BUITEN LAN DS( HE BERICHTEN «3 *rm wr i «w. "tbt"» Do luchtballon Excelsior, Zondagna middag te kwart vóór vijven te Gouda op gestegen, bestuurd door den Nederlandschen kapitein Herman Rodenimf, vergezeld door den heer S. VV. Steenweg uit Amsterdam, daalde, na een prachtig reisje gehad te heb ben, te 5 uur 20 min. op den polder Oud- Hardenhoek (Biesbosch) op 2 uur afstand van Werkendam neder op het land van J. Baelde, die met den heer H. Vos, landbou wer op de Anna Paulownahoeve op den Kievitswaard, alle mogelijke hulp verleende en den luchtreizigers eene hartelijke ont vangst bereidde. He grootste hoogte die de ballon bereikte, was 1050 M. Even vóór tien uren kwamen de reiziger# inet den goed ingepaklen ballon te Werkendam aan. Zondagavond omstreeks half negen is aan de tweede Lombardstaat te Rotterdam een 20 jarig persoon, die eenige twistende en vechtende lieden tot kalmte wilde bren gen, door een hunner m t een mes eene belangrijke wonde in de zijde, en wel dicht onder den linkerarm, toegebracht. Hij is eerst in eene tapperij aldaar verpleegd, later door eenen geneeskundige verbonden, en verder door de zorg der politie naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. De dader, die ontvlucht was, is dienzelfden avond in eene tapperij aan de stadhuissleeg aange houden. De toestand van dcu verwonde is tot nog toe zonder gevaar. Schipper Poldervaart, van den logger 0 Maria Wilbelmina," te Maassluis aangeko men, heeft de treurige tijding medegebracht, dat volgens rapport van schipper A. De Graaf, bij de laatst gewoed hebbende stor men met man en muis in de Noordzee is vergaan het te Maassluis behoorend visch- loggerschip ^Secunda". Het voornemen bestaat, om even be neden de spoorbrug te Zwijndrecht een aan legplaats te maken voor de schroefstoomboot- jes Arie Smit en Co. te Slikkerveer; daar door zouden de bewoners uit de Hoeksche Waard daar afgehaald of afgtzet kunnen worden om bij de halte te Zwijndrecht hun reis per spoor te vervolgen. Vóór dit goede plan uitgevoerd kan worden, moet gewacht worden op den afloop van een proces tus- schen den aannemer Volker eu de gemeente Zwijndrecht. De aanleiding tot dit proces komt in hoofdzaak hierop neer, dat de eerste beweert een bepaalde boeveelheid grond voor het ophoogen van het bedoelde terrein ge leverd te hebben, terwijl de gemeente beweert, dat dit niet zoo is. Zeer waarschijnlijk is dit verschil te wijteu aan het wegzakken van het zaud, een zakking waarop men te weinig heeft gelet en die in de praktijk zoo kan tegenvallen. Door het breken van een steiger, op het werk aan iieiucken's bierbrouwerij, te Amsterdam, zijn gisterenochteud drie werk lieden, metselaars, gekwetst. Een huuner stierf spoedig. De tweede kreeg ernstige kwetsuren en werd per brancard naar het gasthuis vervoerd. Met den derden scheen het beter te zijn afgtloopen. Hij tenminste kon loopende naar het politiebureau gaan en werd van daar naar het gasthuis vervoerd. Van zondag op maandagnacht heeft in de Jonkerstraat te Helder een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen burgers en mariniers, waarbij laatstgenoemden van bun messen gebruik maakten en de burgers be langrijke verwondingen in de rug en armen toebrachten. Door de politie werden 4 mari niers gevat en in arrest gebracht; drie der burgers moest men naar huis dragen. Uit een schrijven in het U. D. blijkt, dat, om tot oprichting van een asyl voor dronkaards te komen, in de vorige week zich een bestuur van 5 leden gevormd beeft, dat inen tot 7 leden hoopt aan te vullen. Spoedig hoopt dit bestuur met een uitvoe rig plan gereed te zijn. Te Nijmegen is in het huis van den cipier der gevangenis de typhus uitgebroken. Wegens bet gevaar van besmetting, zijn dietisvolgens de aanwezige gevangeueu uit die gevangenis verwijderd, zoodat dit ge bouw thans ledig staat. Gisterenmorgen, omstreeks half elf, is te Zutfeu zwaar geboeid binnengebracht een persoon uit Epe, die, naar men verneemt, etne dienstbode den hals heeft afgesnedeu. (Z. Ct.) Onlangs werd te Deventer een zwaan van de verfraanngsvereenigiug Deventna", doodgeslagen. De schooljeugd was daarover zoo boos, dat zij f 35 uit eigen beursje samengegaard heeft, om een paar nieuwe zwanen te koopen. Vóór eenige dagen werd medegedeeld dat aan den beer P. Reese, vroeger te Meppel, daarna officier bij de genie hier te lande en laatstelijk directeur van een fabriek van den heer W. A. Scholten, te Nowj Dwor, in Russisch Polen (een uur of acht van Warschau) het verder verblijf in Rusjpud is ontzegd, wegens de toezending van een circulaire uil Meppel van de schermvereeni- ging Pro Patria, waarop een paar gekruiste degens. Uil goede bron verneemt «Ie Aaser Ct. dat hein niet het verblijf in Rusland is ontzegd, maar wel het verblijf te Nowy Dwor, eeu vesting in de nabijheid der fabriek. Zijn hoedanigheid van voormalig genie officier schijnt het bestuur aanleiding te hebben gegeven tot de onderstelling dat hij, ofschoon fabrieks-directeur, plannen van de vesting werken zou willen maken. Uit Appelscha wordt aan de N. R. Ct. van 14 Oct. gemeld: Gisterenavond hebben de arbeiders eene vergadering gehou len, naar aanleiding van 1 et contract, dat de verveners hebben ge maakt omtrent het graafloon enz. in 1889. Verveners hebben nl. besloten, eenzelfde loon te betalen als dit. jaar is gegeven en vastgesteld in Maart jl. na de loonquaestie. Verder verbinden virvener en veenwerker zich door onderteekening van dit contract. Een deel der arbeiders hebben '/ioh door teckening verbonden, doch velen niet, omdat (volgens hen) het contract nu bepalingen bevat, die er niet in behooren te zijn, en de vrijheid is beperkt. In de nu gisterenavond gehouden verga dering van veenarbeiders is besloten, dat de commissie uit hun midden met de commissie uit de veenbazen dit punt nader zal bespre ken, terwijl een tijd van 4 dagen wordt gegeven om te trachten tot overeenkomst te komen, daar anders het werk zal worden gestaakt. Omtrent de stranding van de Engelsche stoomboot Blackball, kapt Hunter, meldt men aan de N. R .Ct. uit Schiermonnikoog nader. De boot, tehuis behoorende te West Hartlepole, was van Archangel naar Amster dam bestemd en geladen met planken. Zij kwam hier Vrijdagavond circa elf uren op het strand ten oosten van het eiland, op 2 uren afstand van het dorp, bij paal 11. Eerst om half zes den volgenden ochtend werd het schip gezien door de kustwacht op den noordertoren. De reddingboot toog er heen, eu kwam aan boord, maar de kapitein weigerde om mede te gaan eu bleef met 9 man aan boord. De stuurman was reeds met eenige manschappen met eigen boot aan wal gekomen. De geheele be manning bestond uit 18 personen. De kapitein had nog hoop, dat hel schip vlot zou komen, of verkeerde iu de meening dat hier zeeileepbooten iu de nabijheid waren. Omstreeks 12 uren echter is de kapitein met al het volk en hunne goede ren met eigen sloep aan den wal gekomen. Op het oogenblik is al het volk bier in de logementen bezorgd. Het scbip zal den- delijk niet meer afkomen; het is sedert den ochtend wel 100 meter verder den wal opgeschoven. De heer W. A. Scholten verdedigt zich in de N. R. Ct. tegen bet verwijt, dat het voorgevallene met het sluiten der fabriek te Zuidbroek te wijten zou zijn geweest aan zijnen onwil om zich aan de wettelijke be palingen te onderwerpen. Hij verku.art vol strekt niet onwillig te ziju geweest om aan de wettelijke voorschriften te voldoen; inte gendeel beeft hij bij zijn tweede request een beleefd briefje gevoegd, om het door hem begane verzuim zoo goed mogelijk te herstellen. Verder verklaart de heer Scholteu dat hij geen der arbeiders onnoodig heeft bedankt of laten bedanken, maar de rustige voortzetting van het werk beeft verlangd; wie bet anders zegt, weet het niet, of tracht de zaken in een verkeerd licht te plaatsen. Thans is alles weer geregeld aan den loop. De werklieden, die zich rustig hebben ge dragen, heeft hij beloofd de schade te zullen vergoeden, die zij buiten hun schuld geleden hebben. Eergisterenochtend werd weder uit Vlissingen per spoortrein een kolossaal be drag aan goud naar Rusland verzonden. Zaterdagavond ten half elf ure arri veerden te Bokstel met deu van Oosterwijk aankomenden trein twee personen, waarvan één daags te voren hier als ^hardlooper" werkte. Nu werd hij niet in de gelegen heid gesteld zijn knust te lateu blijken, daar zij beiden goed door onzen brigadier eu ten maréchaussée geëscorteerd in verze kerde bewaring werden gebracht. Op vermoeden, dat zij eenige horlogiën en geld ontvreemd zouden hebben, wist de brigadier hen te beletten verder hart te loopen en vlugger zijnde dan zij, mocht hij de voldoeuing smaken van beu, in het bezit van het ontvreemde, aan het station te Oosterwijk aan te houden juist op het oogen blik dat zij iu een, naar Rotterdam vertrek- kenden trein, meenden te stappen. {P. N. Ct.) Een treurig ongeluk had Zaterdagna middag op den weg van Gulpen naar Sle- uaeken plaats. Zekere M. Habets, knecht bij den heer Erens op den yBroekhof" gem. Slenaeken, die eene kar bespannen m<'t drie paarden en geladen met steenkolen geleidde, ontving onverhoeds van een der paarden een trap tegen zijn borst. De man viel, een rad ging dwars over het lichaam en hij werd dood opgenomen. l)e ongelukkige laat eene weduwe met zeven kinderen achter, waarvan het oudste thans 16 jaren telt. E\U£LASI U. De Pall Mall Gazette heeft Mac kenzie geïnterviewd. Deze loochende, dat de koningin en keizerin Friedrich zijn boek vóór de publicatie hebben doorgezien. Mac kenzie verklaarde zich bereid de twistpunten inet de Dnitsche doctoren aan een Aineri- kaansch scheidsgerecht te onderwerpen, en daartoe tot dekking der koelen 500U p. st. te deponecren, mits Von Bergmann het zelfde doe. Uit Zanzibar wordt i. d. 14 dezer aan The Standard geseind: liet is niet waar, dal de jongste opstand onder de inboorlin gen veroorzaakt werd door godsdienstige dweepzucht eu door vijandelijke gezindheid der Arabieren. Qebrek aan takt en aan keunis van het karakter der inboorlingen bij de beambten der Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappij is er de schuld van. De beambten behau- delden de inlanders slecht en toonden steeds diepe minachting voor de gemachtigden en voor de vlag van den Sultan. Drie matrozen, die van de Duitsche ka nonneerboot deserteerden en het land door trokken, de inboorlingen neerschieten waar zij konden, zijn door een stam aan gene zijde der Kiwami gedood en opgegeten. Indien ze in handen waren gevallen hunner landgenooten, waien ze zeer waarschijnlijk doodgeschoten wegens desertie. r<t i kKijK. Er heerschte groote levendigheid bij de opeuing der zitting van de kamer van afge vaardigden. Generaal Boulanger trad onder algetneene aandacht om twee uur binnen. De heer Meline las het besluit voor be tredende de opening der kamer. De beer Floquet verzocht daarop, dat met de beraad slagingen over de begrooting Maandag eeu aanvang zon gemaakt wordeu. Aldus werd besloten. De heer Goblet diende daarop twee gele boeken io, het eene betredende de suiker- conventie, bet andere de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië. De heer floquet las ten slotte zijn rap port over de grondwetsherziening voor. Hij noemde haar een vraagstuk van groot ge wicht. Hij gelooft aan de opportuniteit der herziening. Het thans aan het bewind zijnde ministerie, zeide de heer Floquet, zou stilstand niet kunnen goedkeuren. In den verderen loop der zitting stelde de minister-president, de heer Floquet, de quaestie van vertrouwen teil opzichte van zijn voorstel om het ontwerp der grond wetsherziening naar de commissie te ver zenden. Ten slotte heeft de kamer met 307 tegen 181 stemmen tot de verzending naar de commissie besloten. Ter gelegenheid van de tentoonstelling te Parijs in het volgende jaar zal er ook een congres gehouden worden van Fransche vereenigingen van duiveuliefhebbers. Er is sprake van een wedstrijd van 50,000 duiven, die tegelijk zouden worden opgelaten. Eugene Allmayer, die uit Mazas ont snapte na een veroordeeliug tot 20 jaren, eeu paar brutale oplichterijen deed op groote schaal, is tot 12 jaren dwangarbeid en 10 jaren ontzegging van verblijf, in Frankrijk na zijn straftijd, veroordeeld. ITA LIE De keizer heeft aan de koningin eene beeltenis geschonken van keizer Frederik op ziju doodbed, in eene prachtige zware lijst. Anderhalf millioen roode briefjes met hel opschrift Viva Alsazia zijn op de Fransch-Itaüaausche grens in beslag ge nomen. De Agenzia Ste/ani verklaart, met betrekking tot de toepassing der verorde ningen van den bcy van Tunis omtrent de scholen, dat de Italiaanschc rrgeeriug be zield is met vriendschappelijke gevoelens en dat zij verlangt de zaak indermine te schik ken, zonder haar voor Europa te brengen. BCITIICIIL AN D. Particuliere berichten uit Home con- stateeren dat de gezondheidstoestand des keizers niets te wenschen overlaat, oudanks de inspanning der laatste dagen. De keizer heeft over de schitterende ontvangst te Rome zijne innige erkentelijkheid uitga sproken. Na zijn terugkomst uit Italië al Z. M. te Potsdam eenige dagen rust nemen, om vervolgens den 25n dezer maand aan dt jachtuitnoodiging van prins Albert, regent van Brunswijk, gevolg te geven en den 29n te Hamburg de feestelijkheden ter zake van de aansluiting aan het Tolverbond bij te wonen. Het huwelijk van den hertog vu Sparta met prinses Sophia van Pruisen eil in Oct. 1889 plaats hebben. De Duitsche keizer heeft toegezegd, bij die gelegenheid met een Duitsch eskader naar Athene te zullen komen. E n Berlijtisch burger heeft ten behoeve van de nieuwe keizer Frederiks-stichting aai den opperburgemeester dr. Von Forckenbetl een bijdrage van 75.000 mark overhandigd. De brochures door Jr. Mackeniie over de ziekte van keizer Ftederik geschrevei zijn op last der regeering te Duisburg, dow de politie in beslag genomen. Da inbeslagneming van Mackenzie') brochure door de politie geschiedde op grund, dat de Eugelsche geneesheer in dn geschrift zich aan majesteitsschennis heelt schuldig gemaakt. Hbl Naar de Nordd, Alg. Ztg. mededeelt, heeft de rechtbank te Müllheim a/d, Rijt, de inbeslagneming van Mackenzie's gescbrili wegens majesteitsschennis gelast, waarna hel openbaar ministerie te Duisburg tot de ii beslagneming overging. Uit Karlsruhe wordt gemeld dat de groothertog eu de groothertogin van Badet aldaar op het slot Baden zijn aangekomen Het eerst brachten Hll. 11H. een bezoet bij prinses Josephine van Hohenzollern ei bij de gravin van Vlaanderen, die bij prinsea Marie van Baden, hertogin van Hamilton, te gast zijn. Daarna werden de groothertog en groothertogin ontvangen door keizerin Augusta, waarna zij zich naar het station begaven tot begroeting van de koningin van Saksen, die van Dresden kwam. De prinsen Herman en Gustaaf van Saksen Wei mar brachten mede een bezoek aan dt groothertogelijke familie. Volgens de laatste berichten is dt opstand op Afrika's oostkust nog niet ge ëindigd. Het station Madimola aan dt I Kingani is door de inboorlingen in bras: gestoken en vernield. De Duitsche beamb ten ziju echter ontkomen. Voorts zqn dri'. matrozen der keizerlijke marine die ast land waren gegaan, door de inboorlinget gedood. OOITENRUH. Keizer Wilhelm heeft bij zijn verhel uit Weenen 2000 florijnen geschonken aai de armen der Oostenrijksche hoofdstad. Ofschoon incognito reizende, is de koning van Servië toch Zaterdag door dee keizer van Oostenrijk ontvangen. Hij keetl dezer dagen naar Belgrado terug. Koningin Nathalie gaat van Bucharest naar Jassj, alvorens naar Rusland te vertrekken. Bij de proeven met de mitrailleuse- Maxim, (waarvan een dertigtal door den Oostenrijkschen minister van oorlog besteld zijn), in tegenwoordigheid van den asrts- hertog Wilhelm, inspecteur-generaal dei artillerie, te Weenen gehouden, schreef de uitvinder op een schijf, geplaatst op 600 pas afstand, door middel van kogels zijs geheelen naam met dezelfde snelheid, wast- mede hij dien op een vel papier zou gebracht hebben. De kogels volgden elkander me! een verbazende snelheid op, en de gateD is de schijf vormden in 3 k 4 seconden geheel regelmatig de letters, waaruit de naam vas den uitvinder van dit vreeselijk werktuig bestaat. Met deze mitrailleuse kunnen 601 schoten in de minuut gedaan worden. K AJSL, A Ni». Uit Tiflis meldt men dat de keizer met de keizerlijke familie en vergezeld vsi den gezant van Perzie de in den voor middag plaats gehad hebbende parade bij woonde. Hierna bezochten de Czaar en dt Czarin verschillende scholen en waren tegen woordig bij de eerste-steenlegging van eer nieuw meisjes-instituut. In den namiddag werd door den keizer een galadiner gegeveD, waarna Hntict Majesteiten een door den adel georgani seerd bal met hunne tegenwoordigheid op luisterden. TI1RHMK. Te Konstantinopel is een blad voor onbepaaldeu lijd geschorst wegens een artikel over Nederland. De Turquie besprak de troonopvolging in ons land en beweerde, dat de Dnitsche regeering er naar streeft, kroonprinses Wilbelmina van den trooD te weren. Op verzoek van den Duitsche» gezant heeft de Porie daarom de verdere uitgave van het Fransche blad verboden.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2