w-c ra «3 wc «3 mj ^*g -w-... vriendschappelijke bewoordingen zijn leed wezen bad beluigd dat bij niet aanwezig kon zijn, maar tevens zijne warine sympa thie voor de vereeniging en baar streven. Spreker verzekerde bet gemeentebestuur dat door de vereeniging steeds het pad zou wor den betreden van recht en orde en de leden als llollandscbe jongens een Ilollatidscben eerbied zouden toonen voor bet openbaar gezag. Trots was ook spreker op de tegenwoor digheid van den garnizoenscommandant en den commandant der kweekschool voor zee vaart met wie. spreker erkende tot eenzelfde doel verbonden te zijn. L)e vereeniging zou strijden voor goed recht en orde, de banier gedekt door de oranjevaan. Ook aan de heereti geestelijken werd dank gebracht en den weldoeners der vereeniging een woord v&n dank toegesproken maar tevens een woord van aanmoediging om op den inge slagen, doch nog geenszins afgelegdcn weg voort te gaan, waarop dit feest slechts een rustpunt en eene tropee was. Onder oorverdoovend applaus werd nu aan den ijvcrigeu voorzitter, den heer lla- geraats, een schoone krans geschonken. Het gebouw is dus nu gereed e;. ziet er zooals we reeds vroeger beschreven uitmuntend en doelmatig uit. Van de waar lijk schoone kegelbaan is reeds gedurende een veertien dagen een goetl hoorbaar ge bruik gemaakt, zoodat ze blijkbaar aan baar doel zeer goed beantwoordt. lïehalve de bloemendecoratie op het orkest was nog een krans aangebracht rond bet beeld in olieverf van Vader Colping, den stichter der St. Jozelfsgezellenvereeuigingen. We hopen van harte dat de vereeniging ook in baar nieuw gebouw ijverig zal voort- werken aan bet bereiken van baar doel om den joDgelui een verenigingsgebouw te be zorgen waar ze, na welvolbrachten arbeid met een gepast zelfbewustzijn van kloeke, degelijke werklieden te zullen worden, zich kunnen vereenigen om zicb daar, ver van de plaatsen waar op onkundige en hope- looze wijze tegen het gezag wordt saamge- spannen, den tijd beter ten nutte temaken en zoo doende te worden werklieden hun brood en ieders achting overwaard. Na overleg met de commissie van fabricage deelen burg. en wetb. den raad mede dat geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van een verzoek van de firma W. Iloogenstraateu C°. fabrikanten van verduurzaamde levensmiddelen alhier ydat zij ten behoeve hunner stoomketels eenen duiker wenschen te leggen door de Kerk steeg uaar de Steenschuur volgens eene daarbij overgelegde teekening." De commissie van financiën kan zicb volkomen verecnigen met de voorstellen van burg. en wetb. omtrent de overga re van de Naakte Sluis aan de provincie, en heeft geen bedenkingen tegen de goedkeuring van de in bare banden gestelde begrooting voor 1889 van de bank van leening, iu ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 18880. Aan de universiteit alhier slaagde voor bet aanvullingsexamen iu de zoölogie en mineralogie en voor het tbeoretisch-apothe- kers.xauien de beer H. J. F. Wanna. In de gisteren te Leeuwarden gehou den jaarlijksche vergadering van bet Friesch Genootschap van geschied-, oudheid en taalkunde is o. m. tot buitengewoou lid benoemd dr. D. Bterens de Haau, hoogleer- aar en tol gewone leden inr. Chr. M. Dozy, M. baron Van llariuxma Thoe Slooten en P. baron Van Harinxma Thoe Slooten alhier. Naar men met zekerheid verneemt zal bel rijkstelegraafkantoor alhier, sedert 1859 op de Aalmarkt gevestigd, weldra verplaatst worden naar de Breestraat naast de sociëteit Minerva, ill bet pand bewoond door mevrouw de wed. Boonacker. Heeft ineu reeds sedert ecnigeu tijd elkander toegefluisterd wanneer nu wel de telefoon zou komen, men kan uu bepaald verzeki ren dat zij dezer dagen gereed zal worden gemaakt, zeer stellig heeft rneu nu de verzekering ontvangen dat de toestellen bijna gereed zijn en met den aanleg zal worden begonnen. Men kan dus nog steeds zeggen: »Eude descspereert niet." Hedenochtend zijn in de Kloksleeg slh.er de slangen, en dus ook de nieuwe, van de stoombrandspuit beproefd. Op de brug bij de akademie was daartoe de stoom spuit opgesteld, terwijl de slangen waren gelegd tot aan de Heerensteeg waar de stralen legen het groote zijraam van de Pieterskerk werden opgebracht. Autoriteiten van bet stedelijk bestuur en van de brauci- weer waren tegenwoordig. UFFlClKKlil-; BKIllCUm. Door Z. M. is benoemd tot kantouiechter- plaatsvervangerin bet kantou Haarlemmer meer, mr. R. C. K. G. J. baron Snouckacrt van Schiuburg, te Lisse. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter (c Hergen op Zoom rar. H. C. F. Rits, (hans kantonrechter te Waalwijk. Door Z. M. is: aan den gepens. luit.- generaai der inf. A. Engelvaart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzit ter der commissie, belast met de directie van de weduwen- en wcezenkas, voor de otlicicreu van de landmacht, onder dankbe tuiging voor de goede diensten gedurende nagenoeg vijf jaren door hern iu die betrek king bewezen; en benoemd tot voorzitter der commissie voornoemd, de kolonel der inf. A. Pompe, thans op non act., te 's Gra venhage, Door Z. M. is bij het wapen der kon marechaussee, en wel iiij de divisie van Limburg, benoemd tot kapt., de le luit. F. F. E. Alnrd, van die divisie, iJINNEN LANDSC1IE BERICHTEN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg: bij de Nederlanrisclie bank. f 22,559,-356,80 en bij de betaalmeesters. 1,597,56(5,875 Te zamen 121,156,923,675 In vcracheiden gemeenten van ons land worden toebereidselen gemaakt, om den 75n gedenkdag der verlossing van de Eran^che overheersching, op den 28n November a. s. feestelijk te vieren. IJ. M. de koningin heelt aau het be stuur van de llaagsche afdecling van bet Nederlandse!! Tooneelverbond hare ingeno menheid te kennen gegeven met het doel van de commissie, die zich daar ter stede gevormd heeft om een bewijs van waardee- riug te geven aan den verdienstelijken too- neelspeler P. A. Morin, bij gelegenheid van zijn g'iuden ambtsfeest. H. M. heeft daaraan een blijk toegevoegd van hare sympathie. De dag van heden, 8 October zegt het D. v. Z-il en Gr. is een belangrijke datum in de annalen der vorstelijke resi dentie, omdat zij verbonden is aan eene glansrijke episode iu hare geschiedenis, die vele krasse llaagsche iiigezetenen zich nog wel zullen herinneren. Men schreef het jaar 1840, het laatste jaar der roemruchtige, maar in den laatste» tijd door troebelen verstoorde regceriug van Willem I. De grijze vorst, naar rust verlangende, had afstand gedaan van den troon. Een geest van onrust, onzekerheid en spanning bad zich van de gemoederen meester gemaakt. In 's Gravenhage hadden kwaadwillige ge schriften van een berucliten volksmenner aan de onrust voedsel gegeven, en een ge deelte der burgerij had aan die opruiing maar al te gewillig het oor geleend. De nieuwe vorst, nog niet gekroond, ver toefde op het huis ten Bosch, zijne gemalin Anna P:\ulowna op het paleis aau den Kneuterdijk. De troepen, onder aai: oerii.g van generaal Verschuur, zouden dien dag in de Maliebaan den eed afleggen voor koning Willem II. De kurassiers in hunne schlttercude kurassen en helmen, de lancicrs iu hunne kokette uniformen, de vaanijes wapperende aau de lansen, dt grenadiers nog fier op de lauweren iu den tiendaag- schen veldtocht behaald, en de overige wa pens stonden in gelederen opgesteld. Een trotschen aanblik bood dit levendig tooneel in het Malieveld, maar de geest der bevol king was onzeker, gejaagd. Er heerschte eene spanning in de stad. Een ieder was doordrongen van den ernst van het oogen- blik, e.i in overeenstemming daarmee was de gure, donkere Ocloberdag. Zwaarmoedige regenvlagen ontlastten zich uit het duistere zwerk, opgezweept door een killen herfstwind. Nochtans bewoog zich eene massa meuscben in de lanen nabij bet paradeveld. Tegen 12 uur nadert van den kaut van den Lcidschen straatweg een drom ruiters. Het is de koning. Men erkent hem aan de fiere en ridderlijke houding van de» ca valier. Omstuwd door eene lijfwacht vau lanciers, rijdt de held van Quatie Bras tot bij den ingang van het Malieveld, en terwijl de rossen zwenken en een oogenblik te voren de heiuel nog verduisterd is, breekt daar een zonnestraal door het zwerk, weldra meer dere en het zonlicht verguldt en bestraalt iu vollen glans de schitterende uniformen. L)e Oranjezon rlectrisec-rt de menigte. Een geweldig hoerah, gevolgd door den kreet yleve Oranje I" galmt uil duizende keeleu door de lucht. l)e vorst verslaat dat tcekeu. Hij geeft een wenk aan de hein omringende officieren en ordonnansen om zich terug te trekken; het volk stroomt toe en geleidt jubelend den vorst naar de paradeplaats. Inmiddels rent 's vorsten adjudant, baron Snouckaert van Schauburg, in vliegenden galop naar den Kueuterdijk. Daar staat een open rijtuig gereed. De koningin stijgt in en voort rijdt het naar de Maliebaan. Slechts weinige oogenblikkeu na de ovatie aan Zijne Majesteit gebracht en die .nog steeds voortduurt, verschijnt plotseling een rijtuig met de bekende Oranjeliverei daai ginds op de Boschbrug. De menigte maakt een oogcublik ruim baan, het rijtuig pas seert en uit de dichte drommen gaan op nieuw jubelkreten op, die de muziek der grenadierskapel verdooven. Nadat de vorstin zich bij haar koninklijken gemaal heeft ge voegd, neemt hel irihtaire schouwspei een aanvang en straks, als de koning en de koningin de Maliebaan verlaten, is allo on rast uit de gemoederen geweken en het oud vertrouwen weergekeerd. De Oranjezon zou sedert nog vele malen schijnen, maar nooit zoo warm en stralend als op dien guren 8n Octoberinorgen. Al wederom heelt te Rotterdam een belangrijke diefstal plaat» gehad, ditmaal in eene herberg aan het Vasteland, die vooral door zeelieden bezocht wordt. Gisteravond kwam de eigenaar met zijne vrouw kinderen hebben zij niet uit den schouw burg terug en bemerkte, dat gedurende bei der afwezigheid de winkeldeur met een val- schen sleutel geopend was en eene belang rijke som aan contanten men spreekt van f 5900 benevens alle voorhanden gouden sieraden verdwenen waren. Er werd on middellijk aangifte gedaan bij de politie, die nog denzelfleu avond een onderzoek in loco instelde en thans nasporingen doet. In de Sarphatistraat te Amsterdam werd Zondagmiddag een man gearresteerd, die bij een twist gedreigd had te zullen schieten. Hij werd in het bezit gevonden van een met zes kogels geladen revolver. Iu een der soldatenkameis van de genie-kazerne te Utrecht had Donderdag, naar 't Centrum meldt, het volgende plaats. Twee soldaten geraakten in hevigen twist en ecu vau hen maakte zich daarbij zoo woedend, dat hij een mes greep en dit tot aan het hecht iu de zijde van zijn krijgs makker stak. De verwonde werd onmiddel lijk naar het hospitaal vervoerd, terwijl de dader in voorloopig arrest werd gebracht. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar is bij het koloniaal werfdepot een be drag van f 101,500 aan handgelden uitbe taald. Vrijdagavond ontstond in eene tappe rij te Eist een hevige twist tussciien een tapper en den vischkoopman B. uit Arnhem waarvan het gevolg was, dat de vischkoop man den tapper moedwillig een steek iu de rechterzijde toebracht, waardoor hij iu elkan der zeeg. De geweldenaar werd gearresteerd en iu verzekerde bewaring gebracht. De verwonde verkeert iu zorgwekkende» toestand. Bij wachtpost 1c op den spoorweg bij Velp is eergisteravond wederom een paal op den weg gevonden, ter lengte van 3 meter. De machinist van den sneltrein, die ten ongeveer 11 uur van Arnhem vertrekt deelde den statioucbef te Velp mede, dat i hij een schok had gevoeld, waarop door Hezen een onderzoek werd ingesteld en het bovenstaande bleek. De daad had evenwel geen ongeluk keu tengevolge. UD.) Uit Beetsterzwaag is aau de tweede kamer een adres gezonden, waarin wordt gewezen op hel onhoudbare van den druk der gemeente-belastingen, en eene wijziging van art. 245 der gemeentewet wordt voor gesteld, om daardoor niet alleen iu de ge meente woonachtigen, maar ook de daar buiten woonachtige grondeigenaren te treilen. Sedert eeuige dagtn worden aan liet station te Zevenaar alle pakketten enz. be naderd, welke varkeusvleesch inhouden en uit Duitschlaud komen, op grond van de aldaar heerschende varkensziekte. Al de colli's welke varkensvleescb inhouden, wor den door de verificateurs der belasting aan het stadhuis gedeponeerd, iu afwachliug dat verlof tot verdere verzending zal worden gegeven. Een jong persoon, goed gekleed, die zich te Roermond in de herberg van Ver stegen voor een Pruisisch officier uitgaf, verkocht aldaar aan zekeren Kusters uit 8usteren een b jarig rijpaard zonder gebr ken voor de som v&n f77. De politie, die in- tusschen lucht daarvan kreeg, nam den officier" in verhoor, die b'j zijn beweren bleef, ut aar iulusscheii de herkomst van bet paard, dat op eene waarde van f 300 geschat werd, niet kon aanwijzen. Ten slotte be kende hij het paard gestolen te hebben. Hij is dan ook iu arrest genomen, in af wachting dat zijne uitlevering zal worden aangevraagd. BUITENLANDSCHK BKttiOMTEj k u ij 4' i*. Gistereuuamiddag is in Whilechapel te Londen een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt ran medeplichtigheid aan de (noorden, in de laatste dagen op vrouwen gepleegd. Na een verwoeden tege:;. stand werd de man voor den politie rechter in Hethnal Green gebracht. Te Bristol is bericht ontvangen, dat de hoeren Fox, Donkin en twee gidsen, bij een tocht in het Caucasisch gebergte door sneeuwjachten overvallen, vermoedelijk zijn omgekomen. Kolonel Grahatn, de commandant der expeditie tegen de Thibetanen, meldt dat door de Chineesche autoriteiten met ijver te Lhassa wordt gewerkt ten einde spoedig den vrede te verzekeren. De Daily New» verneemt uit Kon- stautinopel dat de onderhandelingen over legalisatie van den toestand in Bulgarije voort luren. De Russische regeering zag af van het zenden van commissarissen naar Sofia tot vc.orloopige bewindvoering. Rusland verlangt thans alleen het zinden van eenen Turkschen commissaris, om de Sobranje te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven onder een ministerie met Stam- bouloll', Zankott' en karavelott'. Oostenrijk moet bereid zij n in het heengaan van vorst Fer dinand te berusten, in afwachting van den afloop dier verkiezingen. Men verwacht des betreffende eene nota van de groote mogend heden aan Turkije. De Timeverneemt uit Zanzibar dat verscheidene gewapende matrozen van de kauoueerboot Möve deserteerden, om eene guerilla tegen de kustnegrrs te voeren. fit V H ÏS1.S K. De chef der Parijsche geheime politie, de heer Goron, heeft voorspoed met de na sporing der dievenbende, waarvan hij te Parijs eenige leden opspoorde en in hechtenis nam. Achtereenvolgens bezocht de heer Goron Londen, Brussel en Spa, en wel met zoo gunstig gevolg, dat nu reeds 40 leden der bende ^Catusse en Coinp." iu hechtenis zijn. Parijs telt 1.126.531 vreemdelingen als inwoners. Daarvan zijn 482.261 Belgen, 264.568 Italianen, 100000 Duitschers, 80842 Spanjaarden, 78584 Zwitsers, 37149 Hol landers, 36134 Engelscheu, 10252 Ameri kanen en 36741 vau andere nationaliteiten. In geheel Frankrijk nam het getal vreem- delingen van 1872 tot 1886 van 2 tot 3 pCt. der gebeele bevolking toe. In 1872 waren er 740.668, in 1876 reeds 801.751, iu 1881 1.001,090 en in 1886 niet min der dan 1.126.531 vreemdelingen. M FA JE. Generaal Cassola is te Madrid aan gekomen; hij is verplicht thuis te blijven wegens eene verstuiking van den voet. Een groot aantal generaals en officieren van alle rangen hebben hem een bezoek gebracht, De generaal heeft besloten volkomen neu traal te blijven, daar hij elke manifestatie te zijnen gunste van den kant der militairen wil vermijden. Van zijne reis naar Barce lona heeft hij afgezien en zijn aankomst te Madrid 48 uren vervroegd. Als de regee ring Diet bij besluiten de meerderheid dei hervormingen, welke de sanctie vau het parlement niet noodig hebben, invoert, zal hij na den terugkeer der kamers een enkele redevoering honden om de geheele geschie denis der bekende hervormingen uiteen te zetten en de verantwoordelijkheid van zicb af te werpen. Generaal Cassola is van meeuing dat het nogmaals indienen van al de hervormingen bij het parlement gelijk staat met ze tot de Calendas Graecas te verdragen en ernstige politieke gevolgen kan hebben, omdat de oppositie-mannen deze verdaging verlangen ten einde hun obstructie opnieuw te beginnen. De beer Canovas del Castillo heeft, in een onderhoud met een redacteur vau Ei Liberal verklaard dat de militaire hervor mingen onvermijdelijk veroordeeld waren. De heer Martos, de voorzitter van het con gres, is dezelfde meening toegedaan. Zelden heeft eene quaestie zulk een angst in de politieke en militaire kringen teweeggebracht. ITALIË. Een zeer betreurenswaardige gebeur tenis heeft eergisteren te Genua plaats gehad. Zekere Carlo Beueia, gewezen officier der artillerie heeft op den kapitein van dat wapen Romolo Concaro een revolverschot geiost, waardoor deze doodelijk getroffen werd. In de zakken van den moordenant werd een schrijven aan deu Koning gevon den, waarin de Ministers, generaals en ko lonels heftig aangevallen worden. OOSTE.V li IJ K. Naar de Preste mededeelt is in bet reisplan vau keizer Wilhelm een belangrijk wijziging gebracht. Z. M. zon zicb opzijn terugreis van Napels naar Berlijn in go* zeischap vau zijn broeder, prins Heinricb, nogmaals eenige dagen te WeeDen op houden. Den 20n dezer zou de keizer W

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2