de waarheid van dit verhaal dat trouwens ook reeds toepasselijk is gemaakt op Parijs, waar men trouwens ook meent, dat de be ruchte man toeft. (JJbl.) Laatstleden Zaterdagnacht te ruim 12 uren werd in de Turlsteeg te Haarlem jmoord" geroepen. De politie spoedig aan wezig, vond aldaar twee personen op straat liggen alsmede een plas bloed. Hij onder- zoek bleek dat één hauner zeer belangrijk was verwond in het aangezicht en op het hoofd, welke wonden hem met een mes door een ander waren toegebracht, naar aanleiding zoo hel schijnt van een twist, die een oogen- blik te voren in eeue tapperij waar zij zich bevonden had plaats gehad. De verwonde is in liet gasthuis verhouden en de dader is naar het huis van bewaring overgebracht. (H. Cl) De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten de inrichting voor oude talen aldaar op te heffen, en aan den heer dr. J. J. De Gelder eervol ontslag als leeraar aan die inrichting te verleenen, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten, en niet toekenning van een jaarlijksch pen sioen, groot f 1650, benevens genot van, vrije woning. In den laatsten tijd werd door geen enkelen leerling meer gebruik gemaakt van deze Latijuscbe school. Het korps officieren der dd. schutterij te Alkmaar heeft zooals men weet gezamen lijk eervol ontslag gevraagd. De oorzaak hiervan is de volgende: Op de bij den gemeenteraad te Alkmaar door den schuttersraad ingediende begrooting der aehutterij voor 1889, waren o. a. posten uitgetrokken voor de aanstelling van een luit.-adjudant en voor kosten van het op richten van een schietbaan. Deze posten zijn door den gemeenteraad geschrapt, en de begrooting daarna tot een verminderd bedrag vastgesteld. Lenige knapen van ongeveer 1 Tjarigen leeftijd vermaakten zich gisteren tusschen Nieuwendam en Buiksloot met het duwen van een zandwagen van den tram tegen een hoogte op, om daarna snel van die hoogte te kunnen terugrijden. Een der jongens viel er onder en bleef op de plaats dood. De lieer A. Grefeld, stadsklokkenist te Alkmaar, heeft zijne stadgeuooten jongst leden Vrijdag verrast door tusschen 3 en 4 uren het carillon op de\ 5Vaagten u te bespelen, ter herinnering dat 2'JO jaar ge leden, op denzelfdeii dag en hetzelfde uur het nieuwe klokkenspel, gegoten door Mei- chior de Haze te Antwerpen, zicb voor het eerst deed hooren. Ten deele heeft hij dezelfde ir.elodiën als destijds uitgevoerd. Zondagavond is aan den overweg Ringdijk Watergraafsmeer een marinier door een trein der Oosterspoorwegmaatschappij overreden. Het deerlijk verminkte lijk werd naar Amsterdam vervoerd. Nadat Zaterdag te Utrecht hèt regle ment voor den bond van hoofden van scho len tot verbetering van de wijze van benoe ming van hoofden was vastgesteld, kwamen de wijzigingen in de artikelen 26 en 28 van de wet van 1878 op het 1. o., die men ter bereiking van het doel noodig achtte aau de orde. Zij gaven tot uitvoerige debatten aanleiding, welke echter niet lot een resul taat leidden. Overeenkomstig den wensch van den voor zitter werd hi t bestuur door de vergadering die slechts door zeer weinig leden werd bij gewoond uitgenoodigd diligent te blijven, de verschillende voorstellen iu overweging te uemeu en, met inachtneming der gevoerde discussie, een gewijzigd voorstel iu te dienen, dat iu eeue volgeude vergadering zou kunnen worden behandeld. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat Z. M. de koning een paar dagen ongesteld en bed legerig is geweest, insar gisteren weder zijne gewone werkzaamheden verrichtte. Te Assen is aangehouden zekere H. H., die op de jaarmarkt te Pekela een draai- molenhoudei de som van f 400 had ontstolen. Op den gearresteerde werd ook een vrij groot bedrag aan Pruisische geldstukken gevonden, vermoedelijk mede afkomstig van diefstal. De emigratie naar de Transvaal neemt in Drente zeer toe. Een geciu uit Rolde, bestaande uit vijf personen, zal in de vol gende maand derwaarts vertrekken. Voorts verneemt uien dat ook (enige ambachtslieden uit de omstreken van Assen sommigen hunner ambtsgezellen zullen volgen. Een stuk land, in de oumiddellijke nabijheid van Heerenvee» gelegen, werd vóór acht jaren door den eigenaar niet gegund voor de som van f20.l)UO. Nu kwam het weder ouder den haine»' en bij de veiÜDg was het hoogste bod f 7850, ofschoon liet land in dien tusschcutijd veel was verbeterd rw- j w« m» 3 na nn en de eigenaar er een boerenhuizinge roet schuur op had gebouwd. Zaterdag overleed ie Breda op 63jarigen leeftijd de lieer II. W. C. Reyneke van Stuwe, gep. luit. kolonel der inf. van hel O.-I. leger, ridder der Militaire Willemsorde 3e kl., ridder der orde van den Ned. Leeuw, versierd met de eeresubel, kon. eereblijk voor betoonde dapperheid, uiet het onderscheiding* teekeu voor langdurige» Nederl. dienst als officier en uiet het eereteeken voor het bij wonen van belangrijke krijgsbedrijven, voor zijne deelneming aan de expeditie tegen Deli in 1872. Weder vallen van Stratum baldadig heden te vermelden. Maandagavond hebben een aantal sigarenmakers van hier en Woen- sel eenige ruiten verbrijzeld in de fabriek van den heer S. Een der belhamels, zekere S., uit Woensel, maakte kennis met den amigo. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden ruiten verbrijzeld bij den slager S., aan de Tien Huisje*. De man woont nog slechts enkele weken hier. Ook kwain een steenenregen neer op de deur der woning van een anderen ingezetene, waardoor die zeer is beschadigd. Als een bewijs, dat te St. Oedenrode nogal menschen gevonden worden die over een gezonden en althans groote inaag be schikken, moge dienen, dat bij de potver- tering van een kaartgezelschap, waaraan door 28 leden werd deelgenomen, verorberd is alleen aan vleesch: 39 pond varkensvleesch en 40 pond rundvleesch dus gemiddeld bijna 3 pond per persoon. Door rondtrekkende inen vermoedt Belgische zoogenaamde kooplieden werden terwijl de huisgenooten op de akkers werk zaam waren, in een drietal huizen: te Beers, Kasteren en Bladel, diefstallen gepleegd. Te Bladel werd o. a. door hen eeue kist open gebroken en daaruit f26 ontvreemd. De uasporingen der politie bleven tot heden vruchteloos. RE II T KL E« IIA A F. BERLIJN, 30 Oct. Bij de verkiezing dei Walituiuniier, die de afgevaardigden voor den landdag moeten kiezen, behielden de liberalen in alle vier districten der hoofd stad de meerderheid. KONSTANTINOPEL, 30 Oct. De over eenkomst, betreffende het Suez kanaal is gisteren door de vertegenwoordigers van alle mogendheden onderteekend. KAIRO, 30 Oct. Hier loopt het gerucht, dat de Eugelsche regeering meer troepen naar Suakin zal zenden. LKIDK* .10 October. Tot ouderwijzer aan de chr. school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan den Stillen Rijn alhier is benoemd de heer II. Breukelaar, gouverneur bij baron Van Heem stra te Sassenheim. Volgeus art. 20 der wet op het hooger ouderwijs behooren de leeraren aan gymnasia tot de burgerlijke ambtenaren, die deel hebben in het burgerlijk pensioenfonds. Van die deelgerechtigheid zijn echter uitge- sloten de leeraren aan die gymnasia, tot wier oprichting de gemeenten niet verplicht ziju, d. z. gymnasia in gemeenten van minder dan 20,000 inwoners. Thans is door belanghebbenden aan Z. M. den koning een adres gericht, het verzoek behelzende, dat bij de a. s. wijziging der wet betreffende de burgerlijke peusioenen niet langer onder scheid worde gemaakt tusschen gymnasia in groote en in kleiue gemeenten. Volgens een gerucht, dat ons Ier oore komt, zou de regeering aan de staten-generaal weldra het voorstel doen, Atjeh te ont ruimen, en enkel een bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe Bras. Ofschoon het inoeite kost aau de waar beid van dit gerucht te gelooven, meenen wij het te moeien mededeelen, omdat hel door gewoonlijk welingelichte» als geens zins onwaarschijulijk wordt beschouwd. (tibl.) Naar het Weekblad oan het Recht verneemt bestaat bij de regeering het voor nemen om de raadsheerplaatswelke uiet 1 Januari e. k. in het gerechtshof te Leeu warden zal openvallen, wel to vervullen. Niet minder dan 43 luitenants van het wapen der infanterie ontvangen op 6 December a. s. het 15 jarige dienslkruis als officier. In de ranglijst beslaan zij de num mers |06148 ter bevordering tot kapiteiu. Gedeputeerde staten van Zuid Holland hebben aan de prov. staten dier provincie voorgesteld voor den aanleg van een spoor lijn Gouda-Schoonhoveu aan de beeren Noordendorp c. s. een vast provinciaal sub sidie van f 127,500 te verleenen en aau de Zuidholiaudsche leerhoeve voor zuivelberei- 4T3 «LJ ML Mk «O» ving toe te kennen een subsidie van SOOl) in de stichtingskosten en J 3000 jaarlijks door het onderwijs aan de leerhoeve. De prinses Von Wied, die gisteren avond per Rijnspoor van half tien uit Nie- wied te Amsterdam verwacht werd, logeert in het Ainstel-hótel, waar de noodige ver trekken voor hare hoogheid in gereedheid zijn gebracht. Twee van haar kinderen vergezellen haar. Het bestuur van den Nedeilandschen Uitgeversbond heefi zich tot den Min. van W. 11. en N. gewend met een adres hou dende het verzoek dat voor de verzending van gedrukte stukken tusschen Nederland en Ned. Oost en West Indië het porttarief moge verlaagd worden. GEMENGDE BERICHTEN Door wolven aangevallen. Verschei dene toeristen zijn te Espinouse, in de na bijheid van Lainaloules Bains (Ilérault) door wolven aangevallen. Eén van hen werd door eenen beet erg aan de hand gekwetst. Men schrijft het plotseling verschijnen dier verscheurende dieren toe aan de hevige koude die sedert eenigen tijd heerscht. Er zullen in de hosschen klopjachten ge houden worden. ÜCIIOOL- K\ KKKKMIEITW8. Ter gelegenheid van de viering der 25jarige evangeliebediening van ds. Van der Kamp, Chr. Ger. predikant te Maasland, werd do >r ds. J. H. Donner uit Leiden een feestrede uitgesproken. Op het drietal voor de Chr. Ger. gemeente te Kamperland koint in de eerste plaats voor de beer A. Delfos, zendeling- leeraar alhier. HANDELS* EN FINANCIËELE BEHICIITEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren beden vrij vast gestemd. De buitenlandschc markt was goed prijs houdend in Turken werd veel omgezet. De Russische spoorwegmarkt bleef in ouden doen. De Amerikaansche markt was iets flauwer gestemd. BUITENLANDSCUE BERICHTEN' lELKIE. Het gemeentebestuur van Brussel heeft aan alle werklieden, in dienst der stedelijke gasfabriek, verboden eene herberg te houden, hetzij op hun eigen naam hetzij op dien hunner vrouw. Deze maatregel is voornamelijk gericht tegen de hazen en meesterknechts en heeft ten doel het uit oefenen van dwang op de ondergeschikte arbeiders, tot het maken van verteringen in de bedoelde herbergen, te voorkomen. De heer De Laveleye wijdt in de IntUpsndance aan de indertijd door Napeleon III ten aanzien van Belgie gekoesterde plan nen een nieuw artikel, aan het slot waarvan men het volgende leest .Generaal Brialmont, die het stelsel van verdediging der Maas iu overleg met koniog Leopold heeft ontworpen en die derhalve beter dan ieder ander de deukbeelden van dezen Souvereiu moet kennen en vertegen woordigen, heeft mij verleden jaar het vol gende gezegd, dat hij mij machtigt heden te herhalen: .Indien de oorlog mocht uitbreken voor dat de nieuwe forten gereed ziju, zou het niettemin de plicht van het Belgische leger wezen, het belangrijk middelpunt van ver keer, Luik, tot het uiterste te verdedigen, steunende op de twee oude citadellen en voorloopige batterijen, die bij de stad gele gen hoogten bezettende, van waar men de Maasbruggen bestrijken kan. Het heeft mij dus verwonderd te zien, dat men zich ver nette tegen het uieuw stelsel van verdediging, waardoor de forten tot 7, 8 en 9 kilometers van bet midden der stad worden verwijderd en hetwelk de schending ons van grondge bied moet verhinderen in alle gevallen waarin de aanvaller ten doel zou hebben lijd uit le Winnen. Indien het Duilsche leger gesteld eens dat dit den aanval deed al ware liet slechts tien dagen verliest met onze posilieu te vermeesteren en wij zouden het veel langer uithouden dan Leeft het er geen belang meer bij door ons land te trekkeu." .Hieruit blijkt dat het Belgische leger, vertegenwoordigd door ziju uitneinendsten generaal, het als een puilt van eer en een plicht beschouwt onze onzijdigheid te ver dedigen ook met de onvoldoende middelen waarover het thaus beschikt. ij verzoekeD dat men er in I rank rijk wel acte van wille I nemen." De door het assisenhof te Luik tot twee jaren gevangenis veroordeelde dueliiit Lfjcune had vddr de behandeling zijner zaak aanvraag gedaan om als advocaat te Parijs te «orden toegelaten. Eene gunstige be schikking werd op dit verzoek ontvangen, denzelfden dag waarop het vonnis werd uitgesproken, en Lejeune was gereed naar zijne nieuwe bestemming te vertrekken. Dit is de redtn waarom het hof ge. weigerd heeft den veroordeelde op vrije voeten te laten en zijne onmiddellijke ge- vangenneming heeft gelast. De bekende wielrijder Huysser is Don derdag aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op zijn wiel langs het kanaal LuikMaastricht reed, kwam hij met zijn voertuig te dicht aan den kant, met het gevolg, dat dit in het kanaal reed. In een oogwenk was hij van het wiel gesprongen en had zich daarmede voor een noodlottige val behoed. Thans kwam hij gelukkig met den schrik vrij en kon hij, nadat zijn wiel was opgevischt, zijn tocht daarop weder vervolgen. Het gemeentebestuur van Gent heeft besloten de voorhaven dier stad electrisch te verlichten. De verlichting zal bestaan uit zes boog. lampen van duizend kaarsen elk en vier en- twintig gloeilampen Swan-stelsel, van 16 kaarsen. Het licht zal alleen branden op de plaatsen waar schepen liggeii te laden ol te lossen. De booglampen kunnen langs de kaden opgehangen worden aan palen van 8 tot 10 meter hoogte, of binnen de twee los. en laaóloodsen. De gloeilampen zijn bestemd om de ruimen der schepen te verlichten en kunnen aangebracht worden waar het noodij is. De stoom voor het in beweging brengen van de dynamo wordt geleverd door de ketels van Je stoomkranen die op de kade staan. De kosten van inrichting worden op fr. 16,500 geraamd, en de jaarlijksche exploitatie- en amortisatiekosten op fr. 4650, Om deze som op te brengen, behoeft hel licht slechts 646 uren in een jaar te bran den, wamieer aan de verbruikers in rekening gebracht wordt 15 centimes per uur voor de gloei- en 60 ceutimes per uur voor de booglampen. Pit ANKKIJK. De Parijsche gemeenteraad heeft be sloten eene commissie te benoemen om de beste middelen te overwegen ter bestrijding van de bedelarij. In de laatste negen maan den zijn te Parijs 4000 bedelaars opgepakt, Groote opschudding werd Donderdag middag omstreeks vier uren op den Magenta Boulevard te Parijs verwekt doordien een onbekende, dien men op inbraak betrapt en nagezet had, zich met een revolver van bet leven willende berooven, een onschuldig voorbijganger, een jong huisschilder, Jacque- min, bedenkelijk in den buik trof, waarna hij zich met een tweeden kogel door het hoofd schoot. De Echo du Nord meldt dat de voor- witter van het Geographische Instituut te Rijsel het bericht heeft ontvangen van den dood van Stanley, die met zijn geheel ge leide is vermoord. Slechts twee mannen zouden ontsnapt zijn. De grootvorst Wladimir en de groot vorstin worden te Parijs verwacht. «P4SJK De Daily News verneemt uit Madrid, dat de Spaansche regeering liet beleggen van een congres over Marokko heeft opgegeven, nadat haar gebleken is dat practische uit- komsten onwaarschijnlijk zijn. Verscheiden! mogendheden scbeDen overtuigd dat dr Sultan Marokko geenerlei nieuwe handeli- voorreebten wil toestaan tegenover de af- schaffiug der consulaire misbruiken. DIIITUCBLAIV M. Blijkens eene mededeeling van de ale- delijke deputatie, heeft de keizer aan het einde der toespraak, waarin bij het ben overhandigde adres beantwoordde, het vol gende verklaard: Hij kon niet nalaten, ook aan eene recht smartelijke herinnering zijuer reis uiting K geven. Terwijl hij zijne gezondheid en li zijne krachten op het spel zette, om dei vrede en de welvaart van het vaderland e: dus ook van de hoofdstad te verzekeren, door het aanknoopen van nieuwe vriend schapshanden, hadden dagbladen der hoofd en residentiestad in het openbaar aangele genheden zijuer familie besproken op eest wijze als geen particulier man zich W laten welgevallen. Niet alleen was hij date door smartelijk getroffen, maar ook zijn mie noegen was gewekt. Hij verlangde vAk alles, dat het voortdurend aanhalen vw den naam van wijlen zijn vader tegenort zijn persoon eindelijk mocht ophoudenM' eeue handeling griefde hem als zoon in A

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2