BUITEN LANMCHE BERICHTEN m» «FD In het Spui te 's IIage werd gisteren- middag dour een schipper niet een schepnet een vrij groote levende snoek gevangen. Gisterenochtend is aan 't 11 oil. spoor station te 's Gravenhage, de nieuwe tunnel, die toegang geeft tot het reizigers perron en daarmede tevens een gedeelte van de nieuwe inrichting, voor het publiek geopend. De brigade maréchaussee te Scheve ningen vertrekt den lOen dezer definitief naar Slecn. De brigadier heeft gisteren reeds Schcveningen verlaten en zich naar zijn nieuwe standplaats te Vechel begeven. Nadat Zondag de politie te Rotterdam 3 personen had in hechtenis genomen op het vermoeden dat zij zich schuldig gemaakt hadden aan braak en diefstal iu de woning van den tapper aan den West zeedijk, is het haar thans gelukt, nog 2 personen iu hun- den te krijgen, tegen wie een sterk vermoe den bestaat, als zouden zij mede aan dien diefstal zich hebben schuldig gemaakt. Allen zijn ter beschikking gesteld van de justitie en naar de cellulaire gevangenis aan den Noordsingel overgebracht. (N. R. Cl.) Hedennacht omstreeks 1 uur is brand ontstaan in een der perceelen van plan C, tegenover de iioofdsteeg te Rotterdam. Twee spuiteu hebben water gegeven, en omstreeks te 3 uren was de brand gebluscht. Gisterennacht is te Dordrecht brand uitgebroken in de sigarenkistenfabriek van den heer A. C. B., aan de Weeskin derend ijk. liet vuur was spoedig bedwongen, zoodat alleen hel dak der machinekamer is uitge brand, terwijl het werk vermoedelijk reeds hedenmiddag hervat wordt. Naar aanleiding van het bericht der te Bridie gehoudeue vergidering, om over de verplaatsing der loodsen enz. te spreken, kan nog worden medegedeeld, dat onze bur gemeester op audiëntie is geweest bij den minister van marine, en hem den raad is gegeven oui over het heengaan der loodsen uit de gemeente nog eens met den inspec teur van het loodswezen te confereereu. Ook is de burgemeester op audiëntie geweest bij den minister van koloniën, en heeft de ver zekering ontvangen dal, mocht de Indische brigade, waarvoor eene som op 's lands be grooting voorkomt, worden opgericht, op de belangen onzer gemeente in deze zal worden gelet, en Brielle ook onder de plaatsen zal b hooren, die voor eene eveutueele plaatsing dier brigade in aanmerking zullen komen. Als eene bijzonderheid voor deu tijd van het jaar meldt men aan het D. v. Z.-li. en 't-Gr. uit Haarlemmermeer, dat de drie stoomwerktuigen in dezen polder, Lijndeu, Qruquius en Leeghwaler, van den 20n tot den 2Ön October niet hebben gewerkt. De politie te Amsterdam heeft gister morgen van een telephoondraad op den Am- stel bij de Blauwbrug eene zwarte vlag verwijderd, waarop een witte doodskop en met roode letters de woordenBrood en Werk. Op 's rijks werf te Willemsoord had eer- gisterennamiridag een scheepstimmerman het ongeluk langs de glooiing iu het dok te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij met eene schedelbreuk naar zijne woning moest worden vervoerd. De man is uiet builen gevaar. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageniugen is in de maand October jl. gevallen 81 mM. regen, tegen 72J mM. over dezelfde maand van 1887. De vorige week werden 6 personen van het gezin van prof. dr. A. Maijer te Wageniugen door eene hevige ongesteld heid aangetastmisselijkheid, braken, pijn in de ingewanden, diarrhee, gedeeltelijk ook duizeligheid en moeilijkheid bij het slikken. Als oorzaak van de ongesteldheid vond hij: het roggebrood, waarin bij onderzoek een groote hoeveelheid bolderikzaadschillen door hem gevonden werden. Na van deu bakker een monster rogge bekomen te hebben, vond hij in ruim 1 ons van die rogge 41 bolderikkorrels, wegende 0,5 gram, eene hoeveelheid, groot genoeg, om genoemde verschijnselen van vergiftiging te verklaren. in het belang van de openbare gezond beid heeft prof. Maijer van dit feit mede- deeling gedaan. ArnhCL) Een merkwaardig voorbeeld van hon dentrouw kwam de Arnh. Ct. dezer dagen ter ooren, voor de waarheid waarvan onze legamao volkomen instaat, terwijl hij des noods de getuigen zou kunnen noemen. Eene familie te Velp heeft twee honden, ten Newfoundlander en eene kleinen krul hond. Deze dieren leven met elkaar in de grootste eendracht. De kleine is een ge weldige jager en speurt altijd in het kreupel hout; slaat hij aan, dan rent de groote hond, die anders rustig bij de familie blijft, naar zijn kleiuen kameraad, en als hij ziet dat er geen kwaad bij is, komt hij spoedig terug. Onlangs nu, toen zij met de familie waren medegegaau, hoorde deze wederom den kleinen hond aanslaan en verdween de groote maar om uiet meer terug te komen. Roepen en fluiten hielp niet. De honden bleven zoek en keerden ook des nachts niet terug Den anderen morgen werden zij door de politie in het kreupelhout bij de steeiicn tafel ondekt. De kleinen was in een stroo- persstrik gevangen. Wandelaars vooral dames wilden het dier bevrijden; maar de Newfoundlander gedoogde niet dat iemand zijn kameraad aanraakte, bij wien hij bijna vier en twintig uur de wacht had gebonden. De politiewacht kwam op het denkbeeld orn de familie te waarschuwen, en toen •Sultan een der led n van het gezin herkende legde hij uitbundige vreugde aan den dag en verzette zich toen niet langer tegen de bevrijding van Tommy. Waren de honden niet ontdekt, dan zou hoogstwaarschijnlijk de groote den kleinen niet hebben vciUteu en u t vriendschap den dood met hem hebben gedeeld. De fTurf- en Steen Industrie" bevat het volgende stuk Op de stoom-steenfabriek *l)e Volharding" van de heeren Gebrs. Van Hasselt te Kampen wordt op ze<T merkwaardige wijze de schoor steen hersteld, onder leiding van den heer Scheidt, ingenieur te Almcloo. Het nazien van het voegwerk, het plaatsen van een bliksemafleider enz. heeft namelijk plaats zonder behulp van sleigerwerk. In de voegen worden ijzeren haken bevestigd op afstanden van ongeveer 80 cM. van elkander, waar de Duitsche werkman, met dien arbeid belast, tegen op klimt. Vervolgens wordt aan den ring van den schoorsteen, die een hoogte l eeft van 27 M., door middel van een stevigen haak een stoeltje bevestigd, waarin de man plaats neemt om het voeg werk te verrichten. Dit stoeltje kan men naar beliegen booger of lager stellen. De werklieden der firuua G. Jannink Zoon te Enschedé hebben gisterenoebtend wegens loonsverlaging het werk gestaakt. Alles is rustig. (N. R. Ct.) Uit Peize wordt aan de iV. R. Ct. gemeld De lijstervangst is zoo goed als afgeloopeu. Nog slechts enkele achterblijvers komen er voor. Duizenden geelvleugeltjes, en nog meer roodvleugeltjes of koperwieken zijn er ge vangen, en daar sij per stuk voor 10 13 cent verkocht werden aan de opkoopers, heeft menigeen een mooi spaarduitje met lijstervangen verdiend. Door de zachte weers gesteldheid der laatste dagen, schijnen zij zich in onze streken slechts kort te hebben opgehouden. Zwarte en rosse meerlen kwa men er bijna niet voor, slechts enkele das mannetjes, meerlen, die aan elkeu kant van dtn hals een witte vlek hebben, zijn er ge vangen. Nu beginnen er wel eeuige schater- lijslers (kramsvogels) te komen, maar die worden betrekkelijk weinig iu lijsterstrikken gevangen, daar zij meest op de groote wei den, langs meren en stroomen neerstrijken en slechts bij erg onstuimig weer zich in de bosscoen begeven. Dan zijn zij nog veel gemakkelijker te vangen dan de koperw ieken, daar zij grooter en oubeholpener zijn dan deze. Sedert 24 October is gedurende eene maand dagelijks jachtdag, uithoofde de houtsnippen om dezen tijd veel voorkomen. De vangst blijft echter zeer schraal, zoodat de jagers meestal moeite hebben om de akte en kruit en lood vrij te schieten. Gisteren namiddag heeft een venter in schrijfbehoeften, even nadat hij wegens openbare dronkenschap door een politiedienaar naar een slaapstede in de Boterhoek te Leeuwarden, waar hij verblijf hield, was ge bracht, door het haastig opeten eener vrij aanzienlijke hoeveelheid muizentarwe ge poogd zich te vergiftigen. Hij is spoedig daarop ernstig ongesteld geworden en ter verpleging in het Stads ziekenhuis opgenomen. Naur meu verneemt had hij zich reeds uitgelaten zelfmoord te willen plegen, ver moedelijk omdat hij er tegen opzag, morgen iu booger beroep voor liet gerechtshof te verschijnen wegens door hem te Fraueker gepleegd feitelijk verzet tegen de plaatselijke politie. UCt.) Naar men aan de Stand meldt, hebben de verveners te Appelscha besloten aan die veenarbeiders die nog steeds weigerachtig blijven bet coutracl te teekenen geen wers te verschaffen en hun de huur der huizen op te zeggen. B B1. A i). Paruell en de Time». Eergisteren werden voor de commissie in deze zaak belangrijke onthullingen gedaan. Kapitein Oshea, lid van liet Parlement, «lie ill den zomer van 1882 de onderhandelingen voerde tussclien Gladstone en Parnell, ov< r het aan bod van den laatste oin de H^rari-che be weging in Ierland tul bedaren te brengen, als de regeering eeulgn gevangen genomen personen wilden loslaten en een vrijzinnige wet wilde voorstellen tot regeling (eig ulijk kwijtschelding) der achter-lullige pachten in Ierland, verklaarde dat hij de meeste be scheiden omtrent deze zaak iu 1883 op verzoek van Gladstone, hem door ilarcoutl overgebracht, Ier voorkoiniug van indiscre ties, vernietigd heeft, toen een parlementaire enquête nopens het zoogenaamde Kiluiniii- hamtraclaat dreigde. Een memorandum van Chamberlain over de onderhandelingen met Parnell was aan de vernieling outsnapt en werd voorgelezen. Xeven brieven, aan Par nell toegeachrevn, weiden aan Oshea ver toond en hij, een gewezen boezemvriend van Parnell, verklaarde na nauw keurig onderzoek dat de baudteckeningen echt zijn, wat Parnell ontkent. Onder 'leze brieven was ook de beruchte missive van 15 Mei 1882, (waar van de Times het facsimile openbaar maakte), waarin Paruell schreef, dat Ilurke in liet Phoenixpark te Dublin zijn verdiende loon beeft gekregen. Oshea ontkende dat hij dien brief destijds ontvangen had en dal de Times door hem in het bezit daarvan was gekomen. Ilij stemde toe dat .de moord van lord Cavendish en van Burke in bet Phoenixpark het prestige van Parnell sterk had geschokt, zoo sterk dat de leider der Ieren aan Gladstone verklaarde zich in het privaa!leveu te willen terugtrekken. Oshea voegde er hij, dat Parneli's houding ter zake den moord in het Phoenixpark hem destijds zoo iuipupulair maakte, daL hij de regeering bescherming vroeg door politie. Dc minister van biunenlandsche zaken stond hem dit toe. De Times is zeer ontevreden over de behandeling, die een correspondent van haar en een van de Standard op 21 October te Bakoe ten zuiden van den Caucasus, hebben ondergaan. Zij werden verdacht van Nihilsten te zijn, en ofschoon vau de noodige papieren voorzien, door 'le Russische beambten ge arresteerd en totdat de Czaar aangekomen was arrest gehouden. Uit Bombay wordt gemeld, dat met bet oog op de schaarschtc aan levensmid delen iu bet district Gaujam, gewapeude benden het land doortrekken en opstand trachten uil te lokken. Het gouvernement van Madras neemt maatregelen, die vooral ten doel hebben de noodlijdenden te hulp te komen. FitlKK» IJ K. De prefect vau politie te Parijs heeft aan de commissarissen eene circulaire ge richt, hun keunis gevende, dat op last van hel ministerie vau biunenlandsche zaken een vijftal opgenoemde gekleurde prenten, o. a. generaal Lioulanger, den graaf vau Parijs en prins Victor in uniform voorstellende, in beslag moeten genomen worden wanneer zij op straat worden uitgedeeld of te koop ge boden. Aan le Figaro wordt door den heer Pierre De Witt het volgende geschreven: De commissaris vao politie van Trouviile heeft herhaaldelijk beslag gelegd op de ge kleurde portretten vau deu graaf van Parijs, welke ik als premie vau bet dagblad l'Echo du Pays d'Auge laat uitdeelen. Na gepro testeerd te hebben tegen deze schending van het eigendomsrecht en van de wet op de colportage, beb ik de verspreiding laten voortzetten. Tegen de volgende week kondigt men een nieuw manifest aan van den graaf van Parijs, waarin het bondgenootschap met ge neraal Boulanger gehandhaafd wordt. I TA LIK. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat het tegenbezoek van koning Humbert vau Italië aan keizer Wilhelm reeds zal plaats hebben tussclien 23 en 31 Januari. De koning zou alsdan de feesten ter eere van keizer Wilbelin's 30en verjaardag bijwonen. l)e senaat zal waarschijnlijk iu de helft van November bijeengeroepen worden. Het eerst komt in behandeling bet nieuwe Straf wetboek, dat dezen zomer door de kamer is aangenomen. Volgens de Corriere di Napoli, een regeeringsgezind blad, heelt de revue over de vloot, ter gelegenheid van de komst van keizer Wilhelm II, niet inindei dan drie millioen lire aau bet ministerie van marine gekost. De kosten der wapenschouwing over de troepen inoeteu, als men rekening houdt met den tragen gang der mobilisatie, mins tens op 1 millioen geraamd worden. Voorts is wel eeu millioen ten koste gelegd aan de versiering van het Quirinaal. Indien men alle uitgaven bijeeutelt, dus ook die de ge meenteraden van Rome en Napels hebben gedaan en die noodig waren geworden ten gevolge van de door den inini«lfr van bin- nenlandselie zaken genomen buitengewone maatregelen van veiligheid, dan zal men niet ver van de tien inillioeii af zijn. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is in eene gelijkvloers gelegen en met oude meubels gevnlden zaal van hel Quiri. naai brand uitgebroken. Alles verbrandde, doch dank zij den genomen maatregelen bleef het ongeval lot dc zaal beperkt. l)e schade is betrekkelijk gering. Iu een vlak naast de zaal gelegen vertrek waren zilveren en bronzi n voorwerpen ter waarde van een millioen. De oorzaak van den brand is on bekend. Onbekend gebleven dieven hebben het huis vau den directeur der veiligsheids, politic te Rome geplunderd eu de hand ge legd op medailles en d' coraties vau dien ambtenaar. nVITKCHLAX n. Alweder heeft keizer Wilhelm een reisje gemankt. Woensdagmorgen begaf zich Z. M. per txtra trein naar Leipzig, alwaar hij tegen 12 uur arriveerde. De koning van Saksen en prins Georg waren met een groot aantal autoriteiten aan bet station aanwezig, en begaven zich daarna met den keizer tn rijtuigen naar het terrein, waar het nieuwe rijksgerechtshof verrijzen zal. Ilicr legde Z. M. den eersten steen, wal trouwens het doel van de reis was. Na de plechtigheid woonde de keizer een concert iiij in het Gewandhaus en vertrok ten 3} ure terug naar Berlijn. De stad was prachtig versierd en het heerlijkste weder begunstigde dit feest. Volgeu de National Zeitung heeft keizer Wilhelm den koning van Griekenland beloofd, dat bij het aanstaande huwelijk van den hertog van Sparta met zijn zuster, prinses Sofie van Pruisen, te Athene zal bijwonen. Wegens den dood van de vorstin van Waldeck en Pyrmont heeft het Pruisische hof den rouw aangenomen voor 8 dagen. Grootvorst Michael Nicolajevitcb en zijn zoon grootvorst George zijn, van Rusland koineude, op hunne reis naar het zniden van Frankrijk te Berlijn gearriveerd. Grootvorst Michael had bij zijne aankomst gelegenheid den van Hamburg terugkeerenden keizer Wil helm te begroeten. In bet hotel der Russische ambassade heelt de grootvorst overnacht, terwijl zijn ernstig zieke zoon aan het station, in een ziekenwagon, deu nacht doorbracht. Dezeuocbtend werd de reis naar Cannes voortgezet. De Neue Freie Presse ontvangt uit Stuttgart een brief, waarin de beschuldigin gen, die tegen den koning van Wurtemburg zijn ingebracht, besproken en gedeeltelijk weêrlegd worden. De correspondent stemt toe, dat koning Karei, evenals koning Lodewijk van Beie ren een zwaarmoedig karakter beeft en zich gaarne afzondert, maar hij ontkent dat deze karaktertrek den koning heeft verleid tot dezelfde zonderlinge daden, deuzelfden menschenhaat en verspilzucht. Wat den invloed der drie Amerikanen Jackson Wood cock, Savage en Hendry aangaat, dit zijn slechts persoonlijke betrekkingen. Reeds voor dat de koning hen kende, zocht de vorst, die aan hevige pijnen leed, hulp bij bet magnetisme eu spiritisme. Sedert deze pijuen zijn opgehouden, heeft Woodcock, die thans tot baron verbeven is, 's konings vertrouwen weten te winnen, door hem een gevaarlijke operatie aan te raden, welke hem, naar meu zegt, het leven gered beeft. Het overige is niet meer dan een praatje. Indien de koning aanvankelijk aarzelde zich naar zijne hoofdstad te begeven om keizer Wilhelm te ontvangen, voegt dc correspondent er bij, was het juist de in vloed zijner gunstelingen, die men thans aanvalt, welke hein er toe bewogen heeft. Wat 's koniugs reizen betreft, deze zijn met het oog op zijn gezondheidstoestand ondernomen. Men had zich verdiept in den roman der beide dames, die zich dezer dagen te Mnocben verdronken op dezelfde plek waar koning Ludwig den dood zocht. Het is thans gebleken dat het twee caissières vsn de Muncliener tentoonstelling waren, die, op het punt van wegens diefstal te worden gearresteerd, deu dood boven die schande hadden gekozen. Kif SLA WD. In een brief uit deu Caucasus wordt aan dc Kólnische Zeitung verzekerd, dat den Czaar op zijne reis door dat gewest alles in het schoonste licht vertoond is, maar dal het Russische beheer van deu Caucasus zoo slecht is, dat de bevolking en vooral de adel aldaar stellig in opstand komen zou zoodn

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2