NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. £>eze Coiirsint verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 21 September 1888. N9. 224. Uitgevers: Gebroeders Muré. jg m A B 0 fa M E E N T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer. 10 Cent. 202e JtiargaiiK. ADVERTENTIES: Van i6 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sciieepmakerssteeg: 6. S t a ti s- B e r i c !i t e n. Herhalingsondei'wijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tol regeling van hel Herhalings- onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeente- klad no. 11;) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor liet llerlialingsonderwi.is zal plaats hebben van den 17en lol en met den 21 en September a. s.voor meisjes in liet Schoollokaal in de Van der Werfslraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van leven lot aci.t uren. Tot liet llerlialingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben hel ge tuigschrift, bedoeld bij arl18 J 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad no. 4 van 18SI); 'do. zij, die bij een al te leggen examen, Wijken goed aan de daarvoor gestelde vereisclilen te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 14 SepLember 1888. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het bestuur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbendendat de inge vulde patentbladen voor de Wijken 5 en 6, over het dienstjaar 1888/9, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en wel Donderdag 20, Vrijdag 21, Zater dag 22, Maandag 24, Dinsdag 25, Woensdag 26 en Donderdag 27 Sep tember e. kterwijl na bet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe be lasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de leirlscie Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 19 September 1888. Oproeping in Werkelijkcu Dienst. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den lieer Commis saris des konings in de provincie Zuidholland, van den 28slen Augustus 11., A. N°. 2320 (2e afd.). Provinciaal blad N°. 61; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingendie in dit jaar zjjn ingelijfd bij de bereden korpsen enovereenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van het Koninklijk be sluit van den 8steu Mei 1862 Staatsblad n®. 46), na hunne inlijving, tol nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op DINSDAG den 2den OCTOBER aanslaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren Ie begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepenmet lasl om le zorgen dat zij op gemelden dag, vóór vier uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Teneinde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De llurgemeesler voornoemd DE KANTEIL Leiden, 20 September 1888. LE1UKN ZO September. De commissie van financiën beeft aan den gemeenteraad medegedeeld dat bij baar geen bezwaar bestaat tegen het voorstel van burg. en weth. om aan den leerBar in de Engelsche taal aan het gymnasium, P. Fijn van Draat met ingang van 1 Januari a. 8. toe le kennen de beide periodieke tracte- meiits-verhoogingen bedoeld in art. 3 der verordening van 5 Juni 1879 tot een ge zamenlijk bedrag van f 400 en de jaarwedde van genoemden leeraar alzoo te brengen op f 1400. Zij geeft derhalve den raad in over weging dienovereenkomstig te besluiten. Bij hun rapport van 7 Juni j.l. werd voorgesteld eene beslissing te nemen aan gaande de al of niet invoering van een schoolgeld voor de Kweekschool voor on derwijzers en omtrent de overige in het slot van dat rapport gestelde vraagpunten, ter wijl daaruit bleek dat de meerderheid van hot college van dagelijksch bestuur thans i9 gestemd voor de invoering van zoodanig schoolgeld met geheele of gedeeltelijke vrij stelling in verband met de financiëele om standigheden der ouders, met welk plan de schoolcommissie zich heeft vereeuigd, terwijl in haar rapport de bedragen van f 60, f 32 en f 16 worden aangegeven. Burg. en weth. achten het wenschelijk dat hieromtrent eerlang eene beslissing worde genomen, zoodat zij den gemeenteraad in overweging geven te besluiten. le. dat zal worden ingevoerd eene school geldheffing voor de Kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen 2e. dat het schoolgeld zal bedragen f 60, f 32, f 16 of niets, in verband met de finan ciëele omstandigheden der ouders, ter be oordeeling van burg. en weth. 3e. dat de toelagen en de kostelooze ver strekking van leermiddelen worden behou den, en 4e. burg. en weth. uit te noodigeu de vereischte verordeningen te ontwerpen en aan den gemeenteraad over te leggen. Met burg. en weth. is de commissie van financiën van oordeel dat het belang van de gemeente medebrengt dat gebruik worde gemaakt van de gelegenheid die zich thans aanbiedt, om voor de gemeente den eigen dom te verkrijgen van het perceel naast het stedelijk Museum in de Lakenhal, met het daarbij behoorend terrein, dat gelegen is tusscheu het Museum en het gedeelte van den tuin dat reeds eigendom is der ge meente. De commissie heeft derhalve in geenen deele bezwaar den gemeenteraad te advisee- ren tot den aankoop van bedoeld perceel tegen de voorgestelde koopsom te besluiten. Zij kan zich echter minder goed vereenigen met het voorstel om de koopsom in eens le betalen en ze te vinden uit de Buitengewone Ontvangsten, Opbrengst van Geldleening. Blijkens het rapport der commissie voor het stedelijk Museum kan de betaling ge schieden bij zooveel termijnen van f 1000 als den raad wenschelijk voorkomt onder rentevergoeding van 4 pCt. per jaar van de onbetaalde koopsom en het schijnt in het financiëel belang der gemeente dat van dit aanbod gebruik worde gemaakt. In dat geval toch kan zonder bezwaar de geheele koopsom successievelijk uit de ge wone inkomsten worden gevonden, hetgeen te meer geraden voorkomt nu aan bet ver krijgen van den eigendom van bedoeld per ceel geen directe voordeelen voor de ge- meentekas zijn verbonden. De commissie zou daarom in overweging wenschen te geven de koopsom te voldoen in 6 jaarlijksche termijnen elk van f 2000, aan te vangen met 1889 en op de begroo- tiüg voor 1889 en de vier volgende jaren genoemd bedrag uit te trekken met de rente ad 4 pCt. van de nog onbetaalde koopsom. De koeten vau overdracht, geraamd op f 700, zullen uit den aard der zaak di rect bij den aankoop moeten worden vol daan en met de meer gemelde rente over de nog overblijvende maanden van dit jaar kunnen worden gevonden door afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. Mitsdien geeft de commissie van financiën den gemeenteraad in overweging te beslui ten, le. tot aankoop van het perceel Onde Singel no. 30, met het daarbij behoorend terrein gelegen naast de Lakenhal, voor de som van f 10.000, ouder bepaling dat het aangekochte zal worden bestemd in het be lang van de geschiedenis en kunst der ge meente. 2e. dat de koopsom zal worden betaald in vijf jaarlijksche termijnen elk van f2000 aan te vangen met het jaar 1889, met bij betaling van 4 pCt. rente van het nog on betaalde bedrag 3e. dat de koopsom met de rente en de kosten van overdracht zullen worden gevon den uit de gewone ontvangsten, eQ 4e. tot vaststelling van een staat van af- en overschrijving op de hegrooting van 1888 door afschrijving uit den po9t van Onvoorziene Uitgaven van zoodanig bedrag als noodig is tot voldoening van de kosten van overdracht en de verschuldigde rente ad 4 pCt. van de koopsom over de nog overblijvende maanden van dit jaar. feuilleton. Onschnldig Veroordeeld. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSC1I, van w. w. s. 86). ,0 stellig, hoe kunt ge die vraag nog doen?" „Voor het oogenblik ben ik dan gerust, wsDt Danton Moultrie is tot geheimhouding gedwongen uit eigenbelang. Ik geloof werkelijk neen ik ben er zeker vau, dat wij nog niet eens elkaar een hand hebben gegeven." Zij bood Leith bare hand en ging voort: „Vau den rechter Forte9 heb ik gehoord, dat gij snel tot roem en rijk dom geraakt. Dat verheugt medat doet mij oprecht genoegen. Maar ga nu naar de zaal terug; het zou niet goed zijn >1' men ons hier in gesprek vond." Hij boog even, drukte hare hand en verdween achter de portièreEllen alleen schterlatende. Ellen stond nog in gedachten verdiept Eij die portière, toen zij aan de andere zijde van het vertrek een geruisch hoorde achter de deur. Het meisje, begrijpende dat haar hier zijn tot allerlei gissingen kon aanleiding geven, had nog juist den tijd zich achter de zware draperiën terug te trekken, toen de heer des huizes met zijn aanstaanden schoonzoon het vertrtk binnen trad, Ongemerkt kon zij zich niet meer verwijderen en bleef daarom waar zij was, terwijl de beide heeren plaats namen aan de tafeldie in het midden van het vertrek stond. Met vriendelijkheid legde de rechter zijn hand op Moultrie's arm. „Nu wij alleen zijn, vriendlief, kunt gij openhartig met mij spreken. Ge hebt mij gezegddat gij n in een netelige positie bevindt. Welke zorgen hebt gij?" „Zorgen van geldelijken aard," ant woordde Moultrie, terwijl hij langs zijn blonden baard streek. „Bevalt u de nieuwe betrekking?" „Ja, maar mijn verblijf le Boston dwingt mij u eene nederige bekentenis te doen; ik beb schulden, vooral in Zuid-Amerikaen juist het niet terugkeeren naar het Zuiden is oorzaakdat die last mij nu zwaar be gint te drukken. Ik kan toch niet alles op eens voldoen." „En nu hoopt ge, dat ik u helpen zal?" „Zoo is het," luidde het openhartige antwoord. De rechter Fortes opende een schrijf bureau eu schreef een chèque, die hij ver volgens aan zijn aanstaanden schoonzoon overhandigde met de woorden„Neem deze kleinigheid van Lilia's vader aan; het kind heeft u lief en gij haar ik hoop het althans wederkeerig. Ik heb beloofd dat zij eenmaal uwe gade zal worden. Ga nu en toon haar een vriendelijk gezicht, als gij afscheid van haar neemt." „Dat was inderdaad toch een liefhebbend vader I Moultrie bezag de chèque en riep kleurend uit: Mijn beste, edele vriend vijfduizend dollars. Bij God zooveel had ik niet begeerd." De wonderlijke lach was weder zichtbaar op des rechters gelaat, toen hij Moultrie opmerkte: „Geen woord hiervan. Die zaak komt wel te recht. Alle9 wat ik bezit, behoort aan Lilia." De beide heeren verdwenen weder door dezelfde deur waarlangs zij waren binnen gekomen. Ellen kwam langs de andere dear in de zaal terug. Een snelle "blik overtuigde haar, dat Robert Leith zich reeds had teruggetrokken. Zij spoedde zich Daar Lilia, wier groote oogen omgeven waren van donkere kringen, die van vermoeidheid en uitputting getuigden. „Gezelschappen, bals, al die dingen maken mij steeds doodvermoeid!" fluisterde de zwakke erfgename. „O, als ik uwe ge zondheid bezat, miss Greyl Ik gevoel mij zoo moedeloos en ziek. Waar is Danton? Hebt gij hem ook gezien?" „Hij is bij uw papa," begon Ellen, en was verheugddat zij door eenig toeval alle verdere navraag kon vermijden. Dit toeval was, dat een der gasten onvoor zichtig genoeg op den sleep van haar kleed trapte, waardoor de kant losscheurde. „Hoe kan men zoo onvoorzichtig zijn?" zeide Lilia half boos, half lachend. „Ga spoedig in de garde-robe en laat het in orde maken, maar kom dan weer dadelijk bij me en blijf aan mijne zijde, tot al die menschen weg zijn." Ellen verwijderde zich. Toen zij de breede, met palmen en varens versierde trap opging, ontmoette zij Danton Moul trie, die dezelfde trap afging. Bij hare ontmoeting bleef hij plotseling staan. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1