U ERIE 12IV TE RA AD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 20 September 1888 des na middags te 2 urenten raadhuize der ge meente. De voorzitter opent de vergadering. Aanwezig zijn de heeren Le Poole, Van Masijk Iluyser van Rcenen, Fockema Andreae, Sebneitber, Van Hamel, Alma,Zaaycr, Du RieuZillesen, Van Buttingha Wicliers, Knappert, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, tlasselbach, Zaalberg, Koeleer, Tieleinan, De Slurler, Van der Hoeven, Juta, en de voor zitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Boot en Nijkamp. De nol uien worden gelezen en goedge keurd, waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Adressen van J. A. Bots en de Wed. II. A. Schmier, houdende mededeeling van bezwa ren tegen de voorgenomen demping van de 3e Binnenvestgracht loopende van de Mare tot aan de Oost-dwarsgracht. Verzoek van W. Kaptcyn, omvergunning lol hel leggen van cene stoep voor het per ceel Haag weg 156. Begrootingen dienst 1889 van het Gere formeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, het Heilige Geest- of Anne Wees- en Kinderhuis en van de Roomsch Katholieke armen. Verzoeken van M. N. Langezaal en F. O. De Vries, om den eigendom of hel gebruik van gemeentegrond lusschen de Haarlemmer straat en den Ouden Rijn verkregen door demping van het St. Jansgrachtje, Verzoek van C. J, Van der Loo en andere bewoners van de Haarlemmertrekvaart, om den eigendom van den grond verkregen door demping van een gedeelte sloot langs die vaart. Aan de orde is 1°. het voorstel betrek kelijk den aankoop van het perceel naast de Lakenhal. De heer Fockema Andreae vraagt bet woord om kennis te geven dat de commis sie van financiën billijkt de uitgave van de som benoodigd voor het aankoopeu van een perceel en terrein naast en achter het stede lijk museum in de Lakenhal omdat die uitgave komt ten goede van alle klassen der bevolking. Evenwel meent de commis sie van financiën dat de wijze van betaling zooals die door burg. en weth. is voorge steld niet de meest juiste is. De commis sie meent dat eene verdeeling van de koop som (zie onder stadsnieuws in dit nummer) over eenige jaren en tevens het vinden daarvan op de gewone inkomsten eene be tere regeling zou zijn. De voorzitter meent dat juist dergelijke uilgaven uit leeningen en dus uit buiten- gewone inkomsten moeten worden bestreden en dus eene betaling in eens hier geboden is. Daar niemand omtrent dit punt meer het woord verlangt wordt de discussie gesloten en met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van burg. en weth. om aan te koopen het perceel Oude Singel n°. 30 met daarbij beboorend terrein, gelegen naast de Lakenhal, voor de som van f 10,000, onder bepaling dat het aangekochte zal worden bestemd in het belang van de beoefening van de geschiedenis en kunst der gemeente. Het amendement van de commissie van financiëndat de koopsom zal worden be taald in vijf jaar 1 ijksche termijnen elk van f2000 aan le vangen met het jaar 1889, met betaling van 4 pCt. rente van het nog onbetaalde bedrag, wordt hierop verworpen met 17 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Fkjckema Andreae, Schneither, Van Hamel, Zaayer, Juta en Kaiser. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt uog besloten, overeenkomstig het voor stel van burg. en weth. dat de daarvoor en voor de kosten van overdracht benoodigde gelden ten bedrage van ongeveer f 10,700 zullen worden gevonden uit de buitengewone ontvangsten (opbrengst van geldleening), en ten slotte tot vaststelling van den daarbij overgelegden suppletoiren staat van begroo ting, dienst 1888, strekkende tot verhooging van die begrooting in ontvangst en uitgaaf met f 10,700. Hierna worden nog goedgekeurd of toe gestaan, do volgende voorstellen of verzoeken 2". Voorstel tot verhooging van de jaarwed de van den leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium. 3°. Idem betrekkelijk de tijdelijke aan stelling van eene leerares in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool voor meis jes. 4°. Verzoek ran de leden der Lawn Ten nis club om het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht te mogen gebruiken. 5°. Idem van B. Verhoeven, om een stoep te leggen in de Haarlemmerstraat. 6°. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1888. (bedrag van het kohier f 1204.87.) wc m ww <as - mm wc 7°. Slaat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1887, van het Luthersch Wees- en Oudeliedenbuis. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. II XI VKKIITEIT. De heer II. W. Heinsius, student aan de Amsterdamsche hoogeschool, die eergis teren alhier voor zijne beantwoording van eene door de universiteit alhier uitgeschre ven prijsvraag met goud bekroond is, werd gisterenmiddag door zijne medestudenten, leden "an de Amsterdamschen sludentenbond van het Centraalstation feestelijk afgehaald. Bij aankomst ontving de jeugdige geleerde een lauwerkrans, waarna men in optocht, met de muziek van het 7de regiment infan terie voorop, naar de studenten-societeit op het Rokin trok. niZIKK. L,FTTEEIE\ 10V KUWST. Sterfdag (1832) Van Walter Scott. De heer S. De Lange is uitgenoodigd in December op een der abonnementscon certen te Crefeld als organist mede te wer ken. Waarschijnlijk zal de heer De Lange daarna een kleine kunstreis door Duitsch- land (Leipzig o a.) ondernemen. OFFICIEEL.*: ItliltliOHTKtj. Door Z. M. is de heer W. Van Leuven, laatstelijk president van de wees- en boedel kamer te Macasser, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 Oct. 1888, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst out slagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de heer A. B. Van Pelt, notaris tevens vendumeester te Rem bang, thans met verlof hier te lande, opzijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen. BINNENLANDSÜHB BERICHTEN. Z. M. de koning groothertog heeft be noemd tot ridder der orde van de Eiken kroon, den landhuishoudkundige Göthe, di recteur van de koninklijke leerschool voor ooft- en wijnbouw te Geisenheim a/d Rijn, en tot officier derzelfde orde den geheimen regeeringsraad Seyffarth, te Trier. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen beriebt is Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee E. L. barou Van Heeckeren van Waliën, in deu vooravond van den 18den dezer ter reede vau Tessel ten anker gekomen. Aan boord was alles wel. De IV. Br. Ct. deelt het volgende mede: „Wij zijn in de gelegenheid, de onrustbarende geruchten omtrent 's konings toestand als zeer overdreven te verklaren. Uit de beste bron kunnen wij mede- deelen, dat Z. M. de koning niettegenstaande zijn meer dan 70 jaren nog altijd eene krachtige figuur is en het alleen aan de buitengewone zorgzaamheid zijns geneesheers moet worden toegeschreven, dat Z. M. niet uitgaat, eene zorgzaamheid, waaraan de ko ning zich slechts noode onderwerpt. „Z. M. behandelt dagelijks de regeerings- zaken zoowel als zijne particuliere aange legenheden en heeft nog dezer dagen, in verband met de ontginning der woeste gron den, voor zich een overzicht over het geheele land laten gereed maken van de heidevelden." Daar de commissaris des konings in Noord- Brabant, zooals bekend is, dezer dagen op Het Loo ontboden werd, is de mededee ling van de N. Br. Ct. wellicht niet van belang ontbloot. De mededeeling der kennisgeving van het overlijden van mr. 8. Vissering, in de zitting der eerste kamer van eergisteren, deel de voorzitter dier kamer vergezeld gaan van de volgende woorden „Met leedwezen zal de kamer het over lijden vernomen hebben van een man van groote bekwaamheden en achtenswaardig karakter, die zijn leven met ouvermoeiden ijver aan de bevordering der wetenschap en aan de belangen van zijn land gewijd heeft." De toestand van het kamerlid den heer Van Nuneu, hoewel iets beter dan een paar dagen geleden, blijft nog steeds zorg wekkend. Ook in het gunstigste geval zal hij de eerste weken en maanden de kamer zittingen niet kunnen bijwonen. [Tijd.) De katholieke leden der tweede kamer, die zich reeds vóór het jongste recès tot zelfstandige fractie geconstitueerd hadden, hielden eergisteren hunne eerste vergadering in het nieuwe zittingjaar. Op deze bijeen komst werd o. a., overeenkomstig het eergiste ren definitief vastgestelde reglement, een com missie benoemd, welke zich, zoo dikwijls dit gedurende den loop van bet zittingjaar wen- schelijk zal blijken, in betrekking zal stellen met de club der anti-revolutionaire kamer- mc ww w:jr /m.. tt leden en niet de katholieke leden der eerste kamer en, uauiens de vergadering, met dezeu alle onderhandelingen zal voeren. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Reuther, Scliaepman en Van der Schrieck tot plaatsvervangers de heeren Van Baar, Brouw eis en Vos de Wael. De l'fjd.) De Indische begrooting zal dit jaar iets later bij de tweede kamer inkomen dan gewoonlijk. Zij is thans nog bij den raad van state in onderzoek. Eveneens is nog bij den raad van state in onderzoek het wetsontwerp tot regeling van den kinderar beid, dat zeker niet zal beantwoorden aan suinmige verwachtingeu. Is tenminste de correspondent der Zutf. Ct. goed ingelicht, dan zal de leeftijd op twaalf jaar bepaald blijven, dan zal de veldarbeid ook van zeer jonge kinderen onbeperkt geoorloofd blijven, eu dan zal aan het verzoek van de nijver heid zelf, om althans enkele inspecteurs aan te stellen, niet voldaan worden. De gep. luit.-kolonel der art. van het Oost-Ind. leger J. I. De Rochemont heeft, blijkens een bericht in het Bader/and, eene aanklacht bij den officier van justitie le 's Qraveubage ingediend legen den gep. luit.- kol. van het Oost-Ind. leger J. J. W. E. Verstege, wegens hoon en lanter en wegens poging om hem (de 11.) aan de verachting van zijne medeburgers prijs te geven. Aau een particulier schrijven van 4 September van een der passagiers aan boord van de „Sumatra" is het volgende outleeud. Dondermorgen 30 Aug. kwam Z. E. de gouverneur generaal, mr. Pijnacker Hordijk, met gevolg te Marseille aan boord. De commandant, de heer Droogleever Fortuyn, en andere officieren verwelkomden den hoo- gen passagier; de soldaten stonden opgesteld de matrozen waren in het want. Van het oogenblik af, dat zijn excellentie aau boord was, werd de gespleten wimpel m top ge- heschen, waarvoor de passeereude schepen meestal alle salueereu. De beer Pijnacker Hordijk aanvaardde de reis met zijn echtgenoote, 2 kinderen van 8 en 10 jaar, een gouvernante eu een kin derjuffrouw; de adjudant van deu gouverneur- generaal, de heer Nepveu, is aau boord met echtgenoote en 1 dochtertje. Voor de families zijn 5 hutten in gereedheid gebracht, 2 hutten zijn aan elkaar getrokken en daar van is een keurige salon gemaakt, zeer netjes behangen en gemeubeld. De verdere hutten dienen als slaapkamers. Bij het aan boord komen liet de heer Hordijk de ver schillende passagiers aau zich voorstellen. De familie zit gewoonlijk aan dek. Z. E. onderhoudt zich nu en dan met de overige passagiers en stelt blijkbaar zeer veel belang in het verloop van de reis. Bij het middagmaal neemt bet hooge gezelschap aan de middelste tafel plaats, waar ook de commandant zijn zetel heeft. De andere tafel wordt bezet door een acht tal geestelijke zusters, die zich voor ver spreiding van onderwijs naar Padang en Samaraug begeven. Aan de derde tafel zitten de overige passagiers le klasse, die, daar er niet veel plaatB ovet bleef, slechts 13 in getal zijn. Hoewel de aanwezigheid van den gouverneur-generaal zeer weinig „stijf heid" veroorzaakt, maakt het kleiue aantal overige passagiers de reis minder gezellig dan anders wel hel geval is. Z. E. is gewoonlijk 's morgens zeer vroeg aanwezig eu verlaat 's avonds tegen 9 uur het dek. Wij hebben ook onzen „Prinsessedag" gevierd; 's morgens om 9 uur traden de troepen (zoo wat 50 man), de machinisten, de bootslieden enz aan en werden door Z. E. in gewoue kleediug, geïnspecteerd. Daarna hield de aanwezige luitenant ter zee een toespraak tot de troepen, 's Avonds maakten de militairen muziek op een harmonica eu het scheepsvolk danste. Aan tafel bracht Z, E. een dronk uit op de jeugdige prinses en daarmede was de pret uit. (W. Cr. Ct.) Gisterenmorgen werd te 's Hage uit de Loosduinsche vaart het lijk opgehaald van een man, dien men meent te herkennen als een bewoner van den Leidscbeudam. Gelijk bekend is, worden sedert 1 Juli des vorigen jaars twee Kafferjongens of lie ver Kafferprinsen, Bloembol!'en Paul Malate, verpleegd teu huize van Ds. Vau der Valk te Delft. Zij zijn Transvalere uit het di strict Rustenburg. Hun vader is hoofd van een Kafferstam, die zich tot drie steden uit strekt en onder suzereiuiteit of oppertoezicht staat van de boereu. Hun vader is nog heiden, maar wil, dat zijne zonen een chris telijke opvoeding zullen genieten. Van hun gedrag en lust tot leereu kan een goed ge tuigenis gegeven wordem De oudste, Bloem- hoff, die bestemd is om later zijn vader als Kafferhoofd op te volgen, heeft onlangs aan zijn vader geschreven, dat hij in het christeudom wcnscht opgenomen te worden, de jongste, Paul, heeft wel lust om zeii ling te worden. De politie te Rotterdam heeft, a» men aan de Maasbode mededeelt, met I,. oog op de diefstallen in de laatste web; een uitstekenden maatregel genomen. aantal agenten zullen in burgerkleederendn wachtdienst doen in de verschillende wij tg der stad, en niet in de zoo geuoakkeliji herkenbare kleederdracht der zgn. gelieij. politie, u.aar in verschillende costume Ook zullen de rondes zoodanig worden 2 gewisseld, dat zij niet meer te berekena zijn. Verdachte personen, die des naclli op straat worden aangetroffen, zullen den volgenden morgen in het politie-buien in bewaring worden gehouden. - Een Duitsche boekhouder, die eergij. terenavond voor zijn patroon, een bewon; der Jan Van deu Heydenslraat te Amste- dam, geld geïnd had, is hiermede verdwenu Bij A. L. in den Hout, gemeen Venhuizen, is eergisteren op het middtt van den dag, bij afwezigheid van de bewt ners, inbraak gepleegd met diefstal van ea zilveren horloge en eenige zilveren lepeltjn Gistereuochtend is de vischschuitiu schipper K. Biouwer op Onrust aan dn grond geloopen. Er is adsistentie bij, oi te trachten het vaartuig weer in vlot wils te brengen. De gevangen visch is meteen roeiboot van boord gehaald. Bij gunstig weer bestaat er geen gevaar voor het vaar tuig. Te Apeldoorn had zekere K. het oi- geluk bij het ladeu van hooi van de In, waarop hij stond, te vallen. Hij is aan di gevolgen daarvan overleden. Te Groningen heeft weder het over- matig gebruik van sterken drank een slacht offer geëischt. De schippersknecht J. v.d. V. werd heden dood in de kajuit gevonfa, gestikt in de jenever. Eene vrouw, die eergisteren te Mid delburg van de stoomtram sprong en viel, is des avonds van denzelfden dag aan di gevolgen overleden. Het is der politie gelukt te Rijende] dader in handen te krijgen van den diefstal, die voor eenige dagen plaats had in een woning aan den rijksweg TilburgBreda. Het is een bekende landlooper. Woensdag is te Stamprooi door di justitie een onderzoek ingesteld in zake he doodschieten van den landbouwer J. V. aldaai, op den 16en dezer, wegens rebellie tegen it maróchaussóes, waarbij deze tot zelfverdedi ging optraden. Verscheiden getuigen «ijl gehoord. BUITENLANDSCHE BERICHTEN BELUIK. Volgens de Soir bedraagt het tekort der Brusselsche tentoonstelling nu reedi 350,000 francs. Het geheele tekort wordt op 400,000 francs geraamd. Tengevolge van een administratief onderzoek te Gent heeft men ontdekt, dit daar sedert verscheidene jaren aanzienlijke ontvreemdingen hebben plaats gehad op het bureau van den gemeente-ontvanger. Nadat de ongeregeldheden waren geconstateerd, heeft de overheid de zaak in handen ra den rechter gesteld, die thans zijnerzijds een onderzoek heeft aangevangen, gevolgd dooi huiszoekingen, waarbij reeds zekere geldsbe dragen zijn in beslag genomen. Gisteien vond weder eene langdurige huiszoeking plaats. De instructie schijnt nog al lastig, daar de schrifturen der comptabiliteit zeel verward zijn. De zaak schijnt nog al gerucht te zullen maken volgens de lmlépeniana. KIUKLAM U. Dillon zag er zeer slecht uit, toen hij uit de gevangenis kwam. Hij werd te Dublin met geestdrift ontvangen en begaf zich naar de woning van dr. Kenny. In 't begin van 1859 stichtte lord John Russel te Londen eene maatschappij, tot het oprichten van openbare drinkplaatsen in de straten en op de pleinen der stad. Er werd eene vergadering belegd, waarin de bekende philanthroop, lord Shaftesbury ei lord Carlisle de voornaamste woordvoerder! waren. De laatste wees er vooral op, dat jeneverpaleizen en bierhuizen, het gevaarlijkst kwaad van Londen waren, en dat openbare drinkplaatsen dat kwaad met goed gevolg konden tegengaan. In dezelfde maand werd de eerste drinkplaats opgericht, het aantel ervan nam snel toe en weldra herdacht me» ook de viervoetige vrienden van den mensch en zette men daarvoor drinkbakken neer. Thans zijn er in Londen 639 openbare drink* plaatsen voor menscheu en 679 drinkbakken voor honden en paarden eu het doet den vreemdeling aangeuaam aan, wanneer bij ziet, hoe zich om die drinkplaatsen jongen en ouden verdringen, hoe de koetsiers hunne

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2