BINNENLANLLSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Bijdragen van de gemeente in de kosten van aanleg van eene duinwaterleiding nihil-. Reiniging van riolen, stelsel Liernur f 19B0. Dempen van grachten f 110U0, waaron der het dempen der Derde Binnenvestgracht van de Mare tot aan het terrein der Gas fabriek f 7000, en vandaar tot de Oost- dwarsgracht f 11000. Totaal van Hoofdstuk LI f 74490. {Wordt vervolgd.) De hoogere burgerschool voor jongens alhier is gister geopend met 153 leerlingen als: in de le kl. 47, 2e kl. 40, 3e kl. 41, 4e kl. 13 en 5e kl. 12. Bij de gisteren bij de directie der marine te A msterdam gehouden aanbesteding was minste inschrijver voor vaatwerk de heer Y. D. Lafeber alhier voor f 1460. HUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Mevrouw AlbersJahn, de lieve eerste dugazon van de llollanilsche Opera, heeft, om te voldoen aan tot haar gerichte uit- noodigingen, een cursus geopend tot op leiding in den zang voor jonge dames. liet bestuur der Teeken Academie in Den Haag heeft hel schoolgeld voor den winter avond-cursus van acht tot vier gulden verlaagd. Een commissie, bestaande uit eeuige oud-leerlingen en vereerders van den heer Hofdijk, zal trachten fondsen bijeen te bren gen voor een monument op het graf van den dichter. Maandag ontscheepten Adelina Patti en haar echtgenoot Signor Nicolini te Ply mouth na eene lange reis door Zuid-Amerika. Verleden jaar op 10 December verliet het echtpaar Engeland en zong achtereen volgens te Lissabon, Buenos-Ayreswaar de recettes van 24 voorstelliugen acht en een halve ton bedroegen, waarvan Patti on geveer de helft kreeg en Montevideo. Thans vertrekt de zangeres naar haar kasteel in VVales, Craig-y-nos, om iu November te Londen en Brighton eenige malen in een concert op te treden. Een volgend jaar hoopt zij wederom naar Zuid-Amerika te reizen. OEEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is de met verlof hier le lande aanwezige dirigeerend off. v. gez. le kl. van het leger in Ned.-Indië H. J. Van der Weide, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De minister van buitenl. zaken zal op 8 dezer geen audiëntie verleenen. Ongehuwde personen, die voldaan heb ben aan de voorwaarden, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 {Staatsblad n°. 222) en in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van apothekers bediende in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, voorloopig voor den tijd van één jaar, met ingang var 1 Nov. a. s., op eene jaarlijksche belooning van f 600 met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging, worden verzocht zich, voorzien van hun aanbevelingstukken, persoonlijk aan te melden op 17, 18, 21 of 22 Sept., des namiddags van 24 uren, bij den genees heer-directeur van genoemd gesticht, dr. A. H. Van Andel, te Medemblik. {St.-Ct.) Tegenover de onrustwekkende geruch ten, welke omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den koning worden in omloop gebracht, kunnen wij gelukkig ten stelligste verzekeren, dat het geëerbiedigd hoofd van den staat geheel hersteld is en zich zeer wel gevoelt. Als een bewijs daarvan kan het feit strek keu, dat Z. M. zich dezer dagen geruimen tijd onderhield over de belangen van handel en industrie. (D. v. Z-H en Gr.) De 7de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 82,257,636 zijnde de opgave van 175 locale comité's waaronder Voor schoten f 141,615, Sassenheim met Voorhout f 79,35. De le luit. der cavalerie N. I. Erzey, gedetacheerd aan de K. M. Academie, is overgeplaatst naar Amersfoort, waar hij de functie van ritm.-instructeur zal waarnemen. In zijne plaats wordt aan de K. M. Aca demie gedetacheerd de le luit. der cavalerie H. C. P. L. Matbon, van het 3e reg. hu zaren. Minnenijd heeft gisteren te Haarlem tot het volgende drama aanleiding gegeven. Een dienstbode uit de Groote Houtstraag verkeerde met den heer B., die tot mede minnaar had een metselaarsknecht, zekeren H. Deze laatste had meermalen gedreigd »8 -, os-a «TJ lasz JBèQ de dienstbode te zullen dooden, indien zij hnrc verkeering met B. niet afbrak. Gis teravond nu wandelde de dienstbode met dezen in den Hout, toen- op de hoogte van de Dreef 11. van achter een boom te voor schijn kwam, een pistoolschot op de dienst bode loste en haar in de borst verwondde. Waarschijnlijk door de bedreiging gewaar schuwd, had B. zich insgelijks van een pistool voorzien, en nu werden tusscheu beide mannen een paar schoten gewisseld, met het gevolg dat B. licht gekwetst werd en 11. eene ernstige wonde bekwam. Alle drie zijn in het ziekenhuis opgenomen. {Hbl.) Op Meerenbeig zullen voortaan niet ineer dan 1217 krankzinnigen verpleegd mogen worden. Om het tegenwoordig aantal verpleegden daarmede in overeen stemming te brengen, wordt een overgangs termijn toegestaan, loopende tot 1 October 1889. De geneeskundige behandeling wordt aan ten minste zeven geneeskundigen op gedragen. Om het tegenwoordig aantal geneeskundigen hiermede in overeenstemming te brengen, wordt een overgangstermijn toe gestaan, loopende tot 1 Jan. 1899. Zoolang het aantal geneeskundigen niet tot zes is gebracht, mag het aantal verpleegden niet meer dan 1100 bedragen. I e raad van stad Deutichem zal zich met een adres wenden tot den minister van binuenl. zaken, met verzoek het rijkssubsidie voor het stedelijk gymnasium te willen ver- hoogen met een bedrag van f 1840, en alzoo te brengen tot f 9000, op grond dat dit gymnasium, een der meest bezochte in Ne derland, alle reden van bestaan heeft, en ook totnogtoe de beste resultaten heelt op geleverd, maar dat de daaraan verbonden kosten wegens latere wettelijke bepalingeu de draagkracht der kleine gemeente te boven gaan. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Wissekerke Ten vorigen jare werd alhier op prinses jesdag het schoolfeest gehouden, dat had moeten plaats hebben op 's konings 70sten verjaardag, maar dat uitgesteld is moeten worden wegens het epidemisch heerschen der mazelen. Bij die gelegenheid werd ook een rijtoer gedaan, en stelde het dochtertje van den landbouwer G. H., even oud als het prinsesje, H. K. H. voor. Op den toen gezonden gelukwensch ontving het gewaande prinsesje eene dankbetuiging van het werke lijke prinsesje. Op den jaardag nu van H. K. H. ontving hetzelfde boeredochtertje we derom een telegram van het kroonprinsesje, en nadat zij haar per telegraaf gefeliciteerd en bedankt had, ontving zij van prinses Wilhelmina eene doos met speelgoed. Dinsdagavond heeft zekere C. J,, fabriek arbeider te Almeloo, aan drie personen, die hij op de kermis ontmoette, zonder dat deze daartoe eenige aanleiding gaven, met een mes verwondingen toegebracht, zoodat genees- knudige hulp noodig was. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdag stonden te 's Bosch voor de arrond.-rechtbank terecht S. L., oud 38 jaren, en H. P., oud 39 jaren, kooplieden, wonende te Amsterdam, thans aldaar in hechtenis, beschuldigd van bedriegelijke oplichting, gepleegd te Andel 30 Juli 11. door aldaar voor f 800 te verkoopeu een stuk kant, dat zij voorgaven f 1000 waarde te hebben, terwijl het later bleek slechts linnen te wezen voor f 70 waaide. Het O. M., waargenomen door mr. Baron Speijart van Woerden, subst. off. van justitie, achtte de schuld van beklaagden bewezen en eischte voor ieder acht maanden gevangenisstraf. De verdediger van beklaagden, mr. Asscher, advocaat-procureur te Amsterdam, beweerde, dat de schuld niet wettig en overtuigend bewezen was en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair tot het opleggen eener veel lichtere straf dan gere- quireerd was. Diusdag had te Waardhuizen de vrouw van G. E. v. d. B. baar kind van ruim 10 maanden bij de brandende kachel geplaatst, om even eenig werk te verrichten. Toen ze kort daarna terugkeerde, hadden de klee deren vlam gevat, zoodat het deerlijk ge- braud, onder smartelijk lijden, kort daarna bezweek. Door de politie te Didam zijn eer- gisternamiddag aldaar aangehouden twee personen, beiden aldaar woonachtig,- welke valsch Pruisisch geld in omloop trachtten te brengen en verdacht worden het ook te hebben gemunt. Beiden zijn gevankelijk naar Arnhem overgebracht, waar de justitie het spoedig zal hebben uitgemaakt. In het westen van Drente beeft een on weer gewoed, zoo hevig als ouden van dagen zelfs niet beleefd hebben. Er viel een zware stortregen, rukwinden sloegen de schepen te Roden van de touwen, vlaswieken zijn los «3 «O» -aR- ras gerukt en twee kooien werden door den bliksem getroffen en gedood. PEK T !.l.EG K V A F. LONDEN, 6 Sept. Gelijk de Daily News uit Koustanlinopel verneemt, heeft de hertog van Ediuburg den Sultan gevraagd, of, indien Rusland overgaat tot een bezet ting van Bulgarije of tot een demonstratie met de vloot in de Zwarte Zee, de Engel sche vloot dan de Dardanellen zou kunnen doorvaren, ten eiude daartegen te protes teeren. Naar men zegt, is dit verzoek door den Sultan aan den Russischeu gezant medege deeld en geweigerd. De Daily News gelooft niet, dat deze voorstellen zijn gedaan, maar neemt toch aan, dat men over dit onderwerp van ge dachten heeft kunnen wisselen. LKI!> E N 6 September. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft de ontworpen winterdienst- regeling op den Ned. Rliijnspoorweg aan vangende 1 Oct. a. s., goedgekeurd. De toréadors met hun stieren, die thans te Spa werkzaam zijn, willen, zoo zij de noodige vergunning krijgen, reeds iu de tweede heift van September ook te Sche- veningen voorstellingen geven. {Fad.) Het electrisch licht kan met veel succes dienstbaar wordeu gemaakt voor de rattenjacht. Bij de proeven, welke dezer dagen met electrische lampen aan boord van de oorlogschepen te Nieuwediep werden ge houden, zijn op het fort »de Harssens" aldaar honderden van deze lastige dieren zonder bezwaar afgemaakt. Op hunne zwerf tochten werden zij namelijk eensklaps door het schelle licht overvallen en waren daar door niet in staat te vluchten zij lieten zich met veel gemak vangen, van welke gelegen heid de soldaten een nuttig gebruik wisten te makeu. {Nieuws.) De Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. stelt voor, dat in blijvende her innering aan 's konings 4-0-jarig regeerings- jubilé, 't welk Nederland in het volgend jaar hoopt te vieren, een nationaal werk lieden-pensioenfonds worde gesticht. Er vorme zich, zegt hij, door heel 't land, uit alle partijen, reeds nu een commissie, om gelden millioeneu in te zamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 het grondkapitaal aan te bieden voor een koning Willem-pensioenfonds voor werk lieden. HANDELS- EN F1NANCIËELE BERICHTEN. Van de binnenlandsche staatsfondsen waren heden de integralen gunstiger ge stemd. De buitenlandsche markt was voor eenige Oostenrijksche en Russische fondsen iets minder geanimeerd. Andere fondsen werden weêr meer gevraagd. Russische sporen bleven in ouden doen enkele liepen terug. Op de Amerikaausche markt heerschte iels aangenamer stemming. GEMENGDE BERICHTEN De groote brand te Hamburg heeft in het geheel tien menscheulevens gekost. De verzekeringsmaatschappijen maken be zwaar om schadevergoeding uit te betalen voor de loods, waarin de brand uitbrak. Die loods toch werd alleen verzekerd als bergplaats voor goederen; indien men ge weten had, dat er ook, zooals thans geschied is, spiritus gekookt werd voor het kleuren van suiker, zou de premie aanmerkelijk hooger geweest zijn. Naar men uit Caracas meldt heeft den 16den Juli 11. te Bolivar, in Venezuela des avonds eene ontploffing plaats gehad van 730 qnintalen dynamiet. De schok in de stad was gelijk dien van eene aardbeving en de slag werd 100 kilometer ver gehoord. De fabriek werd geheel vernield en de directeur, een ingenieur en 3 werklieden kwamen om. Gelukkig waren de meeste werklieden reeds vertrokken. Noodlottige vergissing. Zekere Valli haalde \6ór eenige dagen te Sartena (Corsica) in eene apotheek santonine voor zijne kinderen. De apotheker was afwezig en zijn bediende gaf bij vergissing, in plaats van het gevraagde, strychnine, met het ge volg dat vier kindereu onder de afgrijselijk ste smarten bezweken. Te Annecy, in Savooie, hebben de meeste aardwerkers en metselaars, die aau den bouw der nieuwe kazerne werkzaam waren, den arbeid gestaakt. Hunne leus is thans geworden»Leve Boulangerl" In den omtrek van Prouvy, aan de FrariBch-Belgische grens, is een blinde or geldraaier in hechtenis genomen, die gere geld buskruit en andere zaken in zijn orgel smokkelde. Bij een ontploffing in de groote brou werij van Guinness te Dublin in een der gebouwen waar met behulp een ether ijs werd gemaakt werden 9 werklieden ge wond, 6 ernstig. In de kruitfabriek te Scafati (Napels) kwamen twee menschenom en werden drie gewond, ten gevolge van een ontploffing. In de melanietfabriek te Zurndorf bij Presburg geraakte 400 KG. dynamiet iu brand. De arbeiders vluchtten en juist waren allen buiten in veiligheid, toen de vlammen een plaats, waar 100 kilo nitro glycerine bewaard werd, bereikten, en de geheele fabriek met donderend geraas iu de iucht vloog. Te Taruobrzeg in Gallicië heeft een verschrikkelijke brand gewoed, waardoor 151) huizen iu de asch werden gelegd. De schade wordt berekend op 1.000.000 gulden. Meet dan 200 gezinnen zijn zonder dak en ver scheidene personen werden gewond. liet Springo, in Arkansas, is verleden Donderdag deerlijk door eene waterhoos ge teisterd, waarbij 13 personen verdronken zijn. Vijf lijkeu zijn onder puinhoopen van ingestortte woningen gevonden. De aange richte schade wordt op 100.000 fres. geraamd. Eergisteren had te Bentheim het vol gende ongeluk plaats. Bij het rangeeren van den trein omstreeks 10 uur voormiddag had de arbeider Steenweg het ongeluk onder een wagen te geraken en was onmiddellijk een lijk. Jaren lang was hij bij de Maat schappij in dienst, en was een oppassend wisselwachter. Te Jacksonville in Florida zijn Zaterdag 23 nieuwe gevallen van gele koorts voor gekomen en 2 personen daaraan overleden, in het geheel 234 gevallen en 32 dooden. In Pruisisch Silezie zijn Zaterdag en Zondag weder rivieren en beken buiten hare oevers getreden tengevolge van de zware en aanhoudende regens in het laatst der vorige week. Naar men uit Napels meldt zijn Zaterdag bij eene ontploffing in het kruit magazijn van Scafati twee personen omge komen en drie gekwetst. Te Barcelona is verleden Zaterdag aanmerkelijke schade aangericht door een hevig onweder. Ten gevolge van een zwaren storm iu de provincie Grenada is de oogst van rozijnen en olijven als mislukt te beschouwen. BELCtlË. Het duel LejeuneThuillier. Omtrent het bekende duel tusschen de heeren Thuillier en Lejeune, waarbij de eerste werd gedood zijn nog de volgende bizonderheden bekend. De heer Lejeune had den kapitein De Heusch opgedragen aan den heer Thuillier voldoening door de wapens te vragen. De verkiezing der getuigen had plaats op Don derdag 30 Augustus. De heer Lejeune, vertegenwoordigd door de heeren De Heusck en Gilman, de laatste advocaat, vroeg de keuze der wapens. De heer Thuillier was goed degenschermer. De getuigen van twee partijen kwamen over een dat het lot hier zou beslissen. Drie stukjes papier werden in een hoed gedaan, na vooraf op ieder daarvan een der woorden pistool, sabel of degen te hebben gezet.Bij het trekken bleek het pistool het aangewezen wapen. Den volgenden ochtend werden, na lang samensprèken, plaats, uur en voorwaarden voor het duel vastgesteld. Een kogel zon worden gewisseld op 25 meters afstand. Op het terrein namen de getuigen groote voor zorgsmaatregelen. Zij deden o. a. de tegen standers nog van standplaatsen veranderen omdat zij zich tedicht bij een heg bevonden waarvan de richting hen bij het schieten het richten kon vergemakkelijken. Op het commando deed zich slechts eene ontploffing hooren. Eene seconde daarn' werd het pistool van Thuillier gehoord. Men vermoedt dat dit oponthoud voortkwam u1' de gemoedsbeweging van den ongelukkige die juist boven de linkerborst getroffen wan. Thuillier deed twee passen voorwaarts, een hartverscheurenden blik op zijne getuigen slaande, die op hem kwamen toeloopen; vervolgens draaide hij een oogenblik op een been rond en viel toen ter aarde. Nog slechte twee of drie stuiptrekkingen en hij gaf 4® geest. Lejeune, ter neergeslagen door het gebeuriki barstte in snikken uit. Doctor Troisfoat"'

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2