NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABO»HEMEMT: Donderdag 1 November 1888.' N". 258. AQVERTErtTIEN: Ktireel: Sciieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. t' i. v oil rn ii I verschijnt dadelijks, behalve op Lon- en Feestdagen. Vooi Leidenper maanden1.2.1. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.HO. Prijs per Vin tti in er 10 t>nt. 202» JaarKnuK. Van 16 regels0.»0. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen a contantzonder rabatper regel 0.10. I.KIIIKV, 11 October Hedenochtend werd op den dooden akker aan de Groeuesteeg alhier door gemeenteleden ten grave gedragen het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Los Ut., in leveu predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door de heeren da. L. L. Van de Velde, uit [{ot terdam, da. A. Van Mantgeui, uil Harder wijk, II. J. Vaarties, uit Dordrecht en J. A. C. Loa, hoofdonderwijzer, uit Dordrecht, broeder van den overledene. Behalve de catecheaanten valt den overledene was ook nog eene onafzienbare meiiscbeumassa van de plechtigheid getuige. Zondagavond a. s. komt de heer Frita Van Haarlem ons met lijn altijd uitmuntend specialiteiten-gezelschap wederom een gezel- ligen avond bezorgen. Ditmaal zal 't eene buitengewone vooratelling zijn, evenwel tegen dezelfde prijzen ala bij de voorgaande voor stellingen. Het ensemble is voor dien avond geheel nieuw, zooals we telkens en telkens bij het gezelschap van den heer Van Haar lem nieuwe en uitstekende elementen te be wonderen hebben. Aan de telkens vermeer derende opkomst van liet publiek is 't waar Ic nemen dat onze stadgenooten eene der gelijke gelegenheid om een avond alleraan genaamst door te brengen, weten te waat- deeren. Maandag 3 December a. s. zal de com missie voor de volksbijeenkotnsteu wederom verdienstelijke pogingen aanwenden om 't een groot aantal kinderen van minvermogenden op St. Ntcolaasavoud eens recht feestelijk te maken in de Stadsgehoorzaal. Op dien 3en December zal namelijk eene soirée worden gegeven die, aan het programma te zien, zeer onderhoudend belooft ie zullen worden, eene soirée waar niemand minder dan mej. Speet, concertzangeres uit Arn hem hare medewerking zal vcrleenen en waar niemand minder dan de heer Willem van Zuylen ons van zijue gewaardeerde voor drachten zal doen genieten. Voegt men bij dat alles nog dat de kapel van het 4e regiment hare medewerking zal verleenen en dat de eutrées, f 1.25 in de zaal en f 0.75 op de galerij, zullen strek ken tot bovengenoemd doel, dau is er geen twijfel of van de gelegenheid om zich zeiven en anderen ren genoegen te verschatten voor hetzelfde geld, zal door zeer vele ge bruik worden gemaakt. We leggen den nadruk op dat zeer velen omdat van zeer velen de entrée noodig is om aan niet minder dan 600 kinderen een denkbeeld te geven van wat de kinderen der beter bedeelden op dien kinderfeestavond in zoo veel ruimer mate genieten. Weldra zullen de iuleekeidijsten aan de huizen der ingezetenen worden aangeboden. Wie zelf kittdereo beeft toone dat hij ook aan kinderen van minder gegoeden wat gunt en wat verschaffen wil om het feest meé te vieren wie geen kinderen heeft denke zich zijne eigene kinderjaren terug hoe on gaarne men hem met ledige handen liet gaan op den avond van den goeden Sint. Ieder werke incê het edele doel van de commissie voor de volksbijeenkomsten te helpen bereiken, ieder drage bij naar zijn vermogen. IIIKICIKKI.K ISKItli'HTKY. Door Z. M. zijn, bij 's rijks archief te 'a Gravenhage benoemd tot adjunctcoinicse* mr. P. A. N. S. Van Meurs en tnr. J. E. Uteres, thans klerken bij die rijksinstelling. Door Z. M. is, met ingang van S Dec. 1888, aan C. J. Gigandet, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gro ningen. BINNENLANDSOHE BEBICfl 1 LA. Blijkens ontvangen bericht heeft op 29 October 1888 te Konstantinopel de onder- teekening plaats gehad der overeenkomst, strekkende otn ten allen tijde eu aan alle staten het vrije gebruik van het Suez- kauaal te verzekeren. (Sl.-Ct.) Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der tweede kamer zijn te Lochem uitgebracht 281 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt aldaar 287. Te Borkeloo maakten van de 114 kiezers 105 van hun stemrecht gebruik. Bij het afdeelingsonderzock van de wet op de middelen werd in een der afdee- lingen van de tweede kamer uitvoerig ge sproken over het beheer van het Entrepotdok. Men verlangde o. a. de bcgrooting dezer instelling bij de wet te zien vastgesteld. Verder werd o. a. gevraagd, waarom de minister besloten heeft Saccharine tegen een invoerrecht vau 5 pCt. toe te laten, terwijl elders, vooral met het oog op de openbare gezondheid, op verbod van invoer wordt aangedrongen. Bij het onderzoek der Surinaamsche be grooting werd bet denkbeeld in overweging gegeven, om in de noodige bezetting te voorzien door het corps mariniers. De minister van justitie begaf zich gisterochtend vergezeld van een viertal hoofd ambtenaren van het departement, naar Am sterdam. Vermoedelijk staat zijne reia in verband inet plannen tot verbetering van de lokaleu der kantongerechten in de hoofd stad. De staatscommissie voor de wettelijke regeling van art. 181 der grondwet (defeu- sie) vergaderde gisteren en dineerde des namiddags bij den minister van oorlog, kolonel liergansiua, in het Hötel de l'Europe. Men schrijft aan de Tijd; Reeds meermalen werd in bladen vau allerlei richting er op gewezen, hoe de arbeid in onze gevangenissen vooral in den tegeuwoonligen tijd een ramp voor den eerzamen werkman moet genoemd worden. Hij, de gevangene, toch moet ten koste van het algemeen onderhouden worden en ia dus reeds zeer blijde, als hij in zijn ieege uren kan arbeiden, en wel voor een loon, waarvoor de eerlijke handwerksman zelfa nog geen brood voor ziju gezin kan koopen. Zoo'n toestand nu is door niets te recht vaardigen, want 't is toch beter, dat de schurk achter de tralies zich verveelt, dan dat hij den arbeid verricht, welke aan hon derden in de maatschappij een zij het dan ook karig dagloon zou verschaffen. Daarom ware het misschien wenschelnk, dat de Enquête-Commissie, welke, naar men meldt, weldra weder haar werkzaamheden zal aan vangen, ook den arbeid in de gevangenissen eens onderzocht. Ons toch is bekend, dat een geheele tak van industrie enkel en alleen in de gevan genis wordt gedreven. Wij vernemen dat de luit. ter zee 2e kl. H. O. W. Planten, thans in Oostlndië dienende, den luit. ter zee 2e kl. R. C. Posthumus Meijjea heeft vervangen als lid der wetenschappelijke expeditie naar de Key- eilanden. Het andere lid dier commissie, de mijn-ingenieur O. J. W. Werlheim, heeft op Key-Doelah een observatorium ingericht. (D. v. Z. tl. en 'i Or.) Volgens de Qrieksche bladen zal bij het feest van het vijfentwintig jarig koning schap van koning George, onze koning ook vertegenwoordigd zijn. Namens Z. M. zal den koning van Griekenland het grootkruis van den Ned. Leeuw aangeboden worden, terwijl een eigenhandig schrijven van onzen koning bij dit huldeblijk gevoegd is. Bij de korpsen te 'a Hage zal in de menage der soldaten, voorloopig bij wijze vau proef, éénmaal 'a weeks zoutevisch wor den gegeten. De Transiaaliche regeering heeft dr. E. J. P. Jorisaen aangesteld tot haren apc- cialen commissaris te Johanueaberg, ten einde het achterstallige werk vau den Land drost ten einde te brengen. De Folkilem vermeldt deze benoeming en voegt er btj Wij verheugen ons ten zeerste, dat de regeering bij deze aanstelling bare keuze heeft laten vallen op iemand die werkelijk aanspraak op eene onderscheiding kan maken en tot nog toe door regeering en volksraad met de grefate ondankbaarheid beloond is geworden. Dr. Jorissen moge zijne fouten hebben alz ieder ander inenschelijk wezen, bet volk dezer republiek is hem ongetwijfeld dank verschuldigd voor hetgeen hij voor dit land gedaan heeft. Het verheugt ons te zien dat de regeering eindelijk tot een zeker besef daarvan gekomen ia. Terwijl men in den regel terdege voelt wanneer men in het lichaam gesneden wordt, maakte een man, die iu den ifgeloopen nacht aan hel politiebureel op de groenmarkt te 's llage om nachtverblijf kwam vragen, eeu uitzondering op dien regel. Bij toeval toch, doordien de man eenige prikkeling in den rug gevoelde, kwamen hij eu de politie tot de ontdekkiug, dat hij een lange en diepe snede over den rug bekomen had. Hoe hij daaraan gekomen was wist bij met gee„ FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN 114). Zij boog bet hoofd tegeu den ouden heer, die haar vau zijn zetel met bijna ademlooze oplettendheid bleef aanstaren, dan eerst volgde zij den rechter en diens schoonzuster. Haar hart klopte storm aebtig. Zoo was bij dan eindelijk van zijne lange reize huiswaarts gekeerd. Hij had haar herkend en spijt de vreemde uit drukkingen op zijn gezicht, spijt de vrouw aan zijne zijde, wilde zij hem reeds morgen gaan opzoeken. Ten minste eene satneu- komst moest zij hebben met baar ouden vriend. Hij mag haar thans niet ontkomen. Ach, zijn band weder aan te raken, zijn stem weder te mogeu hooren ojaren lang had zij om zijne terugkomst gebeden en eindelijk was dan tocb haar gebed ver hoord geworden I Zij moest ook uit zijn mond de geschiedenis vernemen van Philip Harmon, van haren tot levenslangen kerker straf veroordeelden vader. Stilzwijgend werd door den rechter en zijne heide dames den tocht naar huie vol bracht. Daar aangekomen begaven zij zich in de woonkamer. yJuist begon ik eenige belangstelling voor den troubadour te krijgen," klaagde mevrouw Maitland, (toen we weder weg moesten. Gij zijt toch de zonderlingste menscb, die er beslaat, Gerald. Eerst moesten wij tegeu wil en dank naar de opera, en als wij er zijndan moeten wij zonder eene enkele geldige reden weer naar huis. Wat is er dan toch wel in den schouw burg gebeurd?'' Gerald Fortes vond het minder nood zakelijk zijne schoonzuster eenige ophel dering te geven, maar zei eenvoudig: (Wies zoo vriendelijk even naar Lilia te gaanom te zien hoe het met haar iz." Dit verzoek was tevens eeu geschikt voorwendsel voor den heer Fortes om zijn schoonzuster te verwijderen en deze verliet, met een toornigen blik op Ellen, het ver trek om aan des rechters verzoek gevolg te geven. Toen de deur achter haar dicht was, trad de rechter op zijue bleeke ver strooide bruid toe en zei met een gedwongen lach: (Ge zult mijn gedrag al heel on verklaarbaar vinden, maar de opera beeft mij bizonder aangegrepen en in de fauteuils achter het orkest zag ik een mandie zulke zonderlinge bewegingen maakte, dat iemand er wel zenuwachtig van moest worden I Hebt gij wel gemerkt hoe hij ons aanstaarde? Liefste, o liefste!" riep hij uit terwijl hij haar met de grootste harte lijkheid tot zich trok. (Het is nu te laat, niet waar, om ons nog van elkander te scheiden. Ik heb u zoo lief en geen aardsche macht is in staat u van mij af te scheuren. O, zoo ge mijne liefde slechts in eene geringe mate kunt beantwoorden, dan heb ik niets te vreezen. Heeft u de keuze reeds berouwd? Hebt gij u ooit weder vrij gewenscht?' (Neen, nooit." (Goddank I" Hij bedekte baar voorhoofd en baar ge krulde lokkeu met aijne kussen. Het scheen haar ouverdragclijk en zij trachtte zich van hem loa te maken. (Ge doet mij pijn I riep zij oit. Die woorden brachten hem weder tot zich zelf. Hij liet haar los en bad duiste rend: (Vergeef me, ik ben van avond geheel anders dan gewoonlijk. Het ia alsof een onheilspellende wolk boven onze hoofden hzngt. Het is mij, alsof een onbekende duistere macht u van mijne zijde wil weg- rooven. Vergeef mij die treurige ge dachten, Ellen, en beantwoord mij nog eenmaal de vraagZult gij zeker en stellig mijne vrouw worden, zooals gij mij dat beloofd hebt?" Zij was een paar schreden achteruit gegaan en met ren gemaakten lach antwoordde zij: (Zeer zeker, altijd ala gij dit blijft begeerenmijnheer Fortes. Gij zelf znlt het zijn, die eenmaal wenschen zult van uw woord ontslagen te zijn. Nauwelijks had zij den zin voltooid of de deur vloog open en op den drempel verscheen in de grootste verwarring en onrust tante Maitland. Schel klonk haar stem, terwijl zij uitriep: (GeraldGerald, uw dochter ia niet op hare kamer, ia uergens te vinden, is niet in huis. Zij is weg!" (Weg!" riepen de rechter en Ellen als oit eenen mond. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1