m^é iwaz m m mb «Z3 mm nc mrz «j tw nr nu de studenten op later leeftijd aankomen dan vroeger en de meesten voor de kinder achtige aardigheden, waartoe de groentijd aanleiding geelt, wel niet meer vatbaar zul len zijn. Onder de dingen die sprekers attentie, gedurende het jaar waarvan hij de lotge vallen schelst, bizonder hebben getrokken behoort wel het feit dat dit jaar voor 't eerst aan studenten het kiesrecht is verleend. Ze hebben begrepen dat het nieuwe recht voor hen ook een nieuwe plicht is en heb ben bij de gelegenheid die zich weldra voor deed zich van dien plicht op voorbeeldige wijze gekweten. 't Doet spreker genoegen dat ook op 't gebied van de kunst een verblijdend feit valt te herdenken. Den 30e» October gaf Sempre Crescendo, het gunstig bekende studenten-muziekgezelschapweer nieuwe levensteekenen. Naast harding van het lichaam staat dus ook ruimschoots verede ling van den geest en waar dat 't geval is kan zeker cene dientengevolge ineer kostbare levenswijze niemand onaangenaam zijn dan misschien de betalende papa's. Ten slotte werd overgegaan tot de plech tige uitreiking der gouden medailles aan de bekroonden de heeren C. W. J. Wilde en H. W. Heinsius. Daarna bracht spreker in herinnering hoe hij in zijn verslag nog melding had kunnen maken van den toestand der universiteitsge bouwen en hunne eeuwige verbouwingmet en benevens de bijbehoorende brandblusch- iniddelen. Meer eigenaardig sprak de hoog geleerde zoeke men dat later in almanakken of verslagen meer bizonder daarop betrek king hebbende. Ieder ga dus weer aan den arbeid vol lust en vol moed, eindigde spreker zijn verslag, nu in hoofdzaak het woord tot de studenten richtende. Zij 'tjaar dat we hiermeê ingaan een jaar van rust, maar tevens van rusteloozen arbeid, een in alle opzichten gezegend jaar. Hiermeê droeg prof. Rosenstein het rec toraat over aan prof. dr. J. M. Vau Bem- melen en 't was hem een voorrecht den voor dit jaar benoemden rector magnificus het eerst als zoodanig te mogen begroeten. ÖFFicÏBËLE IBEIllt 1ITE\. Door Z. M. zijn de heeren Budler, con sul van Duitschland te Canton, en Freiherr Von Seckeudorff, vice consul van Duitsch land le Swatow, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester: der gemeente Koog aan de Zaan, F. Th. Roeiers van Lennep, te Haarlender gemeente Westzaan, W. F. \V. Steeuberg, te Amsterdam; der gemeente Vlissingen, H. P. J. ï'utein Nolthenius, te Zwolle. Door Z. M. zijn voor den tijd van één jaar, met ingang van 1 Oct. 1888, tot adsistent bij 'a rijks veeartsenijschool te Utrecht benoemd, de veeartsen A. A. Bosch, te Lochein J. M. Kuipscheer, te Nijmegen, en F. M. 11e Leur, te Utrecht. Door Z. M. zijn benoemdtot ontv. der dir. bel., invoerr. en ace. te Echt, tl. Hamstra, outv. derzelfde middelen te Ter schelling; tot ontv. der dir. bel., invoerr. en ace. te Zierikzee, N. J. M. Schelfhout, ontv. derzelfde middelen te Medemblik; tot ontv. der dir. bel. en ace. te Hoogeveen, J. tl. Atzema Az., ontv. derzelfde m'ddelen te Qrootegast; tot ontv. der invoerr. en ace. te Schiedam, J. J. Van Raab van Can- stein, ontv. der dir. belinvoerr. en acc. te Roosendaal. Door Z. M. is bij het wapen der inf. benoemd, bij het 7e rcg., tot le luit., de 2e luit. L. Q. E. Kalshoven, van het korps, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Door Z. M. is de aanstelling van dr. Qeorg Ruge, tot gewoon hoog!, aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, be krachtigd. Door Z. M. is, voor het tijdvak van 1 Sept. 1888 tot en met 31 Ang. 1889, tot ondersteuning in hunne studiën, van rijkswege eene beurs van f 800 toegekend aan: J. B. Peyrot, student in de rechtsge leerdheid, J. D. Doorman, student in de geneeskunde, en A. Drost, student in de letteren en wijsbegeerte, allen te Leiden T. Verwey, student in de geneeskunde, en J. W. Brinkgreve, student in de letteren en wijsbegeerte, beiden te UtrechtC. tl. Wind, student in de wis- en natuurkunde, te Gro liingen. Door Z. M. is aan den heer R. Ten ltaa, tijdelijk leeraar in de Engelsche taal eu letterkunde en de aardrijkskunde aan de Kon. Militaire Academie te Breda, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne eveugemel- de betrekking verleend en zulks met ingang van 1 Oct. 1888. De minister van biuueut. zakeu brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te ver vullen is de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en Fransche taal aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Warffum. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelie"tn zich véér of uiterlijk op 30 Sept. aan te melden bij den inspecteur van bet middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Ason, te 's Gravenbage. BINNEN LANDSOHE BERICHTEN Vereenigde vergadering der beide ka mers, tot opening van de gewone zitting der staten generaal. De beer nar. VV. A. A. J. baron Schimmel- penninck van der Oye, die den voorzilters- stoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal, ^esteuid voor de zit tingen der tweede kamer, vereenigd hebben, tegen halféén de vergadering en laat een koninklijk besluit van 10 September 1888 ii°. 26, houdende zijne benoeming tot voor zitter der eerste kamer gedurende de a. s zitting, door den griltier dier kamer voorlezen. De voorzitter, wien derhalveovereenkom slig het voorschrift van art, 108 der Grond wet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt cene commissie van acht leden om de commissie, door zijne majesteit den koning benoemd tot opening dezer vergadering, bij hare aankomst in het gebouw der staten- generaat te ontvangen en iu- en uitgeleide te doen. De ministers, hoofden van ministeriëele departementen, die de commissie tot opening uitmaken, en zich op statelijke wijze naar het gebouw van de tweede kamer der staten- geneiaal hebben begeven, worden, na een kort tijdsverloop daar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. De ministers plaatsen zich véér den troon. De beer Mackay, minister van binnenland- sche zaken, houdt de volgende rede: nMijne Heeren! De koning, verhinderd in uw uiiddeu te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zitting der stateii-generaal te openen. De betrekkingen des konings met de bui tetilandsche mogendheden waren van den meest vrietidschappelijken aard. De min gunstige weersgesteldheid deed baren nadeeligen invloed op den oogst ge voelen; de toestand van den veestape! is zeer Voldoende; hetzelfde kan nog niet ge zegd worden van handel, scheepvaart en nijverheid, al mag, wat den handel betreft, op eenigen vooruitgang gewezen worden. In eenige provinciën hadden werkstakingen op uitgebreide scbaal plaatsdoor gepaste maatregelen werden grove wanordelijkheden voorkomen. De toestand van 's lands geldmiddelen is niet onbevredigend; bij een spaarzaam beheer bestaat tot het doen van voorstellen tot ver sterking van 's rijks inkomsten geene aan leiding. Onderscheidene wetsontwerpen ter uitvoe ring van bepalingen van de Grondwet zullen worden ingediend. Een gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs zal u worden voor gesteld. Uwe medewerking zal worden ingeroepen tot splitsing van de weinige nog overgeble vene meervoudige districten vooi de ver kiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal. Een wetsontwerp, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, zal u eerlang bereikenuwe hulp, waar die noo- dig mocht blijken, om het onderzoek naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen tot een goed einde te brengen, zal, naar wij vertrouwen, niet tevergeefs worden inge roepen. Wetsontwerpen tot regeling van de pen sioenen der burgerlijke ambtenaren en van die van hunne weduwen en weezen, zullen u weldra worden aangeboden. De internationale overeeukomst tot af schaffing der prtmiën bij den uitvoer van suiker, mede door 's Konings gevolmachtig den onderteekend, zal, bij bekrachtiging door de wet, leiden tot het voorsteilen eener wij ziging der belasting op de suiker. Een ontwerp vau wet op den verkoop van natuur- en kunstboter is in bewerking de gelden, beuoodigd voor de oprichting van landbouwproefstations, zullen bij u wor den aangevraagd. De toestand van het materieel onzer ma rine vordert dringend maatregelen om in de aanvulling daarvan te voorzienop de u weldra aan te bieden staalsbegrooting zijn de noodige gelden uitgetrokken om daarmede een begin te maken. In het westelijk gedeelte van Java hebben, onder samenwerking van verschillende oor zaken, ernstige onlusten plaats gehad. Door het krachtig optreden van bet bestuur en de uitnemende diensten van bet Nederlandsch- Indische it'..er, werd de rust spoedig hersteld en de voortgang der oproerige beweging, ook in andere gewesten, bedwongen. Op Noordelijk Sumatra is meerdere gene genheid tot toenadering van de zijde der hoofden merkbaar; de toestand kan in zooverre meer bevredigend genoemd worden. De ziekte, waardoor onze krijgsmacht in Atjeh geteisterd wordt, beeft zich niet uit gebreid. Eene commissie is bijeengeroepen tot overweging der vraag welke middelen uit geneeskundig zoowel als uit militair oogpunt nog nader zouden kunnen worden aangewend, om hare nadeelige gevolgen te keeren. Met de bede, dat Gods zegen moge lusten op uwe werkzaamheden, verklaren wij, in naam des konings, deze zitting der staten- generaal geopeud." Den ministers wordt, na het uitspreken dezer rede, docr de commissie uitgeleide gedaan. De voorzitter sluit, nadat Je commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, de vereenigde zitting der kamers. Den ministers wordt, na bet uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan, en na baar terugkeer sluit de voor zitter de vereenigde zitting. Bij de kameropening waren alle ministers tegewoordig. Zij werden in- en uitgeleid door de heeren Huydecoper, De Bruijn, Van der llreggeu, Kengers, Land, Löben Seis, Borret en Engelberts. Staatsblad no. 150 bevat de wet van den 14 September jltot regeling der voog dij over H. K. H. Wilhelmina Helena Pau line Maria, Prinses der Nederlaudeu, voor het geval van minderjarigheid bij bare komst tot den troon. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 25,166,964,75 en bij de betaalmeesters 2,100,566,22® Te zamenf27,267,530,97® Naar wij vernemen, zijn de begroo- tiugen voor oorlog en marine voor 1889 hooger geraamd dan voor 1888; die voor marine 2 millioeu hooger. Van de andere begrootingen zijn er sommige lager geraamd, o. a. die voor binnenlandsche zaken. Op onderwijs wordt bezuinigd door afschaffing van zeer vele normaallessen, terwijl maatre gelen worden voorbereid, om een volgend jaar twee rijkskweekscholen op te heffen (Fad.) De 13de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt eeu totaal van f 54.942.54 zijnde de opgave van 325 loc. comité's. Uit Tunis wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat de Nederlandsche regee ring lot baren consul aldaar heeft benoemd den heer Qafgend, een der leden eener oude Engelsche familie, die reeds meer dan 200 jaren in Tunis is gevestigd. Sedert het overlijden van den consul H outsat was de Nederlandsche regeering niet bij den Bey vertegenwoordigd. Zaterdag kwam iu Den Haag de berri- berri-commissie bijeen. De samenkomst werd ook door den minister van koloniën bijge woond. Van de dertien leden verklaarden negen bun lidmaatschap neder te leggen, wanneer de commissie bleef samengesteld uit de personen, die er thans toe waren aan gewezen. Wel trachtte de heer Keuchenius ben van dit gevoelen terug te brengen, maar hij slaagde daarin niet. Een der leden liet zich minder stellig in dien zin uit. De drie leden die bereid waren aan hun mandaat te voldoen, waren prof. MacQil- lavry, prof. Pekelharing en de heer De Rochemont. Ofschoon het geen twijfel lijdt, of de aanleiding tot besluit zal in bijzonderheden bekend worden, meenen wij geene vrijheid te hebben die thans reeds mede te deelen. (Arnh. Ct.) Hierover deelt de N. B. Ct. nog mede De ridders der Militaire Willemsorde, te 's-Gravenhage woonachtig (en misschien ook die uit andere plaatsen), hebben eene circulaire ontvangen, waarin zij tegen Maan dagavond zijn bijeengeroepen in het lokaal Diligentia te 's-Gravenhage, ter behandeling van eene eerezaak. Aanleiding biertoe moet gezocht worden in eene brochure van den gep. luit -kol. Verstege, van het O.-I. leger, waarin de gep. luit.-kol, J. I. De Rochemont (schrij ver van de brochure De generaal Jan Van Swieten), die tot secretaris van de berri- berri-commissie benoemd is, op verregaande wijze wordt beleedigd, zoodanig, dat men eene uitdaging vau de zijde van den heer De R. onvermijdelijk achtte. De brochure van den heer Verstege schijnt in duplo ge zonden te zijn aan den voorzitter der berri- berri commissie, met verzoek één exemplaar aan De Rochemont te overhandigen, waarna men 36 uren gewacht heeft op hetgeenv£ de zijde van dezen laatste zou gebeura Wij vernemen, dat de overste Verstege dn ook inmiddels zijne getuigen had aange»!. zen, en welden generaal Diepenheim ei den gep. majoor de Wijs, comm.de weer te 's-Qravenhage. Daar er nu geen uitdaging volgde, is door deze beide heem de bedoelde circulaire aan de riddert dn Militaire Willemsorde verzonden, naar mn meent met het doel, te trachten te verkrijg! dat de luit.-koi. De Rochemont als riddei der- Mil. Willemsorde worde geschrapt. In de Van Limburg Stirumstraat fc 's-Hagc is een pakhuis ontdekt, bevattend) een aantal voorwerpen van verschillende! aard, zeer waarschijnlijk verkregen door lichting. De politie kent bij name den vermoedt lijken dader en boudt zich bezig met onderzoek naar het verblijf van den person De persoon die verdacht werd van dn brand in bet koffiehuis tegenover stalij Piet-Gijzenbrug te hebben aangestoken bij gebrek aan bewijs weer vrijgelaten, man schijnt niet goed bij zinnen te ziju o! ten minste zich zoo te houden. Zaterdi» avond ten minste zwierf hij tot iu den nach in de bosschen rond, zoodat ouders en bm hem niet dan met moeite weer thuis kondi krijgen. Cl.) De pharmaceutische wetenschap beet een groot verlies geleden door het overijl den van den heer P. J. Haaxman, apotls ker te Rotterdam, die Zondag plotselis overleed. De heer Haaxman genoot bè voorrecht in hoogen ouderdom een krachtij lichaam en een helderen geest te bewarsi Voor weinige dagen bracht hij nog alap» sident-directeur van het Bataafscb schap voor proefondervindelijke wijsbegeeni het jaarverslag uit, redigeerde het Pbarm- ceutisch Weekblad en was 9teeds ijve:i; werkzaam in zijn apotheek. Eenige jan: geleden werd hem op ziju gouden ambt! feest door ziju collega's een warme ovatiege bracht en benoemde de hooge regeeriogfe jubilaris in de orde van den Nederlandsclt Leeuw. Als lid van de staatscommissie tot ziening van de Nederlandsche pbarmacop, nam hij indertijd met de professoren Vb der en Miquel en andere geleerden werkzaam aandeel aan dien wetenschap lijken arbeid. Van zijne uitgebreide kit: wist de regeering gebruik te makend» hem herhaaldelijk in de commissiën ra bet apothekersexamen te benoemen toen nog apotheker te Leiden was en laten zijn vestiging te Rotterdam. Zijn levendige belangstelling in alles de Nederlandsche naam op weteuschappelij gebied hoog ophoudt bleek ook op den 4(1 jarigen sterfdag van Antony Van Leeuvo hoek, van wiens leven en werken Haamn bij die gelegenheid een belangrijke stub schreef, terwijl hij ook het initiatief Mi tot de Leeuwenhoek-tentoonstelling en plaatsen van een gedenksteen in diens ning te Delft. In ziju opënbaar en particulier leven Haaxman een voorbeeld van eenvoud en» getogenheid en van volkomen toewijdiu aan het vak zijner keuze. Dv. Z.-H.en'tff Omtrent de drie verwonden uit drama, in den Haarlemmerhout afgespeöi kan thans gemeld worden, dat de toeliet van allen zeer gunstig is. De beer B. gtd reeds weder uit, ofschoon de kogel n veiwijderd is. De dienstbode zal ook eenige dagen hersteld zijn. Hoogerbeet: gisternacht uit het St. Elizabeths gastin naar het huis van bewaring overgebrafb Bij hem is de kogel met goed wijderd. Men schrijft aan de N. B. Ct. f Beesd van 17 September. Heden voons- dag ontstond hier een twist tusscben s zwageis F. Van D. en J. K. Toen de lasts den eerste een klap gaf, trok deze, ié kennelijken staat verkeerde, ziju mese bracht daarmede J. K. zulk eene wonde de linkerborst toe, dat men voor diens li® vreest. De dader, een raw mensch, zich vaak bedrinkt, heeft reeds 18 massk gevangenisstraf ondergaan wegens hel t* brengen van slagen aan een oud man. Na de misdaad begaf hij zich onmidfc' lijk in arrest. Li. Woensdag had te Drageter-ft* pagnie het volgende ongeluk plaats. Is a hof van den landbouwer W. v. d. V.,'1* een dood mak paard liep te grazen, was!1 het ruim tweejarig zoontje van deugend* den boer aan het spelen. Toen de nu*' naar hem kwam zien, vond zij bet»' bewusteloos en zwaar aan het hoofd verw":- Zeker is het kind te dicht bij het f® gekomen. Geneeskundige hulp werd tersw* gehaald, doch ofschoon het kind nog M heeft men weinig hoop op zijn behoul

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2