4S r»'_. Ëf fff gf j 1 m sa NIEUWS- EN ADVERT! NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. H'/.f (our sun verschil lit dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. A G 0 fl !B E M E H T ADVERTENTIE IB: Bureel: Sctieepmakersstee; 6. Maandag 8 October 1388, - PT'. 237. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN^ m '■;V P, p W 1 4 Voor Leidenper 3 maanden1,25, Franco door het gelieele rijk, per maanden l.SO. S'rij* per 'nimmer 10 Cent. Van 16 repels0.90. Elke repel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenacontant, zonder rabat, per repel 0.10. 202° Jaargang. LEIDEN, 8 October. Burg. en wetb. geven den gemeente raad in overweging 1". aan H. J. P. Van Batenburg, wegens vestiging van bet gezin in de gemeente, met 8 September jl. restitutie te verleeuen van betaald schoolgeld over het derde kwartaal 1888 voor een kind, leerlinge der meisjes school f 2 een kind leerling der jongens school 2e klasse f 2 en een kind leerling van de leerschool met f2, te zamen tot een bedrag van f 6zijnde het over bet volle kwartaal verschuldigd bedrag ad f 9 voldaan. 2". afwijzend te beschikken op het verzoek van A. H. A. Leget, op grond dat niet het gezin, doch alleen de pupil zich tusscbentijds in de gemeente heeft gevestigd, terwijl de betrekkelijke verordening bepaalt dal alleen restitutie kan worden verleend wanneer de ouders of die hen vervangen tusschentijds de stad metterwoon verlaten of zich in de gemeente vestigen. Na overleg met de oommissie van fabri cage doet het college van dagelijksch bestuur de volgende opgave van noodige herstellingen san sommige gemeentewerken en aanschaf fing van beuoodigdlieden waarvoor de ver- eischte uitgaven niet zullen kunnen worden gevonden uit de betrekkelijke posten der begrooting voor dit jaar en waarvan alzoo eene verhooging wordt voorgesteld. Volgn. 78. Onderhoud van meubelen, raadhuis f400. Volgn. 90. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 370. Volgn. 101. Reiniging van riolen, stelsel Liernur f 200. Volgn. 103. Onderhoud van huizen, enz. Voor de verbetering der ventilatie en ver lichting van de gehoorzaal is f 1600 op de begruotiDg uitgetrokken. Uiervoor zijn drie lampen aangeschaft. Het is echter gebleken dat deze som voor de noodige verbeteringen niet voldoende is, vooreerst is de gasleiding moeten worden veranderd, voorts moest voor de verlichting van het orkest een Wenham- iamp worden aangebracht, daar anders de waudlichlen niet zoudeu kunnen worden gemist. Verder bleek het wenschelijk de inrich ting der tooneelverlichting te wijzigenzoo danig dat bij brand dadelijk de leiding is af te sluiten. Tevens diende de woning van den pachter op een afzonderlijke meter gebracht te worden. Eindelijk is het zeer gewenscht, nu men lampen beeft met een flink veutiialievermogen, ook voor den toevoer van verache en ver warmde lucht te zorgeu. Dit kan geschieden door op vier plaatsen onder den vloer der corridors buitenlucht aan te voeren, deze te laten uitkomen in kasten door een dubbele lambriseering verkregen, waarbinnen zigzag- buizen en gasvlammen voor verwarming dienen. Voor een en ander is een bedrag van f 930 noodig. Eene verhooging van f 550 wurdt voor gesteld voor het in orde brengen van het buisje n°. 16 in het Elisabethshof tot wacht lokaal voor de bezoekers van hel pare rac- chtogènr. Volgn. 135. Koeten van het instandhouden van schoollokalen ongeveer f 300. Nog wordt medegedeeld dat voor het onderhoud der onderscheidene schoollokalen de betrekkelijke artikelen der begrooting lollen moeten worden verhoogd, tengevolge van verschillende kleine reparaties en vooral voor het herstel van ingeworpen ruiten, te •amen uitmakende een bedrag van ODgeveer (700, waarvan het grootste deel komt ten laste van de lagere scholen. Op grond van een en ander geven bnrg. en weth. den gemeenteraad in overweging tot de vaststelling over te gaan van dezen staat van af en overschrijving tot een ge zamenlijk bedrag van f 3700 te vinden door afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. Benoemd tot onderwijzer in de Hoog duitsche taal aan 't instituut van den heer J. II. Van Linschoten te Middelburg E. Lösener, te Leiden. Leitleche IJsclub. In de groote zaal van Zomerzorg werd gisteravond de eerste vergadering gehouden in dit seizoen van de Leidsche IJsclub. Het was de vergadering door het reglement in November bevolen, doch reeds nu ge houden wegens de urgentie van sommige te behandelen punten. Professor Hector Treub presideerde de vergadering, wegens het ver trek van den presideut, den heer dr. Van Deventer naar Breda. De notulen en het uitgebreide jaarver slag werden door den secretaris, den heer G. Henri Sijthotf gelezen en met applaus door de vergadering goedgekeurd. Hit de rekening en verantwoording bleek dat was ontvangen van 5 donateurs f 25 van 25 donateurs ieder f 2.50, vau 653 gewone leden f653, vau reglementen, bij dragen en dameskaarten ruim f130, te zamen f875. Uitgegeven was aan 4 ijs- feesten in Februari en Maart, onderscheiden lijk f 152, (209, f203 en f372 en aan diversen f94.56, te zamen f 1031; alzoo sluit de rekening met een tekort san f 156.76}. Om 't eindeloos stemmen tegen te gaan zou bij verkiezingen van commissarissen, het bestuur candidaten stellen, waaraan 10 leden gezamenlijk een candidaat konden toe voegen. Tot president werd gekozen de heer Henri Vau de Velde met 73 stemmen en tot commissarissen de heereu A. P irmentier met 66 en K. T. Caron met 52 stemmen. Tegen de waarschuwing voor onberaden stappen van den heer Treub in werd be sloten eene kunstbaau aan te leggen en de kosten daarvoor te viudeu door het sluiten van eene rentelooze geldleeuing van f 3000. De heer Treub meende dat men die f 3000 in Leiden niet zoo gemakkelijk vinden zou. Tengevolge daarvan was eene contributie- verhooging voor de gewone leden noodig en wel tot f2.50; meerdere dameskaarten zullen voor de baan f 0.25 en voor een ijsfeest f 0.50 koeten, terwijl een entrée zal worden geheven voor nieuwe leden van f 1. Honderd leden waren tegenwoordig. Met eene verpletterende meerderheid werd tot het aanleggen der kunstbaau besloten. Voor- loopig werd aan de deur iu de zaal eeu lijst gelegd voor vrijwillige bijdragen waarop door eeu paar ledeu werd geteekeud. Bij het jasrlijksch examen, afgenomen iu de maand September 11., is aan de vol gende adspiranteu, alle kweekclingen van de Kweekschool voor Bewaarsciioolhouderessen alhier, de akte A vobr hulponderwijzeres uitgereikt: Emilia Van Beusekom, alhier; Froukje Van den Berg, te OhleboornBon- dina Eiseuga, te Gorredijk Anna De Graaf, te Gravcnhage; Jacoba Hnygens, te Am sterdam; Machteld Idzerda, alhierHendrika Japikse, alhier; Elisabeth Kolkman, alhier; Elisabeth Ledeboer, te Arnhem; Arine Van der Meer, te Hillegersberg; Msrchien Post, te Nieuwveen; Philippine Westeuenk, te Deventer. Op de laatsledeu gehouden vergadering van het Leidsch studentencorps sprak de president eenige woorden ter verklaring van de in de vorige week aangeplakte waar schuwingen aan leden vaD het corps die gezondigd hadden tegen belangrijke bepalingen van de corpswet en verklaarde met waardig heid dat men in het collegium strenge rechters vinden zou tegenover hen, die de uitwendige eer van het corps in gevaar zouden brengen. Warme toejuichingen volg den op praeses woorden. De heer P. J. Van Wijngaarden wenschte getuigenis af te leggen namens ondere corps leden, dat zij de handelingen, hier en daar in het begin van den groentijd gepleegd, in hooge mate afkeurden eu dat het collegium op hen zou rekenen als 't gold het voor komen van de herhaling van dergelijke feiten en overal in één woord waar de onbevlekte eer van het Leidsch studenten corps in gevaar zou komen. Volgens de nu volledige lijst van de candidaatledeu van het corps zijn als zoodanig ingeschreven: voor de rechten 51, voor de medicijnen 28, voor de philosophie 5, voor de letteren 3, voor de theologie 6. Verder werden bij den rector magnificus nog in geschreven (niet corpsleden) voor de rechten 1, voor de medicijnen 6, voor de philosophie 1 eu voor de letteren 5. Gisteravond hield het studenten-gym- nastiek-gczelschap Arena den jaarhjkschen groenenwedstrijd. Na afloop werd eene wandeling met muziek door de stad gemaakt. Maandag a. s. houdt de studenten-roei- vereenigiug Njord haren onderliugen en groenenwedstrijd op het Galgewater. De voorstelling van het jaarlijkscbe groen- theater zal groot en brillant zijn en gegeven worden in de Stads Gehoorzaal op Dinsdag avond te 8 uur. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 30 Sept. 34 volw. en 6 k., totaal 40. M. 1 Oct. 66 u 13 79. D. 2 70 10 80. W. 8 57 10 67. D. 4 66 8 74. V. 5 71 8 ,79. Z. 6 68 11 79. Gedurende de maand September is de kinderbewaarplaats alhier door 689 kinderen bezocht. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doktor in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit alhier, de heer L. Olferhaus Jzu., geboren te Eelde, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: ,De rechtstoestand van kerkelijke goederen bij de Hervormden". Aan de rijksuniversiteit alhier werden nog de volgende examina met goed gevolg afgelegd Propaedeutisch examen geneeskunde door den heer J. E. Muschart. Theorethisch geneeskundig examen door de heeren A. De Jong, P. J. M. Van Sa ters en J. H. P. Van Kerckhoff. Candidaalsexamen geneeskunde door de heeren C. D. Ouwehand, F. Wijdenes Spaans, A. W. Van der Velde en W. F. M. Wee- bers. Candidaatsexamen godgeleerdheid (le ge deelte) door de heereu A. Rutgers van der Lueff eu C. D. Sax. Candidaatsexamen rechtswetenschap door de heeren E. B. Bavinck ten Cate, E. Win kelman en P. Plantenga. Doctoraalexamen geneeskunde door den heer Th. G, Den Houter. OFFIC1EELE UEKIUHTEN. Door Z. M. is aan den heer S. Harto- gensis, consul der Nederlanden te Mannheiui, de persoonlijke titel van consul-generaal ver leend. Door Z. M. is, met ingang van 1 Jan. 1889, aan P. Maats, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Wieringen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Lochem zal plaats hebben op Diusdag 30 October e. k.en dat de herstemming, is die noodig, zal ge schieden op Dinsdag 13 November daar aanvolgende. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te ver vullen is de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en leeraar in de Fransche taal aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Warifum, beiden op eene jaarwedde van f900. Zij, die voor deze betrekkingen in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 12 Oct. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar on derwijs dr. A. T. Van Aken, te Graven- hage. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. Johan Willem Friso, onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, den 27en Sept. jl. voor de Suriname-rivier aangekomen. Aan boord was alles wel. (8t.-Ct.) Bij het onderzoek in de afdeelingen vau het ontwerp van wet tot aanwijzing van de rijkswerkinrichting Veenhuisen No 1 voor rijkswerkinrichting voor mannen en vestiging van de rijkswerkinrichting voor vrouwen in de gemeente Oestgeest, keurde men in het algemeen den voorgestelde» maatregel goed, waarbij de vrouwelijke verpleegden uit Veen- buizen verplaatst worden. Men wilde echter voor deze categorie vau verpleegden de Omtnerschana bestemmen. Wegens uitbreiding van het aantal ver pleegden werd in meer dan eene afdeeling gevraagd, of het niet wenschelijk ware op het vroegere besluit tot ontruiming van de Ommerschans terug te komen, maar eenige leden hadden bezwaar tegen dit denkbeeld, op grond dat het instand houden van de Ommerschans een reactie zoude zijn tegen de wet van 3 Januari 1884. 's Ministers gevoelen werd gevraagd over bet denkbeeld van xijn ambtsvoorganger om de werkkrachten der gedetineerden bij voorkeur voor landelijken arbeid te gebruiken. De toeneming van het aantal gestraften wegens dronkenschap, bedelarij en landloo- perij bracht eenige leden opnieuw tot de meeniDg, dat er minder bedelaars en land- loopers zooden zijn, wanneer de recidivisten naar Hoorn konden worden opgezonden. Van andere zijde achtte men de daartoe noodige] wijzigingen in het gesticht te Hoorn te kostbaar. Wegens de afneming van het aantal vrouwelijke verpleegden vermoedde men, dat de inrichting te Oestgeest te groot zou zijn eu daarom werd gevraagd of dit gunstig verschijnsel zal blijven aanhouden. De 18de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f72.647.16 zijnde de opgave van 450 loc. comilé's. Sedert 1853, het jaar waarin de hiër archie der Roomsch-Katliolieke kerk werd hersteld, zijn in ons vaderland gebouwd 416 nieuwe R-K kerken eD vergroot of hersteld 136. De 98 reeds bestaande R-K inrichtingen van weldadigheid vermeer derden met 134. Maatb

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1