BUITENLANDSCHE BERK HTÉS Zondagnacht, werd door de politie te Krillingen brand ontdekt m de broodbak kerij van U. aan den Lagen Zeedijk aldaar. Men wekte de bewoners, die een dichten rook in de slaapkamer ontwaarden. Oogen- blikkelijk snelde de vrouw des huizes, gevolgd door de politie, naar het slaapvertrekje der kin leren, dat zich boten bevond en dat bijna niet meer te bereiken was. De kin deren weiden terstond naar huiten en in erne naburige woning gebracht, waar echter bleek dat (ie levensgeesten reeds uitgedoofd waren. Ofschoon alle pogingen nog in hel werk werden gesteld ora de kinderen te behouden, mocht niets baten, zoodat door den inmiddels geroepen geneesheer slechts kon worden verklaard dat de kinderen, drie in getal, oud 4, 6 en 7 jaar, door ver stikking waren omgekomen. De politie spoedde zich nu weder naar de woning, en, geholpen door de huren, trapte men de deur van de bakkerij in en bemerkte dat de vlammen, die uit den oven sloegen, zich reeds mededeelden aan den zolder. Door welwillendheid van den heer Com mender boekhouder aan de glasblazerij, die het zicli op de fabriek bevindende band- hrandspuitje aan de politie afstond, slaagde men er in, nadat de spuit een iialf uur in werking was geweest, den brand te blusschen. De brand was ontstaan in te drogen ge legde spaanders, die vuur hadden gevat De beklagenswaardige ouders hebben door dit onheil al hun kroost verloren. In Dordrecht zal de feestviering ter herdenking van het 75 jarig bestaan van Neerlandsch onafhanklijkheid met heel wat luister plaats hebben. Als feestdag is de 24ste November aangewezen, een dag in de betrokken geschiedenis voor Dordrecht nog van bizonder belang. Vrijdagavond vergaderde wederom het comité tot viering van het feest in het hotel Ponsen aldaar. Het bleek uit de mededee- liugen van den penningmeester dat het comité over een f 2500 kan beschikken, alsmede over 100 KG. rundvleesch en eene hoeveelheid bruine boonen. Behalve dat alles is door den gemeenteraad aan burg. en weth. een crediet geopend van f600 voor de verlich ting van het stadhuis, bet Scheffersplein, eenige bruggen en de muziektempels waarin 's avonds uitvoeringen zullen plaats hebben. Des morgens van 8 tot 9 uur zullen de klokken luiden, tot opening van het feest, waarna zoo mogelijk door alle Dordlsche zangers, koraalnummers zullen worden uit gevoerd, met en zonder begeleiding van muziek. Het zal van omstandigheden af hangen of daarna eene godsdienstoefening in verschillende kerken zal worden gehouden of wI eene feestrede zal worden uitgesproken. Te één uur zal de groote optocht van de verzamelplaats afgaan, waarvoor zich reeds vijftien corporatiën hebben aangemeld met wagens of rijtuigen met vier en twee paar den bespannen, enkele door postiljons bege leid. Van de volgende vak- en andere ver- eenigingen zijn reeds defiuitief toezeggingen gedaan 1°. sigarenfabrikanten en tabakshandelaars, 2°. loodgieters, 3°. scheepmakers, 4°. Dor- drechtsche Turnclob *0. K. K.", 5°. Dor- drechtsche Turnclub f01ympia", 6°. bakkers, 7°. behangers en stoffeerders, 8°. Kon. Hand- boogscbutterij jMars", 9°. Tooueelgezelschap fHooger zij ons doel", 10°. steenhouwers, 11°. Toonetlvereeniging rOnder ons", 12°. banketbakkers, 13°. vereeniging voor ,rVak en Kunst", 14°. Tuinbouw en 15°. ijzer gieterij Penn en Bauduin. Ook de Dordt- sche werkliedenvereniging ^Vooruitgang door beschaving" zal op waardige wijze deelnemen. Ook het historische gedeelte van den op tocht zal uitmuntend zijn, terwijl er vier of vijf muziekcorpsen aan zullen worden toegevoegd. In de verschillende straten ziju buurtcommissien aan het werk om voor eene flinke uniforme verlichting van die straten te zorgen. Aan de armeu van ver schillende gezindten zullen spijzen en andere zaken worden uitgereikt. Te Sluipwijk is eene ruim öOjarige weduwe, door de duisternis misleid, in het water gevallen en verdronken. Op den trein van den Oosterspoorweg, die jl. Zaterdagavond te 8 u 3b min van Am sterdam was vertrokken, is nabij Weesp in een waggon 3e klasse de noodrem in werking gebracht, zoodat de treiu spoedig stilstoud. De rem was gebruikt, omdat zich in dien waggon een beschonken persoon bevoud, die het den mede-passagiers zeer lastig maakte en daarom te Hilversum uit den trein werd verwijderd. Uit Teasel wordt gemeld: het vangen van steppeuhoenders met slagnetten heeft deze diereu verschrikt, zoodat ze de wijk naar elders hebben genomen. Met behulp dezer slagnetten is men verscheidene exem- *fd m vx» ts*i sao xtn plarcn dezer vogels levend machtig geworden naar Artis zijn ook eenige opgezonden. Naar men mededeelt is te Opheusden een kind geboren zonder voeten en met slechts éen arm. Men schrijft aan het llbl. uit Enschedé van 3 Nov. des avonds: Ik liet) niet dadelijk Donderdag il. de werkstaking bericht, daar algemeen gedacht werd dat dil spoedig zou eindigen, juist zooals de vurige weck bij de firma Ter Kuile Moisinan. Naar ik van goed ingelichte zijde ver neem, is door de socialisten en andere werk lieden van elders geld ter ondersteuning ge zonden. Kr dreigden meer wevers van andere fa brieken het werk ie slaken, doch doordien de fabrikanten het loon weer op den ouden voet gebracht hebben, is dat niet geschied. In één woord: de werkstaking draagt een rustig karakter en het is onbegrijpelijk waarom heden de huzaren zijn ontboden en de schut terij moet opkomen. De werklieden willen volstrekt geen oproer maken, maar zullen trachten door vol te houden, het loon weder op den ouden voet Ic krijgen. De burgemeester van Enschedé heeft Vrij dag de volgende proclamatie doen aanplakken De burgemeester van Enschedé, overwe gende, dat in deze gemeente bij de firma G. Jannink en Zn. eene werkstak;ng onder de arbeiders is uitgebroken, waardoor pl. m. 200 wevers en jongens ledig loopendat i a eene conferentie met de commissie uit de werkstakers hem overtuigend is gebleken, dat, niettegenstaande de firma G. Jannink en Zn. aan de grieven der arbeiders was tegemoet gekomen, nieuwe voorwaarden ge steld zijn ten huize van Johannes Van Ame- rongen; dat daar meermalen door arbeiders, zelfs leden der commissie, er op aangedron gen is zich met den heer G. Jannink nader in contact te stellen; dat zulks ook door bet hoofd der gemeente der commissie is aanbevolen, doch daarop een beslist weige rend antwoord is gegeven; dat uit alles blijkt, dat de zucht tol werkstaking verre van algemeen is, maar dat sommige lieden in- en ook buiten deze gemeente er behagen in scheppen twist te zaaien, onrust te stoken, de arbeiders voortdurend tegen de patroons op te zetten en in stede van aan te moedi gen tot overleg inet den werkgever, onafge broken aanhitsen tot verwijdering. Besluit: de arbeiders bekend te maken, dat zij, die werken willen voor het door hunne com missie met de firma G. Jannink en Zn. vóór de werkstaking overeen gekomen loon, 't geen op eene lijst is bekend gemaakt en welke lijst in de fabriek aanwezig is, op volle bescherming van de openbare macht kunnen rekenen; verzekert: dat de firma G. Jan nink en Zn. bereid zal gevonden worden de nog aanwezige grieven van lien, die het werk hebben hervat, te onderzoeken, zooals die firma tot nu toe steeds bereid is geweest. En noodigt ten slotte het hoofd der ge meente alle ingezetenen uit meê te werken tot verzekering der openbare orde en tot afwending van die onheilen, welke gevaar voor de plaats onzer inwoning kunnen op leveren. Men schrijft aan het llbl. van Zondag middag 4 uur. Tot nog toe is hier alles rustig gebleven. Zaterdagavond was het wat drukker dan ge woonlijk, doordien eene menigte nieuwsgie rigen zich op straat waagde. Hun groot aantal moet evenwel worden toegeschreven aan nieuwsgierigheid en aan de aantrekke lijkheid die de schutterij blijkbaar bezit. Deze namelijk patrouilleerde nu en dan, maar behoefde toch niet krachtdadig op te treden. De burgemeester, hoofd der politie, was zelf overal tegenwoordig waar meer dan gewone drukte heerschte en opstopping van nieuwsgierigen en vooral van veel kwajon gens plaats vond. Desniettemin is er niets van belang voorgevallen; wel werdeu een paar personen in hechtenis genomen, doch hiervan was geen rustverstoring in den zin van rebellie de reden. Een detachement huzaren uit Deventer, sterk 23 man, onder bevel van den ritm. Wijnmalen, is hier ingekwartierd. De man schappen vertoonden zich des avonds niet op straat, naar men zegt oin geen onuoodige ergernis aan den werkman te geven. De aanwezigheid van genoemd detachement moet toegeschreven worden aan de vrees voor de gevolgen eener, tegen 5 uur heden middag bij Johannes Van Amerongen te houden vergadering, waar verschillende spre kers zullen optreden. Volgens gerucht zou den nl. uit verschillende omliggende plaatsen alsook uit Amsterdam werklieden, socialisten en socialistische sprekers hierheen komen tot het bijwonen der vergadering en, zooals men denkt, ook tot opruiing der nu nog rustige werklieden. In de veenderijen in de gemeente *T2 «a wljj ■pbl /m -<ai -JT Schotcrland is d afvoer van turf than* buitengewoon groot. De oorzaak hiervan is de stremming der vaar' naar de Ooststel- lingwerfsche venen, door her-telling van 't gebrek, dat de nieuwe schutsluis bij Ooster- wolde aankleeft. Wil men thans in Friesland lange turf hebben, dan is de veenderij m Schoterland 't eenige adres. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit Winschoten: Sedert eenigen tijd vertoefde alhier een Duitech handelsreiziger, zich noemende W. die voorgaf directeur en tevens aandeelhouder te zijn van eene aanzienlijke fabriek te Lübcck. Deze knoopte relatiën aan met zekeren koopman, in het bezit van twee huwbare dochters, waarvan eene den vreemdeling weldra zooveel genegenheid toedroeg, dat zij zich bereid verklaarde om aan zijn wenech gehoor te geven en met hem naar Lübeck te vertrekken, ten einde zich te overtuigen van de winstgevende be trekking, die hij daar bekleedde. Onna denkend stemden de ouders van het meisje hierin toe. De jongelieden vertrokken per landauer naar Weener, om van daar dc reis per spoor voort te zetten. Den volgenden dag kwam een van de directeuren der fabriek uit Lübeck hieraan, om informatici) te nemen naar genoemden persoon en de hulp der politie in te roepen voor zijne inhechtenisneming, uit welk een en ander men besluiten mag, dat de handels reiziger niet de eenvoudige en betrouwbare man was, voor wieu hij zich had uitgegeven. Vier dagen zijn sedert verloopen en noch hier Ier plaatse noch te Lübeck is het de politie inogeu gelukken het jonge paar op te sporen. De ouders van het meisje vtr keuren in de grootste onrust over het lot van hun kind. Uit Vlissiugen wordt gemeld, dat het koninklijk stoomjacht Victoria en Albert op 19 dezer aldaar wordt verwacht om keizerin Victoria van Duitschlaud, die zich met hare dochters naar Balmoral begeeft, van Vlissiu gen uaar Engeland over te voeren. Met de nachtboot Prinses Elizabeth, van de stoomvaartmaatschappij Zeeland wordt a. s, Maandag te Vlissiugen verwacht prins Albert Victor, oudste zoon van den prins van Wales, om met den gewonen mailtrein te 7.16 uur in een salon-wagen de reis naar Kiel te aanvaarden. Men schrijft uit Vlissiugen aan de N. Koer. Zondag 28 October vierde de heer C. alhier, zijn tachtigsten verjaardag. Hij smaakte het genot, op dien dag de geluk- wenschen te ontvangen van familieleden en vrienden, die het feest ik zou bijna zeggen het dubbelfeest van dien dag in breede schaar zich naar hem deed begeven. Wat was er dan nog meer gaande? Het was juist zestig jaren geleden, dat onze feesteling met wijlen mej. N. N. in den echt trad. Bij die gelegenheid had hij een hoogen zijden hoed gekocht, welke sedert zijn onafscheidelijke levensgezel gebleven is en nu, tot loon voor zestigjarigen onafge broken trouwen dienst, de eer had den ge- heelen dag den eerbiedwaardige!! grijzeu schedel van den jarige te versieren. Omtrent de feestelijkheden, bij gele genheid van het zestigjarig bestaan der koninklijke militaire academie, te Breda te houden, verneemt men dat de réunisten zich op Zaterdag 24 November aanstaande, des namiddags ten 12j uur, aan het station vereenigen, ten einde gezamelijk naar de academie te gaan. Het réuniediner zal plaats hebben in het gebouw der vereeniging Concordia te Breda, op Zaterdag 24 November, des namiddags 5} uur. Een abonnement. Zekere jonge juffrouw te Tilburg, die een winkel in manufacturen houdt, wilde hare vrije uren nuttig besteden en nam een abonnements kaart op de Staatsspoor. Dagelijks trok ze uit als de trein uittrok; het was hetzelfde waarheen: naar '4 Noorden of 't Zuiden, 't Oosten of 't Westen. Alle mogelijke steden en stedekens, dorpen en dorpkens had ze reeds ^aangedaan" en een massa manufac turen #van de hand gedaan." Immer moest ze nog verder, zoover de staatsspoor, haar verlof verleende, tot ze eindelijk in eene plaats arriveerde of 't iu Duitschland of België was, weet ze zelf niet meer, mis schien was bet wel in Limburg, want zij verstond de ymeuschen" niet en de men schei» begrepen haar patois niet. Reeds had ze geruimen tijd in en om die stad rondge dwaald, daar niemand op hare vragen kon antwoorden en was de avond ingetreden, toen een politieman haar aan 't station bracht. 't Blijft haar intusschen een raadsel, wéér zij geweest ist (T. Cl) BBIiCSIB. Voor het hof v au appèl te Bruise) wordt sedert een paar dasreo behandeld het proces der gemeente Jomet tegen den heet Baudoux. De gemeenteraad van Jutnei vraagt de herziening van het vonnis der rechtbank van Charleroi, die de gemeente Jumet verantwoordelijk verklaarde voor de plunderingen en verwoestingen op haar ge. bied gedurende de werkstaking van 1886 gepleegd. De heer Batjdoux van zijn kant gaat in beroep tegen de beslissing van de eerste rechters en vraagt eene verhnoginr van schadeloosstelling, die volgens hem omtrent 3 milliocu zou moeten bedragen. K U K I. t A 1». In de Strand te Londen loste Don derdagavond zekere Cavanagh, een getuigt van de Times in de Parnell zaak, eelt revol verschot op iemand met wien hij in eet koffiehuis in discussie was geraakt. Hr werd gearresteerd en zal wegens poging tol manslag terechtstaan. Eindelijk is weer eens direct bericht van Stanley gekomen. Boden uit Tabon zijn te Zanzibar aangekomen met de tijding, dat een gedeelte van Stanley's expeditie u het laatst van November 1887 ontmoet i« door een karavaan Arabieren, en wi l tusschn de Albert Nyanza en Muta Nzige merenet Tabora. De Arabieren ontmoetten Stanley'i achterhoede, ten westen van het Albot Nyanza meer, maar zij zagen Stanley tel niet. Deze afdeeling telde 30 man, dit verteldeu, dat Stanley twee dagreizen voor uit was. De expeditie had geduchte verliezen ge leden.. Veertig man waren verdronken bi het overtrekken eener groote rivier, die vu het oosten naar het westen loopt en ooi was een der blanken, die de expeditie ver gezelde, overleden. Stanley had steeds moetet strijden tegen de inboorlingen die weigerden levensmiddelen te verschaffen. Volgens de Arabieren bestond de geheele macht, waar over Stanley toen nog te beschikken had, uit 250 man. Hel marcheeren ging dikwijls zeer lastig wegens de dichte wouden, zoodat de expeditie vaak niet meer dan lj mijl per dag koe vorderen. Stanley was op dat tijdstip noj volkomen gezoud. De koene reiziger mi van plan eerst uog eenigen tijd noordwaarlr te trekken en dan in schuinsche richting oostwaarts te gaan, ten einde zoo Wadeli te bereiken. Volgens de raming der Arabieren koi Stanley van bet punt, waar bij zich ii November bevond, Emin Pacha in wijftic dagen bereiken. Deze voorstelling is echter onjuist ge bleken, want de laatste directe berichte», welke men van Emin Pacha ontving, dag- teekeneu van April 1888, en toen wk Stanley nog niet te Wadelaï aangekomen. Wel had Emin in Maart zeer vage be richten over Stanley ontvangen, welke vu stam tot stam waren gegaan. Volgens den geruchten was de expeditie tusschen Mabodi en het Albert Nyanza meer door vija digr stammen aangevallen eu genoodzaakt del tocht in audere richting voort te zetten. Groote waarde wordt daarom niet sa: deze directe berichten van Stanley gehecht Fift ANkKlJ K. De president der republiek is door dei koning der Belgen benoemd tot ridder grootkruis der Leopoldsorde. De raadkamer van het hof van appi te Nimes heeft op aanklacht van den afge vaardigde Audrienx uitgemaakt, dat helgeel diens ambtgenoot Numa Giily gezegd beeft, namelijk dat er wel twintig Wilson's zitting hebben in de begrootingscommissie (waar van Andrieux lid is), beschouwd moet wor den als laster, indien bij niet het bewif levert van hetgeen hij verklaard heeft, a bij is mitsdien voor het hof van assises var het departement Gard gedaagd, hetzij oi dat bewijs te leveren, hetzij om te wordet veroordeeld. Vier politieagenten, die deu 27sto October dienst hadden bij het banket der Bonlangisten, en hun post verlaten haddei om ten gunste van generaal Baulanger U manifesteeren zijn outslagen. In eene steenkolenmijn, in de nabij- beid van Crauset, beeft beden een ontploffiof plaats gehad. Reeds zijn 42 lijken te voor- sch ju gehaald. Wegens het vunr kan oer niet tot in het binnenste der mijn doof dringen. Volgeus bijzondere berichten uit Saigoa welke echter slechts ouder voorbehoud wordei medegedeeld, zou een post van 40 man m het vreemdenlegioen op 7 Augustus dooi zeeschuimers in de delta van Tongkin zijl aangetast, en zonden 39 hunner daarbij tij' omgekomen. De minister van marine spreekt dit bf richt in zoover tegen, dat slechts twee mar gedood zijn.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2