8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. AB0 8NE3EHT: Zaterdag 13 October 1388. - N". 242. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN Onschuldig Veroordeeld. e r» ii ril ii t verschijnt dadelijks, behalve op /.on- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per .'i maanden l.«0. Prijs |»er \iiitiniur li) Vitit. 202» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen1 contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sctieepmakerssteeg: 6. LEIDEN, 12 October. Door Z. M, is mr. A. D. Van Assen delft de Coningh benoemd tot burgemeester der gemeente Leiderdorp. Onder de ingekomen stukken is onder volgnummer 208* opgenomen een lijst der cijfers waarmede de statistiek van Leiden voor hel jaar 1887 kan worden aangevuld. Deze met zorg saamgestelde lijst is door den heer H. J. Hooi veivaardigd en door hem aan zijne mede raadsleden aangeboden. Aan de universiteit altder is met gun stig gevolg het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door den heer P. Tours van 's Gravenhage. Tot redacteur van het Algemeen Ne- detlandsch studentenweekblad Minerra is gekozen de heer L J. Plemp van Duiveland, alhier. Bij de gehouden openbare aanbeste ding voor de levering, gedurende 1889, van versch rundvleescli en soepgroenten voor de zeemacht alhier, zijn ingekomen: Voor het vleesch 2 biljetten; minste in schrijver D. M. Spijer alhier, voor f0.57 per K. G. Voor de soepgroenten 2 biljettenminste inschrijver M. Boon alhier, voor f 3.25 de 100 rantsoenen. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Onlangs was er sprake dat het woon huis van Victor Hugo ten behoeve van den staat zou wordeo aangekocht, ten einde ge heel hersteld te worden in den toestand, waarin het zich tijdens lut leven des dich ters bevond. Thans wordt echter gemeld, dat de tegen woordige eigenaar bezig is, het huis iu uien staat te brengen met het voornemen, het tijdeus de wereldtentoonstelling van 1889 tegen betaling te laten bezichtigen. Sarah Bernhardt gaat van ons land naar Weeuen. Zij zal daar gedurende 14 dagen haar beste stukkeu spelen. De eerste voorstelling i« op 30 Oct. bepaald. OFEICIEKKE BERICHTEN. Door Z. M. is tot burgemeester van Oef feit benoemd M. A. Haerkens, seer. dier gemeente. Door Z. M. is mr. G. W. baron De Vos van Steenwijk, te de Wijk, benoemd tot burgemeester dier gemeente. Door Z. M. is als blijk van Zr. M». goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bjj kon. besluit van 22 Sept. 1855 n°. 64, toegekend aan: A. Klasen, kwar- tierm., dieneude op Zr. Ms. stoomschip Baiidjermassin, wegeus het met levensgevaar redden van een matroos, die in den avond van 13 Juli 1888 te Atjeh te water was geraakt; E. J. Jonassou, hoofdbrandwacht bij de brandweer te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van twee drenke lingen uit het Entrepótdok aldaar, op 41 Aug. 1888. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der inf.bij het 7e reg., tot kaptde ie luit. J. F. P. Bekkers, van het korps; bij het 8e reg., tot le luit., de 2e luits. P. C. J. P. Kroeze en jhr. C. L. Van Sue titelen van de Haere, beiden van het korps; en is den le luit. C. 11. Tielenius Kruythoff, van het 3s reg. inf. op zijn .er- zoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Door Z. M. is, aan mr. A. 11. H. Van der Burgh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleeud als adjuuct-coinujies bij het rijksarchief te 's Gravenhage. De heer A. E. P. Ledieu, met mach tiging des konings benoemd tot vice-consul te Rijssel, is in die hoedanigheid door de Eransche regeeriug erkend. Bij beschikking van deu minister van binnen!, zaken, is aan A. Lam, met ingang van 1 Nov. 1888, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent voor de schei kunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. De luit. ter zee le kl. W. E. Hazen berg, die der 2e kl. W. T. De Booy en F. VY. Planten, zoomede de off. i-, gez. 2e kl. bij de zeemacht J. Vorstman, allen behoo- rende tot de rol Zr, Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. gaffelschoeuer Argus, worden met den leu Nov. a. s. op non-act. gesteldeerstge- melde onder eervolle ontheffing van het door hem over dien bodem gevoerde bevel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1888/89 belast met het afuemeu van de praktische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 26 Dec. 1878 Staatsblad n°. 222), zal zitting houden op Donderdag 22 Nov. 1888 en volgende dagen te Leiden. In verband met het voornemen der regeering om de nog overgeble.ven meer voudige kiesdistricten in enkelvoudige te splitsen, worden reeds gegevens verzameld en adviezen bij de betrokken besturen inge wonnen. De Staats. Cl. van 12 Oct. behelst het verslag van het examen tot toelating als cadet aan de Kon. mil. acad. in het jaar 1888, opgemaakt ter voldoening aan art. 7 der wet van den 80sten Mei 1877. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen verzoekschriften van de afd. Amsterdam vau het Alg. Ned. Werklieden-verbond en van den Alg. Ned. Typografenbond, waarbij in stemming wordt betuigd met het adres, door de smidsgezelltn-vereeniging St. Eloy te Kolterdam, vroeger ingezonden, betreffende de oprichting van een pensioenfonds voor werklieden door of vanwege den staat. Naar men verneemt, is het Iudisch legerbestuur voornemens een postduiveudienst te organisecren in Atjeh en van Atjeh naar Singkel, het naastgelegen telegraafstation. Dientengevolge heeft do Minister van kolo niën zich gericht tot de Haagsche postdui venvereniging De Ooievaar, met wier duiven uitstekend geslaagde proefnemingen hebben plaats gehad, met verzoek hem 50 paar duiven voor dsn dienst in Indië te bezorgen. Ingevolge een besluit van de jongste algemceue vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vau nijverheid, is door directeuren het volgende adres gezondeu aan Z. Exc. den Minister van koloniëu De Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van nijverheid, de groote weusche- lijkheid beamende van de uitbreiding der irrigatie in Nederl.-Indië, verzoekt Uwe Excellentie eerbiedig, oui zoowel door be schikbaarstelling van fondsen als door ruim personeel, dezen voornamen hefboom voor ontwikkeling van welvaart te willen onder steunen en verzekeren. Zij is echter van oordeel dat de daaratel- ling van kleine bevloeiingswerken ten nutte van enkele groepen van dessa's, na verkre- gen vergunning van de Regeering, aan het beleid en de verantwoordelijkheid der hoof- den vau gewestelijke besturen kan worden overgelaten. Voldoende aan de opdracht, ons door de Maatschappij bij bovengenoemd besluit ge daan, bieden wij Uwe Excellentie biernevens aan de afleveringen van het Tijdschrift onzer Maatschappij, waarin mededeeling gegeven wordt van de overwegingen en discussiën, die tot het besluit hebben geleid. Een ingezetene van Sassenheim heeft aangifte gedaan dat hij in de gang van een huis in de Binnen Wieringerstraat te Am- sterdam van een som van f 92 is beroofd. De reistasch van den klager is in het be wuste perceel in beslag genomen, en de verdachten zijn in bewaring gebracht. Voor de arr.-rechtbank te 's Hago werd gisteren de volgende zaak behandeld: Een Leidsch politieagent in uniform, maar niet in functie, bevond zich in den avond van 2 Juli met een collega als gelag ma kende bezoekers in een koffiehuis; zij werden door een burger gewaarschuwd dat zij dit niet mochten doen. Hierover gebelgd, wachtte een der agenten dien burger bij het naar hnis gaan op en gaf hem zoo'n hevigen vuistslag op den schouder, dat de man, die gebrekkig ter been was, tegen den grond sloeg; een ander burger, die hem ter hulp snelde, ontving van den woestaard verschei den trappen in de zijde en den rug. Het openbaar ministerie wees op het er gerlijke vau het feit dat een man, die door zijn ambt geroepen was de rust en orde te helpen bewaren, deze op schromelijke wijze had verstoord. Niettegenstaande beklaagde als een geschikt en flink agent bekend stond, behoorde dit feit toch ernstig te worden gestraft. Z.E.A. requireerde mitsdien 1 maaud gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald over 8 dagen. De tentoonstelling in den Koekamp te 's-Gravenhage zal Zondag 21 dezer ge sloten worden. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN w. w. s. 100). fik benijd u nietmiss Greywant gij zult een boogen prijs hebben le betalen voor betgeeu gij nu koopt. Ik zeg dit alles tot uw bestwil. Doe er uw voor deel mee, of doe het niet, dat is geheel uw zaak." Zij wendde zich naar de deur, met de uitdrukking op he' gezicht van iemand, die een moeilijken plicht te vervulleu had gehad, maar die er zich niet aan ont trekken mocht. fGe waart zeer vriendelijk, zeer belang loos," antwoordde Ellen eenigszins afge trokken. fik blijf u dankbaar." «Misschien komt wel eens de dag, waarop gij wenscht, dat gij gehoor hadt gegeven »n mijne waarschuwingen," antwoordde mevrouw Maitland scherp en sloot de deur achter zich, iets harder dao juist nood zakelijk was. Onder de aanzienlijken van Boston bracht het engagement van den rechter alle tongen in beweging. Niemand begreep, dat een man van zijn bekwaamheden, van zijn stand, van zijn rijkdom zich kon weg werpen aan een arm gewezen naaistertje, dat uit barmhartigheid door zijn dochter in hois was genomen. Was de groote wereld van Boston alge meen verrast door het nieuws, niet minder zeker was dit Danton Moultrie. Hem, de verloofde van des rechters dochter, had de slag getroffen als een hliksems'raal. Den dag na de verloving «achtte Moul trie beneden cp Lilia Fortes. Danton Moultrie had een afkeer van al wat eenige inspanning vorderde en hij wijdde slechts wei. ige uren per dag, zoo weinig mogelijk aan de betrekking waaraan de heer Fortes hem geholpen had. Lilia, uog zwakker dau vroeger na de doorgestane ziekte, kwam hem jubelend te gemoet. fO Danton, ik heb goed nieuws." Hij kustte Lilia op tamelijk nonchalante manier. Moultrie was werkelijk verheugd dat bet meisje hersteld was, haar dood zou een derde slag voor hem zijn geweest en had al zijn droomen van rijkdom en weel derig niets doen deD bodem doen inslaan. Zonder bijzondere belangstelling vroeg hij op achtelooze wijs: fNieuws? Goed nieuws? Heeft uw vader dan eindelijk er in toe gestemd onzen tijd van wachten iu te korten? Is het u gelukt hem te be praten? Wanneer zult gij nu de mijne wezen fOver twee jaar. Geen dag vroeger," antwoordde Lilia, terwijl zij half treurig bet kopje schudde. „Ik heb papa, zooals ik u beloofd had, niet met rust gelaten, maar op dit punt is hij onverbiddelijk. Neenwe moeten geduldig onzen tijd af wachten, dtnr is niets aan te doen." fAls gc mij lief hadt zoo ais ik u, zoudt gij mij niet vau geduld spreken," antwoordde Moultrie gemelijk. Haar smal gezichtje ami zijn borst verbergendfluis terde Lilia: f Geloof toch niet, dat mijn liefde minder groot is dan de uwe, maar papa vindt het beter, dat ik nog eenigen tijd bij hem blijf en twee jaren zijn toch zoo keel lang niet. Doch nu mijn nieuwtje papa gaat trouwen." Moultrie schrikte geweldig. fTrouwen! Wel verd....! Pardon. Wel, hoe vreemd wilde ik zeggen. Doch 't is slechts een grap van uDiet waar?" ,Neen, 'tis ernst," lachte Lilia, ,over twee maanden wordt bet huwelijk vol trokken." ,En mag ik vragen wie de toekomstige mevrouw Fortes is?" fRaad eens!" fik moet u verzoeken, mij niet zulk een moeilijk raadsel te laten oplossen." fNu, haar naam is Ellen Grey. O, het doet me zooveel genoegen, Danton, want ik heb Ellen hartelijk lief." De armen, die het ranke lijfje hadden om slotenvielen machteloos neer, terwijl hij uitriep: fGroote God!" f\\at wordt ge bleek," merkte Lilia verbaasd op. rHoudt gij misschien, even als tante Maitland, dit huwelijk voor een ongepaste verbintenis? Ik niet. Volgens mijne ineening is Ellen's schooubeid alleen wel een troon waardig. Ja, zij zal werkelijk mijne mama worden, ofschoon ze maar drie jaar ouder is dan ik. Ik verzeker u, papa heeft haar hartstochtelijk lief." fEn zij, heeft zij hem lief?" riep Moul trie met een wilden lacb. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1