If IKUWS- KA' A1)VERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 17 October 1888. N\ 245. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. Deze Couraut verschijnt dadelijks, behalve op /.on- en Feestdagen. ABQflWEfflEKT: Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per .'i maanden l.OO. Prijs per Nummer 10 Pent. 202e JanrgHiig. Van 1repels0.90. Elke repel meer0.15. fJroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Selieepmakersstees: 6. S t a tl s- It e r i c It t e n PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het bestuur der gemeente LEIDEN, brengt ter tennis van belanghebbenden, dat de inge tuide patentbladen voor de Wijken VII. VIII en IX, benevens restantenover het dienstjaar 1888/9, bij het College tan Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dtzer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks des uamiddags van een tot drie uren, en cel op Maandag; 15, Dinsdag 10 Woensdag 17, Donderdag IH, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 October e. k terwijl na het verstrijken vau dien ter mijn, de onafgehaalde patentblailen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor huone moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidscie Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Lbidzn, 18 October 1888. LEIBEN, ÏO October. Te Heusden is overleden de heer W J. Van Gorkom, vroeger schoolopziener in het arrondissement Leiden. Zaterdagmiddag heeft oen man te dezer itede zich weêr eens terdege aan genever te goed gedaan. Tuen hij 't tot 8 dik koppen" (6 maatjes) had gebracht be taalde hij eerlijk en slikte daarop. Zondagmiddag vond in de Janvossen- steeg een meisje een portemoimaie met zilver en papieren geld. Een man bemerkte het en ontrukte het 't kind doch werd door ooggetuigen spoedig achterhaald en door de politie gebracht naar de plaats waar men lulke menschen opbergt. OEFICIEELE BEIllCHTEt. Door Z. M. is aan den heer Pieter De Bruyne, oud-consul van Duilschland te Mid delburg, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van de 4e kl. der Konink lijke Kroonorde, hem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, ge schonken. Door Z. M. is jhr. mr. L. H. J. M. Van Aecli van Wijck, te Rhenen, benoemd tot burgemeester der gem. Veeuendaal. Door Z. M. is met ingaug van 1 Nov. 1888 benoemd tot directeur vau het rijkstelegraafkantoor te Middelburg J. C. Pilaar, thans telegrafist le kl. bij de rijks telegraaf. Door Z. M. is vergunning tot het geven van hooger ouderwijs aan het college van St. Albertus te Venloo verleend aan: 1°. Heinrich Holfschulte, geb. te Parijs (Frankrijk), en 2°. Gottfried Graudpierrt-, geb. te Königstein (Pruisen). BIiN N EN LAN DSÜHE B EKIOHT EN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f21,631,862,58 en bij de betaalmeesters. 1,675,178,15s Te zamenf23,307,085,085 Het telegramwaarvan wij in ons vorig blad melding maakten, luidt volgens opgave in de Staohcourant van 16 Oct. aldus Blijkens telegrapbisch bericht van de Indische regeering vernam de resident van Soerakarta in den nacht van 11 op 12 dezer dat een dertigtal inlauders, als priesters ge kleed, zich meester gemaakt hadden van de pasangrahan te Tawaugmangoe in het district Karangpandan, nabij de greus van Madioeu, en door de politie niet waren te verdrijven. Terstond werden militairen derwaarts ge zonden, met een gedeelte van de lijfwacht- dragonders en van liet legioen vau paugerati Prang-Wedouo, terwijl zich ook de re.-ident en genoemde pangeran daarheen begaven. Tengevolge van dit krachtig optreden werd de poging tot verzet in hare geboorte onderdrukt. Van de bende in de pasangrahan gaven zich 42 personen, waaronder vrouweu en kinderen, over, terwijl de leider der bende en tien anderen, die zich niet wilden over geven, werden gedood. Niemand is ontko men, De bevolking is volkomen rustig. In verband met de te Maastricht ge- teekende adressen, iD zake de traniformatie der geweren van ons leger, zegt de Cour tier de la Meute: Wij hebben de wapenfabriek van de heeren Soleil en De Beaumont en die van de beereu Ernest en Victor Francotte, wien de regeering eveneeus prijsopgave bad ver zocht, Laatstgenoemden waren voornemens, zoo hun de levering werd gegund, voor eigen rekening hier (te Maastricht) nog een wapenfabriek te vestigen, eu zouden te dien einde de gebouwen van den Beyaard, be- hoorende aan het gemeentelijk armbestuur, hebben gebuurd. Die gebouwen konden gemakkelijker voor het doel vau bestemming worden ingericht dan andere, waarop de firma mede het oog had laten vallen. Of aan de firma Soleil eu De Beaumont de transformatie der geweren wordt gegund of aan de firma Francotte, of wel aan bei den zooals de heer Soleil aan den heer Francotte heeft voorgesteld dit is slechts van ondergeschikt belang, van overwegend belang is dat de transformatie hier geschiede. Naar het schijnt beeft het departement van oorlog niet de verantwoordelijkheid op zich durven laden, eenige maanden meer voor het werk der transformatie loe te staan, en om die reden zijn toevlucht tot Luiksche fabrikanten genomen. De gelegenheid om de fabricatie van wapenen te consolideeren en voorgoed le vestigen in onze stad, gele gen nabij de dorpen tusscheu Luik en Maastricht, waar de knapste werklieden tehuis arbeiden. Deze geweermakers zouden na verloop vau weinige maanden op de hoogte ziju van de voorraadstukkeu der nieuwe fabricatie en de stukken dan voor het mouteereu spoedig te Maastricht kunnen afievereu. Niet een verschil van 50 60 cent, zooals men zegt, mocht ons gouvernement beletten de transfunnatie aau een te Maastricht ge vestigd fabrikant toe te wijzen. Er moeten dns ernstiger en meer afdoende redenen bestaan. Wij kunnen moeielijk aannemen, dat de verlenging van den termijn van afievering met eenige maanden een wezenlijk beletsel kuunen opleveren, om de transfor matie te Maastricht, d. i. in het laud-zelf, te doen uitvoeren. Door de gezamenlijke adjunct-commiezen en klerken bij de 3 marine-directiën is een adres om lotsverbetering ingediend aan den minister van marine, speciaal ook om aan vulling der sedert eenige maanden bij de rijkswerf te Amsterdam bestaande vacatnre van commies. Volgens de Poit worden van antire volutionaire zijde als candidaten voor de tweede kamer in bet district Lochem ge noemd de heeren: F. W. J. Aylva van Pallandt, vóór De jongste kamerontbinding afgevaardigde voor het district Tiel, eo jhr. mr. M. W. C. de Jonge, officier van justitie, te Zutfen. Ook wordt nog in het anti liberale kamp gedacht over de candidatunr van mr. J. D. C. baron Van Heeckeren van Keil. Uit een entrefilet van De Standaard blijkt, dat baroti Van der Borch van Verwolde niet caudidaat zal gesteld «orden. De „Asser Crt." beweert, dat de be noeming van mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk tot burgemeester van De Wijk een verkiezing voor de eerste kamer nood zakelijk maakt. Dit is nog zoo zeker niet. Onder de vorige grondwet is het burge meestersambt doorgaans Diet beschouwd als „een bezoldigd staatsambt" en de grondwet van 1887, die woorden niet veranderende, behoeft ook in die opvatiing geen verande ring te brengen. (Pod.) Voor de rechtbank te 's IIage stonden gisteren terecht de beide haagscbe visschers, die in den nacht van 28 op 29 Juli onder Leiderdorp eenige Amsterdammers, die een houtvlot naar Alphen hadden gebracht, deer lijk mishandeld en met een mes verwond hebben. Substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, lichtte de rechtbank in omtrent de hoogst ongunstige anteceden ten der beide beklaagden, omtrent wie bij als wettig eu overtuigend bewezen aannam, de mishandelingen gepleegd op twee dier mannen. De mishandeling van den derden houtvlotter achtte ZEA. niet bewezen. De tweede beklaagde verdiende aanmerkelijk meer straf dan de eerste, wijl deze niet ge sneden heeft. Subs.-off. vorderde tegen den lu bekl. 3 maanden en tegen den tweeden 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, w. w. s. 102). „Ik wil u mijne gelukwenschen aan bieden, klonk het kalm en toch bad zijn item iets vreemds, iets onaangenaams. Hij kwam een schrede nader, toen zij steunend »t bet boutsnijwerk van de bank bleef leouen, zonder eenig antwoord te geven. Bij vroeg: „Ge wordt dus de vrouw van den rechter Fortes?" „Ja," vermocht zij eindelijk te ant- voordeu, maar deed het toen ook met >1 den trots, van Je gelukkige dagen van weleer. „Ik heb gisteren van die verloviug hooren spreken," ging bij op afgemeten toon voort. „Ik matig mij daaromtrent geen oordeel aaDmaar gaarne zag ik een enkele vraag beantwoord: „Hebt ge hem lief?" Ellen kleurde, terwijl zij ten antwoord gaf: „Ik acht en vereer hem ik be wonder hem zelfs, dit is genoeg." „Zoo? Is dat genoeg?" vroeg Robert. „Ik ueb altijd wel geweten, dat ge niet volmaakt zijt, maar nooit had ik gedacht, dat gij u verkoopen zoudt ter wille van rijkdom en rang. Dat ia een nieuwe zijde van uw karakter. Ik smeek uverzin eer gij bcgiut!" Ellen's gezicht kreeg een hoogen blos, zij voelde hoe het bloed inet snelheid door de aderen stroomde. Het is niet altijd aangenaamo.n de waarheid le hooren eu met vlammende oogeti voer zij uit: „Dus wist ge we), dat ik niet volmaakt was? Waarom zegt ge niet dadelijk waar het op staat? Ik deug in het geheel uiet, want dat bedoelt gij er toch meéen als gij dm zoo goed weet, dan verwondert hel mij, dat ge niet op dieu slechten trek in mijn karakter verdacht waart." „Ellen, gij hebt het recht niet dien man te trouwen," seide Robert eu zijn toon werd gestreng. „Gij hebt den man niet lief en dan noem ik het zoude en schande, als gij toch zijn vrouw wilt worden 1" „Dat is mijn zaak. Ik heb mijn woord gegeven. Niets is in staat om mij van besluit te doen veranderen. Ik zal met den heer Fortes trouwen, dat is te zeggen, als hij na het booren mijner geschiedenis nog begeert mij tot zijne echtgenoote te hebben." „Gij hebt hem dus nog niets daarvan gezegd „Neen, nog niets, ik durf niet, steeds blijf ik aarzelen. Morgen of overmorgen of misschien een dag later moet ik hem evenwel alles bekennen." Zonder een enkel woord te zeggen stonden nu die twee tegenover elkander, overigens was de kerk leJigr eu du stralen der zon wierpen een veelkleurig licht door de geschilderde kerkglazen. „l'ocli zal hij met u willen trouwen," zeide Robert langzaam ru als niet tegenzin kwamen Item de woorden over de lippen. „Geen misdaad, door een ander gepleegd, zal hemzelfs uiet een oogeublikvan u kunnen verwijderen. Daaromtrent kunt ge gerust wezen." Ik ben er zoo zeker nog niet vanhij is een hoogmoedig man." „Hij zal met u trouwen, zeg ik u, het brandmerk vau honderd misdaden zou bem niet daarvan terughouden. Een blik uit uwe oogen is voldoende om allen trots te brekenhoe zelfzuchtig bij ook wezen moge." „Ik geloof, dat ge mij vleit," ant woordde Ellen spottend. Hij wendde zich, als wilde hij zich verwijderen, maar kon niet nalaten eerst nog te vragen: „Is uw besluit onherroepelijk?" „Onherroepelijk." Dan moge de hemel u genadig zijn I" riep hij uit, „ziel en lichaam verkoopt gij als handelsartikelen en gij doet uw beter ik het grootste onrecht aan. Brengt gij dit offer om u te wreken op dien verachtelijken Dantou Moultrie? Is haat de oorzaak dat gij in uw eigeu verderf loopt?" „Sla wij toe uwe vragen onbeantwoord te laten," antwoordde Ellen trots. „Miss Fortes wacht mij buiten. Ik heb geen tijd en vergeef mij ook geen lust dit gesprek verder voort te zetten. Denk zoo slecht over mij als gij verkiest. Ik geloof, dat gij daartoe gerechtigd zijt. Ik heb mij zelf ook niet bewonderd en ik beken, dat ik dikwijls dwaze dingen heb gedaan. Misschien is er dit ook wel een. Ik wil er mij niet laten afbrengen. Maar ik weet niet, waarom gij u met mijne zaken bemoeit." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1