3- A. Molkenboer, Leidsche Broodfabriek. Katholieke Illustratie, ADVERTENTIE I. Botermarkt bij de Koornbeurs. Ilolloway's Pillen. Invalidenhuis te Leiden. FRANSCHE OMWENTELING <89 W.J A. T»B" TT, $ne wijze is te verkrijgen of op meerdere, Is eene vraag op zich zelve. Ook is het «au geen twijfel onderhevigof de knapen moeten van de nuttige zaken het een en «nder leeren, b. v. lezen en schrijven, doch „iet alleen om het dadelijke voordeelmaar 0ok omdat het hulpmiddelen zijn tot het verkrijgen van vele andere kundigheden. Zoo moeten zij b. v. ook de teekenkuust 'eerenniet met het doel om bij het koopen ,an dagelijksche artikelen tegen bedrog ge- mjwaard te zijnmaar om in het algemeen lino gevoel voor schoone vormen en hun smaak te ontwikkelen en te veredelen. In alles het dadelijke voordeel te zoeken past allerminst aan mannen van ruime op- ratting en vrije ontwikkeling. Men dient in de opvoeding eerder te be ginnen met de vorming van manieren en karakter dan met redeueering, eerder met oefeningen van het lichaam dan van den geeet. Die staten trouwens, welke aan de opvoeding der jongens de meeste zorg be lleden, maken zich aan tweeërlei overdrij ving schuldigóf zij drillen de jongens tot ithleten waardoor zij aan den vorm en den «asdom van het iichaam schade berokkenen óf zij maken de jongens onbeschaafd en ruw door stelselmatige volharding. Het laatste ji de fout der Spartauendie ineenen dat verharding strekt tot vermeerdering van dap perheid. Maar dapperheid moet immers niet bet eenige, ook niet het voornaamste doel der opvoeding uitmaken. En al ware dat zoodan hebben de Spartanen toch niet het goede middel gevonden om dat doel te be reiken. Noch bij de dieren, noch bij de menschen zien wij dat de dapperheid onaf- scheidelijk verbonden is met forschheid en ruwheid, maar veeleer met zachtzinnigheid eu edelmoedigheid. Er zijn vele wilde vol ken, die zelfs neiging hebben tot bet slachten en eten vau menschen, en die toch alles behalve dapper zijn. De Spartanen zelve ondervinden thans de nadeeleer van hunne eenzijdigheid. Zoolang zij de eenigen waren die het stelsel van verharding toepastenhe kelden zij in de wedstrijden over gymnas liicbe bewegingen en wapenoefeningen ge regeld de overwinning, en thans, nu ook indeie volken zich op verharding toeleggen delven zij in die wedstrijden het onderspit, omdat hunne jongens alleen met het oog op dapperheid zijn opgevoed. Men moet derhalve iu de opvoeding den eersten rang toekennen aan de harmonische iimeuwerking van verschillende deelen, niet Mn de bevordering van ruwe kracht. Geen wolf, geen ander wild dier kan een sehoonen kampstrijd voeren: dat is het voorrecht van den harmonisch gevor.r.den man alleen. De Spartanen richten inderdaad hunne jongens tot den oorlog af als tot een ambacht zoodal zij uitsluitend daarvoor bruikbaar zijn, tn ondanks die africhting staan zijr.aar men zegt, nog bij anderen achter." Ontvang mijn dank voor de verleende plaatsruimte. H. W. Van dee Mby. SCHOOL- KV KKKKJJIEC4V9. De Luthersche gemeente Brielle-Hel- levoetsluis heeft ter beroeping van eenen predikant het volgend drietal opgemaakt: Duyvendack te Harlingen, Evelein te Leiden, en Pont te Enkhuizen. LKIUKM, 1 September. Onder bevel van den kapt. Tonnet, luits. Doorenboom en Smulders vertrokken heden van Amsterdam 12 onder-off., 16 korporaals en 150 soldaten van het 7e reg. inf. naar Leiden, ten einde aldaar gedurende de manoeuvres in Limburg, waaraan o. a. het 4e reg. inf. deelneemt, in den garnizoens dienst Ie voorzien. Gisterenavond te ruim 5 uren brak te Schipluiden eeu geweldig onweer los, ver gezeld van zwaren regen en hagel. Bij ver- seheidene landbouwers waren koeien van zsgst in het water geraakt. De tuingewas- ten hebben door de hagelsteencn veel gele den en in de boomgaarden ligt de grond bezaaid met afgeslagen ooft. Gisterenmorgen is de bliksem geslagen in den schoorsteen van de stoombranderij 'sn de firma H. Jansen en Co. aan de Noordveat te Schiedam, zonder andere schade zsn te richten dan het verbrijzelen van twee miten in die branderij. De heer A, Koene, van hotel Coomans m de Hoofdsteeg, te Rotterdam schonk guterenmorgeu aan alle vischvrouwen van d« Vi8chmarkt een portret van H. M. de koningin met het prinsesje op den arm, in kleurendruk. De Oranjevaan schrijft: »In de bladen kan men lezen dat Z. M. ie koning zoo goed als hersteld is. Wij hopen vurig, dat dit bericht juist is, 111 dat, wat wij uit Apeldoorn vernamen geheel ongegrond is. Eene meer zwaartillende op vatting zou daar veld winnen. Zelfs wordt gezegd, dat de koning ten eenemale onver- voerbaar zou zijn, en het koninklijk gezin dus den geheelen winter op het Loo zal moeten vertoeven." GEMENGDE BERICHTEN Een Oostenrijksch natuurkundige, hoogleeraar te Gratz, iu Stiermarken, heeft eeu reeks van proefnemingen gedaan met levende sponsen, ze in vele kleine deelen gescheiden en dan onder zekere voorwaarden op een goed gekozen plaats gezaaid. Zeer kleine deeltjes spons, naar de regels der kunst behandeld, gaven aldus in 3 jaren prachtige sponsen, de kosten waren gering; het kweeken van 4000 sponsen, gedurende drie jaren, met de» intrest van het kapitaal inbegrepen, kostte niet veel meer dan 100 fl. Het eerste stierengevecht te Spa heeft zooveel nieuwsgierigen gelokt, dat duizenden afgewezen moesten worden. Reeds nu regent het als het ware aanvragen om plaats voor 2 September. Ook de aanstaande wedstrijd tusschen schoone vrouwen wekt veel belangstelling. Uit verschillende landen hebben zich mede dingsters aangemeld. Er zijn prijzen uit geloofd van 500 tot 5000 frank. De deel neemsters, van 18 tot 35 jaar oud, krijgen de reis- en verblijfkosten vergoed. Overdag behooren zij gekleed te zijn in costume de ville, des avonds in toilette de soirée. Men meld zich schriftelijk aan ouder eigen of aangenomen naam bij den secretaris van bet Casino, met overlegging van portret. Ten slotte wacht den badgasten nog een tentoonstelling van bébés, een wedloop voor paarden (steeple chase) en het jachtvermaak. Een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad in eene fabriek op eeu eiland bij Neenah, Wisconsin, (Vereenigde Staten). Aldaar zijn de stoomketels gesprongen op een oogenblik dat er 50 arbeiders en een paar honderd bezoekers waren. De muren van het gebouw vlogen iu stukken rond. Acht tien personen werden onmiddellijk gedood, zeven bekwamen gevaarlijke wonden en vele anderen werden minder ernstig ge kwetst. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is te Ostende in eene villa ingebroken en, behalve uit de slaapkamers der zes be woners, alles wat slechts eenige waarde heeft en gemakkelijk vervoerbaar was, medege nomen. Zoo iets komt meer voor, en deze dief stal op zich zelf is dan ook iniuiler merk waardig. Maar wel merkwaardig is het, dat de drie daders, die deswege iu hechtenis genomen zijn, leden waren van eene streng aristocratische club op de badplaats. Ook te Traunstein in Beieren heeft een orkaan groote schade aangericht. Te Erlstatt werden een menigte hoornen ont worteld, terwijl de oogst op verscheidene plaatsen geheel vernield is. Een zware wagen, die voor een herberg op zijn baas wachtte, werd geheel omvergeworpen met de wielen in de lucht. Edisson heeft een concurrent gekregen. Zekere 'fainter te Londen heeft een grapho- phoou bedacht, die in b minuten circa 1000 woorden opteekent op een cylinder; deze kan verzonden worden en met behulp van een ontvanger al het geschrevene teruggeven met den toon, waarin het is gedicteerd. De oogst in Eugeland heeft veel ge leden door zware regens, gepaard met stor men o. a. in Derby en Lincoln. De prijzen der granen zijn aanmerkelijk gestegen. Het toch al niet dicht bevolkte IJs land heeft dit jaar reeds 1000 inwoners verloren, die naar Canada geëmigreerd ziin; daar bestaat eene formeele IJslandsche ko louie met een eigene kerk en drie predikan ten. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 1 September. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste Hoogste Oude Tarwe N'ieuwe TarweM Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer)1 Chevalicr-Gerst Zware Haver Lichte Maïs Paardenboonen Boter1 equal. vat). - (2e - i -). (lo per kil.) (2e Turf haardbr. Ie soort (grauwe) Lange zwarte h. l. 5 3 S250 kilog. dubb.hectol. J 6.: 6.- 0.24 7.50 6.50 - 4.50 - 5.75 - 3.75 - 3.25 - 6.50 -56.— -48.— - 1.40 - 1.20 0.27 OPROEPING. Alle Broodbakkers (geen Depothou ders), alle Vischhaudelaars (geen Rond- venters of Winkeliers, die bij hunne negotie ook Haring verkoopen)alle Bierhande laars, en alle Sigarenhandelaars (zij, die uitsluitend Tabak en Sigaren verkoo pen) gevestigd te Leiden en Leden dezer Vereeniging, genegen om op nader te ver nemen voorwaarden BroodHaring, Bier of Tabak te leveren voor de uitdeeling op 3 October 1888 door het Bestuur der 3 October-Vereeniging," worden uitgenoodigd zich vddr 13 September a. s. schriftelijk aan te melden bij den Heer J. GOEDELJEE, lsteu Penningmeester, Hoogewoerd N°. 152, met opgaaf van naam, woonplaats en de bijvoe ging: Bereid tot levering van Brood of Haring of Bier of Tabak. De aanvragers zullen per convocatiebiljet worden uitgenoodigd in eene later te houden Bestuursvergadering te verschijnen't zij in persoon, 't zij door een gevolmachtigde ver tegenwoordigdom de voorwaarden der leve ring te vernemen. Het Bestuur der 3 Oct.-Vereeniging, N. BROUWER, Voorzitter. FEL. DR1ESSEN, Secretaris. OPRUIMING van liinderman- tels en Tricot kinderjurken tegen veel verminderden prijs. VLOEIBAAR VLEESCHEXTRAKT. is het beste en up den duur het voordeeligste. Gedrukte Weersgesteldheid.- Warm, koud of verauüerlijk weder, is alleszinls ge schikt om de gezondheid te ondermijnen, tenzij de maag in haren hoogsten staat van spijsverteringskracht gehouden wordt, Hol- loway's Pillen verbeteren den eetlust en bevorderen zoozeer de spijsverteeriug, dat na ieder maal een groote toevoer van nieuwe stoffen het bloed verrijkt, waardoor aan ieder orgaan nieuwe kracht en werkzaamheid ge schonken wordt, en aan het gestel het ver mogen om ziekte te weerstaan. Deze Pillen zuiveren het bloed volkomenals het door mistongezonde dampen ongeschikt voedsel of andere onzuiverheden is bedorven. Geeue medicijnen evenaren deze Pillen in het ver drijven van galziekten, het overwinnen van ongesteldheid der maagbet tegengaan van winderigheid en in hare werking als zachte en toch krachtige purgeermiddelen die voor iedere sekse en ouderdom geschikt zijn, Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen ais volgt: Doosjes Pillen, Potjes Zalf ƒ0,80,/l,85, f%, ƒ6.74, ƒ13.50 ƒ20.50 zijn op franco aan vraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablissement te honden, 53, Oifordstreet. De RAAD VAN ADMINISTRATIE is voornemens op Maandag den 3d™ Sep tember 1888, des namiddags te 2 uren, AAN TE BESTEDEN de levering van a. Buiidvleesch en Vet. h. Spek, Worst en Beuzel. c. Kruideniers- en Grutterswaren. d. Boter. e. Bier. f. Groenten. Aardappelen. ti. Steenkolen. Zoetemelk en Karnemelk. te. Zouteviscli en Stokvisch. t. Brood, tn Wijn en •t. Het weghalen van den afval der Menage, een en ander gedurende den tijd van af 1 October 1888 tot en met 30 September 1889. De voorwaarden van aanbesteding liggen van af Maandag den 27sle" Augustus 1888, des morgens van 912 uren, voor belang hebbenden ter inzage in het Invalidenhuis op het Bureel van den Commandant. De Secretaris van den Raad van Administratie, P. F. ROLLANDET. Van af Zondag 2 September 1888, worden de Prijzen gebracht voor: Gebuild Brood p. KG. van 13 op 14 Cts. idem j 6j 7 idem Waterbrood (gleuf iu de bovenkorst) per j KG. van 9 „10 Kadetjes, Waterbroodjes en Pro- feetjes per stuk, onveranderd lj Ongebuild Brood p.KG. van 11 „12 idem j u 5 j n 6 Gew. Roggebrood p. Ij KG. van 10 11 idem n j n 5 u 5 j Zoet Roggebrood lj 12„ 13 j idem 8 9 Roggebrood met Krenten per KG. van17 18 Krentenbrood p. KG. van 19 20 idem j„ 9J„ 10 Fijn Krentenbrood per KG. onveranderd „50 idem in Tulbandsvorm a 50 Cts. 75 Cts., ƒ1.— en ƒ1.25. Krentenbroodjesgewone per stuk onveranderd op I j Cts idem fijne per stuk onveranderd2 Beschuit (enkel platte) per 10 stuks 10 Lange en kleine ronde Beschuit per 20 stuks10 Tarwebloem in pakjes van j KG. van 8 op 8j In de Depóts behooren geijkte weegmid delen te zijn om het gewicht van het Brood te kunnen bewijzen. De Directeur, G. J. DE CASPAR.IS. ALGEMEEN is üe inleekening opengesteld op den 22n Jaargang DER Abonnementsprijs per 3 maanden negentig cent», franco per post één gulden. DEZE JAARGANG zal o. a. bevatten een reeks Geïllustreerde Tafereclen UIT DE VAN 17 89. Vraag aau uwen boekhandelaar het uitvoerige PROSPECTUS.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 3