tteze Ion ra it i verschijnt dadelijks* behalve op Kon* en Feestdagen. .4 B 0 n W E Rl E M T Dinsdag 6 November 1838. N'. 262. ADVERTENTIE!*: Onschuldig Veroordeeld. Voor Leiden, per maandenf 1.25, Kranco door liet geheele rijk, per .'i maanden I.OO. Prijs per Nummer 10 lont. JOJe JnnrKang. Van f6 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Barrel: Scheepaiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. LEIDEN, 5 November. Toestand des koning*. Dat Z. M. zicb veel opgewekter ge voelt, dan een paar dagen geleden, kan ook hieruit blijken, dat, naar het Ilbl. verneemt, Z.M. zaterdagochtend eigenhandig de medaille van de orde der Eikenkroon schonk aan zijn kamerdienaar SchwUste. Het officieel bulletin in de Staatscourant van zaterdagavond luidt: De toestand van Zijne Majesteit is in de laatste vierentwintig uren aanmerkelijk ver beterd. De koning bracht een vrij goeden nacht door; terwijl het Hoogst-Denzelve gemakke lijker viel voldoende voeding tot zich te nemen. Uit 's-Gravenhage wordt geseind, dat de toestaud gisteren dezelfde was als den dag te voren. Van audere zijde verneemt het Hbl dat de toestand des kouings zeer gunstig is en Z. M. reeds zaterdag jl. weder geruimen tijd beeft gearbeid in het aaloti dat aan het slaapvertrek grenst. 11. M. de koningin en prinses Wilheltoiua hebben gisteren ieder afzonderlijk eeu rijtoer gemaakt. Uit Apeldoorn wordt aau het U. I). gemeld Zaterdag bleef dr. Vlaanderen bijna steeds bij Z. M. den koning. De toestand is niet ongunstiger, doch blijft oogenschijnlijk eru- slig. Naar de N. U. Cl. verneemt, is pro- fessordr.S. S. Rosenstein door Z.M.den koning benoemd tot commandeur (ridder derde klasse) van den Gouden Leeuw van Nassau. Zondag 18 November zal 't 25 jaren geleden zijn dat de maniiencongregalie van de parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart alhier werd opgericht. Die gebeurtenis zal dien dag plechtig worden herdacht, terwijl aan de leden die reeds bij de oprichting zich hebben aaugesloten naar we vernemen eeu diploma zal wordeu aangeboden. Hel variété- en specialiteiten gtzel- schap van den heer Frits Van Haarlem heeft Zondagavond weêr heel wat bezoekers naar de gehoorzaal getrokken. De naam van den heer Van Haarlem waurborgt dan ook sleeds iets goeds. Maar ditmaal was in den meest uitgestrekten zin van het woord het gezel schap geheel nieuw en uit uitmuntende krachten saamgesteld, terwijl voor een bui tengewoon goed orkest steeds wordt zorg gedragen. De verscheidenheid van weikzaamheden gaf aan liet programma iets zeer aantrekke lijks. De Morlaytroep, muzikale excentri citeiten, was onbetaalbaar, terwijl de geleerde hondjes van miss Carolo de beste getuige nis aflegden voor het gedold en de kennis van dressuur van deze dame. Allerbcvalligsl was ook de samenzang van de Wienerduet- tiaten Werner eu van de uitstekende Jod- leriu, Fr. A. Rieder. Zeer trok nog de aandacht het gedachtenlezen van miss Ken nedy en den heer Hugo Loreuz, de werk zaamheden van miss Csrolo op den rollenden kogel, de Dosta-troep aan de Romeinsche ringen en den heer A. Von Gotfre, the human puzzel. In één woord, er werd uitmuntend ge werkt, en de heer Van Haarlem kau zeker zijn dat een aankondiging van eeu zijner voorstellingen onzen stadgenooten steeds wel kom zal zijn. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen J 42.ƒ22.—, /4.40 en /2.10; laagste ƒ42.ƒ20.50, 4.20 en ƒ2.10. O FE 1 tl IE EI. j-J UEKIlil I'EN. De lieer Josef G. Gsrlauder, met mach tiging des koning* benoemd tut onbezoldigd vice-consul te Sundswall, is in die hoedanig heid door de Zweedsche regcering erkend. De luit. ter zee le kl. J. liollaau wordt met den 16en dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Wiileiu-oord. BLS N Ëfi LAN DSCJH B BEKICHT BBL De minister van biuneuiaudsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat me', 8 December a. s. de betrekking van leeraar in de Fransclie taal- en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool met 5- jarigcu cursus te Groningen te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze be trekking in aanmerking wenscheu te komen, gelieven zich vdér of uiterlijk op 14 Nov. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Aken, te 's Gravetihage. Door de arr.-rechtbank te Maastricht is, ter vervulling eener opengevalleu rech- terplaats in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. Th. J. A. Duynstee, griffier bij het kantongerecht te Siltardmr. J. F. Iugen Housz, griffier bij het kantongerecht te Zevenbergen; en mr. J. A. Reynen, kanton rechter te Gulpen. Si.-Cl Volgens de Iudópendance heeft onze koning den Russischen gezant te 's Hage doen geluk wenscheu, met den voor de Rus sische keizerlijke familie zoo gelukkigen afloop van het spoorwegongeluk te Borki. De liberale kiesvereeniging te Schiedam heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld jhr. mr. W. Six. Zaterdagmiddag te 1 uur werd het stoffelijk overschot der vorstin van Waldeck en Pyrmont in het familiegraf te Rlioden bij Arolsen bijgezet. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de vorst Georg Victor, de erfprins Friedrich, de hertogin van Albany, de prinses Elisabeth, de prins Wilhelm van Wurtemberg, de erfprins van Beutheim- Steiufurt, de graaf en de gravin Stolberg, de vice admiraal jhr. J. 11. Van Capellen, als gezant van den koning en de koningin der Nederlanden, de hertog van Nassau, de erfprins en prins N'.colaas van Nassau. De plechtigheid werd met gezang geopend. De plaatselijke geestelijke l.ield eene rede, welke met een gebed werd besloten en daarna werd de lijkkist in de groeve nedergeUten. Allen die aan den stoet hadden deelgenomen, keer den vervolgens uaar Pyrmont terug. De Echo vermeldt de volgende daad van menschenlicfde: Aan boord van het oorlogschip Friso, commandant kolonel Q. Doorman, op reis van Nederland naar Suri name, stierf de matroos le kl. v. d. B. die eene weduwe met drie kinderen te Nieuwe- diep achterliet. Voorafgegaan door bevel hebber eu officieren, werd dour de bemanning eene collecte gehouden, welke de belangrijke som van f 400 opbrachtdeze gelden zuilen aan de weduwe worden uitgereikt. De dirigeerend officier van gezondheid dr. J. 11Gentis is in de residentie aaugekomen, en heeft zaterdag zijn dienst als eerstaanwe zend officier van gezondheid aanvaard. Van het regiment grenadiers en jagers zijn vier miliciens als deserteur afgevoerd, wegens het niet voldoen aan eene oproeping voor den werkelijken dieBst. Volgens mede- deeling van dorpsgenooten zijn zij naar N. Amerika vertrokken. Door de heeren Clifford en Steers, concessie-aauvragers voor den aanleg en de exploitatie van een zeehaven te Sobeventngen, is bij adres aan den Haagschen raad mede gedeeld, tot hun leedwezen uit het verslag der gemeenteraadszitting van woensdag 24 October jl. te hebben vernomen, dal voor- alsnog geen vooruitzicht kan geopeud wordeu op eene spoedige behandeling van het door burg. weth. op 18 Juni 11. id gediende prae- advies betreffende de zeehaven teSchevenin- gen; dal zij vreezen dat zulks, met betrek king tot een vraagstuk van driugende behoefte, o. a. voor de visscherij, op het rijk den indruk zal maken, dat eene spoedige be handeling van die zijde overbodig is, daar Daar hunne meeniug bet welslagen der on derneming geheel beheerscht wordt door het standpunt waarop het gemeentebestuur zioh plaatst; dat zij derhalve den raad beleefde lijk doch driugeud verzoeken zoo spoedig mogelijk eene beslissing in deze aangelegen heid te nemen, ten einde te voorkomeu dat de voorloopige onderhandelingen met hunne buitenlandsche relatiën, die bereid zijn op nader overeen te komen voorwaarden de haven tot stand te brengen, afgebroken worden. Eeu bediende van de kassiersfirma B. en v. E. te Scheveningeii, heeft zich met het bedrag van twee hein toevertrouwde wissels, gezamenlijk groot f 250, uit de voeten gemaakt. In de civiele zitting van de Rotter- damsche rechtbank van vrijdag had een treurig ongeval plaats. De heer mr. H. Trostorff zakte le midden eener pleitrede ineen. Onmiddellijk verleende geneeskundige hulp mocht niet baten. Naar zijne woning vervoerd, gaf hy kort daarna den geest. De heer mr. II. Trostorff was een mau in de kracht van zijn leven en stond in hooge achting, niet alleen bij zijne collega's maar bij allen die hem kendeu. F EU 1 LL ETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN w. >v. s. 117). Zwijg! zwijg toch, mijn kind!" riep de kolonel gestreng. #Noem hem nooit weder zoo. Uit uwen mond is het vreeselijk om dit te hooren." ,Ochoompje lief, wilt ge mij oprecht de waarheid zeggenzult ge mij niet misleiden? Was mijn vader schuldig of onschuldig?'' Onschuldig." ,God zij gedankt 1" zei ze uit den grond haars harten. Ellen, het is eene lange geschiedenis, die ik u thans verbalen moet," ving de kolonel met bewogen stem aau. rEerst twee dagen geleden beu ik uit Europa teruggekeerd. Ik wil nu al de leugens en bedriegerijen niet herhalen, waarvan ik de dupe ben gewordengenoeg zij het u te weten, dat ik in de stellige meening ver keerde, dat gij de echtgenoote van Danton Moultrie waart. Stel u dus mijn schrik voor, toen ik gisterenavond in liet opera gebouw u in gezelschap zag van een man, dien ik van alle menscben op de wereld het meest veracht en verfoei. Weet hij, dat gij de dochter van Philip Harmon zijl?" fNeen, ik noemde mij, aedert Constance mij van uit uw huis heeft weggejaagd, Ellen Grey. Mijne geschiedenis is nog on- bekeudmaar mijn vijand is hij niet. In tegendeel. Neen, oompje, hij is een goed, edel en grootmoedig menecli. Ik ben wekeu lang in zijn huis eu hij heeft mij altijd met de grootste vriendelijkheid en voorkomend- .heid bejegend en ik kan u de volle waarheid wel zeggen, waut bet is nu geen tijd om raadsels op te lossen ik ben met hem verloofd." Als wezenloos staarde de kolonel voor zich heen. Ellen zag niet op en ging voort: Mijne geschiedenis heb ik voor hem geheim ge houden, omdat ik een zwak, weifelend schepseltje benomdat mij den moed ont brak hem den smaad van mijn naam te ontdekken. Soms bekruipt mij de lust hem alles te verzwijgen." Kolonel Dufart, doorgaans iemand van groote zelfbebeersching, sprong, toen bij uit zijne verdooving ontwaakt was, met een kreet van ontzetting op. Hij zag doodsbleeken Ellen op eeu arinsieugte van zich houdendzag hij het meisje aan alsof hij eensklaps krankzinnig was gc- wordeu. ,Met Gerald Fortes verloofd! (Jij! Verloofd met heml Groote God!" fObm, oompje lief, wat beteekent dat? Gij maakt mij bang! Spreek toch duide lijk, oom. Gij bebt mij lang genoeg in onwetendheid gelaten, zoodat ik thans wel ecnig recht meen te hebben om de heldere waarheid te vetDemeo. Waarom mag ik de verloofde van Gerald Fortes niet zijn? Waarom kan ik zijne vrouw niet wurden? Ik wil redenen hooren, geef mij die dan ook." f\Vat deedt gij in zijn huis te komen?" vroeg de kolonel met eene gestrengheid, die Elleu althans niet van hem gewend was. ,\Vat deedt gij onder het dak vau dien man? Zeg mij alles en alles, wat u hier wedervaren is. Zeg mij alles wat er met u gebeurd is, sedert wij van elkander zijn gegaan." Elleu begon met hare vlucht naar Saga- more en vertelde den kolonel naar waarheid alles wat zij gedaan en ondervonden had, sedert zij om DaDton Moultrie's wille het liefelijk te huis had vaarwel gezegd. Hij bleef met gespannen aandacht luis teren en riep, toen zij geëindigd was, uit, met den toon van het bitterste zelfverwijt: ,En mij, mij hebt gij die verschrikkelijke lotsverandering te datikeu. Nooit neen nooit zal ik mij zeiven dat kunnen ver geven. Ik heb den eed verbroken, dien ik vele jaren geleden plechtig heb gezworeu, den eed van over u te waken en u te be schutten tegen elke ramp. Hoe kan ik mij bij uwen vader verantwoorden, hoe bein verklaren, dat ik een oude gek, een zwakhoofd beu geweest die het oor heeft geleend aan de lasterlijke leugenachtige in blazingen uwer vijanden en dat het door mijn schuld eindelijk zoover gekomen it, dat ge zonder dak, zonder vriend om u te beschermen in de klauweu zijt gevallen van dien Gerald Fortes?" rOompje lief, maakt u zelf geen ver wijten I" troostte Ellen den ouden man. »Gij hadt Constance lief, gij schonkt baar uw vertrouwen en zij heeft u bedrogen. Ik vergeef het u van ganscher harte." (Hordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1