NIEUWS- Ka ADVERT. NTIKBLAl) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gobroeders Muré. Onschnldig Veroordeeld. Co ii ra in verschijnt, dadelijks* behalve op Zon- en feestdagen. A B 0 K E B! E N T Voor Leiden, per 3 maandenf 1.2». Franco door liet geheele rijk, per 't maanden 1.60. Prijs per Xunimer 10 Ont. Vrijdag 2 November 1888. - N", 259. 202» jnarKang. AOVERTEIRTIEM: Van 1li repels0.90. Elke repel meer0.15. 'irootc letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabat, per regel 0.10. BnreH: Scheepmitkersstee; 6. S t ti tl s- It e r i c li t e n l> It S K W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen ter algemeene kennis «lal door MARIA KONING, aljiier woonachtig, een ver zoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in bel klein in hel perceel Zandstraal n". 25. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEKBurgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, den 1 November 1888. LEIDEN, I November. Dezer dagen zal het 25 jaren geleden zijn dat de heer J. T. Heesels alhier, na aflegging van het daartoe vereischte rxamen, als landmeter werd toegelaten. De heer llessels, thans landmeter der le klasse (voor den velddienst) alhier werd den 21en Aug. jl. in de 5e algemeene vergadering van de vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde tot bestuurslid en voorzitter gekozen. Kort na bovenbedoelden gedenkwnardigen dag, en wel den 2Ien November van het jaar 1863, werd de heer J. T. Hessels, na afgelegd examen, bevorderd tot candidaat notaris. Ongetwijfeld zullen die dagen in den famielje- en vriendenkring van den ju bilaris niet onherdacht blijven. Het stedelijk Museum op de Lakenhal alhier werd in de maand October bezocht door 2890 personen, als 1592 op 3 October, 1017 gratis op de Zondagen en 281 bet»- lenden. Bij het op 30 en 31 Ootuber te 's Gravenhage gehouden acte examen lager onderwijs is geslaagd mej. H. E. Matthes alhier, Voor de leden van het studentenge zelschap Doctrina" zal op de bovenzaal der sociëteit Minerva alhier optreden mad1- Jen- uy Thónard, avec le concours de mons' De Mey; onderwerp: Causerie. Wijlen de heer N. J. A. Bakker, overleden op deu huize Mijriorama te Apel doorn heeft o. m. vermaakt aan de .Ned. bot.au. vereeniging" alhier flOOO. OIITCIEELE UEUICHTEV. Door Z. M. is benoemd tot rechter-plaats- vervanger in de arr.-rechtbank te Almeloo, mr. R. E. Hattink, thans kantonrechter- plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar, met toekenning van eervol ontslag als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Almeloo, een en ander met ingang van 15 Nov. 1H88. Door Z. M. is benoemd tot subst.- giiffier bij de arr. rechtbank te Rotterdam, mr. B. J. A. Sterck, thans kantonrechter plaatsvervanger te Amsterdam (3de kanton), advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. is benoemd tot griflier bij het kantongerecht le Harliugen, mr. W. W. Feitli, advocaat en procureur teGroniu- gen, tevens beëedigd klerk ter gritfie vau de arr.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is de heer D. H. Meijer Jr., onderwijzer aan eene openbare school voor lager ouderwijs te Rotterdam, met in gang van 1 Januari 1889, voor den tijd van één jaar, benoemd tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde en de aard rijkskunde aan de Kon. Militaire Academie. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige le Init. der genie van het leger in Ned.-lndië G. B. II. F. Alpherts, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Door Z M. is aan mr. F. R. Penniuk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter plaatsvervan ger in het kanton Zutphen. Door Z. M. is, aan den telegrafist 2e kl. bij de rijkstelegraaf W. Brauckmanu, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Door Z. M. zijn benoemd tot contro leur der belastingen je Leeuwarden de heer M. A. Bringeuberg, thans te Eindhoven; tot inspecteurs der registratie en domeinen, le kl., divisie Middelburg, de heer C. A. Vrieseudorp thans 2e kl. te Zwolle; 2e kl. le Zwolle de heer A. F. W. Jordaan thans te Breda; 2e kl. tijdelijk te Zutpbeu de heer M. Van den Bergh thans 3e kl. al daar; 3e kl. te Breda de heer G. G. Kuypers thans le Leeuwarden; 3e kl. te Leeuwarden de heer J. Caland thans ontvanger te Helder. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Staatsblad u°. 157 behelst het besluit van den 30eu October jl., ter uitvoering van art. 2 der wet van 14 September 1888 (Staatsblad n°. 150) tot regeling der voogdij over hare koninklijke hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Neder landen, vour het geval vau minderjarigheid bij hare komst tot den troon. Het luidt als volgt: Wij Willem III, bij de gratie G«>ds, koning der Nederlandeu, prins van Orauje-Nassau, groothertog van Luxemburg, euz., enz., enz. Gezien de wet van 14 September 1888 (Staatsblad n°. 150), tot regeling der voogdij over hare koninklijke hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Neder landen, voor bet geval van minderjarigheid bij hare komst tot den troon Overwegende dat volgens art. 2 dezer wet, door ons, den raad van state gehoord, vier Nederlanders worden aangewezen tot leden vau den raad van voogdij, geroepeu om onze beminde gemalin, hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, koningin der Nederlanden, geboren prinses van Waldeck en Pyruiout, als moeder-voogdes, ter zijde te staan Den raad van state gehoord (advies van 27 October 1888, Geheim lit. O). Gezien het rapport van onzrn raad van ministers, van 29 October 1888, n°. 6, kabinet Hebben goedgevonden eir verstaan, tot leden van voorbedoelden raad van voogdij aan te wijzen mr. W. baron Van Goltstein vau Oldenaller, onzen kamerheer in buitengcwoneu dienst mr. M. A. A. J. baron Schiuimelpenuinck van der Oye, voorzitter van de eerste kamer der staleu-generaal jbr. mr. J. Röell, lid van de tweede kamer der slaten-generaaleu A. N. J. M. baron van (trienen van de Groote Luidt, onzen kamerheer iu buiten- gewonen dienst. Onze ministers van biunenlandsche zaken en van justitie zijn belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide kamers der stateu- generaal, aan den raad van state en aan de algemeene rekenkamer, en hetwelk in het Staattblad zal worden geplaatst. Er is in ons land nog zelden zoo goed gestemd als eergisteren in het district Lo- chem. Rekent men de overleden, zieken en vertrokken kiezers er af, dan hebben rnim 97 percent vau hun stemrecht gebruik ge maakt, -Het Bataviaansch Handelsblad geeft van de rede, door den nieuwen gouverneur- generaal van Ned.-lndië bij zijn intocht ge houden, omtrent een der punten eene andere lezing dan de Jata-Bode. Volgens het Bal. Handelêbl. heeft de heer mr. Pijnacker Hordijk het volgende gezegd Mocht zich andermaal een minder goede geest onder de inlandsche hoofJen openba ren, dan zal hij (de nieuwe gouverneur-ge neraal) niet tegen gestrenge maatregelen opzien tot handhaving van het gezag op de voorbeeldige wijze zijns voorgangers," Uit Pyrmont wordt geseind Gisteren des voormiddags te 10 nur had met groote plechtigheid de voorloopige bij zetting plaats van het stoffelijk overschot der vorstin van Waldeck en Pyrmont. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de erf- prina, prinses Elisabeth, de hertogiu van Albany.de troonopvolger van Wurtemberg, de erfprina en de erfprinses van Bentheim, de hertog van Nassau en andere vorsten; de gezanten van den keizer van Duitschland den koning der Nederlanden, den koning van Zweden en Noorwegen; verder de ver tegenwoordigers van het burgerlijk en mi litair gezag uit Kassei en Arolsen, eene deputatie van den Landdag, militaire ver- eenigingen, enz. Aanstaanden Zaterdag wordt het stoffe lijk overschot nsar het familiegraf te Rhode overgebracht. Naar men ons mededeelt, heeft de heer Ph. Michaëlee te Londen conce8sie aangevraagd om de schepen die 'a nachts het Noordzeekauaal bevaren van eleclriscb licht te voorzien. Hij wil daartoe inrichtin gen maken aan de beide einden van het kanaal tot het verzamelen van electriciteit, ten einde de schepen van accumulatoren en lampen te voorzien. (Jout Ct.) Op initiatief van de Delflsche Win- kelvereeniging en de vereeniging Helpt FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HETENGELSCH, van NV. NV. S. 115). Ja, en die ellendige Fransche kamenier is met haar ontvlucht. Hier is een brief, die in haar toiletspiegel stak. Lees hem toch. Het ware beter geweest, dat gij haar aan Monltrie ten huwelijk gegeven hadtdan dit schandaal te moeten beleven. Nu zijn ze zeker reeds lang buiten uw bereik." De oude dame hield eeu met potlood geschreven briefje in de hand. De rechter nam het aan, zag het in en reikte het over. Het was Lilia's band. Met ware smart las hare vriendin Lieve papa! Ik verlaat het huis om met Dauton Moultrie te trouwen. Hij heeft mij alles opgehelderd. Het was een lijdelijke waan >in, die hem bevangen had op het bal eu in de serre van mevrouw Rijders. Hij verzekert mijdat hij voor niets wat bij toen gezegd of gedaan heeftverantwoor delijk mag gesteld worden. Ik heb hem vergiffenis geschonken en, opdat ons beider geluk niet ten tweede male vernietigd worde, heb ik voldaan aan zijn verlaugen om zonder verwijl zijne gade te worden. Nog eene weekals die ik heb moeten doorleven en ik zou het bestorven hebben. Zonder hem wil ik niet leven. Gewis zult gij uwe Lilia vergiffenis schenken. Ik heb mijne kostbaarheden medegenomen en Cileste vergezelt mij. Danton heeft mij plechtig verzekerd, dat hij Ellen noe.it ernstig heeft bemind, en ik beu overtuigd, dat hij de waarheid gesproken heeft. Lilia." Zoo was hij dan iedereen nog te slim geweest die Danton Moultrie, eu had toch den rijken buit bemachtigd, dien Ellen hem hal willen ontrukken. Zijn schoon gelaat en zijn leugenachtige tong hadden hem het spel doen winnen. Ellen's wraak was op niets uitgeloopen. Op denzelfden oogen- blik, waarin zij Lilia's schrijven las, werd ook het woord uitgesproken dat Lilia's lotsbestemming bezegelde. Danton Moultrie en de rijke erfgename van den rechter Fortes waren man eu vrouw. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Den volgenden morgeu werd er reeds vroeg gebeld aan de woning van den rechter Fortes door een schraal heer van vrij hoogen leeftijdmet een onmiskeubaar aristocratisch voorkomen, «Ik wensch den heer Fortes te spreken zei de vreemde tot den zwarten bediende, die de deur geopend had. Het was nog wel geen uur van elegante bezoeken, maar den vreemdeling was het aan te zien, dat het doel van zijn komst een annge'.rg nheid van meer erustigen aard betrof, da» in den regel bij gewone be leefdheidsbezoeken het geval is. ,l)e rechter is niet thuis," zei de be diende. Reeds een uur geleden beeft hij de stad verlaten." Bedaarddoch vast besloteu in hetgeen hem te doen stond, trad de vreemdeling binnen en zeide: fGij kunt mij niet be driegen; ik moet uw heer spreken. Zeg hem, dat eeu onderhoud met mij niet te vermijden is. Ik zal in de wuonkamer wachten ik ken het huis eu de bouworde zeer goed, ik ben hier vroeger meer geweest. Geef uw heer dit kaartje." Mijnheer is uit de stad," herhaalde de bediende en voegde er nu bij#om zijn dochter terug te halen. Als gij er echter op staatzal ik het kaartje aan de dames afgeven." fWelke dames?" f Mevrouw Maitlaudschoonzuster van den heer Fortes, is eene der dames." fZoo? Verzoek haar dan beleefd mij een onderhoud van slechts weinige minuten te willen toestaan." Met deze woorden begaf de kolonel Dufart zich naar de woonkamer. Ja, wel kende hij dit huis, dat hij heden morgen betradmet bet bepaalde besluit het niet te verlaten vóór het doel van zijn komst was bereikt. Hij wierp een vluchtigen blik op het rijke ameublement en zette zich vervolgens neer om te wachten. De kolonel was gedurende zijn huwelijk zeer veranderd. Hij zag er wel twintig jaren ouder uit, dan toen Ellen bij hem aan huis wat. Ontelbare fijne groeven waren er thans gegrift op zijn edel voor hoofd en zijn treurig gelaat en ook zijne ge stalte was niet meer zoo recht sis in die dagen. Voorzeker had het huwelijksleven hem veel zorgen en bitterheid berokkend. (It'ordt vervoljd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1