tent aan het rijksproefstatio i te Wageningen en C. J. Van Loockeren Campagne, schei - kundige aan de lijm en gelatinefabriek te Delft, zeer in aanmerking voor de vervulling va i de betrekking van directeur, aan een der drie rijksproefstatio»?, tot welke oprich ting bij de staitsbegrooting voor 1889 het voorstel is gedaan en waarover dus de sla- ten-generaal nog te beslissen hebben. De heer Van JLoockeren Campagne zou als direc teur optreden bij het station, te Hoorn op te richten, terwijl dr. Swaving voor een der beide andere stations (Groningen of Breda) zou hesteind zijn. Nader vernemen wij dat de vermoe delijke dader van de oplichting van een paard en wagen te '9 11 age door de politie aungehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld is. (A^. R. Ct.) De Haarieinsche rechtbank heeft gisteren C. Bakker, van Landsmeer, die veertien dagen geleden terecht stond wegens bedriegelijke oplichting, en tegen wien door 't O. M. 4 jaar en 5 maanden gevangenisstraf werd geëischt, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd vau 4 jaren. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand 45.5 inilimeter, tegen 42 in September 1887. De gemid delde regenval van de Septembermaanden 1873—1887 bedroeg 76. Wij lezen in de Arnh. Ct.: gEr ziju veel menschen, die het druk hebben in hun betrekking; maar het treffendste voorbeeld levert toch wel een onzer stadgenootcn, een tapper, die in de vorige week voor het eerst het nieuwe station alhier zag, terwijl zeer velen zich zelfs het oude niet meer herinnereu. Zijn drukke bezigheden hadden hem niet toe gelaten, zich zóó ver van huis te verwij deren." Alleen eenen tapper kan zoo iels in dezen tijd van malaise overkomen I Men meldt aan de N. R. Ct. uit Oosterhuizen Het is zeker niet algemeen bekend dat Napoleon I op zijne doorreis van het Loo naar Arnhem, destijds langs een ellendigen zandweg, aan het logement en uitspanniug De Woeste I loeve ouder Beekbergen, eenigen tijd beeft vertoefd en eeuige ververscbingen heeft gebruikt, tevens ter verwisseling van paarden die van de ingezetenen van Beek bergen werden gerequireerd. De stoel waarop Napoleon toen gezeten heelt is nog altijd in dit logement aanwezig. Dezer dagen bezocht prinses Wilhelmina met (1. D, gouvernante, die bijna dagelijks rijtoeren maken in den omtrek, ook deze plaats, uitsluitend of meer bepaald met het doel om den stoel te bezichtigen, waarop Napoleon gezeteu heeft. Met veel belangstelling werd door de prinses deze antiquiteit in oogenschouw ge nomen, en naar alle bijzonderheden dienaan gaande aan de tegenwoordige bezitters, die nog tot dezelfde familie behooren, gevraagd. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur waren op het station te Zwolle een viertal schilders bezig met het verven van de kap boven de petrons. Zij bevonden zich op eene stelling, die aan de kap hing. Door het breken van een juffer stortten allen van eene hoogte van 8 it 9 meter naar beneden. Twee van hen, beiden gehuwd, werden ernstig gewond, de eerste bekwam eene verwonding aan het hoofd en brak twee ribben, de andere werd inwendig gekneusd. De derde, ongehuwd, kwam er met eene lichte verwonding af, maar de vierde, mede ongehuwd, is zoo ernstig gekwetst, dat zijn leven iu gevaar is. Aan den heer P. Reese, vroeger te Meppel, gedurende eenigen tijd directeur van een fabriek, eigenaar de heer Schollen van Groningen en gelegen te Nowij Dwor, bij Warschau, in Polen, is het verder ver blijf in Rusland ontzegd, terwijl ook de pogingen, zich als Rus te Ja ten naturaliseeren, mislukten. De voornaamste reden van dit uitzetlingsbesluit berust hierop, dat aan ge noemden heer voor eenigen tijd was geadres seerd een hoogst verdachte circulaire, uit Meppel afkomstig, waarop voorkwamen twee gekruiste degens en de woorden #Pro Patria." Dat zoo iets voor de Russische politie vol doende was aan nihilisme te denken, behoeft geen betoog en na eenig beraad besloot men dan ook den man, aan wien zulke gevaarlijke, geschriften waren gericht, het verder verblijf tc ontzeggen (N. Mepp. Ct.) In dd gemeente iEngwirden (Fr.) is eene vrouw bevallen van twieliugen. Vader eu moeder zijn beide ook tweelingen, en wat de kroon op 't werk zet: deze drie tweeling pareu bestaan allen uit éeu van 't mannelijk en uit éen van 't vrouwelijk geslacht. Eu nu volgt het minst merkwaardige: die van s -- MC n a 2> M Z M SE MC 't vrouwelijk geslacht dragen alle drie den naam Aaltje. Op het stalionsemplacement te Tilburg had gister nmiddag eene botsing plaats tusschen de locomotief van den goederen trein 526, die van daar oin 3,40 naar Breda vertrekt, en eene rangeermachine. Beide machines werden beschadigd, en de tender van den rangeertrein ontspoorde, ten gevolge waarvan de treinen naar Breda gedurende eenige uren opgaand spoor moesten berijden. Persoonlijke ongelukken hadden niet pl'ibis. Een nachtelijk drama? Men zou lang kunnen twisten, of het volgende, gebeurd ie Dussen, een dezer nachten in de termen viel. De berichtgever in ieder geval heeft zich in dichterlijke stemming gebracht, om het tragische feit 111 waarheid te vertolken. De nacht zoo schrijft hij de nacht had zijn valen sluier over het aardrijk henen gespreid, en geheel de natuur was stil, dood stil. Alleen in den boomgaard van een on zer ingezetenen sluop een gestalte voort, die onder een perenboom stil hield en door het geritsel der takken die nachtelijke stilte afbrak. De eigenaar doordrongen van de waarde die op het oogenblik zijn boomgaard verte woordigt, sliep wakende, hoorde dus spoe dig het verdacht geluid in zijn eigendom en vermoedde, dat er kapers op de kust waren. Fluks eenige hulp gehaald en met helden moed ziju domein binnen getreden. Recht op het doel, waar het geritsel nog altijd aanhield, ging hij af en ontdekte tot zijn niet geringe verbazing, dat een lid zijner familie bezig was zich zijne fijnste tafelpe ren toe te eigenen. Op de bedreiging die volgde daalde het familiestuk van ziju ver heven standpunt omde vlucht te ne men, mis geraden lezer, neen om den recht matiger! eigenaar met een stok te doen gevoelen, dat het recht altijd aan de zijde van den sterkste is. Toen de verschrikte eigenaar zijn portie beet had nam de indringer de vlucht. ProvNó. Ct.) BUITENLANDSOHE BERICHTEN II EI.«I K. Uit Brussel wordt aan het Berliner Tageblatt geschreven, dat men iu de Belgi sche regeeringskringen zeer ontstemd is over het Fransche decreet betreffende de vreem delingen. Er wonen in Frankrijk een half millioen Belgische onderdanen, en de Bel gische regeering denkt er sterk over, ook tegen de in België verblijfhoudende Franschen maatregelen te nemen. Iu België neemt het misbruik van sterken drank belangrijk toe. Volgens cijfers door dr. Cauderlier, een der wakkerste be stuurders van de Ligue patriotique contre l'alcoolisme, medegedeeld, werd in België in 1851 per inwoner slechts 90 centimen aan accijns opgebracht en in 18S5 daaren tegen ruim 6 franken. In 1850 waren er in het geheele land 53,097 huizen, waarin sterke drank verkocht werd, in 1870 100,763 en thans 136,000, dat is ééne herberg of koffiehuis op 43 in woners of op 10 huisgezinnen. In eenige dorpen in Henegouwen, te zamen met eene bevolking van 101,797 zielen, zijn er volgens de laatste telling 4517 herbergen, d. i. ééne herberg op 24 perso nen of op 6 volwassen mannen. In Frank rijk, zegt dr. Cauderlier, is er ééue herberg op 100 ingezetenen, in Engeland 1 op 145 en in Pruisen 1 op 205. In verband met de vermeerdering van het aantal kroegen nemen ook de misdaden, de landlooperij, de armoede en de prostitutie toe, wat dr. Cauderlier met een aantal cijfers, uit officieele stukken bijeenverzameld, aantoout. EKVELAK I». De baily News meldt uit Alheue dat eeue vredelievende oplossing van de Turksck Qriekscbe geschilpunten op handen is; men gelooft dat de Porte den Griekschen gezant te Koiistantiuope! eerstdaags bevredigende verklaringen zal doen. De liai/g News meldt uit Calcutta, dat de Chineesche resident ui Thibet met de Britsch Indische regeertng komt confe- reeren, om de gerezen uioeielijkheden ge meenschappelijk tc onderzoeken en te trachten oil den weg Ie ruimen. Aan de Times wordt uit Maritzburg geseind, dat de wetgevende raad van Natal de quaeslie van het tolverhond tot Maart heelt uitgesteld. Middelerwijl moet de re geering de onderhandelingen met de Zuid- Afrikaansche stateu voortzetten. Oendaboeko is in staat van beschuldiging gesteld, en Diui Zoeloe wacht den afloop van dit proces af alvorens zich over te geven. «3 wjr /m. M tt* V .t t -i K ÏE I.; H. Te Parijs is de vrouw »an een ge pensioneerd hoofdofficier in hechtenis ge nomen, die haar man in allerlei oplichterijen behulpzaam schijnt te zijn geweest en hem laatstelijk een juwelier een sieraad van 5000 fr. hielp afhandig maken. De man heeft zich uit de voeten gemaakt. Te St. Etieiine en te Firminy schijnt <ie werkstaking af te nemen, zoo niet ten einde te zijn. Te Montramberl zijn in den nacht van 1 op 2 dezer drie personen in hechtenis genomen, behoorende tot eene bende werkstakers die vruchteloos de mijn trachtte te naderen en de troepen gendarmes dreigde. Een 250 mijnwerkers, in de (onlangs ge sloten verklaardeArbeidsbeurs, te St. Etieiiue vergaderd, hebben Dinsdagavond niet nagenoeg algemeene stemmen besloten, dat de werkstaking moest ophouden. Voorts hebben zij in twee inotiën de houding van den afgevaardigde Basly gegispt. «De mijn werkers," zoo leest men o. a. in eeue daar van, «zich tot den heer Basly wendende, meenden te doen te hebben met den mijn werker van 1883 en 1884, den onkreukha- reu afgevaardigde van 1885 en niet met den burgerman- afge vaardigde van thans." Het huwelijk vau prinses Marguerite, dochter tan den hertog van Charlres, met prins George van Griekeuland, wordt door de le Figaro ter kennis zijner lezers gebracht. Naar het schijnt, zegt het blad, is dit huwelijk slechts het einde van een roman, welke te Kopenhagen doorleefd is, in den schoot der geheele koninklijke familie. Prins George, die leerling is op de ma rineschool te Kopenhagen, zag de jeugdige prinses, bij een bezoek, dat zij aan zijne zuster, de prinses Waldemar bracht; hij zag haar, beminde haar eu wist wedermin iu te boezemen. Koning Christiaan ried wat er gaande was en hij was het, die, op geheel vaderlijke wijze, den hertog vau Chartres en koning George van liet feit verwittigde. Aan Z. M., zooals men begrij pen kan, kostte het geen moeite de toe stemming der wederzijdsche ouders te ver krijgen. Koning George van Griekeuland stond er echter op dat de verloving niet vdor 15 April 1889 officieel bekend ge maakt zou worden, dal is op den dag, dat de jonge prins de school der Marine verlaat met zij tie benoeming tot oflicier in zijn zak. De prinses is den 25en Januari 1869 geboren en is 5 maanden ouder dan haar gemaal die den 25en Juni 1869 bet levens licht aanschouwde. De kouing en de koningin van Grieken land zullen dus in het aanstaande jaar drie hunner kinderen in het huwelijk zien treden de erfprins, die de zuster van Wilhelm II huwtde prinses Alexandra, die met den grootvorst Paul iu het huwelijk treedt, en eindelijk de prins George, die door den hu welijksband met de prinses Marguerite van Orleans vereeuigd wordt. ITALIË. T'e Rome heeft op het Dante-plein eene meeting plaats gehad vau 4000 werk- liedeu. Het gold het brengen van verbe tering in de crisis, die op het gebied van het bouwvak bestaat. Vijftien sprekers voerden het woord. Het meerendeel be toogde dat liet eeuige middel was, de maat schappelijke omwenteling. Eene eenigszius verstandige orde van den dag werd verworpen, terwijl daarentegen die, waarbij de maat schappelijke revolutie geëieebt werd, eenparig werd aaugeuomeu. UlllTICflL AY I». Uit twee opeubaar gemaakte, blijkbaar vau goed ingelichte zijde afkomstige uiede- deeliugen is af te leiden, welken loop het proces tegen Geffckeu waarschijnlijk hebben zal en welk doel daarmede beoogd wordt. Gelijk bekend is, bestond hieromtrent vol komen onzekerheid. Namelijk wordt verze kerd, dat Gelfcken niet eene metallogra- phische kopie bezit, maar liet origineel van keizer Fiiedrichs dagboek, waarvan geeue kopieën bestaan, zoodat zelfs niet de keizerin- weduwe daarvan een afschrift zou bezitten. Dit dagboek behoort tot het huisarchief, en keizer Friedrich zou zelf iu inoudehuge ge sprekken te dien aanzien steeds groote ge heimzinnigheid in acht genomen hebben. Verder wordt, iu verband met en onder uitdrukkelijke vermelding van de aangekon digde brochure van dr. Mackenzie, officieus verklaard, dat Duilschlami, krachtens de internationale letterkundige conventie, tot bescherming van het auteursrecht ook iu het buitenland eene vervolging kan instellen we gens onbevoegde openbaarmakingen uit de nagelaten handschriften van den overleden keizer, ook zelfs wegens Engelsche of Fran sche vertalingeu. Overigens is men hier algemeen overtuigd, dat de brochure vau dr. Mackenzie, onmiddellijk na het verschijnen, iu Duitschland wel verboden zal worden. (N. H. Ct.) OORTEARIJK. Nadat keizer Wilhelm bij prius Remt het ontbijt had gebruikt, ontving hij in het hotel van het Duitschen gezantschap dt hoofden der buitenlandsche gezantschappen, Hij benoemle tot militair-attaché te Weenen ziju adjudant den majoor Deilies, die te VVeeuen zal blijven. In de groote redoutezaal vau het paleis, schitterend met bloemen, en kostbaren gobe lins versierd, werd gisterenavond te 6 out het groote hofdiner ter eere van keizer W 11 helm gehouden. De gasten kwamen in de volgende orde de zaal binnen: keizer Wilhelm met de keizerin van Oostenrijkkeizer Frans Jozef met de kroonprinses; de kroonprins met de aartshertogin Maria Theresia. Daarop volg den de andere aartshertogen en aartshertogin benevens de genoodigden van het hof. Keizer Wilhelm nam aan bet midden der tafel plaats tusschen den keizer en de keizerin van Oostenrijk. Naast laatstge noemde zat de kroonprins, en naast keizer Frans Jozef de kroonprinses. Nadat het vierde gerecht was opgediend, nam keizer Frans Jozef het woord en zeide. «Bezield met het gevoel van onze harte lijke en onverbreekbare vriendschap en in dachtig het verbond dat ons tot heil dei volkeren vereenigt, drink ik op het welzijg van onzen keizerlijken gast. Dat de Al machtige hem vergezelle op den weg, welken hijmet jeugdige kracht, met mannelijke w ijsheid eu standvastigheid heeft ingeslagen. Leve de keizer van Duitschland, koning van Pruisen, leve de keizerin-koningin leve het geheele koninklijke huis!" Nadat de beide vorsten met het gin hadden aangestooten, antwoordde keizer Wilhelm «Ik dank Uwe Majesteit met een diep bewogen hart voor hare welwillende woor den, en het verblijdt mij bovenal dat ik dit kart doen op den Naamdag van Use Majesteiten. Ik ben niet als vreemdeling tot u gekomen, want sedert jaren heb ik mij in de welwillendheid van Uwe Majesteit te verheugen. Ik vervul den heiligen wensck mij door wijlen mijn groovader .nagelaten, en met gevoelens van bedroefde en on ver breekbare vriendschap drink ik op het wel zijn van mijn hooggeachten bondgenoot, dei keizer van Oostenrijk en koning van Hon garije, op Hare Majesteit de keizerin en op de geheele keizerlijke en koninklijke familie. De muziek weerklonk en liet de weder zijdsche volksliederen hooren. De geuoodigden, die den toost staande hadden aangehoord, hernamen hunne plaatsen. Keizer Fraus Jozef nam daarop voor dt tweede maal het woord eu zeide. «U»s Majesteit vergunne mij te drinken op bei Duitsohe leger, als het schitterende toon beeld van alle militaire deugden. Leven onze Pruisische en Duitsche makkers I" Tol driemaal toe herhaalde bij deze laatste woor den, waarmede ook alle genoodigden in- stemden. Keizer Wilhelm boog voor den keizer en de keizerin, en terwijl hij met zijn glas dat van zijn gastheer aanraakte, antwoordde bij. «Ik drink op het welzijn van het Oosten- rij ksch-Hongaarsche leger. Leven onze ma kers van het Oostenrijksch- Hongaarscbe leger 1" Ook deze kreet werd door ben en de aanwezigen driemaal herhaald. Na afloop van hel diner begaf bet bof zicli naar de aangrenzende kleine zaal, wast de hooge personages eenigen tijd bijeen- bleven. Keizer Wilhelm en de Oostenrijkscbe familie kwamen later bijeen bij den aarts hertog Karei Lodewijk, om de thee te ge bruiken. Gisterenochtend bracht keizer Wilhelm keizer Frans Jozef een bezoek, ten einde hem geluk te wenschen met zijn naamfeest- De keizer schonk graaf Kaluoky de bril janten, behoorende bij de orde vau bet Zwarten Adelaar, en decoreerde eveneens des minister Tisza en eenige andere personen. Teruggekeerd van een bezoek aan bel nieuwe keizerlijke theater ontving keizer Wilhelm de Oosteurijkache generale» dis hem le Weeuen waren voorgesteld. 's Middags begaf de keizer zich met kroonprins Rudolf naar den Duitschen ge4 zant prins Reuss en gebruikte daar bd dejeuner. De ambtenaren der Duitsche leg» tie, de generaals Bamberg, Beck en Pe®' cevic eu de directeur van het departement van buitenlandsche zaken Szögengi ware! daarbij tegenwoordig. BULKA RIJ E. Toen prins Ferdinand's moeder, prins» Clementine, naar Bulgarije reisde, is op dl lijn tusschen Slatina en Pitesti in Walacbijv de trein met steenen geworpen. Verscheidens glasruiteu werden verbrijzeld in het rijtuig van de hofdame der prinses, docb niemand werd gekwetst. De aanleiding tot des» aanval weet men niet.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2