i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 19 October 1888. - N". 247. 2o2e j„ar«a„«. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Nummer to Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. BureelSchcepinakerssteeg 6. Stad 8- Berichten. PATENT Mi. VDEX. De BURGEMEESTER, hoofd van het bestuur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge vulde patentbladen voor de Wijken VII, VIII en IX, benevens restanten, over het dienstjaar 1888/9, bij het College Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en wel op Maandag 15, Dinsdag 10, Woenndag 17, Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 October e. k terwijl na het verstrijken van dien ter mijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischeu tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de LeichcAe Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Lkidkn, 13 October 1888. II It A IV W E T. WETIIOUDKKS van BURGEMEESTER en LEIDEN Brengen Ier algemeene kennis dat door P. J. SCHRETLEN en F. G. MASTENBROEK verzoekschriften zijn ingediend om vergunning roor den verkoop van sterken drank in liet klein resp. in de perceelen Hooigracht n°. 49 en Breeslraal n°. 79. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 18 October 1888. LEIDENIN October. ALGEMEEN VERSLAG. {Vervolg.) U1T0AVEN. Volgu. 65. Jaarwedden van de ambte nuren en bedienden ter gemeentesecretarie, Evenals het vorige jaar werd gewezen op de wenschelijkheid van eene verhooging der jaarwedden van enkele ambtenaren, waartoe zon kunnen worden overgegaan zonder ver booging van dezen post, wanneer aan den oudsten ambtenaar, die aanspraak heeft op bet volle pensioen, een eervol ontslag werd toegekend. Bij geruchte was vernomen, dat die amb tenaar het voornemen had te kennen gegeven om ontslag te vragen tegen Januari 1889, als wanneer 60 jaren zullen zijn verstreken, sedert bij als zoodanig werd aangesteld. Uit den aard der zaak kan thans een gere gelde en voordurende arbeid in den ge meentedienst, gelijk van de andere ambte naren wordt gevorderdniet meer van hem worden verlangd, zoodat een langer uitstel van het verleenen van eervol ontslag ten nadeele moet werken van de andere amb tenaren, die met de meeste toewijding en ijver dagelijks in het belang van de gemeente werkzaam zijn. Met genoegen zon men alzoo ontwaren dat aan het bovenvermeld voornemen gevolg werd gegeven en meende men dit punt aan de overweging van burg. en weth. te moeten aanbeveieii, aangezien de gemeenteraad zelf bezwaarlijk het initiatief kan nemen om langs dezen weg eene billijke regeling der jaarwed den tot stand te brengen. De bedoelde ambtenaar heeft echter aan 1 burg. eu weth. te kennen gegeven dat hij het voornemen niet heeft tegen Januari 1889 eervol ontslag aan te vragen, omdat hij zich nog geschikt acht zijne betrekking behoorlijk waar te nemen. Volgu. 69. Jaarwedden van sluis- en brugwachters. Op eene vraag of bij dit 1 artikel ook moest worden gerekend op ver meerdering van het aantal brugwachters in verband met de opening van de nieuwe vaart ter verbinding van Rijn en Schie, werd geantwoord dat het niet is tc voorzien dat de nieuwe vaart in hel volgend jaar gereed zou zijn en dat overigens omtrent het tijd stip van openstelling noguiets met zekerheid bekend is. Volgn. 70. Jaarwedde van den archiva ris. Algemeen was men van oordeel dat deze jaarwedde te laag is en zou men een voorstel van burg. en weth. om daarin ver betering te brengen met het oog op de toewij ding waarmede de tegenwoordige titularis zijne betrekking vervult volgaarne steunen. Verschillend werd gedacht omtrent het be drag waarop de jaarwedde zoude moeten worden vastgesteld. Enkele leden noemden het cijfer van f 1600, welk bedrag voor eenige jaren bij de behandeling van de or ganisatie van het oud-archief was voorgesteld. Andere leden meenden dat, ook in verge lijking met andere gemeenteu een bedrag van f 2000 in geenen deele te hoog moest worden geacht. Ook naar de meening van burg. en weth. bestaan er alleszins termen tot verhoogiug van de jaarwedde van den archivaris. Wat het bedrag der verhoogiug betreft is de meer derheid van het college van dagelijkscb bestuur van oordeel dat de jaarwedde zou moeten worden vastgesteld op f2000. Mits dien wordt voorgesteld dit artikel met f 1200 te verhoogen. Volgn. 77. Bij dit artikel wordt voor gesteld eene verhooging met f 600 voor het ontdoen van de verf der eiken schoorsteen- en plafondbetimmering alsmede voor bet verven van het overige houtwerk met het behangen der kamer van den burgemeester en van de wachtkamer. Een onderzoek wordt ingesteld op welke wijze in eene betere ventilatie van de raadszaal kan worden voorzien. Voor de plaatsing van meerdere kapstokken zal worden zorg gedragen. Volgn. 78. Onderhoud en aankoop van meubelen. De aanschaffing van een nieuw tapijt in de vergaderkamer van burg. en weth. wordt door de meerderheid van het college van dagelijkscb bestuur noodig geacht. Volgens bekomen inlichtingen kan een smjr- natapijt worden aangeschaft voor f loOO, terwijl daarbij noodig zou zijn een dekkleed voor f 20D. Een nieuw kokoskleed kost f400. Volga. 81. Kosten van de bevolkings registers. Bij nadere overweging is gebleken dat bij aanneming van het voorstel tot aan stelling van drie buurtcommissarissen een bedrag van f 150 voor drukwerk en schrijf behoeften voldoende kan worden geacht. Volgn. 86. Vergoeding van scbrijfloonen enz. aan de heeren der gebuurten. Vermits in het voorstel tot aanstelling van drie buurtcommissarissen de jaarwedden worden geregeld respectievelijk op f 450, f 450 en FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van w. w. s. 104). Op zekeren avond, er werd ten huize ran mevrouw Bella Rijders een schitterende partij gegeven, vinden wij daar Lilia, ge kleed in wit atlas eu Ellen in een zeegroen lijden kleed, vierkant uitgesneden, met een tuiltje violen op de borst, een tweede bonqnetje droeg zij in 't haar. Het buis was overal glansrijk verlicht. Gangen en vestibule schenen herschapen in tuinen en in alle hoeken en nissen stonden rierlijke vazen en korven met den weelde- rigslen en welriekendsten bloemenschat. Eerst na het souper zou men de muzikale voortbrengselen kunnen hooren, thaus werd sr nog gedanst. De aanzienlijkste mannen van Boston onderhielden zich bij de dans muziek met de schooue en minder schoone dames van Boaton, allen in de sierlijkste baltoiletten gekleed. Ellen had met den rechter deelgenomen aan een statige quadrille. Toen hij haar naar hare plaats terugbracht, fluisterde hij haar toe: „Hebt gij ook eenige voorliefde voor de cotillon?" ,Geeii bizondere." #Zult ge mij dan niet voor al te relf- zuchtig houdenals ik u verzoek van avond de cotillon niet mee te dansen? Ik ben er te oud voor en ik moet erkennendat het mij bijna ondragelijk voorkomt, u in de armen van een ander te zien." Meermalen had zij reeds den druk van zijn gezag ondervonden, toch lachte ze goedhartig: vHeel goed; ik ben beicid als muurdecoratie dienst te doen en naar net dansen te kijken. Het dansen is een tijd verdrijf voor jüDgen en dwazen." Een schaduw gleed over het trotsche gezicht en eenigszius gedwongen klonk het antwoord: »U zou ik niet ouder wenscben Ellen, maar wel wilde ik, dat ik zelf een tien- of twintigtal jaren jonger was. Ge zijt verblindend schoon iu dit toilet. Mijn aanstaanden schoonzoon schijnt den blik niet van u te kannen afhouden. Ik kan die bewondering wel begrijpenmaar vol strekt niet goedkeuren, en op een plaats als deze vind ik ze bijna ongeoorloofd." f 400 zal bij aanneming van dat voorstel op dit artikel benoodigd zijn een bedrag van f 1300, zoodat eene verhooging met f50 wordt voorgesteld. Volgn. 88. Bezoldiging van den con cierge in het museum. Gevraagd werd of er geen termen bestaan deze jaarwedde eemgzins te verhoogen. Naar inzien van burg. en weth, kan van eene verhooging geen sprake zijn alsvorens door de commissie van het stedelijk museum, die bij uitnemendheid bevoegd is om te beoordeelen of de bezol diging al of niet voldoende moet worden geacht, daaromtrent een voorstel is ingediend. Volgn. 90. Onderhoud van straten en pleinen. Met de verbetering van de Morsch- straat zal zoo spoedig doenlijk na de her stelling der rioleering een aanvang worden gemaakt. Burg. en weth. achten het smalle steenen pad voor de voetgangers langs de huizen in het Plantsoen voorloopig voldoende voor de behoefte en een geheele bestrating van dien weg, zooals in de sectiën werd be sproken te kostbaar. Volgn. 91. Onderhoud van wegen en voetpaden. Het verharden en verlichten van singels gelegen langs perceelen die tot de omliggende gemeenten behooren, ligt naar inzien van burg. en weth. niet op den weg van het gemeentebestuur van Leiden. Hiertoe zou eerst moeten worden overgegaan wanneer de aangevraagde grensuitbreiding der ge meente zal zijn tot stand gekomen. Volgn. 92. Onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen. Door enkele leden werd geklaagd over het niet voldoende zorg dra gen voor de verwijdering van onkruid op sommige gedeelten van het Park. Zooveel mogelijk, antwoorden bnrg. en wetb.wordt geregeld gewiedde dienst van het Park is echter in den zomer voor èén man te uit gebreid. Het voorstel tot vernieuwing van de fon tein gaf aanleiding tot deu wensch dat thans iets beters in de plaats van het tegenwoor dige zou worden gesteld. Anderen zouden er de voorkeur aan geven omnu de fon tein moet worden verwijderd, op deze plaats een gewoon bloemperk in te richten en geen nieuwe fontein te plaatsen. De pijpenindertijd oude voorhanden pijpen, moeten worden vernieuwd eu ver wijd. Verder is de eigenlijke fontein on- Ellen zag op en staarde in de basilisken- oogen van Moultrie, die, niet ver van haar verwijderd, tegen een deurpost stond te leunen. Zijn blik mocht getuigen van bewondering, zijne oogen verrieden ook nog iets anders, eene sterke neiging. Zij zeiden Ellen duidelijkdat er een crisis in zijn en ook in haar leven was aangebroken. Ze hadden niet den minsten indruk op Ellen. Zij wendde zich tot Gerald Fortes en vroeg hem op een toonals gold het 't meest alledaagsche gesprek: ,lk heb uw wensch vervuld, laat mij u op mijn benrt om een gunst verzoeken. Geheel Boston is vol be wondering over uw kennis als rechtsge leerde, een zeldzaam geval houdt mij thans b.zig; wilt ge mij openhartig uwe meening daaromtrent mededeelen Het scherpe oog van den rechter las in Ellen's blikken, hoe etiivoudig de vraag ook werd gesteld, eenigen angst, eenige gejaagdheid. Wel zeker," gaf hij ten antwoord, ,ik ben vol aandacht. Wilt gij misschien het een of ander merkwaardig rechtsgeding in de balzaal van mevrouw Rijders ter sprake brengen?" »Neen, dat niet, ik wilde u slechts een paar vragen doen. Nemen wij eens aan t is natuurlijk louter eene veronderstelling nemen wij eens aan, dat een man een af schuwelijke misdaad heeft begaan, waarvoor hij in de gevangenis boete doet. fNemen wij verder aan, dat die man een kind heeft een zoou wiens eenige fout het is dien man tot vader te hebben, nu is mijn vraag: hoe zondt gij dat ongelukkige kind dien zoon be handelen? Welke positie zou hij in de maatschappij mogen innemen?" De rechter plooide het hooge voor hoofd. Dat is een heel ernstige zaakliefste. De maatschappij wordt ook door gebruikeu beheerscht eu hare doornachtige grenspalen zijn dikwijls alleen vooroordeelen. Dikwijls moet de onschuldige lijden voor den schul dige. Het is bedroevendmaar het is ontegenzeggelijk zoo." Vroolijke walsmuziek weerklonk door de balzaal eu iu wilde vaart zweefden de dansenden langs de zoo ernstig sprekende verloofden. Ellen legde hare hand op des rech ters arm en vroeg: ,Maar wat zoudt gij doen?" IVordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1