II IÈH NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l&e/.e <011 ruilt verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 3 0 fiJ iï E KI E H T Dinsdag 2 October 1088. - H'. 233. AOVERTEMTIEM: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. 94). '±a Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Kranco door tiet getieele rijk, per 3 maanden 1.89. Prijs per Nummer 10 4'«•?»*- 202'- Jiiargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. LEIDEV, 1 October In de hedenmiddag ten raadhuize alhier gebonden vergadering van de kamer ran koophandel en fabrieken is tot commis saris der Nederlandsche handelmaatschappij, roor het kiesdistrict Leiden, in de plaats van wijlen den heer mr. S. Vissering, te 'a Gravenhage, gekozen de heer mr. S. Le Poole, thans plaatsvervangend commissaris alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 6 heet. waren de hoogste prijzen f36.{18.f3.80 en fl.85, laagste prijzen f35.f18.f3.70 en fl.85. Het stedelijk museum in de Likenha' alhier werd gedurende de maand September bezocht door 1 855 personen van welk aantal 1884 kosteloos en 471 tegen betaling. Hedenmiddag zijn aan het politiebureau alhier de kaartjes uitgegeven voor de deelne ming aan de volksspelen op Woensdag 3 October a. s. 'tWas een heele drukte en eeu gejoel eu 't gebeurde nogal eens dat het recht van den sterkste hier gold. Menig grootere jongen nam ten laatste het kaartje van den kleinere af. 't Was dan ook waar lijk een heele toer om 't met die gasten klaar te spelen. Zaterdagavond werd door eeu politie agent aan de hoofdwacht assistentie gevraagd ten einde een brigadier in arrest te nemen die eene vrouw in de omgeving van het klooster alhier had verwond. Eeu korporaal met twee man gingen rneê; een der man schappen echter scheen 't geraden le vinden zich met dergelijke zaken niet in te laten en liet op de Hoogstraat zijne makkers in den eteek zonder veei acht te slaan op de aansporing van den korporaal. Aldus ging agent, korporaal en soldaat de bovengenoemde omgeving doorzoeken, echter zonder goed gevolg, zoodat weldra langs de Mare de terugweg werd aanvaard. In dien tijd was aan het politiebureau eene mishandelde vrouw verbonden. Zaterdagavond geraakte aan het Le vendaal alhier een jongen al spelende te water. Bijna was hij onder een vlot gedre ven toeu men hem bemerkte en op 't droge bracht. l\IVER«ITEIT. Door Z. M. is mr. O. W. Star Nu- man, griffier van de eerste kamer der staten- generaal, benoemd tot curator der rijksuni versiteit alhier. Bij beschikking van den minister van biunenl. zaken, is voor het tijd ak van 1 Oct. 1888 tot en met 31 Dec. 1889, be noemd tot adsistent voor de natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier, de heer E. C. De Vries. Heden werd bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letterenaan de rijks-univer siteit alhier, de heer C. C. Uhlenbeck, ge boren te Voorburg, na verdediging van ziju academisch proefschrift, getiteld: «De verwantschapbetrekkingen tusschen de Ger- maanscbe en Baltoslavische talen". Tot op heden zijn door den rector mag nificus der rijks-universiteit alhier, voor de eerste maal ingeschreven 95 studenten, ver deeld als volgt: in de godgeleerdheid 4, in de rechten 47, in de geneeskunde 30, in de wis- en natuurkunde 6 en in de lettere 8. OFEICIEELE ISKiUCHTE*. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Stadskanaal, gemeente Wililervank, M. A. Vroom, thans notaris te Stad-Vollenhove. Door Z. M. zijn herbenoemd tot kan- tourechter-plaatsvervanger: in het kanton Delft, mr. P. A. Post Uiterweer en jbr. mr. W. Th. C. Van Doorn; in het kanton Middelburg, mr. F. J. Sprenger. Door Z. M. is aan mr. A. R. Van Bel, op zijn daartoe gedaan verzoek, niet ingang van 1 Januari 1889, eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, ouder dankbetuiging voor de door hem in verschillende rechterlijke be- trekkingeu bewezen dieusten. Door Z. M. is aan mr. I. J. J. Van den Helm, op zijn daattoe gedaan verzoek, met ingaug vau 1 Nov. 1888, eervol ont slag verleend als notaris te Maarsseveen. De luit. ter zee le kl. P. H. Prager, belast met de waarneming der betrekking van officier van politie bij 's rijks werf te Amsterdam, wordt met 1 Nov. a. s. op non- act. gebracht en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. C. Van Wessem. Z. M. de koning heeft aan boog9t- deszelfs adjudant-onderofficier ordonnans Th. J. Van der Meer, de gouden medaille met gratificatie geschonken. (D. v. Z.H. en '»Gr.) Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram is de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië, mr. C. Pijuacker Hordijk, op den 28eu Sept. jl. te Batavia aangekomen en heeft hij den vol genden dag het bestuur aanvaard. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. stoomschip Sommelsdijk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, den 28sten Sept. jl. te St. Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. De postbladen worden, volgens eene door de postkantoren ontvangen aanschrij ving, op den 15den October a. s. ingevoerd en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Het is niet verboden in de po9tbladen iets in te sluitenmocht dientengevolge I bet gewicht 15 gram te boveD gaan, dan ia ook bet hoogere port verschuldigd, voor de brieven van hetzelfde gewicht bepaald, welk port links van het opschrift «post- blad" door frankeerzegels is te verantwoor den. Op dezelfde wijze is te verantwoorden het hoogere port voor postbladen, naar het buitenland bestemd. Gewone aanteekening is toegelaten, wan neer de postbladen, blijkens eene verklaring van den afzender op den omslag, geen waarde aan toonder bevatten. De bedoelde verklaring moet vau de handteekening of paraaf van den afzender voorzien zijn. De consul te Londen deelt mede, dat, wegens de slechte resultaten van den oogst, Engeland in het aanstaande seizoen eene groote hoeveelheid aardappelen zal moeten invoeren. Op de Londensche markt wordt een aard appel van fliokc grootte gevraagd, en de soort die als Magnum Bonuur bekend staat, wordt vooral gewensebt. lil elk geval zal het natuurlijk veel van hoedanigheid en grootte afhangen, of eene Nederlandsche soort hier goed kan geplaatst worden. Naar hij verneemt, zoude op het oogen- blik niet meer dan 55/- (ongeveer f 33) kunnen verkregen voor Nederlandsche aard appelen. Binnen eene maand zal die prijs waarschijnlijk tot 60/- 65/- (f 36 h f 39) per ton stijgen, aangenomen natuurlijk dat de aanvoeren geschikt voor de markt zijn. (St.-Cf.) Naar men verneemt, heeft de directeur van het munt en penningkabinet wegens hoogen leeftijd zijn ontslag aangevraagd. Dit geeft ons aanleiding dat gebeele kabi net eens ter sprake te brengen. Dat kabinet omvat munten van alle tijden, van de klas sieke oudheid tot den tegenwoordigen tijd toe; daarbij komen Grieksche gesneden stee- nen en Assyrische cylinders. Reeds vririr jaren wees onze diep betreurde Vosmaer op het onzinnige dier combinatie. Iemand die verstand heeft van Grieksche camaeeën, As syrische cylinders en alle mogelijke soorten van munten, is eenvoudig niemaDd. Een landskabinet mag niet ingericht zijn op den voet van eene postzegelverzameling. Vdrir eenige jaren bracht men het Leidsche kabinet van antieke munten om den wille der con centratie naar Den Haag. Wie oonceutreert er nn in den tegenwoordigen tijd in zake de wetenschap? Vosmaer merkte toen zeer terecht op, dat men omgekeerd de Haagsche oude munten en gesneden steeuen naar Lei den had moeten brengen daar in het museum van oudheden behooren zij te huis; slechts eeu oudheidkundige weet daar weg mede; het is een bijzondere tak van zijne weten schap, waarin men geen specialiteit zijn kan, zonder van die wetenschap iu haar geheel op de hoogte te zijn. In dezelfde museum behooren ook de Assyrische cylinders te huis. In Leiden zonden zij ook het meeste nut doende eenige waarschijnlijk in ons land die ze lezen kon, is professor Tiele. Zou het ook niet het verstandigste zijn van de overige munten eene onderafdeeling van het Mederlandsche museum te maken? (Ned Spectator) De dir. off. van gez. 2de kl. (luit.- kol.) Baum, chef van het militair hospitaal te *8 Hage, heeft zijn verzoek om pensioen ingetrokken en is overgeplaatst naar Bergen op Zoom. Hij wordt te 's Hage vervangen door den dir. off, van gez. 2de kl. dr. J. II. Genlis. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCH, VAN W. W. 8. Ellen stond daar met ter nedergeslagen oogen, zij dacht er over na, of ze niet dadelijk het «neen" moest uitspreken, maar daar hoorde zij Danlon Moultrie's voet stappen op de traphaar hart klopte ge weldig het bloed steeg haar naar het hoofd en zij zweeg. Ge zult overdenken al wat ik gezegd heb en mogelijk een besluit nemen in miju voordeel, nietwaar?" drong Gerald Fortes aan. «Ja," antwoordde Ellen, zonder er bij te denken. «Jal" Hij bracht hare hand aan zijne lippen en dmkte daarop een kus, zoo vurig, »ls wilde hij die teedere, blanke hand verzengen. Daarop verliet hij het hondoir. De week die nu doorleefd moest worden kon wel een zware week genoemd worden voor onze heldin. Niemand vermoedde iets van hetgeen er tusschen haar en den techier was voorgevallen. De laatste ver ried op geeu enkele wijze wat er omging iu zijn hart, maar vermeed integendeel de in het oog loopende beleefdheden van vroegere dagen en wachtte met schijnbaar geduld hare beslissing af. Lilia's herstel wa9 uu zoover gevorderd, dat zij in een peignoir op de sofa liggend, de gelukwenschingen mocht ontvangen van haar verloofde eu van de huisgenootendie nog uiet tot haar waren toegelaten. Noch hare scherpe oogen, noch die van tante Maitland konden in die dagen iets bizon- ders bespeuren in miss Grey. Van dag tot dag evenwel werd de strijd, die zij in haar biunenste te voeren had, moeieiijker en hachelijker. Als zij zich des nachts slape loos heen en weder wierp op haar bed in de fraaie, lieve logeerkamer, hield zij menig gesprek met haar eigen ik. Zoo zei zij o. a. Waarom zou ik niet trouwen om staud en rijkdom, even goed als Constance dat deed en zoo als duizend en nogmaals duizend meisjes dat vrior haar hebben gedaan en na haar zullen doen? Waarom juist ik niet? Ik bemin nu eenmaal den rijkdom en alles wat hij ons aanbrengt, en ik haat de ar moede met haar gevolg van eindelooze ont beringen eo martelingen. Die Gcr® d lortes is, wat de wereld noemt, een schitterende partij. Ik heb hem wel niet lief, wat is daaraan gelegen? Heeft het liefhebben mij misschien zooveel geluk aangebracht, dat ik reden heb om te verlangen naar liefde? Misschien heeft het wel meer waarde, dat ik hem vereer, dat tk hem bewonder, dat bij mij meer belang heeft ingeboezemddau ooit eenig ander man deed. Kan dit alles niet eenmaal de grondslag worden tol eene ernstige liefde?" Maar niet altoos dacht Ellen zoo; soms waren hare denkbeelden van meer duiste ren, meer somberen inhoud. «Mag ik vroeg zij dan zich zelve af, «mag ik de hand aanvaarden, die deze algemeen ge achte en gefortuneerde man inij toereikt, zonder hem deelgenoot te hebben gemaakt van mijn verschrikkelijk geheim? Mag ik met Gerald Eortes trouwen, zonder hem te hebben gezegddat ik de dochter ben van een moordenaar, die tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld werd? Neen, dat mag ik niet doen." Gekweld door dit huiveringwekkend denk beeld, stond zij eens laat in den nacht op en liep naar het venster, waartegen de hagelsteeneu kletterden. Door de duisternis van den nacht zwierven hare blikken naar de richting van Charlestown, en een rilling, ditmaal niet veroorzaakt door den kouden winternacht, deed al hare leden sidderen. Daar in Charlestown was de gevangenis, waar misschien thans in zijn eenzame cel de man sliep, aan wien zij het leven had te danken, haar vader, dien zij nooit had gezien en die hare arme moeder had ver moord. Wanneer zal toch die kolonel Dufart terugkeeren, om haar te zeggen of dat verschrikkelijke voonis op wsarheid was gegrond? Lang stond ze daar in diep gepeins verzoukenen als zij eindelijk ver moeid van het waken en denken weder haar legerstede had opgezochtdroomde zij rao het beeld in des rechters slaapkamer en het kwam baar voor, alsof die groote oogen haar met verwondering bleven aan staren. Zoo verliepen de dagenzoo ver gingen de nachten. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1