ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepmakers teeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. >v. s. O SSeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op. Zon- en Feestdagen. ABQAINERSEKT: Voor Leidon, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet gelieele rijk, per .3 maanden I.IIO. Prijs per Summer 10 Cent. Woensdag 24 October 1838. N°, 251. 202= jaargnnK. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. S t a <1 s- It e r i c ii t e. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de circulaire van den Commissaris des Konmgs in deze provincie van den 22en September 1888 A No. 807 (3e afd.) f'roviii- ciaalblad no. 70, herinneren bij deze den in gezetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 2üen Maart 1833 Staatsblad no. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9en April !8(!0 Staatsblad no. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplichting tot bet inleveren van snppletoire aangiften wegens bel in ge bruik nemen van perceelen ol' perceelsgedeel ten of aanschaffing van belaslingvoorwerpen naar de 5e en 6e grondslagen, terwijl zij te vens worden gewezen op de strafbepalingen van arl. 35 der wet van 29 Maart 183.3 Staatsblad no. 4), voor zoover die zijn gewij- zigd bij art. 13 der wel van 9 April J869 (iStaatsblad no. 59), en van art. 39 der wel van 29 Maart 1833 Staatsblad no. 4), waar aan zij zich bjj nalatigheid in bet doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leid- xhe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Eeidbs den 23 October 1888. lif.U» ca» Vrt* 3d Vrijt 19 Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Oct. 1888, des namiddags te één uren. Nog te behandelen Begrootingen dienst 1889 van: a. het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderbuis. b. bet Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenbuis. c. het Roomscb Kath. Wees- en Oudelie- denhuis. d. het Roomscb Kath. Armbestuur. e. Vrouwen-Kraaminoedcrs. I.KIDEV, 23 October Rapport Commissie van Financiën. Ook het rapport vat) de commissie van Stisnciën is verscheneu. In de algemeene beschouwingen wordt er op gewezen boe naar de raming de iukomsten en de uitgaven 1889 die in 1888 zullen overtreffen onderscheidenlijk met f 17500 en f 14400. O. i. zegt de commissie, stemt deze verhou ding tot voorzichtigheid. Daarentegen maakt vergelijking van den loop der bevolking en de som hunner inkomens een niet ongnnstigen indruk. De bevolking is vermeerderd met 567 zielen. Het aantal geboorten heeft het aantal sterfgevallen met 595 overtroffen. En hoewel nu eene emigratie vari 28 personen plaats had is bet cijfer der belastingschuldigen in dat jaar met 31 en de som hunner inkom sten met f 117489 gestegen. De begrooting bevredigd de commissie ook ditmaal niet in allen deele, daar ook thans weder eene leening wordt voorgesteld tot dekking eener zoogeuaatnde buitengewone uitgave, het dempen van grachten. De commissie wenscht niet nogmaals in eene uiteenzetting te treden van de gronden waarop, hun9 inziens, dergelijke leeningen in strijd zijn met eene gezonde financiecle politiek doch twee opmerkingen daaromtrent houden zij niet terug. Vooreerst deze: leeningen voor zoogenaamde buitengewone uitgaven plegen hiermede te worden verdedigd dat de toekomstige bevolking, die van belangrijke werken mede de voordeelen trekt, ook in de kosten hiervoor moet bijdragen. Om dit te bereiken sluit men eene leening en bepaalt dat deze in een aantal jaarlijksche termijnen zal worden afgelost. Door de aflossing betaalt dus naar dit stelsel, de bevolking in elk dienstjaar het genot dat zij van dit werk heeft. Naar den vorm doet zij dit ook in 1»89 door f 10.000 af te lossenmaar tevens sluit zij eene leening voor meer dan dit bedrag. Economisch doet zij dus niet anders dan de vordering voor dit dienstjaar endosseereu aan bare opvolgers. Dit zegt de commissie pleit niet voor het stelsel. In de tweede plaats. Wil men het door ons bestreden systeem toepassen, dan dient men zich althans biervan te kunuen overtuigen dat uilgaven met den naam van buitengewone bestempeld, ook inderdaad buitengewone zijn. Dit zou men dan alleen kunnen wanneer burg. en weth. besloten een overzicht te geven van de in de naaste toekomst te dempen grachten, aan te leggen straten en andere soortgelijke werkenmet de vermoe delijke kosten hiervan. Zulk een overzicht en een plan omtrent de verdeeling dier werken over een aantal jaren waren, meent de commissie, bij eene zoo bekwame leiding der fabricage als die van den voorzitter, althan9 globaal te geven. Eerst daarna zou met voldoende kennis van zaken ziju uit te maken of soortgelijke werken als waarvan bier sprake is, als buitengewoon mochten worden beschouwd. De commissie geeft derhalve het opmaken van zulk een plan aan burg. eu weth. in overweging. Omtrent de verschillende volgnummers wordt o. a. nog bet volgende opgemerkt. Wat de inkomsten betreft. Volgn. 15. Opbrengst van collegegeld van de inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren. Blijkens ontvangen bericht bedraagt het aantal leerlingen thans 15 en zal aan collegegeld ontvangen worden f 1270, zoodat eene verhoogiug van dit artikel met f270 wordt voorgesteld. Bij de uitgave o. a. het volgende. Volgn. 128. Het heeft de aandacht der commissie getrokken dat voor het onderhoud der kachels van de beide hoogere burgerscholen 19 uit getrokken eene som van f 450, dus slechts f 100 minder dan voor die van alle lagere scholen te zamen. Dit doet vragen of bij het onderhoud der eerste wel de noodige zuinigheid wordt in acht genomen. Volgn. 144. Met betrekking lot het voorgedragen subsidie teil behoeve van de ambachtsschool merkt de commissie op dat door sinds jaren eene toelage te verleenen de raad als zijne meening heeft te kennen gegeven dat aau schoolonderwijs tot het aan- leeren van een ambacht behoefte bestond. Mag dit eenmaal als vaststaand worden aaugemerktdan mag, meent de commissie worden voldaan aan liet verzoek van het bestuur, om bet subsidie op f 4000 te brengen. De commissie zou die som niet te boog achten, met het oog op hetgeen door de gemeente wordt uitgegeven voor ander onderwijs dat eveneens als opleiding voor een maatschappelijken werkkring mag worden beschouwd. De commissie stelt nog voor volgn. 180 met f 6000 te verhoogeu. Nog deelt ze mede dat tegen de begroo ting voor 1889 van den schuttersraad, de plaatselijke schoolcommissie en de kamer van koophandel en fabrieken bij hen geene bedenkingen bestaan, zoodat zij den gemeen teraad in overweging geeft die begrooting goed te keuren, de eerstgenoemde voor- loopig. De commissie van financiën stelt dus voor op de begrooting de inkomsten te vermeer deren met f 13373 en alzoo te breugen op f783459 en de uitgaven te vermeerderen met f 13373 en alzoo te brengen op f 783459. In verband met de overname in be heer door de gemeente zijn heden de ver schillende braDrlkranen en bluschmiddelen bij de rijksnniveraiteitsgebouwen onder toe zicht der betrekkelijke autoriteiten beproefd. Er zal alhier een centraal Israëlietisch weeshuis worden gesticht voor onverzorgde weezen. Het is eene afdeeling van de alge meene inrichting van dien aard. Er is reeds eene beduidende som voor aangewezen. Het bestuur van Doctrina, het gun stig bekende studentengezelschap, is door de laatst gehouden verkiezingen aldus samen gesteld de heeren B. C. Six, president, W. L. F. C. Van Rappard, ab-actis, J. M. D. Van Lijnden, quaestor, en G. Michiels van Kessenich en P. Teding van Berkhout, commissarissen. Op de morgen (Woensdagavond) alhier te houden vergadering van de Debating Society" zal professor nr. J. T. Buys stel lingen verdedigen over den groentijd. OFFICIEKOK UKKICHTKN. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeldW. Laane, te Roo sendaal en Nispen, bankier, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paui is benoemdT. W. Beukema, te 's Graveohage, medicinae doctor, rid ier 4e kl. der orde van de Rij zende Zon van Japan, waartoe hij door den keizer van Japan is benoemd. Door Z. M. zijn bij het wapen der artillerie benoemd tot 2e iuit.bij het le reg. vest.-art., de serg.-volontair, J. E. Krie- FEU1LLKTON. VRIJ VERTAALD UIT HETENGELSCH, 108). Bijna gelijktijdig trad de heer Forte9 in ta serre. Hij zag angstig rondalsof hij iemand zocht. Bij liet zien van Ellen melde hij op haar tce. „Ik heb u al overal gezocht," sprak hij '1 nit de verte, „binnen een paar minuten begint het souper." Eu toen hij Lilia mg: „Groote God, wat is bier ge keurd?" Ellen antwoordde: „Ik heb baar ge tornd, dat Danton Moultrie haar niet 'aardig is, maar ik vrees, dat ik haar iasrdoor tevens heb vermoord." VIJFTIENDE HOOFDSTUK. „Ellen!" riep Gerald Fortes uit. Als «o bliksemstraal schoot de waarheid hem 'f' het brein terwijl hij zei: „Danton Moultrie heeft het gewaagd n van liefde te spreken." Het was nu geen tijd om verklaringen of uitleggingen te geven en Ellen's ant woord was alleen„'t Is zoo eu Lilia was er bij tegenwoordig. Zij heeft alles gehoord en zie hier de gevolgen er van." De sterke man nam het zwakke meisje in zijne armen op en bracht haar bij de fonteinwaar hij het doodsbleek gezicht met water begon te besprenkelen. Lilia opende de oogen en haar vader en Ellen ztende, jammerde zij: „Laat mij sterven laat mij toch sterven I" „Niet ter wille van dien ellendeling!" antwoordde baar vader. Hij legde het hoofdje van Lilia in Ellen's schoot met de woorden: „Zorg een oogcnblikje voor haar, ik moet zien of Mouiirie nog hier in huis is." Met driftige schreden verliet hij de serre. Toen de beide meisjes alleen waren, maakte Lilia zich van Ellen los en de handen wringeud snikte zij het uit: „O, Ellen, wat zijt gij wreed! Mijn hart hebt gij gebroken. Ik was zoo gelukkig met Danton en nu is al mijn levensvreugde, mijn leven zelfs door u vernietigd. Nooit kan ik meer vrede en rast genieten. Waarom moest ik dat alles hoorenP Niemand ver langt de fouten te kennen van hem, die men vereert en bemint." Ten zeerste verbaasd vroeg Ellen „Maar hadt ge dan begeerd, dat Danton Moultrie u tot zijn vrouw had gemaakt, terwijl hij alleen het oog had op uw fortuin „Ik weet het niet 1" ging het zwakke meisje voort: „Ik had hem zoo lief heb Item nog lief en al mijn geluk is ver nietigd. O, Ellen, hoe kondet gij hem van mij afscheuren? Waarom hebt ge mij niet vroeger gezegd, dat hij u eenmaal had bemind?" Elleu wist, dat Lilia een zwak karakter bezat, maar dat ze zód zwak zou zijn, had zij niet vermoed. Zij was bitter teleurge steld en zelf? boos op Lilia. „Voor mijn zwijgen had ik goede redenen Lilia, en zoo Moultrie u om uw zelfswil had liefgehadzou ik nooit hebben ge sproken, uiaar hij is trouweloos, valsch, hij heeft geen geweien en begeerde u alleen om den buit. Gij hebt toch zelf de be kentenis gehoord, die hij hier heeft afge legd. Waar is uw vrouwelijke trots, waar is uw eigenwaarde, dat gij durft te klagen bij het verlies van zulk een man?" „Ik heb geen trots, ik kan aan niet9 anders denken dan aan hem," ging Lilia badend in tranen voort en met den toon van een kind, wien men het liefste stak speelgoed heeft ontnomen. „Laten we dadelijk naar huis gaan. Ik wil niet dat al die menschen mij zien. Zonder twijfel dacht gij goed te handelenmaar ge waart wreed gruwzaam wreedI Ik weet niet, of ik n dit ooit zal kannen vergeven. Ik had hem lief, zooals hij was en langen tijd zou het geduurd hebben, eer ik tot de ontdekking ware gekomen, dat hij mij niet bemint. - Ik had gelukkig kunnen worden, ik had de waarheid misschien nooit geweten." Wat kon er worden aangevangen bij een meisje met zulke denkbeelden? Ellen be greep er niets van. Met een donker gelaat en gehaaeten stap keerde de rechter in de serre terug. „Hij is weg!" bromde hij, „misschien is het maar goed, dat wij van avond elkander niet ontmoeten." „O, papa, breng me naar huis, breng me naar huis," smeekte Lilia, meer aan zijn arm hangend, dan er op steunend. „Ik wil geen oogenblik langer hier blijven." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1