kleeding) te vermeerderen; voorts het getal agenten van politie 8e kl. inet zes te ver meerderen, doch daarentegen het getal agen ten le kl. met vier te verminderen. L)e gemeenteraad van Amsterdam heeft aan den hoogleeraar in de heelkunde en de oorheelkunde aldaar, C. L. Wurfbaiü, op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen, met 1 Oct. e. k. eervol ontslag verleend. Uit Wiesbaden wordt aan de Berliner Börsen-Zeilting gemeld, dat dr. Alezger dezer dagen met den hofraad Bauer cn den heer Bemhard Schilt' uit Wiesbaden de definitieve overeenkomst heeft gesloten, waarbij de dok ter de opperleiding op zich neemt van het op te richten groote \A iesbadensclie bad- ctablissemcnt. Pr Megger zal reeds in den loop van dit jaar voorgoed naar Wiesbaden verhuizen en voorloopig zijne praktijk uitoefenen in het gebouw, dat door de maatschappij tij delijk daarvoor is ingericht Het Paleis van Justitie verhaalt het volgende voorval uit Amsterdam bij nacht: Het is kort na middernacht, tusschen 18 en 14 Augustus II. Op het Rok in in de portiek van het ma gazijn der heeren Cahen Zoon heeft een jonge man van zoowat 26 jaar zich neerge zet en is er onder invloed van wat drank gebruik in slaap gevallen, met het hoofd op de kouden stcenen liggend. En over bet nu stille Rokin loopt, ook eene vrouw met den honger in den maag en drank in het hoofd. Zij lijdt diepe ar moede, die moeder van een vijftien kinderen en geen ander middel kent zij om den woe denden honger te stillen dan in den laten avond uit te gaan op hoop van iets te vinden of te verdienen. Eene paria der samenleving, door deze tot roofdier gemaakt. Daar komt zij langs den slaperzij schudt hem, geen antwoord; vast in zijn rust. En zij trekt hem aan een schoen, die los laat, zonder dat hij liet bemerktaan den tweeden en hij wordt niet gewekt. Nu gaan de schoenen onder haar boezelaar en zij vertrekt er mee, de Gapersteeg in. Binnen eenige minuten is zij terug. Al wederom bukt zij over den slaper heen en fouilleert den boven liggenden broekzak maar vindt zij er niets in dan een buissleutel maar zij steekt dien bij zich. En ze neemt zijn hoed, doet die onder haar boezelaar en gaat er mee heen, de Gapersteeg in, waar eenige menschen, belust op het zien van eene dronkm vrouw, haar nastaren en be merken dat zij den hoed in een hoek van de steeg neerlegt. En inmiddels is de slaper uit zijne slui mering gewekt, wil opstaan en bemerkt dat hij geen schoenen aan de beenen heeft, grijpt naar zijn hoed en vindt dien niet, tast in zijn zak en mist zijn huissleutel. Wat is er met hem voorgevallen? Iemand uit de Gapersteeg is zoo vriendelijk hem mee te deelen, dat waarschijnlijk die dronken vrouw zijn beroofster is. Nu legt hij zich weer schijnbaar ter ruste en als de vrouw terugkeert en zich over hem heen bukt, grijpt hij haar, en laat trots haar tegenstrib belen niet los; hij zal haar aan een agent overgeven. Doch het duurt begrijpelijker wijze lang voor die agent er is. En inmiddels doet het gerucht wandelaars en Rokinbewouers toeschieteu en de worsteling hen stilhouden. Meer dan een der omstanders, door een ander van de omstandighedeu der vrouw en haar ongelukkig leven ingelicht, kiest haar partij en het standje heefi een Hin ken omvang gekregen, voor de gewenschte agent verschijut om de vrouw uit de handen van den beroofde wien vriendelijke men schen uit de Gapersteeg een paar pantoffels geleend hebben over te nemen cn naar het bureau te brengen. Vrouw Seit wordt er niet gehouden. Al is haar reputatie ook van vroeger, toen zij nog in de O. Z. Armsteeg woonde niet te best, ze is toch niet zoo gevaarlijk. En afschoon straatroof heden ten dage streng gestraft wordt, acht het O. M. haar misdrijf onder de verleiding en de armoede niet zóo ernstig om meer dan 9 maanden tegen haar te eischen. Wat niet wegneemt dat vrouw Seit, alles behalve met dezen eisch ingenomen, aan vangt te steunen en te schreien. Bij den landbouwer K. Van den Boo gaard, in de Sloterdijkermeer, heeft men, door middel van insluiping, zich in het voorhuis begeven en eenige voorwerpen van goud eu zilver ontvreemd. Blijkbaar is men met zekere overhaasting te werk gegaan; althans eene doos, waarin het gouden kap- tuig der vrouw bewaard werd, is onaange roerd gebleven. De politie doet onderzoek. Maandag stond te Utrecht terecht de persoon van W. G. B., geb. te Zoelmond, thans woonachtig te Wijk bij Duurstede, om zich te verautwoordeu over een daad van ge.xeld ten op/,ichte van zekeren J. v. d. E., dien hij bij de jongste herstemming tusschen dr. Scluepmau en W. baron Van Goltstein voor de tweede kaïuer verhinderd heeft, ziju kiesrecht vrij en onbelemmerd uit te oefenen. Het O. Al. eischte 6 weken gevangenis straf en ontzetting voor den lijd van 5 jaren van hel recht van kiezer en de verkiesbaar heid bij krachtens wettelijk voorschrift uit geschreven verkiezingen. De uitspraak is op a. s. Maandag bepaald. Naar het U. D. verneemt, heeft een groothandelaar in gascoaks te Hanover bij de stedelijke gasfabriek te Utrecht tegen zeer hoogen prijs 30,000 hectoliter gascoaks aangekocht. Deze coaks zullen alle per spoor naar verschillende sleden in ons land worden verzonden. Uit W ageningen schrijft men aan het (IJ. v. Z.-ll. en (Jr.): Met leedwezen ver nam men hier het overlijden (te Gouda, waar hij logeerde) van den heer K. Keizer, gedurende tal van jaren hoofd der school te Noord wijk (Z. 11.). Na zijne pensioneering had hij zich te Wageningen gevestigd, waar zijn welver diende rust slechts van korten duur was. Alle onderwijzers en anderen, die den over ledene leerden kennen, droegen hem de meeste achting toe. Te Herwijnen is uit de woning eener oude weduwe een zakje met zilvergeld, voor haar doen een belangrijk bedrag (de jaren lang gespaarde fooitjes uit hare bakerdien sten), ontvreemd. Lelir, die te Belfort den luitenant Lorillard heeft trachten te dooden, is op Duitsch grondgebied gevat. Frankrijk zal zijue uillevering vragen, maar alvorens hier aan voldaan zal worden, heeft Lehr in Duit8cliland nog eene gevangenisstraf te ou dergaan, waartoe hij wegens diefstal was veroordeeld. Verleden week stierf te Dinxperloo de vrouw van den landbouwer v. B. zeer plotseling, zoodat de gemeentearts bij de lijkschouwing de vrees koesterde, dat zij een onnatuurlijke!) dood gestorven was. Vandaar, dat Zaterdag jl. verschillende ge- neesheeren het lijk onderzochten, bij welke gelegenheid men constateerde, dat de vrouw aan leverziekte lijdende was geweest. Wel was te Dinxperloo het gerucht verspreid, dat men haar vergiftigd had, doch gelukkig bleek dit niet waar te zijn. ZulphCt.) Men schrijft aan de H. Ct. uit Ha- velte (Dr.), 27 September: Heden vond men aan den berm van den straaiweg alhier liggen zekeren Jan Streuk en zijn zoontje. Beiden bleken overleden te zijn, hoogst waarschijnlijk tengevolge van de kommervolle omstandigheden, waarin zij sedert geruimen tijd verkeerden. Veelal zwierven zij in de omgelegen gemeenten rond. Hoewel de sluikhandel in spiritus in het noorden des lands niet meer op zoo groote schaal wordt gedreven als dit vóór een paar jaren het geval was, zijn er toch nog altijd personen, die zich met het bin nensmokkelen daarvan belasten. In eene der zittingen vau de arrondissements-recht- bank te Assen, dezer dagen gehouden, werden deswege nog ruim dertig personen veroor deeld. BUITENLANUSUÜE BERICHTEN. KSCËLi.V O. Met verwijzing naar bet reeds vroeger door gemelde omtrent het in Engeland be slaande plan, om op 5 November e. k. de 200ste verjaring der lauding van Willem III te Torbay met eene passende demon stratie en met de grondlegging van een standbeeld voor dien vorst te vieren, kan de N. R. Ct. thaus medeeien, dat de beer mr. W. H. De Beaufort, te 's Graveohage, daartoe door bet Engelsche Comité uitge- noodigd, zich bereid beeft verklaard tot bet in ontvangst nemen van bijdragen tot dit doel in Nederland. Op een meeting te Dublin hield Dillon ziju eerste redevoering, Dadat bij de gevan- geuis bad verlaten. De drie maanden op sluiting, van nadenken in eenzaamheid, zeide bij, hadden hem nog even verstokt gelaten. V\ auneer het een zonde was den Ierschen pachter te willeu beschermen en het Iersche volk van misdrijven af te houden, dan was bij nog evenzeer een zondaar, als toeu hij naar de gevangenis ging. Dillon was zeer tevreden over de behandeling, die bij daar had ondervonden, maar bleef het vonnis on billijk achten. Hij ried zijn landgenooten geduld te hebben en te vertrouwen op Engeland, waar de sympathie voor Home Rule steeds toenam. De Iersche afgevaardigde Redmond is tot 5 weken gevangenis voroordeeld. De Standard verneemt uit Athene, dat de klachten der regeering van Grieken land ovi r het gebeurde te Calymnos de Porte bewogen dienaangaande instruction le zenden aan den Turksclien gouverneur Kemal-bey, waarbij bevolen wordt de gevangen genomen üriekschc sponsvisschers vrij te laten, zoo mede hunne gccoufisceerde ladingen spons. De regeering van Griekenland acht evenwe. eene zóó laat komende satisfactie ouvoldoendel Aan de Times wordt nit Durban be richt, dat Eudsboeko Dinizoeloe's gevangen schap loochent, waaraan ook anderen twij felen. De regeering van Natal verklaart, dat Engeland Zoelotland voorgoed beeft ge annexeerd. k A SKK 1.8 li. President Carnot vertrok eergisteren naar Melun en komt Zondag te L'arijs terug. Hij vertrekt den 6n Oct. van Parijs over Villofranche naar Lyon. Hij blijft daar den 7n, gaat dan naar Annecy. La lloehe-sur- Foioii, Beauue, Dijon, missch el) ook naar Mafon. Den lln keert hij naar Parijs lerug. In sommige wijken van Lyon worden vijandige demonstraties verwacht. Waarscnijnlijk zal Carnot een boodschap tot de kamers richten, wanneer deze bijeen komen. Het onderzoek in de zaak van Gasnier die een moordaanslag ondernam tegen een beambte bij bet Duitschn gezautschap te Parijs, zal weldra zijn afgeloopen. De Köln. Zeil. verneemt, dat de rechter van instructie de overtuiging heeft gekregen, dat de geest vermogens van Gasnier gestoord zijn. Id een schrijven van den graaf vau Parijs aan de heeren d'Audiffret Pasquier en Bocher, wordt verklaard dat de monarchie de meest behoudend-liberale regeeringsvorm zal ziju. Hij laakt de werkzaamheid der kamers en zegt ten slotte, dat de eendracht moet betracht worden bij de aanstaande ver kiezingen, ten einde de herziening te vragen. Aan het Journal des Lébats wordt uit Tanger van 20 dezer geschreven, dat Boulanger zich daar ter stede bevond, in gezelschap van twee dames en een anderen reiziger. Meer dan één persoon die hem kent heeft hem te Tanger gezien. Verschei dene bijzonderheden omtrent ziju oponthoud aldaar worden verder medegedeeld, zoodat het haast niet te betwijfelen valt, dat de generaal wezenlijk eene reis gedaan heeft naar het rijk van den Sultan van Marokko. Den 20en is hij té Tanger met zijn gezel schap scheep gegaa 1 naar Gibraltar. De oudste broeder van Bazanie is nog in leven. Diens beide zoneu, officieren in het Fransche leger, hebben van de kanselarij verloi gekregen bij hun naam dien van Hayter, hun moeders naain te voegen. Van de elf rechters of plaatsvervangende rechters waaruit de krijgsraad bestond, die Bazaine veroordeelde, zijn nog drie in leven de hertog van Aumale, president, generaal h'Exea en generaal Lallemand. De andereu en mr Lachaud, die den ex-maarschalk ver dedigde, zijn overleden. Te St. Sulpice d'Izon heeft Zondag eeu talrijke samenkomst van koningsgezinden plaats gehad, waarin een aantal toongevende royalisten als de heer Cornells De Witt, generaal De Charette, de journalist Hervé e. a.het woord voerden. Vooral de laatst genoemde liet zich met groot optimisme en stelligheid over den uitslag der komende verkiezingen uit. fGeeft ons goede verkiezingen", zeide hij, #en men zal zorgen voor de rest, In 1885 hebben wij in de Gironde een grooten stap voorwaarts gedaan, eeu grooten stap ook in Frankrijk, in 1889 zullen wij eeu stap verder doen, en ditmaal een beslissenden stap. In 1885 zeide ik: Wij zijn gereed; wij hebben geene haast. Thans wijzig ik mijn gezegde. Thans zsg ikWij zijn ge reed en Frankrijk heeft haast In Frankrijk heerscht tegenwoordig een ware monumenten-epidemie. Nu zelfs is ook een gedenkteeken onthuld te Vexain- court voor den jager Brignon, die in het vorige jaar door den Duilschen soldaat Kauff- inan voor eeu slrooper aangezien en dood geschoten werd. Te St. Etienne duurt de werkstaking voort. Woensdagochtend wilden de ledig- loopeude werklieden der Dubreuil-miju ande ren beletten aan den arbeid te gaan en er ontstond een algemeen gevecht, waarbij aau verschillende werklieden messteken werden toegebracht. Ten slotte werden de vechten den door gendarmes uiteengedreven. Te Tours is verleden Zondag een hen gelaarswedstrijd gehouden. Er namen 131 liefhebbers aan deel eu de jury, bestaande uit leden van den gemeenteraad, deelde 3 prijzen uit. Eeu der overwinnaars had 114 stuks gevaugen.een ander vermeesterde een karper van 1540 gram. Er waren 8200 toegangskaarten uitgegeven ter bijwoning van den wedstrijd, ten bate van de armen. De Reichsameiger bevat een schrijven van den rijkskanselier aan den minister van justitie, waarin een afschrift wordt mede gedeeld vau het rapport, dat prins Von Bismarck over het dagboek van keizer Fre- derik aan keizer Wilhelm heeft uitgebracht, Tevens wordt er bijgevoegd, dat de keizer de openbaarmaking van dit verslag heeft ge- last en zijne goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel tot het instellen eeuer straf, rechterlijke vervolging tegen hen, die de aanteekeiiingen van keizer Frederik open haar maakten. In het rapport van den rijkskanselier wordt het dagboek, in den vorm waarin het open baar is gemaakt, voor onecht verklaard en wordt gewezen op dj onvolledige inlichtingen van den kroonprins. Zoo o. a. zegt de rijkskanselier. Ik had geen verlof van den koning om met den kroouprins over de meer intieme quaestiei te spreken, omdat de koning bevreesd was voor onbescheidenheid van de zijde van het Engelsche hof, dat bijzondere sympathie loonde met de Franschen; maar bovendien was de koning beducht, dat onze betrek kingen tot de Duitsche bondsvorslen zouden benadeeld worden door de te ver gaande plannen en de gewelddadige middelen, welke den kroonprins door onvertrouwbare raad gevers werden aanbevolen. De kroonprins zelf stond geheel buiten de onderhandelingen. Prins Von Bismarck bield reeds den 18 den Juli van het jaar 1870 den oorlog voor onvermijdelijk. Nadat koning Wilhelm zich tweemaal de redevoering, door den minister Ollivier gehouden, had laten voorlezen, ver klaarde de koning zich uit eigen beweging voor de mobieimaking van het leger. Onjuist zijn bovendien (le mededeelingen over het oordeel van den ktoonprius, dat de oorlog van 1870 hoogstwaarschijnlijk tot een tijdperk van rust zou leiden, evenals die, dat er verschil van meening bestond betreffende het verleenen van het IJzeren Kruis aan niet-Pruisen. Over de Duitsche constitutie ontstond geen verschil van meening te Versailles maar reeds te Donchéry werd den 3den Sept dit punt ter sprake gebracht. Onjuist is voorts het beweren, dat de kroonprins voornemens was geweld te ge bruiken tegen de bondgenooten, evenals de mededeeliug, dat prins Von Bismarck va» plan was een veldtocht te beginnen tegen de onfeilbaarheid van den Paus. Hetzij het openbaar gemaakte dagboek echt is, hetzij, gelijk prins Von Bismarcl gelooft, aan vervalsching gedacht moet wor den, in alle gevalle moeten de bepalingen der strafwet worden toegepast. Bij koninklijk besluit is de dag vooi de verkiezingen voor het Pruisische huis van afgevaardigden bepaald op 30 October. Keizer Wilhelm heeft verlof gegeten tot het instellen eener gerechterlijke ver volging tegen de redactie van de Deutuk Rundschau. IndieD het blijkt, dat het dag boek echt is, dan geldt deze vervolging het vergrijp, dat daarin staatsgeheim open baar worden gemaakt; en indien het onecht blijkt te zijD, zullen de uitgevers terecht staan wegens beleediging van een overleden lid van het keizerlijk huis, hetgeeu even eens in de termen der strafwet valt. D» uitgever der Deutsche Rundschau deelt mede dat de October aflevering van het tijdschrift niet meer wordt afgeleverd. llbl De keizer is gisterenavond te 8 our te Stuttgart aangekomen. Hij werd sin het station door den koning en de prinsen ontvangen. De bevolking toonde buitenge wone geestdrift. De gemeenteraad van Berlijn beeft met algemecne stemmen behoudens de drie sociaal-democratische leden van den raid het voorstel goedgekeurd om 500,000 merk beschikbaar te stellen tot het vestigen eenet keizer-Frederik-stichting en tot oprichting van een gedenkteeken voor den keizer waar voor de kosten door bijdragen der Berlijnsr.he burgerij moeten gedekt worden. Op een der landgoederen van prins Von Bismarck bij Friedrichsrnh is dezer dage» het oogstfeest gevierd. Toen alle boeren en boerinnen onder zang en dans bijeen waren op het grasveld, waar zij ook met koffie, bier enz. onthaald werden^ verscheen de rijkskanselier in hun midden en, na sick met eenigen meer in het bijzonder onder houden te hebben, sprak hij allen toe me' de volgende woorden: »Wij hebben een zeer droevig jaar gehad. Wij verloren onte geliefden keizer Wilhelm I; wij verlorc» ook onzen keizer Frederik. Het beste da' het jaar ons bracht is de vrede en de zekersk waarborg voor het behoud des vredes onze keizer Wilhelm II". Met een dronk op den keizer besloot de rijkskanselier nj1* korte toespraak, die natuurlijk lnide toege juicht werd. Dezer dagen ia de jonge banktf

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2