NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A80I3BEWEKT: Prijs j»er Nummer l» Cent. Zaterdag 29 September 1888, N°. 231. ADVERTENTIES: Bureel: Srheepmakerssteeg fe. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINN EN LAN DSCIIE BEKiUH'fEN Onschuldig Veroordeeld. U e l e o 11 runt vers e ii ij n t dadelijks, he li a I v e o p 'L o n- en Feestdage n. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 202e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. I.KIDKY, 28 September. Voor de viering van den gedenkdag mi Leiden» ontzet, 3 October, is het feest programma verschenen. 's Morgens te half negen koraalmuziek in het Park, welwillend aaugeboden door de officieren der dienstd. schutterij. 's Voormiddags te 10 uren bespeling van het carillon en het springen der fontein. Verder zal er des voormiddags in het waaggebonw aan omstreeks 2700 vrouwen brood en haring worden uitgereikt, terwijl is het gebouw der vereeniging „Nut en Genoegen" aan ongeveer 2300 mannen bons Toor bier benevens tabak zullen uitgedeeld lorden. 's Namiddags te één uur volksspelen op hot schuttersveld, welke door het muziek korps der stedelijke schutterij zullen opge- loiiterd worden. De spelen zullen bestaan io: rnastklimmen, zakloopen, ringsteken, hoegsprietloopeu.sneltouwtjespringen met hin- dernissen, hardloopen met blokjesrapen, touw- nteren, ton- en zeilkruipen en sleuteltrekken door kindereu in draaimolens. Verder zullen den geheelen dag op het «hittersveld kramen en tenten geopend zijn, roodat het eene soort kermis zal zijn. 's Avonds zullen op Zomerzorg, op Zomer hit en op het Schuttersveld drie verschil lende muziekkorpsen zich doen hooren, ter- lijl er rondom de muziektent, op het schut tersveld, gelegenheid tot dansen zal bestaan. Een en ander zal besloten worden met een luisterrijk vuurwerk. Een ontslagen stadswerker alhier meende zijn ontslag te moeten wijten aan Jen opzichter den heer Spijker, door wien hij zooals men 't noemt „gezocht" was, nsar hij zeide. Gisterochtend ontmoette hij den opzichter op de Oranjegracht en beje gende dezen zéé weinig vriendschappelijk 1st de heer S. 't raadzamer vond hem uit den weg te gaan zóó omloopende kwam de opzichter aan de Heerengracht Waar hij een groentenwinkel inging om eene nadere ontmoeting te voorkomen. De aanvaller was hem gevolgd doch moest, wegens de komst van de politie, van zijn Tüornemen afzien. Later echter heeft hij den bejaarden heer S. weten te vinden en ie hij hem te lijf gegaan. De politie heeft nch de zaak aangetrokken. De sergeanten Alenson, Bijvoet, Kas tel yn, Klem, Pourchez, Spaan, VV'eijerman en Zuyderhof te Leiden, zijn toegelaten tot den wetenschappelijke!) cursus, welke den len October een aanvang neemt. De miliciens der lichting 1887, van het 3e regiment luzaren, zullen met 1 Oc tober e. k. in het genot van groot verlof worden gesteld. SI17.JKK, I.ETTKllIiY KY KUY8T. Geboortedag (1827) van A. J. Vitringa (Jan Holla d.) «U'FICIKKI.K BERICHTEY. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Rotterdam, mr. G. Polak Daniëls, thans subst. griffier bij gemeld col lege. Door Z. M. is aan mr. A. Sliugen- berg, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. 1888, eervol ontslag verleend als notaris te Coevorden. De koning heeft den 26en Sept. 1888 de geloofsbrieven ontvangen van den lizer. Robert B. Roosevelt als buitengewoon gezaut en gevolmagtigd minister van de Vereenigde Staten van Amerika bij hoogstdeszelfs hof. De heer Gualtiero de Marsanich, be noemd tot vice-consul te Civita-Vecchia, is in die hoedanigheid door de Italiaansche regeering erkend. De minister van binnenl. zaken maakt bekend, dat met 1 Nov. a. s. te vervullen is de betrekking van leeraar in de Nederl. taal en in de aardrijkskunde aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Zaltbommel. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wetischen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 Oct. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. VV. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 27en dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De Del/ttche Ct. verneemt, dat door deu minister van koloniën tien Indische amb tenaren (allen leerlingen der Delftsche in stelling voor onderwijs in de taal-, land-, en volkenkunde van Ned.-Indië) extra ter be schikking ziju gesteld van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Behoudens mogelijke wijziging, geeft het blad als volgt de namen van de geslaagden, naar volgorde der ranglijst, die voor de ter beschikbaarstelling in aanmerking zolleu ko men: F. VV. Steenstra Toussaint, P. Merkus Pz., H. J. De Groot, N. A. Van Barneveld, J. W. E. Wessels, J. C. S. Van Kraaije- noord, W. C. Blanken, C. J. Feith, A. Ardesch, VV. M. Brouwer. De minister van marine, de kapitein ter zee H. Dyserinck, bezocht gisteren de bij de directie Hellevoetsluis aanwezige in richtingen der zeemacht. Naar bet Vad. verneemt, zal de di- rigeerende officier van gezondheid 2e kl. (luit.-kol.) J. Bauin chef van het militair hospitaal te 's-llage weldra met peusioen deu militairen dienst verlaten. Naar De Tijd meldt, worden door „bevoegde" personen in ons vaderland maat- tegelen beraamd tot eene beweging in het belang van het herstel der wereldlijke macht van den paus. Voor de arrondissements rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht VV. L., wonende aan de Prinsenlaan onder de Glip bij Heemstede, beschuldigd van poging tot moord op zijn I4-jarigen zoon. Tegeu hem werd het maximum van de door de wet gestelde straf geëischt, nl. 15 jaar, benevens ontzetting uit de vaderlijke macht. Sarah Bernhardt zal Maandag den 8en October te 1 u(e te 's Gravenhage aan komen In het hötel du Vieux Doelen zijn verscheidene kamers besproken voor haar en haar gevolg, samengesteld uit 3 secretaris sen, 4 bedienden en Sarahs jongen tijger, die haar sedert haar laatste reis in Amerika niet meer verlaat. De. bagage der diva be staat uit 60 koffers; haar toiletten zijn ge maakt in de ateliers van de bekende Parij- rijsche modisten Laferrière en Baron. (Vad.) Onder de honden in het hondenasyl te 's-Hage gebracht, wegens overtreding der muilkorfwet, is, wellicht tengevolge van de beperkte ruimte, hondsdolheid geconstateerd, zoodat al de honden, ten getale van ruim 80, zijn afgemaakt moeten worden. De Scheveningsche gymnastiekvereni ging heeft, aanvankelijk reeds met veel succes het denkbeeld geopperd, om den 30sten November a. s., den dag der landing van koning Willem I te Scheveningen, aldaar feestelijk te vieren. Tegen a. s. Vrijdag kan met dit doel de vorming van een comité worden tegemoetgezieu uit alle klassen der burgerij. Het plan is om gemelden dag eenen optocht te houden, voorstellende den intocht van Willem I te Scheveningen eu de voornaamste takken van bedrijf aldaar. Het badseizoen te Scheveningen wordt Vrijdag 5 October te 12 uren des middags gesloten. Bij den brand in de Kruisstraat te Rotterdam zijn een aantal zilveren voor werpen vermist, waarvan bij de politie aangifte is gedaan. Een arbeider, die by het aanbreken van den dag, een zestal varkens, op een wagen geladen, uit Sclieurpolder naar den Hoek van Holland moest brengen, is, door dien zijne paarden onderweg schrikten en op hol sloegen, onder den wagen geraakt, met het gevolg, dat de man, die eene vrouw met 6 jonge kinderen nalaat, oogenblikkelijk een lijk was. In den avond van 1 Sept. ontstond er, gelijk vroeger is medegedeeld, tusschen twee schippers aan het Katerveer twist over het vastmaken van een touw van de schuit. De eene schipper, J. M., kreeg bij die ge legenheid van den ander, B. genaamd, met een stok een slag op het hoofd, die zoo ernstig aankwam, dat de gewonde bewuste loos en bloedend oederviel. In bedenkelijken toestand naar het Gesticht van Liefde ver voerd, is hij ondanks de daar ondervonden zorgvolle verpleging en de heelkundige be handeling van dr. N. H. Frank in den afgeloopen nacht overleden. (Z. Cl.) De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdag besloten met ingang van 1889 het personeel van politie met vier adj.-in- specteurs (jaarw. f 800 met vrije boven- E E U 1L LET ON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCII, VAN W. W. S. 93). iMiss Grey, hoe zal ik u danken voor de hulp, al den troost, die gij mij in kte bange dagen hebt verleend? Hoe kan uwe edele, zelfopofferende toewijding voor •ijs arme Lilia ooit vergelden?" «Ik begeer geen dankik verlang geene Wgelding," antwoordde Ellen met lieven Wi. „Lilia zal herstellen, ze zal blijven "to, dat is belooning genoeg, meer dan Jtooeg, voor hetgeen ik misschien tot haar *t«tel heb kunnen bijdragen." rWij hebben alle reden om den dag k zegenen, die u in onze woning heeft Pbracht." De blik, die deze woorden vergezelde, loon waarop zij werden uitgesproken, ktchten Ellen in groote verlegenheid. Zij 'ilde zich snel verwijderen, maar de deur "o het boudoir voor haar openend, ver zocht de heer Fortes haar een oogenblik te willen binnenkomen, daar hij haar nog iets te zeggen had. Hoe beleefd, hoe zacht ook de stem van den heer det huizes klonktoch lag er altijd iets gebiedends inhetgeen eene tegenspraak zoo moeilijk maakte. Toch aar zelde Ellen nog een oogenblikmaar met zacht geweld voerde hij haar in de kamer en trad daarna zelf binnen. Gerald Fortes stond nu vlak tegenover het meisje, dat «een onbestemd voorgevoel had van de dingendie thans zouden ge beuren. Het geel-blceke gelaat had eene nitdrukkiug, die zij nog nooit daarop had bemerkt. Onwillekeurig deed zij eene schrede achterwaarts. „Miss Grey Ellen wilt ge mijn vrouw worden?" Zonder eenige voorbereiding werden deze woorden gesproken. Zij ontstelde er niet van en veranderde niet van gelaatskleur. Alleen bleef zij hem vol verwondering be wegingloos aanstaren. „Een vreemde scherts," vermocht zij eindelijk te stamelen, toen zij weder mees- teresse was geworden van hare stem en terwijl zij dit zeide, wierp ze weder het kopje in den nek. „Neen, duizendmaal neen,'' riep de sterke man thans hartstochtelijk uit. „Tracht mij goed te verstaan. Ik heb misschien te spoedig het ernstige woord gesprokenmaar waarom ook zou ik geaarzeld hebben? Ik heb u lief o, ik kan u niet zeggen hoe lief! Genoeg zij het a te weten, dat ik mij zelf niet langer meester bendat mijn geluk alleen berust in uwe handen. Nog maals, u begeer ik tot mijn vrouw." Deze woorden waren maar al te duidelijk. Ellen gevoelde haar hart bonzenalsof het dreigde te barsten en het was haar, alsof zij het eene oogenblik gloeiend heet werd, om het daarop volgende eene ijskoude rilling door de leden te voelen varen. Vergeefs poogde zij om te spreken. Hij ging voort: „In slechts weinige weken hebt gij mij tot uw slaaf gemaakt. Zie mij aan, Ellen, ik ben zoo oud, dat ik uw vader zou kunnen zijn, bestaat de mogelijk, dat ge mij kunt liefhebbeu?" „Ik weet het niet," stamelde Ellen. „Voor niets ter wereld zou ik u willen misleiden, nu heb ik u niet lief." Een paar malen ging Gerald Fortes met groote schreden door het vertrek en zeide toen, voor Ellen stand houdende: „Dat ontmoedigt mij niet. Ik kan geduldig zijn. De hemel weet, dat ik niet begeer, dat gij voor mij hetzelfde gevoelt als ik voor u want dat is een brandende koorts. Ik ben rijk. Gij kunt de geweldige macht, die mij beheersebt, eenigermate begrijpen, als ge bedenkt, dat ik zelfs mijn rijkdom durf bij te brengen tot het bereiken van mijn doel. Ik kan u eene plaats aanbieden waarvoor gij zoo uitstekend geschikt zijt, want ge zijt geboren voor glans en voor pracht, ge zijt geboren om bewonderd en aangebeden te worden. Vergun mij u eene enkele vraag te doen?" Ellen beefde als zij vroeg: „En die vraag is?" „Is uw hart vrij? Bemint ge niemand anders?" En het antwoord luidde: „Mijn hart is vrij, ik bemin niemand." Vol vreugde riep Gerald Fortes hierop uit: „Goddsnkl Wat nu die andere vraag betreft, Ellen, daarop verlang ik geen dadelijk antwoord. Gij bebt gelijkik was veel te haastig. Ik geef u een week om de zaak te overdenken. Dan zult ge mij uw besluit mededeelen, nietwaar? Dan zult gij mij eerlijk antwoorden: Ja of neen (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1