NIEUWS- EN ADVERTi NTIEBLAB VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I) I'lt' o ii i-a it verschijnt dajr eI ijk shelia I ve op 'Lon- en Feestdagen. M> ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. Hj Sitx A 3 0 fl M E GR E N T Voor Leidenper 3 maanden1.25, Franco door het «elieelc rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per \uiimior to Onf. Donderdag 8 November 1388, N°. 264, 202 Jnnricang. Van 16 regels0.00. Kike regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenrontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sciieepinakersstecg 6. Stad s- H er i c li ten. Vergadering -van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 10 November 1888 des namiddags (e twee urenwaarin o. a. be handeld zal worden een voorstel tot bet aangaan van eene 3} percent conversielee- ning groot f 600000, (Zes honderd duizend gulden) nominaal. LEIDES', Sovembcr. Gedurende de maand October is de kinderbewaarplaats alhier door 702 kinderen bezocht. Gedurende de maand September werden door de Rijnlandtehe üoomlramweg vervoerd 27655 reizigers. De opbrengst was: reizi- gersvervoer f 4,826.47 goederen en diversen f481.68, totaal f5,308.15. Van af 1 Januari tot uit. September werden vervoerd 234,257 reizigers. De opbrengst was: rei- zigersvervoer f37,807.22, goederen en diver sen f 3,664.06, totaal f41,471.28. Per dag kilometer f 16.81'. Van de «Gids voor leesgezelschappen en rederijkerskamers is n°. 1 van den der den jaargang verschenen. Het maandblad waarvan we dat eerste nummer vóór ons hebben liggenziet er naar onze meening uit geschikt en in staat den lezers waar voor 't werd in de wereld gezonden, geheel op de hoogte te houden van al wat er op het gebied van letterkunde merkwaardigs gebeurt en van de pers komt. De prijs (80 cents per jaar) is zeker al zeer laag door den uitgever, deu beer J. Minkman, te Arnhemgesteld. OII'ICIEELE BERICHTE*. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Dec. 1888, benoemd: tot ingenieur van den wa terstaat le kl., W. Verwey Az. en C. De Bruyn, thans ingenieur 2e kl., met handha ving ten aanzien van eerstgenoemde van het hem bij kon. besluit verleend onbepaald verlof; tot ingenieur van den waterstaat 2e kl., N. A. M. Van den Thoorn, thans in genieur 3e kl. Door Z. M. zijn benoemdtot ontv. der dir. bel. en acc.te Haarloo (gemeente Maasbree), J. VV. Knottenbelt, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Well, te Gouda, jhr. C. W. Von Weiier, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Harlingen; tot ontv. der dir. bel., invoerr. eu acc.: te Goedcreedc, J. li. Coolhaas, ontv. der dir. bel. eu acc. te Maurik; lot ontv. der dir. bel. en acc.: te Etten en Leur (residentie Leur), G. M. A. Passtoors, ontv. derzelfde midileleu le Blokzijl; te Heythuysen, N. P. A. Koemans, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Wie- ringen; te Steenwijk, J. O. Bekker, ontv. derzelfde middelen te Heeg; te Bemmel, (residentie lluissen), H. J. Van Gelder, ontv. der dir. bell., invoerr. en acc. te Lemmer; te Domburg, O. Verhagen, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Aalten; tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc.: te Zevenaar, J. J. 11. Quaedvlieg, ontv. der dir. bel. en acc. te St. Maartensdijkte Terschelling, C. Kambonnet, ontv. der dir. bel. en acc. te Diever. Door Z. M. is de heer air. W. A. P. Verkerk Pislorius, op zijn verzoek, eervol ontheven van de functiën van waarnemend Nederlandsch Rijnvaart-commissaris, onder dankbetuiging voor de lu gemelde hoedanig heid door hem aan den lande bewezen diensten. Door den minister van koloniën zijn de beeren F. W. Steenstra Toussaiiit, II. J. De Groot, N. A. Van Barneveld, J. W. E. VYesstls, J. C. S. Van Kraaijenoord, W. C. Blanken, C. J. Feitb, A. Ardescb, YV. M. Brouwer cn II. J. YValeson gesteld ter be schikking van den gouverneur generaal van Ned.-Indië, o.n in administratieve betrok kingen daar te lande te worden geplaatst. BliNNEJiLANÜSCHK BERICHTEN. De regeering heeft een voorstel inge diend tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Het rust op dezelfde grondslagen als de voorstellen der enquête commissie. Het verbod tot het verrichten van arbeid door kindereu beneden de twaalf jaren wordt behouden: uitbreiding tot 13jarfgen leeftijd, of bepaling van het aantal werkuren acht de regeering vooralsnog ongeraden, in af «achting vaneen vollediger onderzoek. Onder strafbaren arbeid worden nu verstaan alle werkzaamheden, in of voor eenig bedrijf verricht door kinderen beneden 12 jaren. Uitgezonderd zijn veldarbeid en licht huiswerk. Bepaalde soorten van arbeid kunneu voor waardelijk of onvoorwaardelijk verboden wor den bij algemeenen bestuursmaatregel voor kinderen beneden 1G jaar. Nachtarbeid door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. Jongelieden beneden 18 jaar mogen eveumiu langer werken dan van 5 uren 's ochtends tot 7 uren 's avonds des zomers eu van 7 tot 7 uren 's winters, behoudens bij bestuursmaatregel voor som mige bedrijven te maken uitzondering. Rusttijden voor jougelieden en vrouwen van 2 uren tusschen de werkuren worden ge waarborgd buiten de arbeidslokalen. Zondag arbeid wordt voor hen verboden. Voor Israëlieten kan vrijstelling worden gegeven. Beperking van den arbeids eu rusttijd geldt niet voor schippers en zeevisschers aan boord. Arbeid door vrouwen 4 weken na hare bevalling wordt verboden. Werkgevers moe ten ideutiteits-kaarten van hun personeel kunnen vertoonen, ter constateering van den leeftijd van de arbeidenden, terwijl lijsten van het personeel en de rusttijden in de fabriekslokalen moeten opgehangen worden. Ambtenaren van het geneeskundig staatstoe zicht worden belast met het toezicht op de handhaviug van de wet. Ouder arbeid verstaat deze wet alle werk zaamheden in of voor, eenig bedrijf, behalve 1°. werkzaamheden in de open lucht iu of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij2*. werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hem bij wien degene de die verricht inwoont, voor zoover die werkzaam heden, ook buiten eenig bedrijf in eene huishouding of stalling plegen voor te komen. De minister van oorlog heeft aan de plaatselijke garnizoenscommandanten te ken nen gegeven, dat er van zijn kant geen bezwaar tegen bestaat, dat bij het aanstaande St. Nicolaasfeest en op deu oude-en nieuw jaarsdag door militairen hulp worde verleend ?o«»r den dienst der posterijen. De tweede kamer zal waarschijnlijk tegen 13 November worden bijeengeroepen. (rad.) Het Indisch Genootschap zal Dinsdag 13 November te 's Graveuhage bijeenkomen tot bet houden van een vrije bespreking van economische koloniale onderwerpen. Gedurende bet afgeloopen seiaoen werd bij hier te lande gehouden wedloopeD door de volgende heeren de volgende geldsommen gewonnen Lu't. Metelerkamp f3427, benevens een kunstvoorwerp van f 100 in 14 keer; luit. Rutgers van Rozenburg f 1720 in 9 keer; luit. v. d. Merscb f980 in 8 keer; ritm. Van Raden f575 in 3 keer; luit. v. Hoog straten f 413 in 7 keer; luit. baron v. Heecke- ren f 325 in 1 keerluit. v. Altena f250 in 4 keer; Van Veeren van Veen f 190 in 3 keer; kapt. jhr. v. d, Bosch f115 in 2 keer; luit. Römer f115 in 2 keer; luit. Punt f 100 in 1 keer; luit. YV. Völcker f 55 iu 2 keer; luit. E. baron v. d. Capellen f 35 in 1 keer; luit. v. Kuyck f 35 idem; L. J. Enthoven f 30 idem; luit. Erzeij f20 idem; R. P. Suermondt f20 idem; luit. E. Völcker f 15 idem; luit. Sluiter f 15 idem; Gericke f16 idemmr. Dentz v. Scbalck f 10 idem. Maandagmiddag omstreeks 4 uur werd ouder de gemeente Y'eur een oud, gebrekkig man door de IJselstoomtram orerreden. De man was tusschen de locomotief en den personeuwageu op de rails geraakt, waardoor de wagen outspoorde, en de ongelukkige, die niet wel bij hoofd was, letterlijk werd verpletterd. Het ongeluk bad buiten de schuld van het trampersoneel plaats. De toestand van de vrouw van den broodbakker U. te Kralingen, wiens kinderen bij bet brandje te zijnen huize in den rook omkwamen, blijft nog zorglijk. In den afgeloopen nacht omstreeks 3 uur werd de heer C. G. d. K. aan de Wol- weversbaven le Dordrecht gewekt door zijne kinderjufvrouw, die beweerde voetstappen te hebben gehoord. Terstond werd een onder zoek iugesteld eu bleek werkelijk dat in een der kamers eene afgesloten kast waa geopend, een daarin staand mahoniehouten geldkistje was opengebroken en het geld dat daarin had gelegen, te zamen ruim f 100, was ver dwenen. Per telefoon werd onmiddellijk de hulp der politie ingeroepen, die, aangezien er geen sporen van braak of inklimming aan deuren of vensters waren te ontdekkeo, het gansche huis doorzocht, in de hoop dat de dief zich daar nog zou bevinden. Buiten FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGEL8CH, VAN YV. YV. S. 119). «Neen," antwoordde hij, «Fortes was bij me. Die jongen hangt me als een klit aan het lijf, ik kon hem niet af schudden. «Denzelfden avond leerde ik Fortes kenneu. Ilij maakte op mij den indruk van een jongmensch, die machtig mooi kon praten, die zoo slim nas als een vos, maar dien men al zeer weinig kon ver trouwen. De antipathie was wederkecrig. Fortes baatte al de vrienden van Harmon en mij wellicht het meest. Een Fransche graaf en twee Engelsche jongelui maakteu de keunisaeu uit, met wie uw vader te YY'iesbaden een meer intiemeu omgang hield. Men speelde klaart en onder het spel ontstond er een onbeduidend geschil tusschen Harmon en Fortes. «De eerste was opvliegend als een Span jaard. Een beleedigend woord kwam over de lippen van Fortes. «Mijn vriend, wiens blauwe oogen vuur stralen schenen te werpen, sprong over de tafel en wierp Fortes een wijnglas in het gezicht. Ge kunt u de gevolgen van die daad voorstellen. Een duel was onver mijdelijk. Het zou den volgenden dag plaats hebben en ik moest de secondant van Harmon wezen. Tot wapens waren pistolen gekozen. Ik had van een der Eugelsche vrienden vernomen, dat Forles een uitstekend schutter was en tegen zijn partij ruimschoots was opgewassen. «Ge zult verstandig doen," zei ik tot mijn vriend, «als ge u nog wat oefent in het schieten." «Ocb, wat I" gaf hij mij lachend len antw iord, «ik schiet zeker wel zoo goed als die ondankbare bedelaar. Het zou immers al te gek zijn, als die Fortes, die jaren lang heeft geleefd van de goedheid van mijn vader, nu nog mijos vaders zoon ging doodschieten «Ik behoef u niet te zeggen, Ellen, dat ik een onrustigen nacht doorbracht. Ik had altijd een afkeer gehad van het duel en nu was ik bovendien in groote bezorgdheid over het lot van mijn zorge- loozeti vriend, want ik begreep, ik ge voelde, dat toen reeds die Gerald Fortes zijn doodvijand was. Nauwelijks brak de morgenschemering aan, toen ik reeds ik kon toch uiet slapen iu den tuin van het Courhuis liep te wandelen. Mocht ik het eigenlijk wel toestaan zoo dacht ik bij mij zelf dat mijn vriend, eveu drie en twintig jaren oud, zou vallen als een offer van een barbaarsclie gewoonte? Kon ik echter het duel beletten? Neen, dat was onmogelijk. Ik wandelde voort en kwam waarlijk Philip Harmon tegen. Zijn gezicht stond bleek en zijn geplooid voor hoofd verried, dat er ernstige, sombere gedachten huisden in zijn brein. «Uufart," zei hij, terwijl hij zijne hand op mijn schouder legde, «daar wordt van daag niet gevochten, ik heb zooeven iu een ouderhond met Fortes iits vernomen, dat het duel voor mij onmogelijk maakt. Verlang geen verklaring, want het is niet alleeu mijn geheim. Ik zal dadelijk Wies- baden verlaten en naar Parijs gaan." De wijze waarop gesproken was, deed elke vraag bij mij verstommen. Al wat ik later ooit vau die zaak ben te weten ge komen, is, dat Fortes, nadat alles voor het tweegevecht was bepaald, een onder houd onder vier oogenwaarvan het einde was, dat het duel niet zou plaats hebben. Ik was over die wending der zaak in hooge mate verrast en verwonderd. Harmou reisde nog dienselfden dag naar Parijs, spoedig gevolgd door Fortes, zonder dat voor mij het raadsel was opgelost. Ik ging toen eerst naar Zwitserland en Opper Italië en eerst eenige weken later begaf ik mij insgelijks naar Frankrijk's hoofdstad. Het eerste bekende gezicht, dat ik in Parijs zag, was dat van Philip Harmon. Hij was schoon, als een god der Griekschc oudheid en de glans van vreugde en levens lust straalde uit zijn gelaat. Nog eer hij bet mij gezegd had begreep ik, dat over zijn leven een nieuwe gelukszon moest zijn opgegaan. «Wat ie er van Fortes geworden?" vroeg ik na onze eerste begroeting. «O, die is ook te Parijs," zeide Philip, terwijl er een wolk over zijn vroolijk ge laat gleed. «Hier? Met u?" (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1