S)eze Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en I' e e s t d a g e n. ABOMfyEIBEHT: A a V B T K T 1 E fti NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 3 September 1888. N6. 208. Uitgevers: Gebroeders Muré. binnënlandschë berichte BUITËNLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs per Nummer 10 Pent. 202c Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sciieepwakerssteeg 6. Sta ds- B er ie, it tea. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 4 Sept. 1888, des namiddags te iwee uren. Onderwerpen: t. Benoeming van leden in de vaste com- missiën, als: a. drie leden van de Commissie van Fi nanciën en uit dezen van de voor zitter; b. twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen c. drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen en uit dezen van den voorzitter; d. twee leden van de Commissie van Fabricage. 2. Idem van een commissaris-voorzitter der Lcidsche Duinwater Maatschappij. 3. Voorstel betrekkelijk de oprichting van een kegelbaan met billardzaal op het terrein van den Burg. (165 cn 177). 4. Verzoek van M. 11. Fonteinter bekoming van grond in het Gefalijde Bagijnhot. (172). 5. Idem van E. J. Schletteom een stoep te leggen aan den Haagweg. (174). 4. Idem van Mej. B. Van Praag, om een sloep te leggen aan den Apolhekersdijk. 7. Idem van Mej. C. C. Niemeijer, om ont slag als tweede onderwijzeres in de handwerken aan de Herhalingsschool en de scholen n°. 2 van de 3de cn 4de klasse. (178). 8. Idein als voren van Mej. G. II. J. J Vlaanderenals derde onderwijzeres aan de Leerschool. (179). 9. Idem als voren van P. De Carpentier Wildervanckals derde onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse. (180). 10. Rekening over 1887 van hel R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. (181). 11. Idem als voren van het R. K. Armbestuur. (181). 12. idem als voren van het Nederlandsch lsraëlietisch Armbestuur. (181). 13. Verdeeling van den Baad in sectiën. LEI DE 1* 1 September. Heden vierde mejufvrouw 11. Ober- mann den dag waarop zij vóór 25 jaren «erkzaain werd gesteld aan le meisjesschool tan mej. Winkler op de Breestraat alhier. Toen de beminde onderwijzeres dezen och tend het schoolgebouw binnentrad werden haar door de leerlingen bloemen toegestrooid. Na afloop van de schooluren mocht de ge achte jubilaris ten haren huize een schat tan bloemen vinden en ontvangen, terwijl onophoudelijk de belangstellenden ter geluk- wensching toestroomden. Mocht mej. Ober- mann van vrienden en bekenden veel be- laugstelliug ondervinden van de zijde van de school was die belangstelling bizonder groot en hartelijk eu menigmaal werd de weusch uitgesproken dat deze geachte onderwijzeres roor de iorichtiug waaraan ze werkzaam is nog lang gespaard zal mogen blijven. Bij het heden gehouden tweede ad- missie-eiainen voor de hoogere burgerschool voor jongens alhier hebben zich voor de le klasse aangemeld 8 adspiranten, van wie 3 werden toegelaten en 5 afgewezen. 2 meldden tich aan voor de 2e klasse en werden toegelaten tot de le, 1 voor de 3e klasse en werd toegelaten voor de 2e terwijl de adspirant voor de 5e klasse voor die klasse Het fee8tconcert gisteravond door hee- ren officieren der dd. schutterij op Musis Sacrum den leden aangeboden is ten laatste inch noch doorgegaan. Een bizonder klein aantal toehoorders was opgekomen, terwijl de heereu officieren der dd. schutterij in uniform aanwezig waren. Van tijd tot tijd werden de volksliederen door het orkest dat der dd. schutterij alhier onder directie van den heer Van Leeuwen gespeeld. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 26 Aug. 32 volw. en 5 k., totaal 37. M.27 56 10 66. D. 28 67 11 78. VV. 29 64 D. 30 68 V. 31 69 Z. 1 Sept. 62 11 10 v, 11 v, 11 75. 78. 80. 73. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 548 zwembaden door heeren en 31 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. MUZIEK, LETTERED EI KUIV8T. 2 September. Sterfdag van O. Z. Vau Haren. 3 A. Thiers. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Zondag 2 Sept., te twee uren, door het stafmuziekcorps van het 4de reg. inf., direct, de heer J. G. H. Manu. 1ste afd.: N°. 1. Marsch over de Liederen „Le Bi, du Bout, du Banc'', „Fischerin du Kleine" en „de Meisjes van Breda". 2. Ouverture; „La Bohé mienne", M. H. Balfe; 3. Traum-VValzer, Millöcker; 4. Fantaisie sur „La Dame Blanche", Opéra de Boieldieu, A. J. Buys- sens. Tweede afd.: No. 5. Ouverture: „Zumpa", Hérold; 6. „Paria", Valse, chantée par Marcella Sembrich (arr. Völl- mur), Arditi; 7. Souvenir de l'Opéia d'Auber „Le Domino Noir", Dunkier; 8. Stéphanie- Poika, Fabrbacli. De heer K. Vos, die zich heeft ver bonden aan het gezelschap „Vereenigde Nederlandsche Tooneelisteu", directie Ch. de la Mar, zal op 4 Sept, in het „Théatre Tivoli" zijn veertigjarig jubilé als tooneel- kunsteiiaar vieren. 4IEEICIEELE UKltlCHTE.V Door Z. M. zijn bij het personeel der militaire administratie benoemd tot 2e luit.- kwartierm., bij het le reg. inf., de sergeant G. G. De Blauw, van het 5e reg. inf.; bij bet 4e reg. inf., tot le luit.-kwartierm., de 2e luit.-kwartierm. C. F. Frevel, van het korps, en is de le luit.-kwartierm. C. E. Smeets, van het le reg. inf., krachtens punt 4U. van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad n°. 128), op non-act. ge steld. Tijdeus een zeer hevig onweder sloeg gisterenochtend omstreeks 5 uren de blik sem in den schoorsteen van de woning van den bloernkweeker P. Vink, aan deu Pické- weg te Noordwijk-Binuen. De bliksem baande ziel: een weg door den schoorsteen, dieu hij op den zolder grootendeels uit elkaar deed spatten; vervolgeus door de woonkamer en het portaal, en ontlaadde zich naar buiten, llij wroette bovendien ouder een drempel, zoodat deze werd weg geslingerd, terwijl de knecht op den drem pel stond. Deze (de knecht nl.) had de tegenwoordigheid van geest zich brandende in eene waterkuip te begeven en bleef zoo doende ongedeerd. Er was tegelijk eene hevige regenbui en een vieeselijke hagelslag. (2V. R. Cl.) De vroolijkheid der militairen ontaard de gisterenavond te 's Hage hier eu daar in uitgelatenheid eu lust om met burgers te vechten. Een veldartillerist werd door de politie gearresteerd, verdacht van een koet sier een sabelhouw op het hoofd te hebben toegebracht, zoodat de verwonde naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Bij zijne arrestatie op het Spui verzetten zijn kame raden zich daartegen, die met de bloote sabel een aanval deden op een zestal politie agenten, die zich echter dapper met den wapenstok weerden en den arrestant niet loslieten. Een dienaar kreeg een sabelslag op den pols. Nog wordt uit de residentie gemeld Piuvius ontfermde zich gisteravond over het feestvierende 's-Graveuhage. Het ware ook jammer geweest wanneer regen zich ontlast had over de inderdaad fraaie plafond en slingerverlichting in het Vooihout, waar een ontzaglijke menigte vertoefde eu luisterde naar liet concert der schutterij. Dit stads gedeelte baadde in een zee van licht. Men liep onder een hemel van lampions, die uitstekend brandden. Alle landagebouwen en sommige hotels waren geïllumineerd. Ook de sociëteitstent in het Bosch prijkte met eene nette verlichting. De stafmuziek der grenadiers gaf daar een fraai concert. Het publiek was echter dun gezaaid, wel licht uit vrees voor regen. In den Dierentuin was muziek van de Leidsche kapel, onder leiding van Mann. Te Rotterdam hebben eenige winke liers, in het belang van huil personeel, besloten, voort te gaan met liet sluiten hun ner winkels des avonds te 9 uren, uitge zonderd des Zaterdags. Gisterochtend sloeg de bliksem drie malen tegen den toren van de R. K. kerk te Kralingen, doch bracht, door den zich daaraan bevindende bliksemafleider, geeue onheileu te weeg. De groote luchtballon Excelsior, die gisterenmiddag omstreeks 4} ure in den tuin van café Maas te Amsterdam is opgelaten, bestuurd door den luebtreiziger Herman Rodenhof, vergezeld van den heer Joh. Bak ker, is te ongeveer 7 ure in de nabijheid van Volleuhove plotseling gedaald eu m zee terecht gekomen. De mand werd geruimen tijd door deu ballon door het water gesleept. De luchtreizigers werden echter gelukkig uit hun gevaarlijken toestand verlost door den Volleuhoofschen visscher Antonie Mossel, die hen te 9 J uur doornat, doch welgemoed aan wal bracht. Gistereuochtend te half zes sloeg de bliksem in d.' boerderij van den landbouwer J., staande in den Noorder IJpolder. Binnen een half uur was alles door het vuur ver leerd. De inboedel was tegen brandschade verzekerd. De correspondent van de Rijm. Cl. uit Apeldooru is in staat eenige inededeelin- geu te doen omtrent bet intieme leven onzer koningin en dat van haar dochtertje, onze geliefde prinses Wilhelmina, de hoop van Nederland en tevens de oogappel baars ko- uinklijken vaders. Zooals van ulgemeeue bekendheid is, wor den onderscheidene liefdadige instellingen door II. M. ruim begiftigd. Onder die instellingen behoort ook het weeshuis der Herv. gemeente aldaar. Zoo schonk H. M. op H. M's. geboortedag een vrij aanzienlijk bedrag in geld aan het gesticht, opdat de kinderen een aangenamen dag zouden kunnen doorbrengen. Zoo zal ook, op den verjaar dag der prinses, eveneeus een geldelijk ge schenk aan de instelling gezonden worden om ook nu weder aan de kinderen een pleizierigen dag te bezorgen. Geen dag gaat er haast voorbij of het weeshuis deelt in de belangstelling van haar, die voor de weezen zoogaarne eene moeder is, en ook de prinses volgt in dezen de voetsporen harer moeder. Tal van speelgoed, door haar niet meer gebruikt, wordt naar het weeshuis gebracht en 't spreekt wel van zelf dat dit speelgoed in goede aarde valt bij de weeskinderen. Verleden week zond de prinses een mandje met bessen naar het gesticht, door haar eigenhandig in haar tuintje geplukt en het is nog niet zoo heel lang geleden dat H. M. de koningin en de prinses in de boerderij van de laatste en bijgestaan door eene enkele vrouw, eene hoeveelheid boter bereidde hetwelk zij haren vader aanbood. Hare leermeesters zijn zeer tevreden over de vorderingen die de prinses maakt; bij het onderwijs is de koningin zelf tegenwoor dig en luistert toe. Het kau niet anders of met zulk eene opvoeding moet de prinses wel de lieveling zijn van allen en zij is dat dan ook wer kelijk, dat zal men morgen zien, met hoe veel geestdrift, met hoeveel toewijding daar feest gevierd wordt en als des middags de koningin met haar dochtertje de festiviteiten in oogeuschouw zullen komen nemen dan zal H. M. kunnen zien dat allen haar en de prinses op do handen dragen. Bij den directeur der weesinrichting te Neerbosch is het treurig bericht ingeko men, dat een der weezen, een zeer oppas send jongeling, die ten vorigen jare met anderen naar Grand-Rapids (Noord-Amerika) is vertrokken, bij het zwemmen in de rivier aldaar in eene diepie geraakt en verdron ken is. Boven Tubbergen ontlastte zich eer gisteren een hevig onweder, waarbij de blik sem in de woning sloeg van den landbouwer De Waunemaker op de Iemsche. In een oogenblik stond bet huis, waarin ook de geheele oogst van hooi en rogge, in vlam. Door den slag werden de vrouw en kinderen bewusteloos voor den grond geworpen. De oudste zoon was het eerst weer bij kennis, en haastte zich toen zijne moeder en de kinderen naar buiten te brengen. Eene koe en een varken zijn mede in de vlammen omgekomeu, terwijl drie schapen door den bliksem zijn getroffen. De man was van huis, en toen men hem had gehaald, vond hij niets dan een roo kenden puinhoop en zijne vrouw, nog in bewnsteloozen toestand, bij een der bnren. Nabij Slochteren zou de ruim 21 jarige dochter van den arbeider D. Schreek haren vader wat eten brengen op het land. Op den Slochterdijk moest zij den watermolen passeeren. Zij schijnt te dicht bij de wieken te zijn gekomen, althans men vond de jonge maagd met verbrijzeld hoofd in de nabijheid van den molen. BELGIE. Kardinaal Lavigerie, die te Brussel een kruistocht tegen de slavernij in Afrika gepredikt heeft, is te Parijs aangekomen en maakt zich gereed om naar Tunis terug te keereu. EÏGLL14U. Koningin Victoria moet zeer verouderd zijn, zegt iemand die haar te Glasgow zag. Zij loopt met moeite, steunend op een stok en om in en uit een waggon te stappen, moet zij op de schouders van twee bedien den leunen. Het is niet waar zegt de Daily Neut

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1