dus 6 jaren lang in Indië het leven van koloniaal soldaat, dat bij ons zeker niet slechter is dan overal elders. De teleurgestelden, dikwijls met een Ne- derlandsch pensioen in 't Duitsch Vaderland teruggekeerd, gaan schelden en scuiinpen op het land en het leger, waarin zij een laatste schuilplaats vonden en goed gevoed, betaald en behandeld werden. Het feit, dat tal van Üuitschers, onder officieren en minderen, die reeds zes jaren in Indië dienden, zich daar of wel na in Europa te zijn teruggekeerd reëngageerden, bewijst toch voor de waarheid, dat het iu dat Hollandsche koloniale leger 'nog zoo kwaad dienen niet is. De vereeniging Israël en Oranje" te 's Graveuhage heeft besloten, den 75en ge denkdag van Neêrlands onaf hankelijkheid op 17 Nov. aanst. bijzonder feestelijs te vieren, liet plan bestaal, de geheele Israëlietische wijk te versieren, volksspelen met muziek te doen plaats hebben en zoo mogelijk een op tocht te houden. Bij het eergisteren te Delft geëindigd vergelijkend examen voor den aitillerie-cursus te Delft zijn de 12 aspiranten, die voldaan hebben, aangewezen ul de jongelieden (alp- habetisch) Bolding, Doppler, Goemans, IKa- nebeen, llaiselman, Jüngeling, Kooiman, De Klerck, De Kreuk, Snijders, Verhoef en De Waal. Het vergelijkend examen voor de 20 plaatsen voor de militaire school te Haarlem heeft plaats voor 22 aspiranten. Gisterenvoormiddag is te Gouda aan de derde kade een man overreden door den sneltrein, die ten 9 ure uit Amsterdam was vertrokken. De ongelukkige is ten 12 ure aan de gevolgen overleden. Gisterennamiddag reed de koetsier van den heer H. P. De Kat van Hardinxveld met een jachtwagen, bespannen met één paard, van de Lombardebrug te Dordrecht af, over de Voorstraat, in de richting der Vuilpoort. Ter hoogte van de Spuistraat bij het uitwijken voor een vrachtwagen, drong het paard naar de zijde dier straat, zoodat de koetsier het met alle kracht moest inhouden om op de Voorstraat te blijven. Het gevolg hiervan was echter, dat het paard met de borst iu de gebogen spiegelruit van een winkel terecht kwam, welke ruit (eene waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 500) daardoor geheel ver brijzeld werd, terwijl het paard eene hevig bloedende wonde aan de rechterzijde in de borst bekwam. Nadat het was afgespannen, werd het naar de Groenmarkt geleid en aldaar door den concierge van het raadhuis J. Rijken behandeld, zoodat het hevig bloeden gestelpt was. Het gedrang van toeschouwers maakte het echter noodig, het dier onder huisdak te brengen, om welke reden het naar een pakhuis werd gebracht, waar de heer II. L. Ellermau Lzn., rijks-veearts, de wouden verbond, zoodat het paard vervolgens naar den stal aan de Kuipershaven kon worden gebracht. Aan de hulp van den heer Rijken, zegt de Dordr. Courant, is het zeker in de eerste plaats te danken, dat het schoone dier niet is doodgebloed, en waarschijnlijk in het leven zal blijven. Vrijdagmorgen om halftwaalf ontlastte zich plotseling boven Schoonhoven een zware hagelbui. De hagelsteenen waren bijna zoo groot als knikkers en de bui werd door een paar onweerslagen gevolgd. Ten aanzien van de drie gewonden bij den aanslag in den Haarlemmerhout te Haarlem is de Haart. Ct. in staat te mel den, dat de heer B. in zeer bevredigenden toestand verkeert, zonder koorts is en een kalmen nacht heeft gehad. Heden werd zijne wond verbonden. De verpleegde in het gasthuis, de stukadoor H., is nog niet bevrijd van den kogel, doch is overigens rustig; er bestaat eenig vooruitzicht op zijn herstel. Het in bet Diaconessenhuis in de Hazepaterslaan verpleegde meisje heeft een tamelijken nacht dooigebracht, doch in haar toestand is sinds gisteren geene verandering gekomen. Gisteren werd te Amsterdam tegen Mesius geëischt 5 jaren gevangenis voor het uitgeven, tegen Holl 7 voor het ver vaardigen en in voorraad hebben en tegen Smitshuijzen 9 jaren voor het vervaardigen, uitgeven en in voorraad hebben van valsche munt, voor beide eersten verminderd met de 8 maanden voorarrest. Uit de Hollandsche veenderijstreken rijzen weder klachten over den gang van zaken. Zoo schrijft men van de grenzen van Zuid-Holland en Utrecht: Vergelijkt men de cijfers van het in 1888 geveende met die van een jaar te voreir, dan ont waart men reeds daaruit, dat de veenderij niet bloeit. 1887 toch werden geveend 819,116 M8., in 1888 196,678 M2., alzoo een nadeelig verschil van 123,000 M2. Is va., ma «<-*» «ra «oset F al ISkKU K. De heer Daniel Wilson isop't oogen- blik te Tours. Gelijk men weet, is zijn zuster, mevrouw Pelouse, failliet verklaard, zoodat hare bezittingeu verkocht moeten worden. De heer Wilson tracht nu het bekende kasteel Cheuonceaux te koopen. Sedert 1 Juni is te Parijs eeu stede lijke ambulancedienst in werking, welke ten doel heeft ten allen tijde door de ge beele stad de eerste geneeskundige hulp te verschaffen bij ongelukken en voor het vervoer der zieken en gewonden naar het gasthuis te zorgen. De hoofdzetel van dien dienst is het hospitaal St. Louis, alwaar dag en nacht drie rijtuigen gereed staan tot vervoer van zieken. Een rijtuig staat steeds aangespannen om den wacbthebbenden inwonendeu genees heer over te brengen naar de plaats, waar hulp wordt verlangd en om bij terugkeer de zieken en gewonden te vervoeren. Het gasthuis is door de telephoon verbonden met de verschillende openbare telephoon- stations, politiebureaux en apotheken. Bij het spoorwegongeluk tusschen Dijou en Blaisy, dicht bij Velars, waarvan de tele graaf bericht heeft gegeven en waarvan ook onze Parijsche correspondent in dit nommer gewag maakt, worden negen personen ge noemd als omgekomen, vijftien als zwaar gekwetst en vijf anderen als minder zwaar; doch volgens andere berichten is deze lijst niet volledig. IJselijke tooneelen zijn hierbij aanschouwd, nog verhoogd door de duister nis, waarin de overlevenden een tijdlang verkeerd hebben, want door den schok waren alle lichten uitgedoofd. Het gekerm en de kreten voltooiden het verschrikkelijke tafe reel. Er waren onder de gekwetsten die de dooden hun lot benijdden. Sommigen hnn- ner konden teuauwernood verwijderd worden, zoozeer waren zij verminkt. Er waren rei zigers, die in hunne rijtuigen als gevangen waren, daar zij beklemd zaten tusschen hunne afdeeling en de rijtuigen, die van <a '1 «a .1 fir Vi. .afe. '-«a Blijkens berichten uit Havanna is het eiland Cuba eergisteren geteisterd door een orkaan, waarbij eenige schepen zijn te gronde gegaan, onder anderen de Spaansche kanon neerboot Lealdad, waarvan de kominandant en negen man zijn omgekomen. Te Sagua beeft de storm veel schade aan de huizen toegebracht; aldaar hebben ruim 50 perso nen het leven verloren. Het dorp Puebla Nueva is totaal vernield. Tegelijkertijd heeft er op Portorico eene groote overstrooming plaats gehad, waarbij te Ponce 60 huizen en eene brug wegge slagen en 80 huizen zwaar beschadigd zijn. Er zijn ook vele inenscheu omgekomen. Bij de afzending van dit bericht (6 dezer) waren er reeds 27 lijken opgehaald. ITA LIE. In het begin dezer week is de post wagen van Nuoro naar Macomer (Sardinië) door eenige roo'vers aangevallen. De wagen werd geëscorteerd door twee karabiuiers, een onder brigadier, een ambtenaar van finan ciën en een soldaat. Deze verdedigden zich dapper met revolvers en geweren. In deze botsing werden twee roovers en de ambte naar gedood en een karabinier gewond. De roovers gingen eindelijk op de vlucht. Deze aanval heeft een zeer trenrigen indruk ge maakt. De overheid heeft een onderzoek ingesteld. UUITMCHLAK U. Nu prinses Sophie van Pruisen ver loofd is met den hertog van Sparta, wordt ook de jongste dochter van kiezenn Frede- rik, de 16-jarige prinses Margaretha, reeds uitgehuwelijkt; tot dusver echter alleen door een correspondent van de Daily Netct. Volgens dezen berichtgever is de prinses verloofd met prins Leopold van Hoheuzol- lern, zoon van prins Friedrich Karl van Pruisen. Prins Von Bistnarck ontving van den vorst van Bulgarije eene dépêche, waarin de echtheid der bekende openbaarmakingen van mad. Adam wordt ontkend. Omtrent de groothertogin van Baden wordt gemeld, dat dr. Maier te Mainu hare oogen heeft onderzocht en eene aauvin- kelijke beterschap heeft waargenomen, voor zoover de dreigende oogziekte betrof, terwijl overigens haar algemeene toestand veel vei- beterd was. Zij moet echter hare oogtn nog ten strengste ontzien en steeds zoovttl mogelijk rust houden. RlliLAAO. Uit goede bron wordt aan de Frankf, Zeilung gemeld, dat de keizer van Rusland het voornemen koestert om, na het eindigen van zijne reis door den Kaukasus, met de overige betrekkingen van het Deersche vor stenhuis het 25jarig regeerings jubilé van koning Christiaan te Kopenhagen te komen vieren. Die feestelijke herdenking zal iu de volgende maand met grooten luister plaatc hebben. Men hoopt, dat de Czaar reeds legen het einde dezer maand in de hoofd stad van Denemarken zal aankomen om it tentoonstelling, die den 30en gesloten wordt, nog met een bezoek te vereeren. De be doelde expositie werd tot hiertoe door 1 millioen personen bezocht. De ontvangsten bedragen alsnu 1.129.800 kronen. Ook ail het oogpunt van industrie en handelsbelang mag deze tentoonstelling op succes bogen. PER ZIE. Te Téhéran worden groote toebereid selen gemaakt voor het aanstaande vertrek vau den shach naar Baku. De shack zal daar in 't begin van October aankomen; hij moet rijke geschenken medebrengen voor keizer Alexander en diens gevolg, o. a. 18 volbloed Arabische paarden. AMERIKA. De Neto-York-Herald beweert, dat een Britsch agent het geheim heeft ontdekt van het torpedostelsel, waarmede de regeerinj der Vereenigde Staten ingeval v&n oorlog Amerika wil verdedigen, en dat de Engeleche regeering thans alle bijzonderheden dienaan gaande in handen heeft. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 8 Sept. Den 5 September vertrok het oorlogschip Möwe uit Zanzibar naar Tonga, waar deOost-Afrikaansche maat schappij het beheer van den sultan van Zan zibar zou vernemen. Tegen den middag werd een boot naar den wal gezonden, ten einde den toestand te verkennen, maar dea moest terugkeereu, daar de Duitschers zon der reden door de inboorlingen met geweer schoten werdeu ontvangen. Toen den volgenden dag twee booten dei Möwe op dezelfde wijze werden aangevallen, liet de bevelhebber van het oorlogsvaartuig vuur geven op de aanvallers en hen vervol gens door een detachement uiteendrijven. De sultan zond troepen om de weerspnn- nigen te tuchtigen. De rust is weer her steld. BELGRADO, 8 Sept. Gisteravond lijn eenige pogingen tot het houden van be toogingen ten behoeve der koningin door de politie verhinderd. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. NEW-YORK, 8 Sept. Volgens berich ten uit Havana heeft de verwoesting, dooi de cycloon daar Dinsdag aangericht, allef overtroffen, wat men in vele jaren in dit opzicht had ondervonden. Het tuighuis es bijna alle voorname gebouwen zijn bescha digd, boomen zijn ontworteld en vele men- schen verloren het leven. Ook zijn de schepen, die in de haves lagen, ernstig beschadigd en eenige schoe ners, die met tabak en suiker belades waren, vergingen. Het verkeer, behalve per boot is overal gestremd. De spoorweg- dijken werden vernield en de treinen uil het spoor geworpen. LEIIIEU 8 September. Z. M. de koning, ofschoon herstellende, neemt slechts langzaam in krachten toe. Op raad van den lijfarts zal Z. M. de nieuwe zitting der staten-generaal niet in persoon openen. Het D. v. Z-H en Gr. wenscht nopens zijn jongste bericht betrekkelijk den gezond heidstoestand des koning» met nadruk te constateeren, dat het, gewagende van 'e kO1 nings herstel, daarbij, natuurlijk, enkel op het oog had Zr. Ms. jongste incideuteele aandoening, en niet de kwaal, waaraan Zt- Ms. sedert jaren lijdende is. Het zich w8 gevoelen des koning», waarvan het blad mede gewaagde, moet dan ook in verband tot het wijken der longaandoening words opgevat. Van een absoluut zich wèl hevi»' den kan, natuurlijk, geen sprake wezen. De leden der staten-generaal zijn ,0' een vereenigde zitting bijeengeroepen tegf aanst. Dinsdag te 2 uur, tot behaudelinj van het ontwerp regelende de voogdij ov« dit reeds te bejammeren, omdat in deze streken de veenderij het hoofdmiddel van beslaan is, daar komt nog bij dat de prijzen van de turf, hoewel iets beter dan verleden jaar, nog lang niet hoog genoeg zijn om den veenman eenigszins voor de mindere productie tegemoet Ie komen. Daarom hebben de vervetiers te Deueinsvaart in een Zaterdag gehouden vergadering besloten om den prijs der korte turf algemeen met 25 cent per duizend stuks te verhoogen, gelijk ree Is geruiuien tijd is toegepast. De N. Pr. Gr. Ct. schrijft: Worden in den regel de bijeenkomsten van het „Leger des Heils" door een talrijk publiek bijge woond, niet minder groot was de belang stelling toen gisterenmorgen een der offi cieren van dat leger, met name Lütwig Johan Tjaden voor de rechtbank verscheen, om zich te verantwoorden wegens mishan deling. Voor eenigen tijd begaf genoemde officier zich langs het Zuiderdiep, toen een schare kinderen den man met modder wierp, niettegenstaande deze herhaaldelijk door hein werden gewaaischuwdom deze baldadigheid te staken. Ofschoon hel „Leger des Heils" de onaangenaamhedenwaarmede het van de zijde van het publiek menigmaal wordt bejegend, met voorbeeldig geduld trotseert, bleef de officier zijn geduld in een onbewaakt oogeublik niet meester en gaf twie bij het tumult staande personen een slag iu het aan gezicht. Het openbaar ministerie achtte den gedaagde schuldig aan mishandeling, doch voerde verschillende verzachtende om standigheden aan en nam een gunstig re quisitoir. Eisch f 3 boetesubsidiair 3 dagen gevangenisstraf. De soldaat, die Donderdagavond om streeks elf uur voor de militaire wacht aan de gevangenis te 's Hertogenbosch op post stond, ontdekte een persoon in hel kreu pelhout, dat den muur der gevangenis om geeft. Nadat de schildwacht de gebruikelijke sommatie had verricht waarschuwde hij nog nadrukkelijk: „Sta of ik schiet!" waarop hij teu antwoord kreeg: „kom maar hier, dan zal ik jou doodschieten". Hierop loste de soldaat een schot, dat den onbekende in de borst trof, wat oogenblikkelijk den dood ten gevolge had. Bij onderzoek bleek, dat men niet met een ontvluchten gevangene, maar met een werkman uit de stad te doen had. De reden, waarom die persoon zich op dat uur daar bevond, schijnt nog niet bekend te zijn. In den afgeloopen nacht is de tele- phooudraad, die voor de militaire manoeuvres van Zundert naar Rozendaal was aangelegd, nabij Rucphen op drie plaatsen doorgesneden. Men is de daders nog niet op het spoor. BUITEiSLANDSCHE BERICHTEN. Dijon komende, tegen den gederailleerden trein in volle vaart waren aangerend. Ge durende eenige uren had men niets voor deze personen kunnen doen. De "rouw van een officier toonde in dien vrceselijken toestand eene zeldzame tegenwoordigheid van geest In de duisternis haalde zij een doosje met lucifers uit hare zak en stak daarmede haren zakdoek en vervolgens haren stroohoed in brand om zich licht te ver schaffen. Ontzettende werkelijkheid die zich toen voor haar openbaarde! Zij vond haren man tn haar kind, dat zij in een hoek ge plaatst had, gedood. Het kind haar eenige spruit, was al slapende de eeuwigheid in gegaan. Gelijk gewoonlijk bij dergelijke rampen, hebben ook hier wonderbaarlijke reddingen plaats gehad. De machinist van den gede railleerden trein werd gedood, en de stoker naast hem bleef ongedeerd. Een gewezen ordonnans-officier van Napoleon III, die zich in een slaapwagen bevond, heeft zonder letsel het rijtuig verlaten dat verbrijzeld werd. Hetzelfde geluk is te heu't gevallen aan den heer Nisard, onder-directeur bij het ministerie van financiën. Onder eenige op elkaar gestapelde wagens heeft men een kind slapende te voorschijn gehaald. Toen het ontwaakte, lachte het. (N. B. Cl.) De berichtgever der üébats te Rome houdt vol, dat er tusschen Italië en Enge land eene overeenkomst tot staud is gekomen, waarbij Italië een legerkorps van 60000 man heeft toegezegd iu geval Engeland in liet oostën tegen Rusland het zwaard zou moeten trekken. Daarentegen zal Engeland de Italiaansche kusten tegen alle aanvallen van Fransche zijde waarborgen. Iu strijd met hetgeen door andere bladen gemeld is, zal prins Victor nu wel de huwelijksplechtigheid zijner zuster, prin ses Laetitia, bijwonen. De prins zou, volgens la Corretpondance de l'JEsl, zijn vader te Moncalieri ontmoeten, aan wieu hij zich eerbiedig zou onderwerpen, door zich uitsluitend op het terrein van familiebetrekkingen te houden. Van geschil tusschen vader en zoon zou geen sprake meer zijn, daar prins Napoleon besloten heeft, na het huwelijk zijner dochter, niet meer als pretendent op te treden, Rocchiui, die het meisje vermoord heeft, dat hij ten huwelijk had gevraagd en dat een ander boven hem had verkozen, en die Maandag jl. te Sartène, op Corsica, zijn leven op het schavot heeft geëindigd, heeft den rechter bekend, dat hij medeplichtig was geweest aan den moord van twee andere personen, zonder dat de strafrechter hem daarvoor ter verantwoording had geroepen. 8 PASJE.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2