XI Kil VVS- RN AD VERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. c Co ii ra ii t verse li ij n t dadelijks, behalve op 7, on- en AgQfüMEfiüEHT: Vrijdag 5 October 1388. - N". 235. AOVERTESTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden I.OO, Prijs per \uBim«r 10 Pent. 202° JanrgariK. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sciieeputakerssteeg: 6. S t a »i s- B e r i c it t e :i. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet adres van JOHANN PETER R1TTERSHAUS, te Keulen, houdende verzoek om vergunning lol oprichting van een fabriek lol bereiding van albumige uil wei op hel perceel aan de Rijnsburgersingel kadastraal genummerd Sectie A n°. 976. Gelet op de arlt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 Slaalsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 18 Oct. a. s. 'svoormiddags Ie elf uren, op hel Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd. DE KANTER Burgemeester E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 October 1888. Vergadering vau den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 11 October 1888 vaariu o. m. zullen worden behandeld het foorstel betrekkelijk de heffing van school geld op de kweekschool voor onderwijzers en de overdracht aau de Provincie van de Naakte Sluis. LEIDEN, 4 October. 3-October-f'eest. Hebben reeds eenige dagen lang de leden vau de 3-Octobervereenigiug en van haar ijverig bestuur elkander afgevraagd: Zuu 't goed weer zijn met 3 October? toeu dezeu ochtend onze stadgenooteu op den ge denkdag van Leideus ontzet zich opmaakten om de vaderlaudsche driekleur voor den dag te halen en te ontplooien scheen een vrien delijk najaarszounetje bun tegen. Eu van die gelegenheid om de vlaggen uit te steken fs dit jaar wederom bizonder veel gebruik gemaakt waardoor de stad een passend feeste lijk aanzien verkreeg. Dat feestelijk aanzien werd niet weinig verhoogd door de oranje- eu stadskleuren waarmee de Zondagschge- doste stadgenooteu zich versierd hadden. Het bestuur vau de 3-Oclobervereciiiging bestaande uit de heereu L. M. De Laat de Kanter, eerevoorzitter, N. Brouwer, le voor zitter, 8. B. Vos, 2e voorzitter, F. H. A. Driessen, le secretaris, D. E. C. Knuttel, 2e secretaris, J. Goedeljee, le penningmee ster, C. C. Tieleman, 2e penningmeester, W. A. Van Lith, Jbr. W. C. Roëll en Q. Vissermg, had zich wederom bizouder veel moeile gegeven om de ben toevertrouwde gelden zoo practise!) mogelijk te besteden. Hel is die lieeren dan ook gelukt een vrij uitgebreid programma sameD te stellen, waar door wêer eens iets anders wordt genoten dan de beide vorige jaren. Het wasechter aan die heereu niet mogelijk overal tegelijk toezicht te honden waarom ze zich eene commissie vau bijstand heeft toegevoegd. Die commissie van hijstand bestond uit de heereu C. A. Bader, J. Van Bemmel, H. J. Coster, C. Driessen, VV. G. De Graatf, C. Heoner, H. C. Van der Heyde, G. Jan- oiuk, G, II. Kokxhooru, J. Kraneveld, J. N, Van der Mark, N. Meerburg, J. P. Metzger, A. Parmentier, S. Le Poole, J. M. Prins, J. Roovers, H. A. Van Ingen Scheuau, A. VV. Schüdel, Jltr. R. C. Six, G. Henri Sijthotf en L. Vermaas. Het allereerst werd het levendig in de omgeving van het Van der Wetfpark, waar to halfiiegen koraal muziek zuu wordeu uit gevoerd door bet muziekcorps der d. d. •chutterij, onder directie van den heer Ary y»n Leeuwen, aangeboden door H. 11. offi cieren der Leidsche d. d. schutterij. Het park was door infanterie en politie afgezet en aan den voet van Van der Werfs stand beeld waren de muziekanten opgesteld. Om het park heen stond het publiek rustig het programma aan te hooren, samengesteld uit psalm 118, psalm 9, koralen van Schumann, Bach, Beethoven, enz. Tegen tien uur dezelfde kalme levendig heid in den omtrek van het stadhuis, in welks toren het carillon werd bespeeld, en in dien van de fontein op de Vischmarkt, die voor deze gelegenheid hare stralen de hoogte iu wierp. Reeds vóór 9 uur was een aanvang ge maakt met het uitdeelen van brood en ha ring aan omstreeks 2700 vrouwen, in het waaggebouw en van tabak en bous voor bier aan omstreeks 2300 mannen in het gebouw der vereer,igiug „Nut en Genoegen. Hoewel het aantal stadgeuooteu die zich hadden aangemeld om van de uitdeeling te genieten veel grooter was dan het vorige jaar, giug alles, door de uitnemende voor zorgen van de commissie, de commissie van bijstand en de hulp van eenige zeer bereid vaardige dames, bizonder ordelijk. De kalme wijze waarop daar veel gedaan wordt weinig tijds draagt ongetwijfeld veel bij tot de bedaarde houding van liet belanghebbend publiek. Toen ook ddar dus alles naar bebooren was afgeloopen kwain een tijdperk van rust voor het publiek, behalve ongetwijfeld voor de feestcommissie, die zich voor eene zeer bedrijvige taak had voor te bereiden. Iutusschen was ook in kerken van ver schillende gezindten de dag van Leidens ontzet op godsdienstige wijze herdacht. Tegen dén uur stroomde alles naar het brandpunt der feestviering, naar het schut tersveld, waar de volksspelen een aanvang zouden nemen. Aan het mastklimmen voor jongens van 1416 jaar, zouden 40 jongens deelnemen, voor zakloopen (1416 jaar) hadden zich 60 deelnemers aaugemeld, voor ringsteken (jongens van 1214 jaar) 60 deelnemers, voor boegsprietloo- pen (1214 jaar) 30 deelnemers, voor sneltouwtjespriugen (meisjes vau 1214 jaar) 50 deelneemsters. Voor bet hardloopen met blokjesrapen begaven zich 60 meisjes van 1012 jaar het strijdperk, voor touwenteren 60 jon gens van 1012 jaar, voor ton- en zeil- ruipen 40 jongens van 1012 jaar en voor sleuteltrekkeu 250 kinderen van 810 jaren. Geheel het schuttersveld was omgeven door teuten en kramen; poffertjes-, wafel-, koek- en oliebollenkiamenschiettenten, vélocipédespeleendenvermaak, de schooue Galatliée, electrische machine eu 't hoofd van Jut, draaimolens, schommelschuitjes eu Ne- gerzaugers uit den Congostaat, terwijl in 't midden eene muziektent was opgericht, om geven door een dansvloer. Voor verlichtings- toestellen tegen den avond was door bet aanleggen van gas over het geheele terrein voldoende gezorgd. Heerscbte in den middag op het schutters- land en de door bruggen daaraan verbon den tuinen Zomerzorg en Zomerlust, eene gezellige drukte, 's avonds was dat nog meer het geval toen, ook al door't gunstige weder uitgelokt, de bezoekers in grooteu getale naar het feestterrein stroomden. Op Zomer zorg zalen de bezoekers dicht op een eeii uurije gezellig te keuvelen, om daarna het vrije veld weer op te zoeken. De kapel van het 4e regiment infanterie gaf op Zo merzorg een concert met de 3 Ocloberfeest- marsch als begin- de kermisliederenmarsch tot slotnummer. Op Zomerlust speelden de jagers, onder directie van den heer S. Calff een prettig programma af, beginnende met de Marsch populaire en eindigende met Grande pot pourri le Joyeni Anchois, terwijl op het feestterrein zelf de heer A. Van Leeuwen de kapel van de d.d. schutterij dirigeerde, die haar programma begon met eene marsch op het volkslied Wien Neerlandsch bloed en eindigde met eene marsch op het volks lied Wilhelmus van Nassouwen, beide com posities van den kapelmeester. Er heerschte daar eene zoo gezellige feest vreugde, alles ging er zoo vroolijk en toch bezadigd, dat 't een in allen deele geslaagd avondfeest mag genoemd worden en de commissie met voldoening op haar werk kan terugzien. Politie en infanterie warsn daar om de orde te herstellen waar die verbroken mocht worden't kwam echter niet voor. Meer kalme feestwandelaars lieten zich be' daard door vroolijke jeugdiger feestgenooten omsingelenze hosten meê totdat de kring verbroken werd en ze glimlachend een uit weg zochten. Het gedeelte van het Schuttersveld vóór de omheining was met eene dichte menschen- massa bezel, die in dat gedeelte ook poffer tjes-, koek- eu oliebollenkramen, Turksche schop, schuitjes en het hoofd vat) een ande ren Jat hadden om even vroolijk feest le vieren, onder de tonen vau de kapel der schutterij iu de onmiddellijke nabijheid Te half tien ongeveer kondigde de eerste vnurpijl het begiu van het luisterrijk vuur werk aan, vervaardigd door den Rotterdam- scheu kunstvuurwerk maker den heer A. Gall. Na Gloria, de Leidsche sleutels door fon teinen omgeven, werd eene Bengaalsche maan, en Guilliocliis ontstoken; daarna metamorphose van zilveren straleubundels eindigende met kanonnades, eene vuurbra- kende batterij, gekleurde rozetten, blinkende Bengaalsche zon en ten slotte als hulde aan het 3 Octoberfeest eene decoratie bestaande uit de woorden „Leiden ontzet" in vurige letters, met een achtergrond van geel licht. Met gejuich werden de nummers begroet, terwijl bij het slotnummer orkest en publiek het volkslied aanhieven. Ook het vuurwerk liep uitmuntend van stapel, zoodat ook dit naar wenscli slaagde. Langs de toegangswegen naar het feest terrein bewoog zich eene enorme menschen- massa om van den schoonen avond en van het feestgewoel tevens te genieten. Toen het vuurwerk was afgeloopen werden de ter reinen langzamerhand ontruimd en verdeelde zich de menigte weêr langs Leideus straten. Behalve de menigte vlaggen in de straten uitgestoken waren hier en daar nog versier selen aangebracht. Zoo was voor de manege in de Kaiserstraat, de paardekop boven de poort omgeven door eene sierlijke vlaggen- tropee, eene versiering van groen was aan gebracht in de winkelkast vau den heer Kooy, sigarenhandelaar in de Paardensteeg boek Haarlemmerstraat. De verschillende groote sociëteiten waren als naar gewoonte geëmancipeerd waardoor het mogelijk was wederzijds bezoeken af te leggen. Onder de versieringen kumien nog wordeu gemeld die bij de lieeren Smit op de Haar lemmerstraat en Dumortier in de Pieters- kerkchoorsteeg terwijl een orgeldraaier zijn instrument op waardeerbare wijze had op getooid Bizondere ongelukken zijn niet te vermel den. Alleen werd op het terrein een jon gen eenigszins verwoud doordat hij met 't boofd tegen den rand van een ton met vaart aankwam, aan eene vrouw werd op het schutterslaud eene beurs met ongeveer golden gerold en in de Paardensteeg werd een hond door den tram doormiddengereden. Een man die vroolijk met zijne twee krui ken Octoberbier langs de Hooglandsche- kerkgracht wandelde doch vooraf sterker vocht in te groote boeveelheid had genoten, kon de kruiken niet heel thuis brengen; ze gleden hem uit de handen en de man kwam zonder bier thuis. Nog vernemen we dat op de Beestenmarkt van een meisje de oorbelletjes zijn ontnomen, terwijl in de Rijnstraat in het avonduur werd ingebroken en 't aanwezige geld en de bovenkleereu werden gestolen, waarvoor de dieven behoorlijk de lamp hadden aange stoken. Er zou daar voor een waarde van 140 gulden ontvreemd zijn. Ook op 't Leven daal is in een spekslagerswinkel een geld- bakje met een inhoud jvan 7 of 8 gulden ontvreemd. Verder kwamen geringe verwondingen voor tengevolge van botsingeu met de straatstee- nen, en deden zich allerlei grappige ontmoe tingen voor. Zoo verloor b. v. eene boerin een gouden oorbel die weldra door een ge zelschap jongelui werd teruggevonden. De knappe boeredochter kon haar eigendom echter niet terugbekomen voor ze in het vroolijke gezelschap de ronde had gezoend. Of ze 't met graagte deed is ons onbekend, maar zóóveel is zeker dat ze zoo spoedig mo gelijk aan den slag ging om des te eerder in 't bezit van haar sieraad te worden gesteld. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteereude hulpkantoren werd gedurende het 3e kwartaal 1888 ingelegd f39828.33}, terugbetaald f 26952.02. Het laatste door dat postkantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4174. Aan het postkantoor te Warmond werd ingelegd f552.19, terugbetaald f 138.87. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 124. Aan het postkantoor te Noordwijk werd ingelegd f 620.49, terugbetaald f 546.07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 96. Aan bet postkantoor te Wassenaar werd ingelegd f 1660.23, terugbetaald f684.46. Het laatste door dat kantoor boekje draagt het nummer 179. Eergisteren vertrokken 106 jongens van de Kweekschool voor Zeevssrt te Leiden die wegens de buiten-dienst-stelling van het opleidingsschip le Rotterdam, allen geplaatst zijn aan boord van het opleidingsschip „Ad miraal van Wassenaer" te Amsterdam. Op de kweekschool blijven thans nog on geveer 65 jongens over, met wie de «inter cursus aangevangen is. uitgegeven ni'ZIEK, LETTEREN EN KI VHT. Geboortedag (1834) van Paal Thnmann. Het orkest van hel concertgebouw te Amsterdam bestaat uit de heeren W. Kea directeur; Wedemeijer onder-directeur; 12 eerste violen, 10 tweede violen, 8 alten, 6 violoncellen, 5 contrabassen, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 clarinetten, 2 fagotten, 4 hoorns, 4 trompetten, 3 trombones, 1 tuba, 3 slag instrumenten, 1 harp. De repetities zijn reeds begonnen. Hbl Oi'FICIEELE 1»EIUCIITE\. Door Z. M. is aan den heer J. B. Hen- riquez, koopman op Curasao, vergunning verleend tot het aannemen vin het ordetee- ken der 3e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president van de Vereenigde Staten van Venezuela geschon ken. Door Z. M. is aan Zr. Ms. kamerheer in buitengewonen dienst A. F. graaf Van Rechtereu Limpnrg-Almelo, te Ambt- Almeloo, verlof verleend lot het aanuemen eu dragen

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1