NIEUWS- RN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 29 October 1888. - N9. 255. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ourant <011 mm verschijnt dadelijks, behalve op 'Lon- en Feestdagen. ABONWEBEHT: Voor Leitien, per "I maanden1.2a. Franco door het «relieele rijk, per I maantien 1.60. I'rijs per \uninier 10 Out. 202' Janrttnn#. A O V E n T E KTI E N Van 1ti repels0.90. Elke repel meer0.15. <iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedinpenit contantzonder rabatper repel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Stnils-Bericli ten. lVkOVISTKVmXASTlM.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an LEIDEN brengen in herinnering dat op 81 October e. k. de zesde termijn ia vervallen van den aanslag op het Kohier, dienst 1888, zoodat vóór of op dien dag minstens drie vierde gedeelte* van den gehee- len aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingtkoelen tot de betaling van hel verschuldigde ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Ludkn, den 27 October 1888. LËIHEN, 27 October Bij bescbikkiDg van den minister van binnenlandsche zaken van 26 October 1888, aid. onderwijs, is bepaald dat de commissie aan welke wordt opgedragen het examincereu van hen, die eeue akte van bekwaamheid voor het middelbaar ouderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden en gymnastiek, voor bet jaar 1888 zitting zal houden te 's Gravenbage, en zijn o. a. benoemdtot leden dier commissie de heeren dr. P. Vao Geer en dr. A. P. N. Frauchimont, hoog leeraren san de rijksuniversiteit alhier. Hedenmorgen overleed alhier, na eene langdurige ongesteldheid, de eerw. lieer P. Los üz., predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier. De overledene was sedert 1869 predikant bij die gemeente, en mocht zich gedurende die jaren de liefde en toe genegenheid zijner gemeeuleuaren verwerven. Van zijne hand zijn onderscheidene gods dienstige geschriften verschenen, zoomede was hij medewerker aan het weekblad De friend van Oud en Jong. Den 2tn Nov. 1815 te Schiedam geboren, bereikte hij den ouderdom van 72 jaren. liedenmiddag overleed alhier de beer J. Schreuder, gedurende een reeks van jaren iu onderscheidene stedelijke betrekkingen alhier werkzaam, waarvan de laatste 27 jaren als gemeente bode en sedert Mei van bet vorige jaar mede als concierge van bet raadhuis. Hij bereikte den ouderdom van 62 jaren. Tol commissaris-bibliothecaris der stu dentensociëteit alhier is gekozen de heer W. C. Ph. Van der Schalk. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Aug. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 131 kinderen, waaronder 2 levenloos aangegeven, overleden 61 personen, en wel: beneden 1 jaar 20, 15 jaren 5, 514 jaren 5, 1420 jaren 2050 jaren 7, 50—65 jaren 9, 6580 jaren 11, boven 80 jaren 2op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 7, klierziekte, rhachitissyphilis 3absc. ulc. gangr. pyaem. haem. kanker 3, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typlioï- dea aanhoudende koorts tus- achenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten .stui pen, trismus, epilepsie 2 apoplexie 5, hersenziekten, krankzinnigheid 8, rugge- tnergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 6, croup .kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 1, ehron. ziekten der ademhalingsorganen 3, hart- en vaatziektenrheumat. arthrit. 1 organ, hartgebrekenaneurysms 1angina diphtherina 1 diarrhoea, dysenterie 6, cholera nostras acute ziekten der spijs verteringswerkt. 3, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 4, ziekten d. organa urogenitalia 2, ziekten van het kraambed gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaakplotseling 3. In de Stedelijke Werkinrichting z'jn opgenomen Z. 21 Oct. 38 volw. en 4 k., totaal 42. M. 22 68 11 79. D. 23 68 8 76. W. 24 71 10 81. D. 25 73 12 85. V. 26 72 18 86. Z. 27 70 13 83. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van levensmiddelen ten behoeve van den stedelijke werkinrichting gedurende bet tijdvak 1 Nov. 1888 tot 31 Oct. 1889 waren de laagste prijzen: voor gort f0.119, rijst f0.1215, groene erwten f 0.15, capacijner erwten f0.165, bruine boonen f 0.17, peper f 1. koffie f 1.10, cichorei f 0.20. airoop f0 M, rundvleescb f 0.56, rundvet f 0.50, aard appelen f 0.0485, groenten f0.07, alles per kilogr. Zoetemelk f 0.063 per liter, karne melk fl.45 per 100 liters. Gisternamiddag is aan den Ouden Singel een jongen te water gt-iaakl. Een voorbijganger, het ongeval bemerkende, bracht hem weldra op het droge. Blijkens advertentie in onze courant van lieden, hebben de heeren Horstmaun Co. Ie Rotterdam, Importeurs van losse Amerikannscbe Petroleum, hun handelsmerk voor Nederland doen deponeeren. Iu een gelijktijdig door deze firma aan de Pefroleumhaudelaren verzonden circulaire schrijven zij o. a.: Aanleiding daartoe geeft ons de praktijk der importeurs van losse Russische Petroleum om reeds gebruikte vaten met deze olie te vullen, die hun tot dit doel worden toege zonden, onverschillig of daarop ook eenig ander merk of naam vermeld staat. Blijkbaar is dit een gevolg van het feit, dat Russische Petroleum, zelfs bij belangrijk lageren prijs dan Amerikaansche, moeilijk te verkoopen is, indien reeds het uiterlijk van het vat de afkomst en den inhoud duidelijk aanwijst, er bestaat er dus groote verleiding voor den tusschenhandelaar om Russische Petroleum, gevuld in gebruikte Amerikaan sche vaten, als Amerikaansche Petroleum te doen voorkomen, en zoo van bet prijs verschil ten nadecle van den consument, die biervan de dupe wordt, op onrechtmatige wijze te profiiteeren." Zonder ons hier te willen uitlaten over bet verschil van kwaliteit eic, tusechen Amerikaansche en Russische Petroleum, het geen de verbruikers zelf bet beste kunnen beoordeclen, verheugen wij ons toch over dergelijke maatregelen, waardoor het publiek tegen knoeierijen en slechte handelsprak tijken veilig gesteld wordt. Vanwege het hoofdbestuur der veree niging ,Het Nederlandscbe Rundveestam boek" is eeue circulaire verspreid om den geidelijkeu steun te vragen van allen dis belang stellen in den goeden Daam van den Nederlaiidschen veestapel. Van de bijdragen zal een waarborgfonds worden gesticht om de inzending van rundvee op de internatio nale tentoonstelling, die van 1122 Juli 1889 te Parijs tal worden gehouden, te steunen Het plan der vereeniging is p. m. 10 stieren en 14 koeien in te zenden, welke dieren moeten behooren aan leden der ver- eenigiug en moeten xiju ingeschreven in bet stamboek. De aangifte om in te zenden, ■net juiste omschrijving van het dier, moet aan den algemeenen secretaris der vereeniging schriftelijk worden gezonden, vóór den 15n November e. k. Het hoofdbestuur zal daarna aan een inspecteur der vereeniging opdragen de waardigheid der dieren te onderzoeken en mocht de aangifte van inzending grooter zijn dan het bier boven genoemd getal, trachten de beste exemplaren daarvoor aan te wijzen. Toezeggingen voor bijdragen ontvangt gaarne de algemeeDe secretaris de heer P. F. L. Waldeck, te Loosdninen, vóór 15 November a. s., waar tevens uit gebreide prospectussen te verkrijgen zijn. De aandeelen waarvoor wordt ingeschreven zijn f 25 groot. CV1VERIITEIT. Heden werd bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit alhier, de heer Cb. Swaving, geboren te Rijs wijk (Gelderland), na verdedigiug van zijn academisch proefschrift, getiteld: De in vloed van het oorlogsrecht op vroeger ge sloten tractaten"; daarna tot doktor in de godgeleerdheid de heer A. J. Van 't Hooft, geboren te Leiden, na publieke verdedigiug van zijn academisch proefschrift, getiteld rDe theologie vau Heinrich Bullinger in be trekking tot de Nederlandscbe Refoimatie''. Aan de rijksuniversiteit alhier zijn nog de volgende examina met gunstig gevolg afgelegd. Candidaatsexamen godgeleerdheid (2e ged.) door den heer G. A. Lolcama. Candidaatsexamen Nederlandscbe letteren door den lieer B. Van Rijswijk. Candidaatsexamen klassieke letteren door den heer J. Van lÜDsbergen. Doctoraalexamen rechtswetenschap door de heeren W. Suermondt, (cum laude) en H. Zaalberg. Doctoraalexamen godgeleerdheid door deo beer A. A. llumme. ItEEICIKELE MKH1CHTKV. Door Z. M. is voor het tijdvak van 1 Nov. 1888 tot 31 Oct. 1889 tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zalt- bommel benoemd J. Alblas, te Utrecht. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Groningen, jbr. mr. W. H. De Savornin Lobman, thans kantonrechter-plaats- vervanger, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. is, met ingang van 1 Nov. 1888, beuoemd tot directeur vau het postkantoor te Venloo, J. A. A. Kuiler, thans directeur van het postkantoor te Sit- tard. Door Z. M. zijn benoemd bij bet wapen der inf., tot le luit., de 2e luit. J. P. L. Niesten, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Iudië; bij bet le reg., tot kapt., de le lnits. L. A. J. Van Box meer, vau het 6e, eD R. H. Troost, van het 2e reg.; lot le luit., de 2e luit. L. Noest, vau bet korps; bij het 2c reg., lot 1 e luit., de 2e luit. A. A. H. Koestal, van het korps; hij het 5e reg., tot le luit., de 2e luit. W. C. Schönstedt, van het korp9. Door Z. M. is de kapt. H. I. F* Dommers, van het reg. grenadiers en jagers, op ptnsio-n gesteld en iiet bedrag van het pensioeu, bepaald op f 1935 'sjaars. Door Z. M. is aan mr. C. J. Van Marle, op zijn daartoe gedaan verroek, met ingang van 1 Nov. 1888, eervol ontslag verleend als rechter in de arr -rtebtbank te 's Gravenhage. De beer A. Th. Christopherseu, benoemd tot consul der Nederlanden te Montevideo, is in die hoedanigheid door de regeering van Uruguay erkend. De benoemde adelborst le kl. D. J. A. G. F. Van den Steen van Ommeren wordt met den 6en Nov. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Door den minister van koloniën lijn de hoofdonderwijzeressen mejuffrouwen A. L. Steens Zijnen, B. S. A. Gastmann en J. M. Van der Voort gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs daar te lande. Door den minister van koloniën zijn de heeren L. D. Van Cappelle, J. H. L. Teutelink, J. J. Van Eupen en M. De Rooy gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om te worden be noemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. De heer Vermeulen heeft in de af- deeliugen der tweede kamer overgelegd eene nota, inhoudende eenige hoofdbcpalingen, welke, volgens zijne zienswijze, bij eene nieuwe regeling van het hooger, middelbaar en lager onderwijs in overweging behoorden genomen te worden en, hetzij in den door hem voor gedragen vorm, hetiij eenigermate gewijzigd, tot grondslag behoorden te strekkeu bij eene reorganisatie van het onderwijs in zijn geheel. Hij is daarbij uitgegaan van het denkbeeld, dat eene dergelijke reorgauisatie, wil zij afdoende zijn, de drie groote onderdeelen van het onderwijs te gelijkertijd moet om vatten, en dat, bij eene partieele wijziging, althans de hoofdlijnen moeten vastgesteld worden, volgens welke de regeling van het onderwija in aijn geheel behoort plaats te hebben. Over het hooger onderwijs sprekende luidt de beschouwing Als onbetwistbaar zeker kan worden aan. genomen, dat bij de steeds klimmende eischen der wetenschap bet getal van drie rijksuni versiteiten te groot is. De lasteD, daardoor opgelegd, zullen te zwaar worden of wel de inrichting en het onderwij» aan deze universiteiten zullen niet gelijken tred honden met het hooger onder wijs iu het buitenland. Ook het getal studenten, waarop in af zienbare toekomst mag gerekend worden, rechtvaardigt bet behoud van den tegenwoor- digen toestand volstrekt niet. Aanbevolen wordt het breken met het begrip van universiteit in den zin van vijf faculteiten in éóne akademiestad vereenigd. De faculteit der letteren kon veilig worden opgeheven in twee, de faculteit der rechten zeer zeker iu éón, de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen indien de propaedeutische studie der medici naar elders wordt overgebracht, waarover nader in ééa wellicht zelfs in twee academiesteden. Dc theologische faculteiten wensclit de beschouwer opgeheven te zien. \oor subsidieering van rijkswege zouden allereerst in aanmerking komen de progym- nasiën en gymnasiën respectievelijk met vier of zes klassen. Het wetsontwerp tot tegengaan van overmatigen arbeid van vrouwen en kinde ren is vau den raad van state terugont vangen en zal binnen eDkele dagen de kamer bereiken. Is deze voordracht wet geworden, dan mag men verwachten, dat de regeering ten spoedigste, overeenkomstig haar belofte in de openiugsrede, maatregelen zal nemen tot voortaettiog dar afgebroken enquête.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1