v; k vttm fv <n hh ®<3 c: w IJIVIVRRIIT KIT. lleilcn weid bevorderd tot doktor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer 11. Tuimelaar, geboren te lleereuveeo, na verdediging van zijn acade misch proefschrift getiteld: M Benige opmer kingen over Art. 845 B. W."; daarna de heer A. Waszink, geboren te Zwolle, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: Wederverhuren en afstaan van huur". OITICIKKIiK UKRICHTEtf. Door Z. M. is aan C. Tempelmans Plat, gewezen hoofdonderwijzer in het huis van bewaring te Zutphen, verleend eeu pensioen ten laste van den staat van f48 'sjaars. Jbr. F. Testa, benoemd tot consul der Nederlanden te Tripoli, is door deTurksche regeering in die hoedanigheid erkend. De luit. ter zee le kl. N. W. Van A mm era, dienende aan boord Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt uiet den len Nov. a. s. op non act. gesteld. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Aan het voorloopig verslag omtrent de onderdeelen van hoofdstuk Justitie ontlee- oen wij het volgende: De verhoogingcn op art 32 worden ge motiveerd door het overbrengen van de weverij uit de strafgevangenis nabij Leiden en uit de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden naar de gewone strafgevange nissen te Groningen en te Arnhem en van de blikslagerij uit Leiden naar Arnhem. Het verband dat deze verhooging hield met de vermiudering van het heambtenpersoneel in de strafgevangenis te Rotterdam, waar tot dusverre geene weverij bestond, sprong niet duidelijk in bet oog. Eene nadere toelichting van een cu ander wordt niet overbodig geacht. Strafgevangenis te Leeuwarden. Is thans niet na te gaan, zoo werd gevraagd, op hoevele gevangenen in dit huis ongeveer onder de nieuwe strafwetgeving valt te re kenen? Op grond van vroegere mededeelingen kon men er zeker van zijn dat dit getal zeer gering zoude zijn; men vroeg of het met het oog daarop niet zaak was thans reeds over te gaan tot eene groote vermin dering van het personeel e»> van de directie. Ken aautal van 25 bewaarders en 2 por tiers moet te groot geacht worden, gelijk mede een personeel van 15 beambten buiten den directeur, ongerekend 8 geneesheeren, onderwijzers, leeraars en organisteu. Hier tegen werd opgemerkt, dat met 1 Januari 1890 de militaire gevaugeneu van Leiden naar Leeuwarden zullen worden overgebracht. Men vroeg of met het oog op die omstan digheid het groote personeel moet worden in dienst gehouden. De examens voor het radicaal van cau- didaat notaris werden in eenige afdeeliugen besproken. De werkzaamheden der com missie nemen steeds toe, het aantal zittin gen is voortdurend stijgende. Notarissen met eenige uitgebreide praktijk zijn niet bij machte voor den geruimeu tijd dat de examens duren, uit hunne zaken te gaan. Men meende dat er verbetering kou worden aangebracht door een eiude te maken aan de oubepaalde toelating der candidaten. Zoo zoude kunnen bepaald worden. 1°. Dat tot het examen niet zouden toe gelaten worden zij, die niet eenen bepaalden leeftijd, bijv 20 jaar, hadden bereikt. Men achtte zoodanige bepaling geweuscht, omdat men voorbeelden kende van jongelieden van 1 Öjarigcn leeftijd, die zich tot het afleggen van hel examen hadden aangemeld. 2°. Dat de caudidaat slechts eeu bepaald aantal keeren tot de examens zoude worden toegelaten. Hierdoor zoude het aantal van hen die examen koineu afleggen, aanzienlijk vermin dering ondergaan. Men gaf wijders in overweging het exa men niet geregeld elk jaar te houden, maar slechts nu en dan. Dit laatste werd echter door anderen minder weuscheiijk geacht. Bij de departementen van oorlog en koloniën is een plan aanhangig tot oprichting van eene Indische brigade. In bijvoegsels tot de Staatscourant van 20 October zijn opgenomen de pro cessen-verbaal der zittingen van de ,Con- fércuce Internationale sur le régime des sucres", ïu April, Mei en Augustus 11. te Londeu gehouden. Vier van de acht heemraden van het waterschap Nieuwkoop herdachten jl. maan dag allen deu dag, waarop zij voor vijf en twintig jaar iu functie traden. Donderdagavond zeven uur voer de stoomboot 's Gravenhage—Haarlem—Alkmaar in een groote griutaak, die iu de Ringvaart van Haarlemmermeer, bij Lisse, trachtte te keeren. De schok was zoo hevig, dat beide vaartuigen aanzienlijke schade bekwamen en slechts na eeu arbeid van een paar uren gescheiden konden worden. Met behulp van een sleepboot is het sloomvaartuig naar Lei den gebracht. Van de aanvaring is proces verbaal opgemaakt. Naar men weet is de vertooning van yLa Tosca" door het gezelschap van Sarah Bernhardt iu den schouwburg te 's Graven hage verboden geworden. Thans meldt het D. van Z. 11. en 's Gr., dat de gevierde actrice den 27sten October het genoemde stuk zal geven in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Den dag te voren zal zij in Amsterdam optreden als Frou-Frou. De afdeeling Rotterdam en omstreken der uederlandscbe maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst heeft hare sympathie betuigd met het op te richten herstellingsoord voor dronkaards en een som van f 10U voor dit asyl beschikbaar gesteld. Naur men aan de Maasbode meldt, moet eergisterenavond een voormalig zet- kastelein zijn aangehouden, verdacht van medeplichtig te zijn aan den diefstal met braak iu de woning van den kastelein E. aan den Weslzeedijk te Rotterdam. In eene briquetteufabriek aan de Fa briekstraat in liet Zwaanhals le Rotterdam is gisterenavond, omstreeks 10 J uur brand ontstaan, die gevoed werd door de in de fabriek aanwezige stoffen, en dan ook spoedig een ernstig aanzien had. Het duurde tol 1 uur in den nacht vóórdat de brandweer de vlammen geheel meesier was. De genoemde fabriek is geheel afgebrand. Ook het aangrenzende lorrenpakhuis van Cohen werd door het vuur aangetast, maar bleef gedeeltelijk gespaard. (iV. R. Ct.) De stoomboot 8tad Zicrikzee, komende van Rotterdam, heeft lekkage bekomen, en is de haven van de Willemstad binnenge- loopeo, ten einde gerepareerd te worden. De passagiers zijn na eenig oponthoud met eene boot naar Rotterdam teruggekeerd. Te Per nis hebben Barend Westerfeld en Neeltje Jougejan hun 60-jarig huwe lijksfeest herdacht. De geheele gemeente schonk de oudjes blijken van belangstelling. Ten stadhuize te Amsterdam kwamen gisteren zes personen deu burgemeester spre ken, namens honderd anderen die buiten bleven wachten, en nog een honderdtal die eene voorafgaande vergadering in het Volks park hadden bijgewoond. Drie aan drie werden de uianiieu bij den burgemeester toegelaten. Zij verklaarden geen werk en geen brood te hebben, en vroegen werk om brood te kunnen krijgen. De burgemeester antwoordde o. a. dat in dit jaar van gemeentewege reeds 10 bestek ken meer zijn aanbesteed dan bet vorige jaar, dat de gemeente dus doet wat zij bij machte is le doen, om bet door baar be- noodigde werk te doeu uitvoeren. Voor onderstand verwees bij hen naar het bur gerlijk armbestuur. In autwoord op de vraag, of de werk- loozen arbeid mochten gaan vragen bij de werkgevers, zeide de burgemeester dat daar natuurlijk niets tegen was, mits dat niet in optocht geschiedde. Bij de vermelding van het boveustaaude inag de inededeeling niet ontbreken, dat de personen die thans als werkloozen zien op den voorgrond stellen, naar vertrouwbare inlichtingen, voor verreweg de grootste meerderheid eerst in deu jongsteu tijd zich te Amsterdam hebben gevestigd, (llbl.) Door onbekende oorzaak ontstond gis teravond eeu binnenbrand in een manufac turenwinkel op het Rokin nu. 4 te Amster dam die zicb zeer ernstig iiet aanzien, maar door de spoedig aangerukte braudweer is be dwongen. De brand heeft zicb beperkt tot een woonkamer en alkoof en eenige koop mansgoedereu, die Dogal door waterschade hebben geleden. Tot de bemauning van den Maassluis- schen logger Erga, die blijkens te Maassluis dezer dagen ontvangen berichten, met man en muis is vergaan, behoort ook de matroos T. Hartcveld te Scheveningen, vader van zeven kindereu. De ongelukkige is de laatste uit het geslacht der Hartevelds, die allen, van vader op zoon, den dood in de golven hebben gevouden. Bij het ouderzoekeu van de Secunda werden eergisteren in de kooien nog vijf lijkeu gevouden, vau welke een met gebro ken beeuen. Er ziju nu met elkaar 7 lijken aau wal. Vermoedelijk is liet scheepje om- geslagentoen een deel der manschap de wacht te kooi had en rustig sliep. Voor de eerste maal zijn aan de rijks universiteit le Utrecht ingeschreven 112 studenten, verdeeld als volgt over de ver schillende faculteiten: godgeleerdheid 37, geneeskunde 36, rechten 21, wis en natuur kunde 15, letteren 3. Te Utrecht is een bijeenkomst gehou den ter raadpleging over de oprichting van een christelijk instituut voor doofstommen en een voor blinde kinderen en jongelieden. De voorloopige commissie bestond uit de lieeren ds. H. Beuker van Leiden, president, ds. J. Vonk van Maassluis, secretaris, en ds. L. Lindeboom van Kampen. Nadat door den heer Beuker het vraag stuk ingeleid was, werd met eenparige stem men de wenschelijkheid van een dergelijke inrichting uitgesproken. Zij zal van particu liere zijde in 't leven geroepen worden, doch reeds hebben verscheidene gereformeerde kerkeraden hun steun toegezegd. De vereeni- ging is met den naam ^EU'ratha" gedoopt. De voorloopige commissie, benevens de heeren ds. Van Minnen en dr. Van Idenburg van Utrecht, zijn tot voorloopig bestuur ge kozen. De volgende vergadering zal in Mei 1889 gehouden worden. Bij het vertrekken uit ons land van 't Philhannonisch orkest uit Berlijn weri, bij t passeeren der grenzen, een zijner ver dienstelijkste leden door de Duit3chc politie ^eiugesperrt" en overgeleverd aan de mili taire overheid: als Duitsch onderdaan was de man iu gebreke gebleven om de herha lingsoefeningen te komen medemaken. Hij werd ingedeeld bij de stafmuziek van 't gar nizoen te Düsseldorf en bracht dezer dagen reeds weer eeu bezoek aan 't pas verlaten Nederland; thans evenwel niet als mede werker in een symphonieorkest, doch als f speelman" op de dorpskermis te Fannerden. (Am. Ct.) Het buitengoed Martena-State, te Cornjum nabij Leeuwarden, het oude stam huis en slot van het geslacht Marteua en gedurende vele jaren de woonplaats van den in de geschiedenis van Friesland bekenden Duco van Martena, zal in de volgende maand voor afbraak worden verkocht. Dinsdagavond zoo verhaalt de N. Gr. Ct., had zekere A. N. te Groningen zicb naar den schouwburg begeven om te genie ten van de opvoering van Martba. Toen hij van daar te buis terugkeerde, kwam bij tot de minder aangename ontdekkiug, dat de gemeeute-politie reeds op zijne komst wachtte en hij gearresteerd moest worden op grond, dat door de duilsche regeering zijne uitle vering was gevraagd. Als eeu bewijs, dat bet talent vau den directeur der Bosscher schutterij muziek op hoogen prijs wordt gesteld, deelt de s-ller togenbossche Crt. mede, dat deu beer Kriens dezer dagen uit Boston een aanbod is ge daan om zicb tegen 8000 mark jaarlijks, voor drie jaar als solist te verbinden aan eeu voornaam orkest, dat in de verschillende groote steden van Amerika uitvoeringen zal geven. De beer Kriens heeft evenwel dit aanbod niet aangenomen. BUITENLANDSUHE BERICHTEN BELOIE. Het onderzoek naar de verduistering van gelden uit de gemeentekas te Qent, de zaak-Engeibeeu wordt onvermoeid voortgezet, en neemt een groot gedeelte vau den tijd der ambtenaren op bet stadhuis in beslag. Aau de ontdekkingeu van knoeie rijen komt geen einde. Zoo werden b. v. quitanliéu voor uit de kas gedane betaliugeu tweemaal aau den ontvanger als bewijsstuk ken ingediend. Er wordt op die stukken dadelijk na de betaling eeu stempel gezet, zoodat het niet mogelijk is ze tweemaal ter betaling aan te bieden. Maar nadat de pakketten met quitantiën in het archief waren opgeborgen, was er een middel gevonden om ze weder op het kantoor te krijgener werden eenige uit bet pak genomen, dit laatste ging incompleet naar bet archief terug, eu de achlergehoudeue werden bij de dagelijkscbe kasveranlwoording overgelegd. Men zegt dat ofschoon de schuld vau Eugelbeeu vaststaat, bel warnet van bedrie gerijen zóó dicht is, dat het misschien moeite kosten zal zijne strafbaarheid wegens eenig feit in bet bijzonder vast te stellen. Opmerkelijk is de toeneming van de landverhuizing uit België, gedeeltelijk naar de Vereenigde Staten, voor eeu ander deei naar de Aigentijnscbe republiek. Er zijn gemeenten, waar bet aautal raadsleden ver minderd moet worden door den teruggaug van de bevolking. D. L)e lordmayor van Londen heeft in .Mansion House een diner vau 230 couverts aangeboden aan de burgemeesters der voor naamste steden van bet Britscbe rijk. Onder het patronaat vau de jeugdige priuses Frederic, dochter van den prins van Wales, zal in de volgende maand, ten voor- deele van 't kinderziekenhuis te Londen, aldaar een teutooustelliug plaats hebben van poppen Or. Mackenzie schrijft aan de Timet een brief, waarin hij ten stelligste Spaar- inann's bewering tegenspreekt, dat keizerin Frederik zijn boek beeft gelezen vóórdat het werd uitgegeven. Dinsdag werd te Ciriswick, in Engeland een nationaal appel-en perencongres geopend! Men houdt zich daar bezig met de belang! rijkste vragen die aangaande deze vrucht, boomeu zich voordoen. Tevens zal men be raadslagen over middelen om Engeland in dit opzicht onafhankelijker van bet buiten land te maken dat bet tot nu toe is. De groote werkstaking der mijnwerkers in Leicestershire zal den 24en dezer begin, nen als de mij u-eigenaars de loonsverbooging van 10 pCt. niet toestaan. In een ti Coacville gehouden verga 'ering hebben zij 5 pCt. dadelijk en 5 pCt. later aangeboden, maar de werklieden hebben dit afgewezen. Miss Henderson, dn bijna 70-jarige „huishoudster'' van de koningin van Enge- land, is overleden. Zij werd eergisteren met grooten luister uit Windsor Castle begraven; eeu lange hofstoet volgde het lijk; de voor naamste hofdignitarissen waren aan de groeve. De koningin, de prinses van Wales, prinses Beatrice en prinses Christiaan hadden fraaie bloemkransen op de lijkkist doen leggen. Volgens Truth zal het huwelijk van prins Alexander van Battenberg met prinses Victoria van Pruisen binnen eenige weken op Windsor Castle, zonder eenige bijzondere ceremonie worden voltrokken. Het bof van Assists te Wicklow, in Ierland heeft vier Moonlighters uit Galwaj veroordeeld tot 12 en 9 maanden dwang arbeid. Naar luid van een bericht nit Sofia aau de Timet is een Bulgaarsch uitgewekene in Servië gevangen genomen, die erkeodein betrekking te staan met roovers in Belosa en hun geld heeft verstrekt uit naam van een Russisch revolutionair comité. Volgens de Standard beeft de kroon prins van Denemarken in een gesprek met den burgemeester van Athene gezegd, dat prins Waldemar zal weigeren de kroon van Bulgarije te aanvaarden, eu de koning van Griek euland zicb tegen die aanvaarding trouwens zon verzetten. titttHKI.1 H. Heden zal in de kamer van afgevaar digden een voorstel worden ingediend, strek kende om de zoogenaamde speculatieve beurszaken met eene belasting te treffen. Volgens eene officieuse mededeeling ii uit een door den minister van buitenland- sche zaken Goblet bevolen onderzoek ge bleken, dat de beruchte „roode papiertjes", onder deu naam van Friquet uit Marseille naar Rome en Napels gezonden, afkomstig zijn van een Italiaan, Augelo Senatori ge naamd. Het noodige geld was hem door den voorzitter van een Mazzinistiscb comité te Marseille verstrekt. Volgens de Tempt moet Senatori onmid dellijk na de afzending naar Spanje ver trokken zijn. Mevrouw Carnot heeft aau de ver schillende ziekenhuizen te Parijs een bezen, ding warme kleediugstukkeu doen toekomen, om die uit te reiken aart behoeftigen, die de instellingen verlaten. De Boulangistische comités hebben generaal Boulanger aan een gróót banket dat op den 27n October zal plaats hebben, genoodigd. De generaal heeft beloofd t< kornen en eene redevoering te honden. Bij het duel tusscheu de afgevaardig den Dreyfus en De Labruyère werd de eerste door een revolverschot iu de rechterborit getroffen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Het was 't lie duel van De L. De prins van Wales is Woensdag te Parijs aangekomen, waar bij waarschijnlijk vier of vijf dagen blijven zou. Er worden thans 850 Lebel-geweren per dag te St. Etienne gefabriceerd. Weldra zullen de werkplaatseu van St. Etienne, Chatellesant en i'ulle 1500 1600 geweren per dag kunuen afleveren. PANJE. De regeering heeft deu militairen dienstplicht uitgestrekt tot op de inboorlin gen vau Cuba eu Puerto Rico, die zich vont een tijd lang in Spanje inoohten ophouden, bijvoorbeeld aau een der universiteiten. ITALIË. Keizer Wilhelm is gistereuuamiddag 3 uur van Rome vertrokken, onder liet ge juich der menigte. De koning vergezelde hem tot aau bet station. Het afscheid was zeer hartelijk. Keizer Wilhelm werd in Italië over stelpt met verzoekschrifteu. Twee secreta rissen waren bijna voortdurend bezig met het lezen van de bergen adressen, welke dagelijks met deu post aankwamen. D*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2