P a r ij s. HM. JULES JALUZ0T a Cie, Parijs. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN was, en dat dc aan boord roede te geven instrumenten weinig van de 0112e verschilden. Een uitzondering maakten hierop de ver- bondkisten, die zeer practisch ingericht, ge makkelijk draagbaar en uilsl ui tend de noodige antiseptische verbaudstotfeii en utensilieën bevatten. De geneeskundige dienst in het Hospitaal werd verricht door twee inwonende officieren van gezondheid, die om den anderen dag de wacht in het Hospitaal hadden, terwijl een dirigeerend officier van gezondheid het toezicht uitoefende, zonder zich met de ge wone behandeling der zieken in te laten. Aangenaam is het ons nog mee te deelen, dal wij met de meeste voorkomendheid en wel willendheid door de vreemde collega's werden ontvangen, rondgeleid en ingelicht {Fad.) De Haagsche rechtbank veroordeelde heden de vrouw uit het Koningshofje, die haar 4-jarig stiefdochtertje Januetje zoodanig had mishandeld, dat het meisje aan de ge volgen stierf, tot 3 jaren gevangenisstraf, te verminderen met twee maauden, wegens reeds ondergane hechtenis. Voor de arr.-rechtbank te Rotterdam werden Vrijdag de pleidooien gevoerd, naar aanleiding van een nieuwsbericht in de SehiedamtcAe Cl. van 11 April 1887, inhou dende eeue waarschuwing van den commis saris van politie aldaar tegen 8. 11., op grond dat deze aan iemand voor f 9,25 een kruisje en kettinkje van slecht goud zou verkocht hebben. Het kruisje zou van slecht buiteu- landsch guud en het kettinkje van koper gemaakt zijn. Hoewel S. H. dit alles zou hebben geweten, zou hij later geweigerd hebben het gekochte terug le nemen en den koopprijs te restiluëreD. Voor den eischer trad op mr. Munzebrock te 'a Hage, die, namens S. H., eene schade vergoeding vroeg van f 2000, terwijl deze vordering, namens den uitgever der Sckied. Cl. bestreden werd door mr. Knottenbelt. Naar wij vernemen, zijn er ook in de 4e politieafdeling te Rotterdam enkele per sonen in hechtenis genomen, verdacht van betrokken te zijn bij de inbraken. (N. R. Cl.) In den nacht vau Donderdag op Vrijdag is ten huize van den heer 1'. te Kralingen ingebroken. De dader ia, blijkens gevonden voetstappen, over eene schutting in den tam geklommen, door een keuken raam naar binnen en vervolgens in de tuin- fefireau 8toii'd"'aïdaar èeiTTaaIje, waarin de spaarpotten van 3 kinderen waren geborgen. Dit kastje heeft hij medegenomen, geledigd en iu den tuin weggeworpen. Verscheidene kleine sieraden, die er bij hadden geataan, vond men 's ochtends op het haardkleed bijeengezet. (N. R. Cl.) Naar men verneemt worden te Dordrecht slappen gedaan ter voorbereiding eener fees telijke viering vau den 76en verjaardag van Niêrlauds bevrijding van het Fransche juk in November 1813, Men moge wel eens met verbazing het hoofd geschud hebbeD over kollossale eiscben tut schadevergoediug of geldboete; iu de zitting der arrondissements rechtbank te Dor drecht vau Vrijdag werd een eisch gedaan, welke zeker tot de zeldzaamheden zal be- hooren. De rijksadvocaat eischte namelijk tegen den in staat van faillissement verkee renden zoutzieder C. J. S. aldaar, wegens het minder zout of pekel in zijn ziederij aanwezig hebben dan waarvoor bij als zout zieder is gedebiteerd, eene geldboete van niet minder dan 401,868.05. (D. Cl.) Een 60 jarig man, zekere D. te Zant- voort, aloeg ten huize zijner dochter in drift de petroleumlamp vau de tafel met het ongelukkig gevolg dat de kleine, die op den schoot der moeder lag, met de brandende petroleum overgoten werd. Het zal te bezien staan of de kleine met het oog op de daarbij ontvangen ernstige brandwonden er het leven zal afbrengen. Zooals uien weet, was een gedeelte van den mast van de kanonneerboot, waar mede Van Speijk in de lucht vloog, vóór het gebouw van het Kon. lost, voor de marine te Willemsoord tot een blijvend aan denken geplaatst. Toen onlangs die mast word afgekeurd, is eeu klein stukje van den Van Speijksinast in den nieuwen aangebracht. Naar wij vernemen, is door den in specteur van den geneeskundigen dienst der laudmacht aan deu officier van gezondheid dr. H. Zwaardemaker te Utrecht opgedragen, een onderzoek in te stellen, iu hoeverre met zekerheid, door aanwending van galvauo- electnciteit, ie te bepalen of lijders aan beri-beri volkomen genezen zijn. (Fad.) De lijstervangst in Drente is thans in vollen gang. Tal van arbeider» leggen er zich op toe om daardoor eeuige verdiensten le bekomen, waarvan in gunstige gevallen een wiuterstuiver wordt overgeapaard. Bij duizenden worden de lijsterstroppen in de busschen uitgehangen, en niet zelden gebeurt het dat door Óen persoon in een seizoen van /40 lot y 60 wordt verdiend. Te Borger en omstreken hebben de lijstervangers de bos- scben, waarin hun overal liet lijstervangeu wordt toegestaan, zoodanig verdeeld, dat ieder zijn eigen gebied heeft, en gaan dus som migen hunnei de vangst in vereeniging drij ven. Ook iu de bosschen te Gieten, te Norg en elders wordt zeer veel aan de lijstervangst gedaan, zoodat duizenden lijsters van daar naar Brussel worden gezonden. De regen achlige weersgesteldheid heeft de ly stervan gers, gedurende de enkele dagen waarin de vangal geoorloofd w as, zeer bevoordeeld, zoo dat er reeds veel gevangen is. Daar de prij zen vau 10 tot 12 cent per stuk zijn, is de vangst dit jaar reeds bij liet begiu zeer gunstig. Vcor eeue vaceerende onderwijzersplaats aan de school voor o. I. o. te Akkrum hebben zicb aangegeven 47 sollicitanten. Van deze 47 hebben er niet minder dan 24 zicb koslen en de moeite getroost utn per soonlijk zich aan te melden en, ten oveistaan van de leden van den raad, en van de school commissie van Utingeradeel, voor zoover deze iu Akkrum wonen, proeven van hunne vaardigheid in het geven vau onderwijs af te leggen. Het aan de begeerde plaats verbonden traktement is f 500. Uit Kuijpe wordt aan de N. R. Cl. geschreven Met het openen der jacht is in de Gaasler- laudsche bosschen het lijsterstrikken weder begonnen, i agelijke worden er, ale het een beetje meeloopen wil, honderden gevaugen, die tegen 9 10 cent per stuk van de hand gaan. lot nog toe betcekent de vang9t weinig. Eerst als de wind naar het noorden of oosten loopt en daar eeuigen tijd blijven wil, vcr- toonen die vogels zich veelvuldiger. Ook voor de snippenvaugst, eene veel winstgevender jacht, daar deze gemiddeld f 1.50 per stuk opbrengen, is, volgens deskundigen, de noor denwind de meest gewenschte. Door de politie te Groningen is dezer dagen de hand gelegd op een jougmensch, die zich aan verschillende misdrijven had schuldig gemaakt. Na ontslagen te zijn op een expeditiekautoor, is hij zonder de noodige kennis en zonder de noodige contanten com missionnair geworden in granen, ten gevolge OM "zit n 'ii it vnjn'ë vëriegeiinèi'il te redden, verduisterde hij een bedrag van f 126, hem door eeu kennis te Zulfen ter uitbetaling toevertrouwd. Vervolgeus dacht hij aan zijne zaak uitbreiding te geven door het plegen van valschbeid in geschrifte. Deu geldwisselaar v. d. M. werd o. a. een ge schrift bezorgd door een oubckendeii jongen, met verzoek aan brenger dezes f 500 mede I te geven, welk schrijven geteekend was met deu naam van de bekende firma S. te Gro ningeu. De heer v. d. M. was zoo wijs geen geld te geven vóór dat hij de zaak had onderzocht. Een dag later werd eeu wissel gepresenteerd bij een der Groniugsche kas siers, groot ruim f 600, wederom door eeu anderen jongen, doch ook hier volgde geen uitbetaling, doch aangifte bij de politie. De dader, onbekend en door de jongens niet auders dan volgens signalement opgegeven, werd echter spoedig opgespoord en naar de ge vangenis gebracht. Dezer dagen werd zekere C. P. R. door de belgische politie te Rozendaal over de grenzen gebracht, vermits hij ronder middel van bestaan aldaar rondzwierf. De ongeluk kige jougen, die reeds bijna twee jaar in het bezit is van de onderwijzers akte, be weerde, zijn laatste geld te hebben uitgege ven voor zegels enz., ten einde naar een on derwijzersbetrekking te kunnen solliciteeren. Vóór eenigen tijd werd door de justitie te Maastricht huiszoeking gedaan in de woning van zekeren M., gewezen agent van politie aldaar, uaar velschillende antiquiteiten vau groote waarde, welke door mevrouw W. vermist werden en die M. in bewaring bad gehad. Bij geen der huis zoekingett evenwel werd iets gevonden. Thans is het de justitie mogen gelukken de vermiste goederen op te spoten. Eeuige porseleinen voorwerpen waren verkocht aan een koopman iu oudheden te Roermond voor ongeveer 500 frank, en 5 prachtige groote Chineesche vazen aan een koopman in oudheden te Utrecht voor f 1600. Beiden verklaren deze voorwerpen van M. te hebben gekocht, die beweert, dat zij zijn eigendom waren, als hebbende ze van mevrouw W. ten geschenke gekregen. LEIDEN, 8 October Dezer dagen zijn de namen medege deeld van hen, die door Z. M. deu Koning in den raad vau voogdij over II. K. H. prin ses Wilbelmiua zouden genoemd worden of zijn. In een brief uit de Hofstad aan de Alidd. Ct wordt daaromtrent gezegd: v11et laatste is zeker onjuist, want uit zei r guede bron ben ik ingelicht, dat de vier genoemde personen niet allen door den Raad van State zijn waardig gekeurd, om, bij nitslui ting van alle audere Nederlanders, als toe ziende voogden zitting te nemen. En de Raad van State bracht toch eerst dezer da gen zijn advirs uit. Er zullen dus nog wel eenige dagen noodig zijn voor overleg tus- schen de Kroon en de ministers, alvorens het besluit geteekend wordt, en niet onmo gelijk is het, dat eeu of meer van de ge noemde heeren door anderen zullen vervan gen worden." Z. M. de Koning heeft f 200 doen toekomen aan den burgemeester van Wage- ningen, om werk te verschaffen aan behoef- tigen in den aanstaanden winter. De geneeskundige, op wien de minister van koloniën iu zijn antwoord op de laatste interpellatie doelde, eu die met ierlof der regeering zijn studiën van de berri-berri iu de Padangsche bovenlanden zal voortzetten, is, naar ons wordt medegedeeld, de officier van gezondheid der 2e klasse F. J. M. Fiebig, die reeds sedert 1882 speciaal voor dit doel een aan lal hospitalen bezocht. c. N.) Naar men verneemt, is de transfor matie der geweren door het departement van oorlog gegund aan eene firma te Luik, die de bewerking iu Nederland (waarschijnlijk te Maastricht) zal doen uitvoeren. De heer J. L. Cluysenaer, directeor der Ned. Zuid-Afrikaausche spoorwegmaat schappij, heeft 19 Sept. jl. de terugreis naar Nederland aanvaard. Tot heden hebben zich aan de ge meentelijke Universiteit te Amsterdam voor olledig ouderwijs laten inschrijven 188 nieuwe candidaten. Daarvan behooren 67 tot de fac- culteit der geneeskunde; 29 tot die der rechten; 19 lot die der wis-en natuurkunde; 17 tot die der godgeleerdheid; 6 tot die der letteren en wijsbegeerte. De heer mr. O. J. E. baron van Was- senaer, lid der 2e kamer van de staten-generaal, bracht heden een bezoek aan 's rijks marine werf te Amsterdam. Omtrent de verandering der geweren van ons leger kan nog worden medegedeeld, dat venriiuCTtr o1' bedraagt f281,200, of f 7.60 per stuk De luchtreiziger F. L'Hoste is gister middag te 5 uur 15 min. op het terrein van den Stads Doele te Haarlem met zijn ballon opgestegen. Na een zeer voorspoedig. daalde de ballon te 6 uur 20 min. op het Goudsche rijpad onder Alphen neder, De beer A. O. Weill, med. student te Am terdam, maakte de reis mede. j... som daarvoor Uit Wageniugen wordt gemeld. De ampagne aan de steenfabrieken is than eëindigdhet fraaie weder der laatste wekei beft de steenfabrieken in staat gesteld nog en gtoote hoeveelheid steenen te maken et normale getal van de laatste 3 jaren i ditmaal op lange na niet bereikt. Naar thattiug zijn er minstens 200 millioen stee in minder gemaakt dan vorige jaren. Wan ter men nagaat dat de oude voorraad aan r waalsteenfabrieken geheel was opgeruimd, fcn het nieuwe gebak aan de markt kwam at is 't verklaarbaar, dat de markt vrij st is en de prijzen langzaam stijgende zijn. leds nu verschilt de prijs f 1.50 ik f 2 per dzend. Jl. Vrijdag heeft te Oostmahom eu ide omstreken een zwaar onweder gewoed. 1 Ropte, in de nabijheid van Metslawier, «d een molenaarsknecht door den bliksem zianig getroffen, dat hij iu de eene zijde v het lichaam verlamd is. Te Lioessens sl{ de bliksem iu den toren, doch zonder v< schade aan te richten. Ook werden di twee arbeiderswouingeu getroffen en egszins beschadigd. - Naar wij vernemen zijn in de werk- pieen van de staatsspoorwegen als proef et paar waggons 'in aanbouw, waarin clls aangebracht wordeu. Dit geeft voor waggon een ruimtevermindering van paard. Iu het koffiehuis zijn eeu aantal meubelen vernield. Aan den heer Pooi, lid van bet co mité van bestuur te Samarang der Ned.- Ind. Spoorweg Maatsch., is op zijn verzoek, wegens laugdurigen dienst, met den lea Juni 1889 eeu eervol ontslag verleend. Wij vernemen dat het Bestuur nog geea vervanger voor die betrekking, waaraan een inkomen van ruim ƒ15000 'sjaars is ver bonden, heeft aangewezen en de termijn voor ontvangst van aanbiedingen nog niet gesloten is. GEMENGDE BERICHTEN Sophie Tobben, eene Hollandsclte dienstmaagd, 24 jaar oud, die te Ixelles dient, heeft den eersten geldprijsf48,000 der Brusselsche tentoonstelling gewonnen. Het Belgisch Royal mailpacket Comte de Flandret is Vrijdag kort na het vertrek van Ostende, met mails en 41 passagiers aan boord, in aanvaring geweest met een onbekend vaartuig, en werd zoo zwaar be schadigd, dat het verplicht was terug te keeren. De mails en passagiers werdeu In eene kleine haven bij Ostende geland en zijn Vrijdagnamiddag door een andere stoom boot naar Dover vervoerd. Men veronder stelt dat hel andere schip ook zwaar be schadigd moet zijn. De overstroomingen in Zwitserland houden aan. Niet alleen de kantons Bern en Freiburg, maar ook Genève, Waadt, St. Gallen, Aargau en Thurgau zijn zeer geteisterd. Het spoorwegverkeer is op twaalf punten gestremd. Payerne is volkomen onbereikbaar eu de stad Moudon staat bijna geheel ouder water. Freiburg wordt ernstig bedreigd. Van verschillende plaatsen wor den reeds bergverschuivittgen gemeld. De schade is overal zeer aanzienlijk. Uit Lausanne wordt gemeld. De spoorweggemeenschap zal gedurende veertien dagen afgebroken ziju tusschen Ecublens en LucenB, en gedurende eene week tusschen Lucens en Payerne. Te Eupen is de eerste sneeuw in dit najaar gevallen. De winter komt daar tien dagen vroeger dan in het vorige jaar, toen de eerste sneeuw op 15 October viel. Nu is er reeds eene aanmerkelijke boeveelheid RECLAMES. el twf plaatsen. (L. t). N.) Zaterdagmiddag is een paard, bereden deden heer B. te Haarlem, aan den Zijl- wtldaar op hol geraakt eu in wilde vaart tetgekomen iu het koffiehuis van deu he P. Clifford, gelegen aan de Zijlstraat opn hoek van de Zijlvest. De beer B. is zijn hoofd tegen de deurstijl geslagen, waor hij vrij ernstig is verwond. Ook hete heer Clifford eene verwonding aan hebfd bekomen en eeu bezoeker van het caioonachlig te Bloemend»»!, eene kueu- ziun bet been door een trap van het VERKRIJGBAAR het prachtig geïllu streerd Mode-Album, uitgegeven door de GRANDS MAGASINS DU PKIN- TEMPS te Parijs, inhoudende 566 af beeldingen nieuwe modellen voor het Win terseizoen 188889, hetwelk gratis en franco, wordt toegezonden, op gefran keerde aanvraag, gericht a<tn Bestellingen van 25 francs en hooger worden franco vracht en rechten met eene verhooging van 5 pCt. op het bedrag der rekening door geheel Nederland verzonden. Kcëxpéditie-huis te ROZENDAAL. ENGELltV D. De ongenoemde briefschrijver, van wien de Parijsche berichtgever der 7ïi»«# zijne mededeelingen omtrent de nieuwe internationale ontvangt, zegt, dat hare aan hangers te Londen in last hebben eerlang nienwe ontploffingen te doen plaats hebben opdat de hoofdstad niet te lang met rust worde gelaten. Ook acht de schrijver het voor de Italiaanscbe regeeriug raadzaam bij bet bezoek van keizer Wilhelm te Rome bijzondere waakzaamheid in acht te nemen, en bij beschrijft de uieuwe helsche werk tuigen welke de vereeniging zich voorstelt te gebruiken. Het zijn kleine eivormige hommen inet de ontplofbare zelfstandigheid iu een glazen buisje in het midden. Bij den minsten schok breekt de buis en springt de bom, welke gemakkelijk in den zak kan gedragen wordeu. De markiezin van Londonderry, ge malin van den stadhouder van Ierland, kwam Woensdag te Edinburgh aan, doch miste haar juweeleukistje, waarvan de inhoud een bedrag van f 24,000 vertegenwoordigde. Het leege kistje werd in de buurt van het hotel gevonden, maar even snel waren ook de dieven in handen der politie. Drie heeren" hadden den diefstal gepleegd. Eeu van hen was nog iu het bezit van een

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2