NIKUYVS- KN ADVERT: NTIKBLA1) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ïlt'/.e Cour Mfit verse li ij lit dagelijks, behalve op /.on- en Feestdagen. A 8 0 19 E !S E 19 T Woensdag 7 November 1888. N°. 263. ADVERTENTIE M: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschnldig Veroordeeld. til Vooi Leiden, per maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden S'rijs per tumnier 10 Ont. Van 1fi regelsƒ0.00. Elke regel meert «.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Selieeiiiiiakerssteeu fe. 202c jaarnanK, I.KIDK\, G \ov«'iiil>er. Toestand des koning*. Het officieel bulletin in de Staatscourant tan gisterenavond luidt aldus: .Volgens verklaring van den behande- lenden geneesheer, blijft de koning in be terschap toenemen en is de ontsteking in moDd- en keelholte nagenoeg verdwenen. Hierdoor is de belemmering in de voeding geweken en kan de hoop gekoesterd worden dat Zijne Majesteits krachten spoedig zullen terugkeeren." Nu en dan geeft de commissie voor de maskerade in 1890 vanwege liet Leidsel) studentencorps te houden reeds tcekerien van leven. Zaterdag dineerde ze in het hotel Levedag feestelijk en maakte daarna een feestelijken ommegang in rijtuigen of te voet, in gewoon of buitengewoon custuum door de straten. Eene groote hoeveelheid fakkels wierpen over het geheel een fantastisch licht. Er komt dus op dat gebied wéér wat leven in de I eidscbe brouwerij. We kannen onze lezers weêr wijzen op de aanstaande komst van dei: heer II. Van der Kaa, oud-élève van hel blinden instituut te Amsterdam. Genoemde heer komt wederom eene orgelbespeling geven in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente alhier, volgens een programma waarop onder scheidene nummers van eigen compositie voorkomen. Maandagmiddag te twee uren a. s. zal het concert een aanvang nemenwe hopen van harte voor een flink en dankbaar gehuor. We bevelen met vrijmoedigheid dit concert io ieders belangstelling aan omdat hier de geringe entrée waarlijk nuttig besteed is. niZlEK, LKTTKKEX ËÜf IttlNlT. Mignon. CoDD&is-lu Ie pays ou fleurit l'oranger. Mignon, de sympathieke figuur, liet slanke zigeunermeisje, zal niet spoedig ophouden de warmste belangstelling te wekken, eene belangstelling geboren deels uit bet eigen- ■ardige, het in zekeren zin aantrekkelijke, dat voor ons de Bohémiens en hnnne levens tij ze hebben, deels uit de sympathie voor het vernederde markiezenkind, door zigeuners opgevoed en geëxploiteerd. 't Is een overoud patroon waarop Michel Carré en Jules Barbier hunne voorstelling hebben geborduurd. Sperata, het kind van hooge geboorte, door eene zigeunerbende gestolen en na 15 jaren door den treurenden zwervenden vader teruggevonden; na intus- schen voor een ridderlijken redder innige liefde te hebben opgevat. Een innig ge lukkig trio. De opéra-comique zelf, zooals ze door Aui- broise Thomas heerlijk is getoondicht, vol lieve melodiën is steeds een der geliefde opéra's van bet klein-repertoire geweest, sedert ze den 17den November 1886 op het théater der opéra-comique te Parijs werd opgevoerd. Ten behoeve van bet llol- laudsch opera gezelschap van den beer De Groot, te Amsterdam, is Mignon in 't Hol landse!) vertaald, en vrij goed vertaald, en de wijze waarop het werk door genoemd gezelschap in studie is genomen bewijst dat de voorliefde voor deze schepping bij de vertoouers niet onderdoet voor die bij bet publiek. liet orkest, sedert cenigcn tijd onder »ior- loopige leiding we hopen van harte dat ze blijveud zal worden van den gunstig bekenden Dordtechen kapelmeester C. Van der Liuden, de componist van wien nog oulangs eene Hollandsche opera werd op gevoerd, werd gister door toevallige omstan digheden gedirigeerd door den heer Snoek tweeden dirigent. De rollen waren gisteravond in goede handen. De titelrol werd vervuld door uievr. Alhers-Jahn, Philine werd voorgesteld door mevr. Orelio-Vnn Zant, Wilhelm Meister door den heer Van den Kerckhoven, Lothario, Laërte en Jamo door de heeren Albert, Derickx en Poons. Toen eenmaal het orkest (leden van de kapel van bet 7de regiment infanterie) even op gang was kweet hel zich uitmuntend van zijne moeielijke taak, terwijl de koren over 't geheel wel een pluimpje verdiend hebben, evenals de dames van liet ballet. Do rol van Migoon was bij incur. Alhers- Jahu in goede banden, zoowel wat zang als actie betreft; het bekende .Kent gij 'l scliouD, 't heerlijk land" werd voortreffelijk door haar gezongen eu niet miuder 't .Gaat, lieve lenteboden" en het lied in het tweede bedrijf: .Er was eens een arm klein kind." In mevrouw Orelio-Vau Zant heeft het gezelschap eene uitmuntende Philine die 't bekende .Ik ben Titania, blonde koningin der lucht" o. a. bizonder goed ten gehoore bracht en zeer goed acteert. Een uitmuntend acteur achten we steeds den heer Derickx (Laërte) die ook bier weêr ten volle bewees dat hij die achting verdient. Minder goed acteur is de heer Van den Kerckhoven, die daarentegen een schoon geluid eu goede school heeft. Als Wilhelm Meister zong hij o. a. .Houd moed Miguoit, leef wel" uit muntend. Hier en daar was hij echter den tekst kwijt. De beer Albers, goed acteur en zanger tevens vertoonde oes den zwervenden vader (Lothario) zooals we dat van hem gewoon zijn, vooral in den samenzang met Mignon was hij voortreffelijk. De kleine rol van Jarno, den zigeunerhoofdman, werd door den heer Poons naar belmoren gezongen en gespeeld. Mevrouw De la Fnente was als de jeugdige Fréderik eene goede verschijning, vol actie en met een zeer goed geluid. Het ensemble van de Hollandsche opera is uitmuntend en belooft voor de toekomst nog veel. De toewijding vau alle mede werkers zonder ouderscheid verdient opmer king en waardeering en uit alles blijkt de lust van directeur eu leden om iets goeds iets onberispelijks voort te brengen. We weten wel onberispelijk is 't nog niet trouwens waar zijn geene fouten aan te w ijzen. Maar wanneer we weten met hoeveel moei lijkheden de waarlijk ijverige directeur te kampen heeft ook tegenover ijverzucht en men zou haast zeggen tegenover moedwil om af te breken wat door hem met zooveel opoffering is opgebouwd, dan kunnen we niet anders dan dien ijver en die opotleriug bewonderen en dankbaar zijn voor zooveel gords wat ons reeds nu gelioden wordt. Trouwens het gezelschap weet dat 't hier i welkom is, dat 't in Leiden gewaardeerd J wordthet weet dat van de volle schouw■- burgzalen Lij operavoorstellingen in den winter, het weet dat tan do volle Zomer- zorgzaleu in véér- en uajaar wanneer eenige leden in vereeniging een onderhoudend pro gramma komen afwerkeu; maar het weet dal ook van de hulde telkens, en ook wederom FEUILLETON. gisteravond, aan leden gebracht, van de hulde aan mevr. Albers-Jahti die van dc schouwburgcommissie gisteravond een prach tige corbeille ontving en vau die aan mevr. Orelio-Van Zant, wie door de com missie uit de studenten een prachtige bloem ruiker werd vereerd. We hebben nog geenszins wijziging be hoeven te brengen in onxe meening, reeds bij het verschijnen van het programma voor de eerste campagne van den heer De Groot uitgesproken, dat een operagezelschap dat ons in onze moedertaal toezingt en toespreekt in eene bepaalde behoefte voorziet en daardoor eene toekomst, en wel eene schoone toekomst heeft. Natuurlijk zullen af en toe nog wéér ver beteringen worden aangebracht. Voor land- genooten met roeping voor het tooneel en goede stem middelen is een nieaw arbeids veld open; Hollandsche operadichters en componisten vinden een flink gezelschap be- reid om hunne werken voor het voetlicht te brengen, en allen te zamen vinden een publiek waarin alle standen ruim vertegen woordigd lijn, bereid en verlangend van de vruchten van aller pogen te genieten. De zaak verdient, als een zniver nationale, den ernstigen steun van alle Nederlandersook van hen die eerst later de groote beteekenis er van voor onze nationaliteit zullen beseffen. De nieuwe opera Catharina en Lambert, vau den heer C. Van der Linden, zal den 17n Nov. door het gezelschap der Holland sche opera te Amsterdam opgevoerd worden. OFFICIEEL!-: IIEKIfHTEV Door Z. M. is de heer Martin Kosales, hertog van Almodovar del Valle, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Z. M. den koning van Spanje bij het Nederlandsche hof, benoemd tot ridder Grootkruis in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. zijn benoemdtot burge meester: van Ottersum, F. K. H. Esser; van Tessel, D. C. Lomzn; van Eugeleu en van Bokhoven, A. H. E. De Bekkcr, en van Hennaarderadeel, mr. E. De Grave. Door Z. M. is aan Paul Wallenberg, geb. te Dantzig, vergunning verleend de gc- VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAU w. s. 118). .Maar verklaar mij toch uwe vijand schap tegen den rechter Fortes, een man, die door de geheele wereld geacht eu be- •onderd wordt .Zijn wij zeker hier niet beluisterd of gestoord te worden .Ja, oom I" Met een angstig voorgevoel zag Ellen naar den kolonel opdie plechtig begon te •preken.Ellen, in dit huis zijt gij ge- Voren. Zie mij niet zoo verwonderd aan, gij zult nog andere dingen hooren. Dit kuis was slechts een klein deel vau de bezittingen uws vaders. Daar tusscheu de beide ramen placht het portret uwer moeder te hangen. Philip Harmon had het zelf |t|geschilderdwant ofschoon hij zeer rijk was, •»s hij ook een ernstig beoefenaar van de kunst. Toen al zijn have en goed ver kocht werd, viel, inet zooveel anders, ook het portret zijner gade in de liaudeD van Gerald Fortes. .Gelijk ik dan op mijne moeder?" zei Elleo, die thans begon te begrijpen. .Ge zijt haar evenbeeld en als Fortes dat niet heeft ontdekt, is hij blind." .Het portret mijner moeder hangt op zijn slaapkamer, en reeds jaren lang, zoo als zijn dochter mij gezegd heeft." .Goede God, hoe is het mogelijk? Kan die man slapen met haar beeld in zijne nabijheid? Verschijnt dan niet haai geest, om hem te martelen? Ellen, reeds voorlang liadt ge de geschiedenis uws vaders moeten weten dat erken ik maar ik beefde er van terugom ze u mede te deelen. Gij waart mij zoo lief en dierbaar, dat ik u elk verdriet, elke droevige gedachtenis wilde besparen I" Met haar handjes in de zijnen vertelde de kolonel aan zijn geliefd pleegkind de geschiedenis van haar vader: .Mijne kennismaking met Philip Harmon had reeds iu onze jeugd plaats. Wij waren als David en Jonathan, als Orestes en Pylades, altijd te zamen. Philip was een geestige, begaafde jongen, het ideaal zijner vrienden eu de laatste spruit van een oud, rijk en aanzienlijk geslacht. In elk ge zelschap met dames was hij de lieveling, want de schoone, talentvolle, rijke jonkman werd door alle vrouwen bemind. Even als gij, is ook bij in ditzelfde huis geboren, hier heeft hij op bijna vorstelijke wijze geleefd. Zoo hij arm was geweestdan had hij zich ais kunstenaar een fortuin kunnen scheppen, want weinigen wisten het penseel te gebruiken zoo als hij het deed. Hein was de kunst alleen een tijdverdrijf. Eens vond ik in zijn atelier een keurig bewerkt portret van een jongmensch. Op dat gezicht was wilskracht, maar nog meer verstand te lezen en toch bracht liet geheel een terugstootenden indrnk teweeg." .Wie ia dat?" vroeg ik aau uw vader. .Och, niemand, dat is Gerald Fortes maar," antwoordde Harmon onverschillig. .Maar wie is dan die Gerald Fortes? Dien naam heb ik uog nooit gehoord." .Een gunsteling van de familie en een knap kereltje. Mijn vader heeft hem, ik weet niet waar vandaan gehaald en hem een opvoeding laten gevenals een zoon van goeden huize. Hij heeft hem in de rechten laten studeerendoch schijnt ver geten te hebben bern in zijo testament te gedenkenwat de jonge Fortes hemge loof ik erg kwalijk heeft genomen. Hierom en misschien ook nog om andere redenen, beeld ik mij dikwijls in, dat Fortes mij haat toedraagt. Dat is natuurlijk niets anders dan inbeelding van mijwant hij volgt me als een hond en toont me de levendigste belangstelling in al mijne aan gelegenheden. .In hei geheel bestond er dus voor mij geen reden om mij bezorgd te maken, maar het portret bad zoo zeer mijn anti pathie voor het origineel opgewekt dat ik tegen Harmon zei: .Houd toch dien bedelaar van uw lijf, daar ligt een valschc trek op liju gezicht. .Er verliep eenigen tijd, ik was dit on derhoud reeds nagenoeg vergeten en Philip was een reis gaan maken door Europa. Een jaar na zijn vertrek ging ik insge lijks de oude wereld bezoeken. Toevallig ontmoetten wij elkander in de Courzaal te Wiesbaden, waar Philip mij vertelde, dat hij nagenoeg geheel Europa had doorreisd. .Altijd alleen?" vroeg ik onwillekeurig. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1