@kb NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8>eae Courant; verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 3 0 li i E E U T Zaterdag 8 September 1888, 213. ADVERTENTIE N: Bureel: Seiieepmakerssteeg: 6. UitgeversGebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Summer 10 feut. 202- Jaargang. Van 1ti regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10, S ta tl s- B er i e li te n. PATMTBLADM. De BURGEMEESTER, hoofd van het Bestaur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patent bladen voor de gepatenteerden wonende in de wijkeu 1, II, III en IV, over het dienst jaar 1888/9 bij het college van zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeeute, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijndagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Don derdag O, Vrijdag 7, Zaterdag 8, Maandag 10, Dinsdag 11, Woensdag 12 en Donderdag 13 September e. k. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastiug alhier, die voor huuue moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 5 September 1888. BURGEMEESTEK en WETHOUDEUS van LEIDEN, Gezien artikel O, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, régelende de inwen dige inrichting der scholende loelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad no. 4, van 1881); Brengen Ier algemeene kennis, dal de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 3 lot en met den 15 September e. k, in de schoollokalen in de Bijnslraal, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenveslgracht aan hel I'lanlsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van lialf twee tol twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dal deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- slraat, Bapenburg, Nieuwsleeg, Zonneveldsleeg, KelelboelersleegKorte Korenbrugsleeg Nieuwe Rijn tot de Ulrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Otide Vest en Oosldwarsgrachl. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, oo. 3 behoort dal deel der ge- meenle, dat ingesloten wordt door en len oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserslraal, Bapenburg, Nieuwsleeg, Zonneveldsleeg, Kelel- boetersleeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe BynVischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostilwarsgracht. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTEK, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 4 September 1888. FEUILLETON. LEIDEN 7 September GEMEENTEBEGItOOTHVG. (Vervolg.) Hoofdstuk III. Kotten voor eigendommen welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit, met de des wege verschuldigde lasten. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke f 10600. Als buitengewoon komen hieronder voor: le vernieuwing van den vloer der koffiekamer van de Gehoor zaal f 700, 2e verbetering van de verwar ming van bet geheele gebouw f 1000, 3e voortzetting van de herstelling van de ves tingmuren aan den Burg f 1000. Dag- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsga ders verdere kosten der fabricage f 19900. Er wordt voorgesteld dezen post met f 600 le verhoogeu voor de aanstelling van een vierden timmerman en verhooging van de onvoldoende bezoldiging va:i den teekenaar. Grondlasten en personeele lasten wegens huizen en landerijen, alsmede pateutrech ten van schuiten f 1850. Dijk en polderlasten f 150. Kosten ter zake van het innen vau renten wegens inschrijvingen op de Grootboeken der Nationale schold f 25. Kosten van toezicht op de vroonwateren f 100. Totaal van Hoofdstuk III f 32625. Hoofdstuk IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen. Kosten vau toezicht en vau iuvordering der plaatselijke belastingen f 10020 hieron der de jaarwedde van een len beambte ad f 1200, een 2en ad f 800 en een schrij ver ad f 200, 4 beschrijvers f470, het op maken van het kohier f 1000, jaarwedde van den marktmeester f 1200 en van den adjunct f 700. Eindelijk nog van den waagmeester f 700 (dus wordt eene verhooging van f 100 voor gesteld) van den ijker op het botervaatwerk f 750, toelage aan de waagwerkers f 240 en beloouing der schatters iu zake de drank wet f 350. Vergoeding aan het rijk van 2ten hon derd van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve van de gemeente geheven op de grondbelasting en op de personeele be lasting f 2400. Totaal >an Hoofdstuk IV f 12420. Hoofdstuk V. Kosten van de openbare veiligheid en de brandweer. Jaarwedde van den commissaris van po litie f 3000. Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters f32925. Hieronder komen voor de tractementen van 1 hoofdinspecteur f 1400, 2 inspecteurs f 1200 ieder, 1 in specteur f 400, 4 agenten le kl. f 650 ieder, 8 agenten 2e kl. ieder f 600; vervolgens 22 agenten Se kl. f 550 ieder, 9 van f 525 en 9 van f 500 ieder. Kleeding en wapening der politiedienaars en veldwachters f 4750. Onderhoud der wachthuizen en mitsgaders licht en brandstoffen f 950. Onderhoud der lantaarns en verdere kos ten der verlichting f 26000. Onderhoud der brandspuiten f 2500. Hier onder komen als buitengewoon voor le de aanschaffing van een slangenwagen met 300 meter slang voor de brandkranen f 750 en 2e aanschaffing van eeu reddingsladder f 450. Belooning en premiën aan de brandspuit- beden en beambten f 3650hiervan geniet de directeur f 400, de adjunct-directeur f 150, de machinist van de stoombrandspuit en zijn helper f 260 en de plaatsvervanger van den machinist f 25. Kosten der schutterij f 8970. Kosten van het huis van bewaring en onderhoud van politie-gevangenen, uitge trokken op nihil. Verdere uitgaven in zake de politie f 550. Toelage aan den plaatselijken adjudant f 100. Kosten van toezicht en de zorg voor mi litaire transporten en inkwartieriug f 50. Jaarwedde van den torenwachter en zijn adsistent f 355. Totaal van Hoofdstuk V f 83800. Hoofdstuk VI. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie' Kosten van toezicht der openbare huizen enz. f 575. Kosten voor het vaccineeren van behoef- tigen f 1500. Kosten voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand f 1000. Totaal van Hoofdstuk VI 3075. Hoofdstuk VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevorde ring van kunsten en wetenschappen. Kosten voor het gymnasium f 24990. Hiervan genieten: de rector f 3400, de conrector f 2400, vijf leeraren ieder f2000, twee f 1400 ieder, één f 1000, één f900, één f 500, en vijf f 200 ieder. Voorge steld wordt de verhoogiug van de tracte menten van Dr. v. d. Mey uiet f 400 en van Dr. Hartman, Dr. Bijvanck, Dr. Kruyt- bosch, Dr. Gleuns en de heer Eyn van Draat, eveneens met f 400; verder van de heeren Punt met f 233.34, Hendriks met f 200 en Breuning met f 150; alzoo eene vermeerdering van f 2988.34. Kosten van schoolboeken en schoolbe- hoeften f 900. Vnur en licht in de scholen f 450. Onderhoud der gebouwen, meubelen enz. f 1990. Hieronder komen als buitengewone posten voor bet uitwendig verwen van het gebouw f 350, zonneblinden voor twee lokalen f 400 en een bliksemafleider f 450. Diverse uitgaven tot dit artikel behoorende f 900, waaronder f 500 als jaarwedde van den claviger. Kosten voor de middelbare scholen f 44297. Onder de jaarwedden van de leeraren der Iloogere Burgerschool voor jongeus komt de directeur voor met f 3400, te verhoogen VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, w. w. s. 77). »Ik verzeker u, papa, dat hij er van daag bleek en bedrukt uitzag," klouk spijtig Lilia's antwoord. (En weet u waarom? hij vindt het heel onpleizierig bij lang niet lief van udat (Ja, ik," viel de rechter zijn dochter iu de rede, vik weet wel waar het heen moet. Hij zou volkomen in zijn recht wezen, indien hij mij kon aautoonen, dat ik legen mijne overtuiging bau-.lelde. Ik moet Danton grondiger leeren kennen, eer ik u aan hem mag afstaan. Twee jaren zijn geen eeuwig- beid, kind." «Toch schijnt dal zoo: ten minste Danton schijnt dat zoo," zeide Lilia op pruilenden toon. Aan den rijk versierden disch zat Ellen naast tante Maitland en werd behaudeld als een lid van 't gezin. De zwarte bedienden liepen heen en weer en boden de verschil lende gerechten aanzonder eenig geruisch te maken. Het gesprek aan tafel was on derhoudend eu opgewekt. De heer Eortes was een aangenaam man in de conversatie, en voor vandaag allen ernst latende varen ontwikkelde hij een zeldzaam gelukkig talent als verteller. Hij was allergezelligst en hét scheen alsof hij zijne nieuwe huis- genoote, de onbekende miss Grey, voor zich wilde innemen. Gedurende den maaltijd bewees hij haar op eene ongezochte manier allerlei kleine beleefdheden, een kunst, die hij goed verstond en tegelijkertijd sloeg hij al hare bewegingen gade. Men vat, dat dit voor Ellen niet zoo onopgemerkt ge schiedde, zij voelde dat hij zijn blik bijna onafgebroken op haar gevestigd hield en I half angstig vroeg zij zich zeker af: (Waarom geeft hij zich zooveel moeite, om mij aange naam te wezen?" Tante Maitland was verontwaardigd en boos, maar Lilia was er verrukt over. De band op baars vaders arm leggend, zei ze bij het opstaan van tafel tot hem (Papa, 't is heel lief van u, dat ge om mijnentwille zoo vriendelijk tegen miss Grey zijt." Was het werkelijk om harentwille? De dames keerden naar het boudoir terug en ook de heer Fortes voegde zich bij haar. (Dat is een groote verrassing," meende tante Maitland, nog meer verontwaardigd dan aan tafel. tGe komt er niet dikwijls toe, des avonds bij ons te zijn." (We zijn een tijdperk van allerlei vreemde zaken ingetreden, verwonder u over niets meer," klonk zijn spottend antwoord. Hij bleef vrij lang, lang genoeg om Ellen een lied te hooren zingenen daarna, een lichte buiging voor het drietal makend, trok hij zich in zijn studeerver trek terug. Ellen ging Daar haar lieve slaapkamer van rood en wit, legde zich te bed en viel in slaap, denkende aan Lilia en aan den welbespraakten, niet zoo dadelijk te doorgronden rechter. Reeds nagenoeg in slaap, duisterde zij, als ware het mogelijk over den grooten oceaan heen te spreken (Kolonel Dnfart, hij is een aantrekkelijke persoonlijkheid, die Gerald Fortes en hij neemt mij zeer voor zich iu." In zijn studeervertrek liep de rechter, lang reeds na middernacht, op en neder. Slaap gevoelde hij niet eu de gewichtigste processtukken, die hij moest nalezen bleven onaangeroerd op de schrijftafel; de anders zoo practische, ijverige man scheen zich thans geheel en al te verdiepen in droo- merijen. Aanhoudend, ja om er krankzinnig van le wordenvervolgde hem een beelddat hij uiet van zich af kon weren en dat hem met siddering vervulde. Een bende duivelen had hem minder schrik aangejsagd dan dit beeld. En welk beeld was het? Het lieve gelaat van een meisje, het gezicht bloeiend van jeugd en schoonheid, van miss Grey, de gezelschapsjuffrouw zijner dochter. In een der netste straten van Boston worden we onwillekeurig aangetrokken door eene eenvoudige woning, die er aller keurigst uitziet. De vensterglazen glimmen u tegen eu de hagelwitte gordijnen zijn zonder smetje of krenkgeen gepolijst zilver kan schitterender blinken dan de metalen naamplaat naast de dear. Hoewel ik gezegd heb dat de woning eenvoudig waszoo droeg ze toch een eigenaardig cachet van voornaamheid. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1