aan de Langebrug en de verbouwing van den Burg; f8790 voor de oprichting van een gymnastieklokaal aan de Van der Werfstraat; f2200 voorde oprichting van eene kegelbaan op het ter rein van den Burg; f 10.706 voor den aan koop van het perceel aan den Ouden Singel naast le Lakenhal; f 1625 als gedeelte van de uilkeering aan de provincie Zuid-Holland voor de overdracht in onderhoud en beheer van de Naakte Sluis; alles te zamen uitma- keude f81.965. Daarentegen is nog van de 4 pCt. geld leening van 1882 beschikbaar een bedrag van 1 27,530.57 zoodat op dit oogenbhk door leeuing zou moeten worden voorzien itr een bedrag van f54,434.43 en alzoo uit de te sluiten geldleening f 34,565.57 meer zal worden ontvangen dan voor de buiten gewone uitgaven, waartoe thans reeds is be sloten, beuoodigd is. Evenwel is aanhangig een voorstel tot demping van een deel der Biunenvestgracbt en het maken van een doolhof op den Burg, de kosten ad f 11.000 en f 1000 te vinden uit de buitengewone ontvangsten. Hier tegenover staat f9000 uit de winst der gasfabriek voor allossing, belegging of goed making van buitengewone uitgaven jaarlijks aangewezen en f 14.U0O terug ontvangen uit de Bank van Leening; buitengewone ont vangsten dus. Hetgeen nu meer wordt ontvangen dan op dit oogenblik benoodigd is kan inmiddels rentegevend in prolongatie worden belegd en verder voor zooveel noodig strekken tot voor ziening in de behoefte aan kasgeld. Hieraan is dit voordeel verbonden dat minder geld voor dit doel tijdelijk behoeft te worden opgenomen, aan welke tijdelijke opneming uit den aard der zaak betrekkelijk aanzien lijke uitgaven zijn verbonden. Vermoedelijk zal eerlang de opneming van f 50.009 be noodigd zijn. Door de voorgestelde conversieleeuing wordt eene belangrijke besparing van uit gaven voor de gemeente verkregen. Eene netto jaarlijksche winst van f1131 zou uit de leening voortvloeien, hetgeen over de 80 jaar welke de leening loopt, een bedrag van ruim f 90.000 maakt. Verder komen alle kosten op de leening vallende als het zegelrecht en het drukken der obligatiën, de provisie aan de commis sionairs, de adverteutiën, ten laste van het consortium. Eindelijk zou in elk geval binnen korten tijd eene leening moeten worden gesloten tot dekking van de buitengewone uitgaven waartoe is besloten en het is niet aan te nemen dat zoodanige leening zonder tusschen- komst van het consortium op even voordee- lige voorwaarden als thans worden aange boden, door de gemeente zou kunnen worden aangegaan. Op grond van vorenstaande geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging als volgt te besluiten: Art. 1. Ten laste vau de gemeente Leiden wordt aangegaan eene leening tot een bedrag van zes honderd duizend gulden (f 600.000) nominaal kapitaal, rentende drie en half ten honderd (3} pet.) in het jaar, venheld in obligatiën van f 1000 en zoo noodig van f500 en f100. Art. 2. De leening strekt tot Aflossing op 31 December 1888 van liet nog onafgdust gedeelte van de 4} pet. geldleening groot f 125000 aangegaan krachlens raadsbesluiten van 21 November, i2 en 30 December 1878, goedgekeurd door de gedep. staten van Zuid-Holland bij beschikkingen van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, eu van de 4 pet.-geldleening ad f 500,000 aan- gegaau krachtens raadsbesluit van 8/29 Au gustus 1882, goedgekeurd door de gedep. staten bij beschikking van 5 September 1882 en verder tot voorziening in buitengewone uitgaven. Art. 3. Onverminderd het recht der ge meente om ten allen tij le tot vroegere aflos sing over le gaan, zal de aflossing van de uit te geven obligatiën plaats hebben iu hoogstens 89 jaren, te beginnen met het jaar 1889. De aflossing geschiedt k pari. Telken jare zal minstens een bedrag van f7500 worden afgelost, met dien verstande FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN 121). Terwijl daar kinnen de dansmuziek al wilder en wilder ruischte, bood de Seine, met hare omgeving van tallooze gas lichten die in het kabbelende water weerspiegelden, mij eene gewenschte, stille afleiding. Op eens werd de deur van de balzaal geopend en verschenen twee personen op het balcon. Het waren Gerald Fortes en miss Ferrol. Het dichte gebladerte hield mij voor hunne blikken verborgen. Ik trachtte door even te hoesten mijne tegen woordigheid kenbaar te maken, maar zij schenen mij niet te hooreu. ,En zoo zult ge dan dien jongen gek moeten trouwen, omdat hij rijk is?" hoorde ik Fortes vragen. .Mij hebt gij uwe hand gegeven, met de verzekering, dat ik uw hart reeds bezat." »Ik moet mijn vader gehoorzamen fluis terde miss Ferrol, .door dit huwelijk moet hij gevrijwaard worden tegen een anders wissen ondergang. Nooit zal hij mij toestaan de vrouw te worden van iemand, die geen groot vermogen bezit." .Ge wordt dan werkelijk behandeld als een stuk koopwaar? Welk een schande!" .Ik moet doeu wat mijn plicht is, ik heb mijn woord gegevenik heb beloofd met Pnilip Harmon te tullen trouwen eu zal die belofte volbrengen, al moest ook mijn hart er bij breken." .In 's hemels naam, Agnes, zeg me dan wat er van mij moet worden?" riep bijen zoo ik geloof, met ongehuichelde smart. .Ach, ge lijdt niet alleen," snikte de bruid van mijn vriend, .wij moeten elkander vergeten." De gekleurde lampions van het balcou overgoten het jeugdige paar met hun licht en Fortes zag er bij dat roode schijnsel werkelijk duivelachtig uit, toen hij riep: .Elkander vergeten, neen, nooit!" en met geweld sloot bij het meisje in zijne armen en overdekte haar gelaat met kussen. .Van al het onrecht, wat mij werd aan gedaan, is dit nog het vreeselijkste. Was Harmon's geld, ja ware slechts een ge deelte daarvan het mijne, zoo zou uw vader zijne toeslemming hebben gegeven. O, die gedachte is bitterder dsn de dood! Philip rooft u voor mij weg, omdat ik arm ben, rnuar ik zal hem vernietigen, ik zal hem vertrappen als een adder, als maar eens de gelegenheid 'laartoe aanbreekt. Vergeit het niet, al wordt gij ook zijn vrouwik zal u liefhebbeuik zal u bijven liefhebben zoo hartelijk als als ik hem haatl" .Stil, stil tocb!" smeekte zij, zich nit zijne omhelzing loswerkende, men mocht u kunnen hooren. Ik durf niet langer hier te blijven, ik moet naar de danszaal terug." En in liet volgend oogenblik verlieten zij het balcon. Kort daarop keerde ik insgelijks naar de zaal terug om Philip Harmon op te zoeken ik bracht hem in een boek van bet ver trek en bezwoer hem tocb op zijne hoede te zijn voor dien Gerald Fortes. .Hij is een slang in het gras," zei ik. .Ik weet met zekerheid, Philip, dat hij u haat en dat hij meer aan miss Ferrol denkt, dan betamelijk is. Misschien beeft bij ook tiaar hare hand gedongen dat wauneer in eeu of meer jaren meer dan dat bedrag is afgelost, dat meerdere zal kunnen strekken in mindering van de aflos sing in volgende jaren. Art. 4. Het bedrag van rente en aflossing wordt jaarlijks op de begroolitig der ge meente gebracht en nit de inkomsten der gemeente bestreden. Art. 5. De leening zal worden geplaatst bij openbare inschrijving; de bepalingen aangaande de wijze van uitgifte, de betaal baarstelling der coupons enz. worden door burg. en weth. vastgesteld na overleg met de firma's door wier tnsacbenkomst de leening wordt geplaatst. Art. 6. Het zegelrecht der obligatiën, alsmede van recepissen zoo deze worden uitgegeven, evenals de kosten van het druk ken daarvan, vau de prospectussen en van de inscbrijvingsbiljetten en de advertentie- kosten enz. komen ten laste van de in art. 5 bedoelde firma's. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen het voorstel van burg. eo weth. tot verhooging van eukele posten der begrooting voor 1888, tot een gezamen lijk bedrag van f2583. Ze adviseert dus den gemeenteraad den overgelegden suppletoiren staat van begrooting vast te stellen evenala dien van den aanslag van den Pesthuispol der over 1887, ad 110,37 alsnog te voldoen uit den dienst voor 1888. Het bestuur van het H. Geest en Armen Wees- en Kinderhuis alhier heeft den ge meenteraad aangeboden eene voordracht ter vervulling der vacature in het college van regentessen ontstaan door het overlijden van mevrouw Zaalberg-Brutel de la Rivière. Die voordracht is samengesteld uit de dames Aletta Rebecca Maria Kaiser en E. A. G. Domis. De commissie van financiën heeft met groute belangstelling kennis genomen van de voordracht van burg. en weth. tot het slui ten van eene leening van f 600.000. Zij waardeert ten zeerste de bemoeiingen van bet dagelijkse!) bestuur tot het verkrijgen eencr besparing als die welke vau de aan- ueming vau bet ingediende voorstel het ge volg zou zijn. Tocb acht zij dit met zonder bedenking. Vooreerst komt het haar voor, dat bet bedrag der ontworpen leening te hoog is. .Dat is we) mogelijk. Hoevele mannen dit reeds gedaan hebbenis niet uit te rekenen, maar zeker is het, dat zij, als zij wilde, hare veroveringen bij dozijnen had kunnen tellen," klonk bet op vroolijken toon gegeven antwoord. .Philip, ik heb met mijne eigene ooren gehoord, dat hij uw naam heeft vervloekt." .En wat beteekent dat nog? Gerald is opvliegend en hij voelt diep dat hem een onrecht is aangedaan." .Is hem een onrecht aangedaan? Welk dan?" .Och, dat is iets omtrent mijns vaders testament," antwoordde Harmon, niet zonder verlegenheid. .En daar ik nu de overtuiging heb, dat hem werkelijk on recht is aangedaan, stel ik mij tot plicht om tegenover hem grootmoedig te wezen en nooit zal ik hem zijn onbeschaamd heid en ondankbaarheid voor de voeten werpen." .Maar, lieve God, Philip, duldt ge dan, dal hij u overal volgt, uw beurs plundert en bij slot van rekening n durft bedriegen (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1