NIEUWS- KN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A I? 0 ti li E H F. f J T Zaterdag 3 November 1838. - N°. 260. BLNNENLANDS4JÜ BERICHTEN. AnVERTF. füTIEtë: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. V o ii ra Ml verschijnt dadelijks, behalve op /.on- en Feestdagen. Vooi Leidenper 3 maanden j 1.25, Kranco door liet geheele rijk, per .1 nri.inden l.rto. I'rijs fier Vummer 10 Cenf. Jl'it Jmhtkhiik. LKIDK\, 3 November. De geneeskundige commissie voor de artsexamens beeft in bare hedenmiddag ge houden zitting tot arts bevorderd den beer A. C. Kam eu voor het eerste gedeelte toe gelaten den heer 1. M. ■Dutilh. Op de aanbeveling voor de betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan het gymnasium te Leeuwarden zijn geplaatst de heeren dr. C. C. Uhleubeck en P. A. A. Boeser, doctorandus, beiden te Leiden, en dr. H. 'lonkes. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer le kl. aan de openbare school aan het Kortenbosch te 's II age is geplaatst de heer J. Verwey de Winter, onderwijzer alhier. Op de Haarleoimerslraat alhier is drie vier dagen geleden eene bejaarde vrouw door eene beroerte getroffen waarin ze tot gisteravond gebleven is. Toen vond men haar, nadat men zich even van haar ver wijderd had, dood te bed liggen. (I.\IVK«a IT KIT. lieden werd bevorderd tot doktor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. Nysingh, geboren te Meppel, na verdediging van zqn academisch proefschrift, getiteld: vIets over de werking der toestemming in het Strafrecht". De StaaUcourant van 2 Nov. bevat in haar officieel gedeelte het volgend bericht Volgens verklaring van Zr. Ms. geneos- heereu is de gezondheidstoestand van Z. AI. den koning in de laatste dagen niet ver beterd. Iloogsldezelve is op dit oogenblik lijdende aan eene ontsteking der mond eu keel holte, waardoor de voeding aanmerkelijk belemmerd wordt. Op ket paleis des konings ligt omtrent den gezondheidstoestand van Zijne Maje steit het volgend telegram van tiet Loo te lezen .Toestand niet onmiddellijk zorgwekkend. (De geneesheer op liet Loo vindt ziekte zorgelijk, zonder oogenblik kei ijk gevaar". Van liet Loo wordt aan het HU. i. d. 1 Nov. geseind dat de toestand des kouings, hoewel zorgbarend, niet levensgevaarlijk is. Doctor Vinkhuijzen te 5 uur te Apel doorn aangekomen, blijft op Het Loo In het dorp zelf weet men weinig vau hetgeen op het paleis omgaat, daar strikte en stipte geheimhouding is opgelegd. Zij die wel ingelicht beeten te zijn, gelooveu niet aan een noodlottigen afloop van de crisis, die Z. M. nu doorstaat. Gisteren hield Z. M. den geheelen dag het bed. Heden was de koning korten tijd op. Persoonlijk wenschte hij den chef bloemist Kraaijenbriuk geluk, die bedeu zijn 25-jarig jubilé als zoodauig viert. Ook uit 's Gravenbage wordt geseind, dat dr. Vinkhuijzen vooreerst op Het Loo zal blijven. Overigens waren in de residen tie geen nadere berichteu omtrent 's kouings toestand ontvangen. Met verzekert aan het D. v. Z-ll en (Jr. dat de minister van oorlog tijdens eene audiëntie te kennen heeft gegeven, dat van hem geen peusioueerigen verwi-i.t 'run nen worden, die niet zeer noodzakelijk zijn. De post pensioenen zat dus wel iets gaan verminderen. Behalve aan 43 eerste luitenants der infanterie, zal het 15 jarig dienstkrois als officier ook worden uitgereikt op den den December a. s. aan 4 eerste luitenants der cavalerie en aan 11 der artillerie. Het mondeling gedeelte van het exa men, eu daarmede het geheele examen, van de onderofficieren, dingende naar den raug van 2deu luitenant, is afgeloopeu. Tegen het laatst dezer maand kan de benoeming van hen die voldaan hebben, wor den tegemoet gezien. Gistereu was het 200 jaar geleden, dut de stadhouder Willem I I van Helle- voetsluis met een vloot naar lu.geland over stak. De prinses Von Wied bracht gisteren uit Amsterdam een kort bezoek te 's Gra venbage. Gisteren had zich voor de rechtbank te 's Huge te verantwoorden ecu dienaar der politie, wegens ongemotiveerde mishan- deliug van een burger. Van Ili regelsO.flO. Klke regel meerO.I5. 'Jroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel O.IO» Bureel: Scheeptnakerssteeg 6. De oude man, die als eerste getuige door den rechter gehoord werd, verklaarde dat hij in den nacht van 26 op 27 Augustus, na eeuige woordenwisseling met zijne vrouw, had gezeten op het bekje voor de poort in de Korte Louibardstraat te 's Gravenbage waarin hij wooude. Hij zat erg te hoesten, toen de beklaagde, een agent van de Haagsche politie, voorbijkwam en hem toevoegde de woorden: rStik maarl" Hierover gebelgd riposteerde de oude dat dit den agent niet aanging, waarop deze op zijne schreden terugkeerde, en deu man, die inmiddels door zijne vrouw en dochter geroepen was in huis te komen, aangreep, hem met geweld binnen het hofje sleepte, en hem daar drie zeer gevoelige slagen met den wapenstok op den schouder toebracht, waardoor hij bloed opgegeven zou hebben. De slagen zouden zoo hard aangekomen zijn dat een tapper en zijne vrouw, die aan de overzijde van de straat woonden, op het hooreu er vau kwamen toeschieten om den ouden man te ontzetten. De beklaagde politieagent gaf een ander verhaal van het gebeurde. Hij vond den man in elkander gedokeu op bet bek zitteu en vroeg hem, denkende dat bij ongesteld was, of bij daar zoo ïu deu nacht moest zitten. Daarop zou de oude dadelijk gezegd hebben dat zulks hem, agent, niet raakte, waarna hij door eene hoestbui overvallen werd. Toen ze:de de ageut „stik maar niet"! en bracht hem ten slotte {het poortje in, waarin eene dikke duisternis hcerschte, waarop de oude zich bukte eu den ageut onver wachts een klap op den helm toebracht, heio met uog meer slaag bedreigende. Toen trok bek 1. zijn wapenslok en gaf liern één zochten klap op deu arm. SubsiituuL-olhcier rnr. Ort trachtte aan tc tooien dat bckl s verdediging onwaar schijnlijk was, i<n gispte zeer o houding van den agent, d. getoond heeft dat d. wapenstok bij hem niet in goede handen was. Maar zelfs indien de oude man bekl. het eerst een slag bad toegebracht, achtc Z.E.A. bekl.'s ruw optreden met den wapeustok hoogst ongemotiveerd, en vorderde 1 maand ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. In Den Haag is gistereuochtend een niet zeer druk bezochte bijeenkomst gehou den van werkloozen, waar op zeer bezadigde wijze werd gesproken. Er werden vijf per sonen afgevaardigd om den burgemeester als wenschen te kennen te geven, o. a. dat enkel werklieden uit de gemeente de werken vau deze zullen uitvoeren, beter toezicht te oefenen op bet bouwen en op arbeid van vrouwen en kinderen, den arbeidsdag bij gemeentewerken te verkorten, mangaten in de woningen te maken voor '1 geval van brandgevaar, gebruik der subsidies van opera en schouwburg voor werkverschaffing, enz. De burgemeester ontving twee ledeu der commissie en bad eeu vrij taug oaderboud met hen. Door de commissieleden uit de werk loozen die gisterenochtend tot een onderhoud met den burgemeester der residentie *erden toegelaten, werd gisterenmiddag in (Walhalla" de uitslag van hun gesprek met het hoofd der gemeente medegedeeld. In de eerste plaats had de burgemeester niets willen hooren van het woord eisch, waarmede de hem aangeboden motie aanving en dat woord vervangen, althans opgevat, als verzoek en in de tweede plaats er op gewezen dat men zich ten onrechte tot hem wendde, waar men zich tot den gemeenteraad had behooren te wenden. Over het geheel kou de motie de goedkeuring van den bur gemeester niet wegdragen en noeuule hij volgens de toegelaten commissieleden de eiscben daarin gesteld onpraclisch. Hij gaf der commissie den raad een request tot den gemeenteraad te richten. Besloten werd aan dien wenk gehoor te geven, deu uitslag per strooibiljet mede te deelen, doch in afwach ting daarvan zich te vereenigen en de voor naamste wijken der stad tc doorkruisen, Hedenochtend 10 uur zullen de werk loozen zich daartoe in hel Malieveld vereeui- gtu en daarna de hoofdstraten doortrekken. Vóór het sluiten der vergadering werd er nogmaals ernstig op gewezen zich kalm te gedragen, daar liet alleen de bedoeling was om te doen zien hoe greut het aautal werk loozen in deze gemeente is. Op eeu schip, dat tot inotto voert Niets zonder Gods zegen, liggende in het kanaal te 's Hage, beviel de vrouw gisteren nacht van drie jongens. Moeder en kinderen waren zeer wel. FEUILLETON. VHIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCII, tv. w. s. 116). De deur werd geopend en eene slanke gestalte, in een wit en zwart morgenkleed gebuid, kwam de kamer binnen. (Ik vraag vergeving, uiaar mevrouw Maitland is le ouwel om u te woord te staan," zeide een frisschejeugdige rneis jesstem, (kan ik u ergens mede van dieDSt zijn?" Hevig schrikkend wendde zich de kolonel om. Met tranen in de schoone oogen, met een halven lach om de lippen, stond Ellen nevens heui. Een oogenblik str.arde hij baar aan en toen eerst vermocht hij uit te roepen, op een toon vol bitterheid: (Ellen! Gij hier!" Zij vloog op hem toe en alles was vergeten, behalve de oude, innige gehechtheid, die zij nog altjd voor hem bleek te bezitten. Hij drukte haar in zijne armen en hield haar toen op eenigen afstand, terwijl hij sprak: (Gij in dit buis! ik kwam hier, om iets van u te vernemen, maar niet om u hier te vinden. Gij, onder het dak van Gerald Fortes! O mijn God!" De verontwaardiging, die doorstraalde in zijne trekken, die hoorbaar was iu zijn stem, deed Ellen beven van schrik. De kolonel viel op een stoel neder en Ellen op bare knieën aan zijne zijde. Zij fluisterde: (Maar ik ben hier in huis, ik kwam bier als de gezelschapsjuffrouw van miss Fortes eu ben thans doch dat zal ik u later vertellen. O, oompje, ik dank den goeden God, dat ik u eindelijk mag weder zien. Hoe laDg heb ik u gemist! O, zeg mij toch, dat gc inij nog lief hebt!" (O kind, ik heb je zoo lief!" (Ik heb u zooveel te zeggeu. Waarmee zal ik het best begiuneu? Waarom waart ge zoo verschrikkelijk hard tegen mij, oompje lief? Waarom liet gij u door Con stance bepraten om uw hart voor uwe aruie Ellen te sluiten? Eu dan die brief, dien ik n geschreven heb. Hij nam baar bloeiend gezicht tusschen zijn vermagerde banden, drukte baar ecu kus op deu moud en zeide: rIk werd bedrogen, gruwelijk bedrogeu. Gij hebt aan mij geschreven, maar uw brief heb ik nooit ontvangen. Hij werd vernietigd en mij heeft men gezegddat gij met den beer Moultrie gehuwd eu naar Zuid Amerika vertrokken waart, zonder een woord vau afscheid aan mij te zenden, zonder te be denken, hoeveel verdriet ge mij hadt ver oorzaakt." Terwijl de kolonel die woorden sprak stonden de smart c» het beronw over zijne lichtgeloovigheid op zijn bleek gelaat te lezen. (Natuurlijk beeft Constance u dat alles gezegd, oompje. Mijn brief is gewis in bare banden gekomen in plaats vau in de uwe. Ik dacht toch niet, dat ze zoo slecht was. Gij wist dus niets van mijn bitter berouw, gij w:«t dus niet, dat Moultrie mij verlaten had?" (Ik heb u immers gezegd, dat ik mis leid ben geworden. Constance haatte n en heeft zich op u willen wieken en het is baar beiaas maar al te goed gelukt. God weet hoezeer ik in die jaren vau afwezig heid naar u heb verlangd, terwijl ik altijd in den waan verkeerde, dat gij de gelukkige gade vau Moultrie waartGod weet ook welk eeu verschrikkelijke leegte ik gevoelde in mijn hart sedert ik u moest missen. Gisterennacht eerst, na de opera, heef' Constance mij de geheele waarheid bekend. Dat ik zoo lichigeloovig, dat ik zoo blind heb kunnen zijn, o mijn God!" Met liefdevolle teederheid zag Ellen den grijzen man aanmeer gebogen door de smart dan door de jaren. (Welk een leven moet Constance u bereid hebben!" riep zij. (Nooit had ik gedacht, dat zij baar spel tot zoover bad durven drijven! Heeft zij u ook verteld van ons beider samenkomst in den tuin van Beach Hall, heeft zij u ook verteld wat ze mij daar gezegd beeft?" Zij lag nog altijd aan zijne zijde ge knield met de armen om hem heen ge slagen, en zijn blik rustte met welgevglleu op bet beeldscboone tnenje. Toen zij de laatste vraag deed, wendde hij bezorgd het hoofd vau haar af, terwijl hij fluisterend sprak: (Ja, ook dat heeft ze verteld." (Heeft ze u verteld, wat ze mij gezegd heeft over Philip Harmon, deu moordenaar mijner moeder?' (H'ordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1