BUITEN LANDSUHË BERICHTEN aan valschlieul in geschrift (Urkuudenfiil- schung) zoudt: hebben schuldig gemaakt, en wiens uitlevering door de Pruisische regee ring aan het Nederlandsche gouvernement op grond van dit feil verzocht is. llij was toen hij gearresteerd werd voornemens zich naar Amerika te begeven. Gisterenvoormiddag te half twaalf had de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den oud fuselier Jo hannes Mol. De stoet maakte een plechti- gen indruk. Eeuige ridders der Militaire Willemsorde, ook van buiten de stad, liepen langs de lijk ba ar. De treurmuziek werd meesterlijk uitgevoerd door de kapel var» het 4e regiment infanterie uil Leiden, terwijl voor en achter den lijkwagen een peloton infanterie was opgesteld en een vaandel van de vereeniging *de Willemsorde" uit Am sterdam werd opgemerkt. Aan de groeve herdacht de heer A. J. Ten Hoorn, lid van de afdet-ling Amsterdam der vereeniging „de Militaire Willemsorde'', den overledene als krijgsman, ten slotte dankzeggende aan de overige ridders voor de laatste eer, aan Iiuii ontslapen krijgsmakker bewezen. (Uaarl. Ct,) Maandagavond te 10J uren is te Haarlem een felle brand uitgebroken in per ceel no. 7, in de Groenendaalstecg, beneden gebruikt tot bergplaats van meubelen enz., door den eigenaar, den koopman M., en hoven bewoond door het huisgezin vau B., slachterskneclit. De brand is op de boven- achterkamer ontstaan, tijdens de bewouers afwezig waren, en vermoedelijk door het springen van een petroleumlamp die bran dende was achtergelaten. De bovenwoning is geheel uitgebrand, terwijl het benedenge deelte vooral door bet water belangrijk is beschadigd. De brandweer en de politie met haar slaugeiiwagen waren spoedig aanwezig en hebben de belendende perceelen behouden, waa van reeds éen was aangetast. Omstreeks 11uur was de brand geheel gebluscht. Alles was verzekerd. De heeren v. Urk, J. Mannoury, Wolfzijl, Campbell en P. Palf, allen tele grafisten, te Amsterdam, zullen naar Trans vaal vertrekken, om daar te lande in dezelfde hoedanigheid werkzaam te zijn. De be noemden vertrekken 24 dezer van Londen behalve de heer Manuoury, die reeds den 17n a. 8. van Rotterdam en den 19n van Southampton vertrekt. Nog een vijftal te legrafisten zal hen weldra volgen. In het Volkspark te Amsterdam werd gisteren een meeting van 400 werkeloozen gehouden, liet resultaat der langdurige be sprekingen was: eene motie aan het Üe- meeentebcstuur, verzoekende werkverschaffing en liet verleenen van concessie aan het tramplan-Sanders. Te IJinuiden is binnengeloopen de Scheveningsche bomschuit SCH. 188, ge naamd de Jonge Immetje, schipper P. Roe- leveld, inet schade aan liet vaartuig. Terwijl het schip IIMaandag aan zijn netten lag, kwam 's namiddags te 1 uur een Eugelsch vaartuig iu vliegende vaart op hem af. De schipper der bomschuit begon luid te schreeu wen, wat op het Engelsche schip gehoord werd. Drie man liepen naar het roer, maar het was ieeds te laat, de Jonge Immetje werd in de zijde geloopen. 't Engelsche vaartuig bleek te zijn de Grimsby 928, schipper J. Trcsor. tiet gelukte Roeleveld, door spoedig het gat dicht te timmeren, zijn schuit boven water te houden. De aangeboden schadevergoeding van 10 pd. st. werd door hem geweigerd; bij zijn aankomst te Umuiden bracht hij echter de zaak ter kennis van den kantonrechter. De afdeeliug L'treclit van de Konink lijke Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren reikte gisteren belooningen en getuigschriften iTit aan 23 agenten van politie, die zich verdienstelijk hebben ge maakt, ten aanzien van de bescherming van dieren. Bij het graven in de groote kerk te Arnhem, lot het leggen van fundeeringe-i vo< r een aan te brengen verwarmingstoestel, is in een looden kist een gebalsemd lijk gevonden met een zilveren ketting en een beker in de hand. Te Wapse, iu de Drentsche gemeente Diever, was Vrijdag zekere Jan Geert? bezig een put te graven. Toen hij beneden aan het metselwerk gekomen wasstortte op eens do put boven hem iu en werd hij onder de narde bedolven. Ofschoon ineu terstond aan het werk toog om hem te redden, was hijtoen men hem na lang graven bereikt hadreeds gestorven. Omtrent Jan Streuk en diens 8 9 jarig zoontje, dood op den weg gevonden in het laatst der vorige week onder Havelte, wordt aan de Asser Ct nog medegedeeld, dat eerst het zoontje en daarna de vader is overleden, waaischijnlijk tengevolge van wc m *S3> w a me koude. Strruk bad den vorigen dag een bezoek afgelegd bij zijn zuster en heeft bij haar met zijn zoontje gegeten. Zij hadden zich daar van geheel andere klcedercn voor zien, wat in zeer langen tijd niet gebeurd was, zoodat de man, zooals men wel eens zegt, onder het ongedierte zat. Streuk wilde met zijn zoontje, dat nitt goed in orde was, naar bet armenhuis te Meppel. Onderweg moeten zij bij een land bouwer tweemaal hebben aangeklopt om onderkomen, wat hun niet gegeven werd. Zij schijnen daarop van vermoeienis en koude te zijn neergevallen. Iemand, die daar voorbij kwam, beeft het zoontje dood ge vonden, de vader leefde nog. Ook toen nog moet hun onderkomen zijn geweigerd De officier van justitie is, volgens den berichtgever der Asser Ct inet de feiten iu kennis gesteld. De personen, die iu het begin der maand Juli een politie agent te Sucek mis handelden, toen hij zijn plicht jegens een beschonken man vervulde, zijn tot 3 maan den celstraf veroordeeld. De Commissaris des Konings in de provincie Groningen is gisteren naar Zuid broek vertrokken, naar aanleiding van de heerschende onrust onder liet werkvolk van den heer Scholten. Naar het schijnt, vindt die onrustigheid hare aanleiding in eene sluiting van de fabriek Motké door het pc meentebestuur in verband met een nieuw aangebouwd stoomwerktuig. Op het station Breda werd Maandag avond met eene machine gerangeerd, toen de macbiuist bemerkte, dat iemand ouder de locomotief was geraakt. Bij onderzoek bleek het iemand te zijn van 20jarigc leef tijd, naam totnogtoe onbekend. De onge lukkige werd onmiddellijk gedood; liet lijk is op last van den geneesheer naar het ziekenhuis overgebracht. (U. b.) Te Terbeijden bij Breda is in de vo rige week eene belangrijke diefstal van gou den en zilveren voorwerpen gepleegd. Door een kind is uitgekomen, dat eene vrouw de daderes was. De uian van deze was tijdens het gebeurde ekiers aau het werk. Christine Ruiten, de SOjarige dienst bode bij de familie Weck, te Sittard, mocht dezer dageu den dag herdenken waarop zij als lOjarig meisje bij genoemde familie in dienst kwam. Zij is sedert onafgebroken bij dezelfde familie werkzaam gebleven. De oude Christine verricht nog steeds met lust en ijver haar gewone werkzaamheden. IKLIilK. Eergistereuoclitend is te Brussel op ruim 85jarigen leeftijd overleden de minister van staat baron J. J. d'Anethan, de vader van Belgie's gezant te 's Gravenliage. De plechtige teraardebestelling van hel stoffelijk overschot is bepaald op Zaterdag 13 October a. s. K ut:ia i u. Op Balmoral Castle werden Vrijdag avond voor de Koningin, de Prinses vau Wales eu de Hertogin van Albany tabieaux- vivants vertoond door Prins en Prinses Henry vau Battenberg, de kinderen van den Prius van Wales en andere Priuseu en Prin sessen, met leden vau de hofhouding en cenige andere dames eu heeren. Mevr. Albani en haar echtgenoot, mr. Gye, behoorden onder de gasteu. Het schijut, dal de persoon die eer gisteren in Whitechapel is gevat, niets met de daar gepleegde misdaden te maken heeft. De aandacht werd op hem gevestigd, daar hij bloedvlekken op zijn kleeren had, welke hij niet kon verklaren, bovendien weigerde hij zijn naam eu adres cp te geven, reden genoeg om hem naar het poiitie-bureau te brengen. Dit ging uiet gemakkelijk, want de verdachte was een man van zes voet en zeer sterk. Ofschoon er nog geen bewijzen voor zijne schuld zijn, blijft de man in hechtenis, totdat het onderzoek naar zijne persoonlijkheid is afgeloopcn. De heer De Keyser, de lord mayor van Londen, die te Brussel vertoeft, werd daar door een journalist over de geheimzinnige geschiedenis gcïuterviewd. i e heer De Keyser hield den moordenaar voor eeu krank zinnige, die öf zoodra hij een nieuwen moord pleegt op heeter daad zal gevat worden bf zich zelveu het leven zal benemen op dezelfde wijze, waarop hij zijne slachsoü'ers ombracht. Eu zeide de lor dm ay or let op mijne woorden: hij zal dit doen rnet hetzelfde mes waarmede hij de misdaden pleegde. De politie is echter ongerust, dat de misdadiger, nu Whitechapel zoo nauwkeurig wordt bewaakt, een andere wijk tot het tooneel zijner misdaden zal kiezen. Daarom wordt oveial in de parken streug toezicht gehouden. De meeste detectives bevinden m.~z w.j zich evenwel nog steeds in bet East End, waar zij dag en nacht wacht houden en reeds sedert twee weken met de politieagenten een uiterst zwaren dienst verrichten. Op zeer komische wijze is de vondst van Guildford opgehelderd. Gelijk men weet, werd daar een been gevonden, en natuurlijk dacht men in de eeiste plaats, dat men weer een slachtoffer van Whitechapel had gevonden. Het blijkt nu echter, dat dit lichaamsdeel aan een beer heeft toebehoord. Een heer, die in de huurt woonde, kreeg uit Rusland als merkwaardigheid een beo renbout teu geschenke, llij liet deze koken doch daarna wegwerpen, toen het Russische gebraad hem niet smaakte. Dit wordt althans uit Londen aan de Parijsclie Herald gemeld. De Londensohe politie bestond in 1887 uit i2 460 personen, nl. 26 commissarissen 766 inspecteurs, 1174 sergeants en 10,494 constables Van het in dienst zijnde getal waren 8773 politiedienaren in de s'raten opgesteld; des nachts was 60 p(X van dit personeel in de stad verspreid, over eeu ge bied van 688 vierk. mijlen. Aan tractemen- teu werd 1.096 277 pd. st. uitbetaald. Een belangrijke uitbreiding der politie wordt noodig geoordeeld. Wel is waar was de sterkte van het korps in 1819 slechts 5493 man, doch sedert zijn 500.852 nieuwe hui zen verrezen, 1833 mijlen nieuwe straten aangelegd en de bevolking van 2.473.758 tot 5.476.447 zielen toegenomen. Een delegatie van mijnwerkers iu Derbyshire heeft namens 16000 werklieden een loonsverhoogiug vau 10 pCt. gevraagd eu aan de vereeniging vau mijnwerkers 14 dagen tijd gegeven, om op dit verzoek te beschikkeu. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat de doctor Gamaleja naar Parijs zal vertrekken om zijne mtthode van inen ting tegen de cholera uiteen te zetten voor de academie van wetenschappen. Hij zal daarna naar Indic gaan om zijne theorie in practijk te brengen. Naar dc Standard uit Madrid ver neemt, wordt het geschil tusschen Portugal eu Marokko aau de arbitrage van F'rankrijk en Spanje onderworpen. Dat de cholera uitgebroken is op de Philippijnen wordt officieel bevestigd. Alle Philippijnscbe vaar tuigen moeten in de Spaansche havens quarantaine houden. ïat.kitHKIJU. De president der republiek heeft te Lyon 5000 fr. voor de algemeene armen gegeven en 2000 fr. voor de gaarkeukens der behoeftige klasse. Voort9 heeft hij uit naam zijner echtgenoote 5000 fr. geschonken, om uitgedeeld te worden aan de behoeftige fainilien der zijdewevers. De president der republiek heeft Zondagmiddag op het exercitieveld iu deo omtrek van Lyon de parade bijgewoond. Toen de president de zaal voorbijreed, waar de socialisteu vergadereu, werd ge floten eu op het tair des Lampions". .Hou- derduizenden francs 1" gezongen. Dit moest een protest hceteu tegen deze som welke door den gemeenteraad uitgetrokkeu was voor de ontvangst van den heer Carnot. Het vreemdelingen-besluit van den lieer Floquet is te Belfort het eerst toege past. Zekere Alferd Battman, een Duitscher 02 jaren oud, is aangeschreven biunen 24 uren het Fransch grondgebied te verlaten. Op de vreemdelingen, die voor gezondheids reden te Nizza komen, zal het decreet niet worden toegepast. De heer Chauvrière, socialistisch lid van den Gemeenteraad te Parijs, die Zondag te Juwet, in België, eene verhandeling zou houden, is iu hechtenis genomen en naar Fraukrijk teruggezonden. Het heelt niet veel gescheeld of er zijn uaar aanleiding daarvan ongeregeldheden uitgebroken. Een sergeant der reserve is in hechtenis genomen omdat bij te Laval drie patronen van het Lebtl geweer ontvreemd heeft. En ti Poitiers bcerscht v kere opgewondenheid, daar een pakje met zes zulke patronen zoek geraakt is na de herfstmanoeovres der reservisten. De jongste telegrammen uit Syrië, zegt Le Tempt, spreken van een klein in cident, dat te Beyrouth tussouen den Fran- scheu consul en Turkscne soldaten zou voor gevallen zijn. Bijzonderheden ontoreken. n PA At JE. Prius Victor Napoleon beeft Madrid verlaleu en na te Monza de Koningin van Portugal te hebbeD ontmoet en ook door Koning Humbert van Italië te zijn ontvan gen, is hij naar Brussel vertrokken. ITALIË Op Sicilië zijn vele leden der Maffia gevangen genomen. Dit moet geschied zijn met het oog op de verwachte komst van Keizer Wilhelm te Napels. DLITACIIL IA n. Buitengewoon opzien wekt de officieel bekend geworden toekenning der orde van den Zwarten Adilaar aan prins Waldemar van Denemarken. Dit is de hoogste orde, die aan vreemdelingen slechts in zeer bij zondere gevallen wordt verleend. Men be schouwt dus dez»* toekenning als eene po- litieke gebeurtenis. Zij had tegelijkertijd plaats met het schenken van de Adelaar-orde aan den Russische» minister Von Giers en aan den Zweedscheu minister Bildt. Keizerin Fredcrik zal haar voorge nomen reisje naar Schotland niet ten uit- voer brengen. Den 18den October, den verjaardag van keizer F'rederik, zal zij tegenwoordig zijn bij het leggen van den eersten steen voor het praalgraf van keizer Frederik te Postdam. Het uit vier korvetten bestaande Duit- sche oefenings-eskader in de Middellandsche Zee moet bevel ontvangen hebben om, nt een kort verblijf voor Napels ter eere van 's Keizers bezoek aldaar, terstond naar Oost. Afrika te stevenen tot beteugeling vau den opstand tegen de Duitsche nederzettingen. Voor het oogenblik zijn al de beambten der Duitsche Oost-Afiikaansche Maatschappij van het vasteland verdreven, en zitten te Zan zibar. Hit de eerst eergisteren plaats gehad hebbende officieele inbeslagneming van het October-nommer der Leultche Rundtchau blijkt, dat thans het gerechtelijk voorloopig onderzoek afgeloope» en op grond daarvsn tot eene formeele aanklacht tegen Geffcken wegens eene strafbare handeling besloten is. Tot op het laatste oogenblik waren de ver wachtingen uiteenloopend, of er in het ge heel wel een proces zou begonnen worden. Op het verzeudingskantoor der Leul tche Rundtchau werd eergisteren de October- aflevering van dat tijdschrift, behelzende de bekende uittreksels uit het dagboek van keizer Frederik, in beslag genomen. De heer Julius Rodenburg, de redac teur der Deuttche Rundtchau, is van zijn reis naar Zwitserland te Berlijn terugge keerd en heeft zich onmiddellijk ter be schikking gesteld van den minister van justitie. Volgeus de Polititche Nachriehten zal dr. Geffcken naar de gevangenis te Moabit worden overgebracht. Het 600jarig bestaan der stad Dus- seldorf zal van 18 tot 16 dezer feestelijk worden herdacht. In de vorige week is het programma van die feestviering vastgesteld. Behalve muziek- eu zanguitvoeringenillumi natie, electrische verlichting cdz, zal op Zondag 14 dezer een groote historische op tocht worden gthouden, die in 8 groepen verdeeld is. De eerste groep zal voorstellen een moment uit den veldslag bij Worringen iu 1288, waarbij als hoofdfiguur zal uitko men graaf Adolf Van Berg met gevolg; de tweede groep zal den slothouw van Dussel- dorf te zien geven met de graven Van Berg, Cleef en Von der Mark en hunne gemalinnen als hoofdfiguren, benevens het model van het slot, door timmerlieden gedragende derde stelt het tijdperk voor der stichtiug van het St Sebastiaan-Schuttersgilde dool graaf Adolf Vau Berg (1385); de. vierde de bruidstoet van Jakoba Van Baden en den hertog Johauu Wilhelm. Het doorluchtige echtpaar zal in eene prachtige brutdkaro! zitten en door eeu talrijk gevolg vergezeld zijn. De vijfde groep is het hoffeest, dal de Paltzgraaf Philipp Wilhelm aan den uit Engeland verbannen koning Karei II in 1654 te Dusseldorf heeft aangeboden; de zesde groep stelt voor een rit vau Anna Maria Louisa de Medicis, tweede gemalin van den keurvorst Johauu Wilhelm, te paard vau een aantal hofdames en heeren verge zeld de galakaros van den keurvorst komt in deze groep voor, omgeven van des vors ten vijf hofschilders eu den ridder Gabriel Crupelio. De zevende groep zal keurvoret Karei Theodoor met gevolg te zien geven, terwijl de achtste uit een allegorische voor stelling zal bestaan, waarin de wagen Dus- seldorpia, met de figuren van handel, industrie, beeldende kunst en dichtkunst eu muziek, is opgenomen. De hoofdpersonen uit den optocht zullen bij bet passeeren van het gedenkteeken Germauia prachtige kransen op het voet stuk nederieggeu. In de Nordd. Allg. Ztg. leest men: Volgens berichten in de Engelsche bladen heeft admiraal Fairfax het voornemen, op zijn reis van de Tonga- naar de Samoa- eilanden het Savage-eiland aan te doen, om daar op het verlangen van de inboorlingen een Engelsch protectoraat te vestigen. »Het is ons niet bekend zegt het Duitsche blad of de inboorlingen den wensch naar Engelsche bescherming hebben te kennen gegeven, maar wel weten wij en

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2