NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l\ ee o 11 ra n t verse li ij n t <1 a e I ij k sbehalve op Zon- en fr'eestdagen. A 3 0 E» N E I» E ft! T A9VERTEKTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Zaterdag 1 September 1888. S". 207. 102= jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. T2). Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per \uinmer 10 ('ent. Van 16 regels0.90, Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Stads-Berichten. BURGEMEESTEli en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, Ie alinea der Wet van 2 .lum 1875 Staatsblad no. 95), lol regeling van Bet toezicht bij het oprichten van inrichtingen «elke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen hij deze ter algemeene kennis dat Joor hen op heden vergunning is verleend a]n P. VAN DRIEL Bz. en rechtverkrijgenden, lol het plaatsen van een locomobiel van zes mrdenkracht in zijn lapijlreinigingslokaal op den Vestwal bij de Zwemplaats. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, liOOL. Wethr. 1°. burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 30 Augustus 1888. LEIDEN, 31 Augustus. Het weêr is den feestvierenden op den verjaardag van ons prinsesje niet heel gun- itig. Enorm is de hoeveelheid water die neds vroeg in den ochtend gevallen was en It enkele vlag die toen reeds uithing, hing mre van wapperend, druipnat naar omlaag. Later op den dag kwamen er meer vlaggen roor den dag. Intusscheu was de parade afgelast, en aaa ook bepaald dat de matinée musicale van den heer Mann op Zomerzorg niet zou doorgaan. Te twaalf uur deed het carillon zich hooren, inzettende met het bekende „Al is ons prinsje nog zoo klein" vat ieder voor zich wel op het prinsesje zal hebben willen toepassen. Bij eenige ingezetenen zijn in de winkel kasten toepasselijke versieringen aangebracht, zoo o. a. bij de firma Kooyker op den Nieuwen Rijn waar tusschen groen eene groote afbeelding van het prinsesje is ge plaatst, waaromheen nog verschillende af beeldingen van H. K. H. Evenzoo mag genoemd worden de sierlijke toepasselijke uitstalling van inej. M. C. De Zwager op de Breestraat. Wal het concert op Musis Sacrum betreft, aangeboden door hh. officieren van de dd. ichutterij dit was bij het ter perse gaan ran dit nummer nog niet afgelast. Van de hand van Louise B. B. is io „Eigen haard" eene schets opgenomen van ons prinsesje en hare omgeving op het lust slot Het Loo. In den tekst komen onder scheidene goedgeslaagde gravuren voor voor stellende o. a. het prinsesje, een wandelrit der prinses, bezoek aan de herten, moestuin en chfilet der prinses in het koninklijk park Het Loo, de prinses hare duiven voederende, bij den vijver, de sloep der prinses op den grooteu vijver van het koninklijk park, de rijbaan, de speelplaats in het bosch, de prin ses haar vierspan mennende en de caroussel in het park. Afdrukken op kloek papier zijn vervaardigd waarvan men ons een exem plaar zond. Redactie en uitgever, de heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, heeft met de opname van deze schets een goed werk ver- richt Louise B. B. heeft er vele land- genooten door aan zich verplicht. Promotie Gymnasium. Hedenmiddag te twee uur waren in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal alhier verzameld de rector en de leeraren van het gymnasium, het college van curatoren, ouders en voogden en andere belangstellen den, en onder hen vele dames, vele oud leerlingen en eindelijk de leerlingen van het gymnasium alhier. Welaan kloeke jongens van Sparta Zelf burgers en zonen van burgers", enz. Met deze aanhaling uit eene vertaling van een der '"CrroSijxai van den Attischen Tyr- taeus, den kreupelen schoolmeester naar men zegt, die met die elegieën den uitgedoofden moed der spartanen in den tweeden Messe- nischen oorlog aanwakkerde, begon de rector, de heer dr. H. W. Van der Mey, zijne re devoering, die ditmaal niet lang, maar daarom niet minder gekruid was. In den geregelden gang van zaken op de school was door niets bizonders de aandacht voor een oogenblik afgetrokken, dan door het besluit van den minister waarbij aan de joDgelui de gelegenheid werd gegeven zich te oefenen in den wapenhandel. En die ge legenheid was door velen aangegrepen en spreker hoopte dat de resultaten niet zouden achterblijven wanneer eenmaal het vaderland zijne zonen mocht noodig hebben voor het behoud zijner onafhankelijkheid. Maar ook dééraan moet niet te veel tijd worden besteed evenmin als aan gymnastiek dat volgens spreker terecht niet op het pro gramma als leervak is geplaatst. Waar het lichaam te veel wordt ingespannen moet de geest minder werkzaam worden en 't is daarom dat spreker de leerlingen in bedenking geeft, zoolang het vaderland hunne lichame lijke hulp nog niet behoeft, zich met hart en ziel te beijveren in den dienst van Minerva, 't Is daarom dat de rector zijne geestige en vaak toegejuichte rede besloot met een aardig gevonden variant op de bovenaangehaalde hexameters, aanvangende aldus Welaan kloeke jongens van Leiden Bestemd voor den dienst van Minerva" enz. Nadat de storm van toejuichingen be daard was gaf de rector kennis dat zijn bevorderd Van de eerste klasse tot de tweede: A. L. Zaalberg, G. H. Kaiser, H. Van Manen, J. D. Rutgers van der Loeff, J. A. J. Grei- dauus, E. B. Couvée, C. A. Schoemaker, A. C. Vreede, G. J. Wagener, P. J. Coe- bergh, W. F. Tiemeijer, J. Comelissen, A. Van de Sande Bakhuyzen, J. L. Van Cat- tenburch, A. Collée, S. Van Ronkel. Van de tweede klasse tot de derde: C. J. Warners, J. J. Kutsch Lojenga, A. Van Oordt, J. Groen, J. Ph. Bosman, J. El. Wagener, F. Muys van de Moer, H. A. Coebergh, W. A. Vermaas, F. O. Van Geer, L. Chavannes, H. J. Holwerda, J. B. Zuur deeg, H. C. Obreen, J. Ph. Verloren van Themaat, O. Cahen, M. Steffelaar, F. C. Unger, A. Van de Werk. Van de derde klasse tot de vierde: J. C. Van Ronkel, A. Van Wijk, L. M. F. Plate, G. Aalbertsberg, G. G. Van der Hoeven, S. Ouwehand, A. Van Waveren, F.- De Laat de Kanter, K. De Laat de Kauter, C. De Boon Swaan, H. B. Van Rhijn, B. J. Beuker, H. H. R. R. Roelofs Heyrmans, Th. H. Van de Velde, J. A. Hagen, A. A. Ladage, T. Lekkerkerker, B. W. Rutgers van der Loeff, J. E. Tulleken. Van de vierde klasse tot de vijfde: J. A. G. Koneman, A. Kist, W. A. Koenen, H. H. Comelissen, S. E. Boorsma, J. A. Van Leenhof, L. Van Lissa, W. Wijbrands, A. Graftdijk, A. W. J. Fockens, H. J. Wagener, L. H. Feenders, J. W. Bremer, J. H. Broese van Groenoa, J. A. L. Heenk. Van de vijfde klasse tot de zesde: F. II. Gerritsen, S. Van der PlasH. A. Van Oordt, E. L. Th. Hoogenstraaten, J. Schoemaker, W. Van Geer, W, G. Huet, R. J. Van der Heyde, Ph. 8. Van Ronkel, B. H. Vos, W. De Voogt, L. L. M. De Bruyn, A. H. Oort, M. Kievit, J. W. De Goeje, F. J. Broers. Hierna had de prijsuitdeeling plaats. De Gratiarum Actio is gehouden. Voor de eerste klasse: door A. L. Zaalberg, in het Nederlandsch. Voor de tweede klasse: doorC. J. Warners, in het Fransch. Voor de derde klasse: door J. C. Van Ronkel, in het Hoogdnitscb. Voor de vierde klasse: door J. A. G. Kuneman, in het Engelsch. Voor de vijfde klasse: door F. H. Ger ritsen in het Latijn. Bij de Leidsche Spaarbank werd in da maand Aug. ingelegd f 59666,34, terugbe taald f 45042,12 'f, terwijl zijn afgegeven 135 nieuwe- en geheel afgelost 96 boekjes. Op 31 Aug. bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8453 inleggers f 1,646.432,92^. In den vroegen morgen werd heden het stoffelijk overschot van den in het hos pitaal alhier overleden onderofficier der in fanterie De Vries, naar het kerkhof te Oegst- geest vervoerd om daar met militaire eer te worden begraven. Onder een verbazende regenbui deed het muziekcorps den stoet tot aan den eersten tol uitgeleide, treurmar- schen spelende. Aan het graf werden op de gebruikelijke wijze scholen geloBt. Bij de gisteren door de directie der marine gehouden aanbesteding waren minste inschrijvers voor vlaggendoek de firma P. Clos en Leembruggen alhier voor f 2136,50, voor blauw katoen voor debarkementsbroeken de Leidsche Katoenmaatschappij voor f477 en voor poortlaken de firma J. Scbeltema Jz. alhier voor f 220. Op de Middelstegracht iB heden van een der woningen het dak voor een groot deel ingestort. Men hield zich heden on ledig met den inboedel uit te dragen. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, fis deze kamer voor mij bestemd? Weet gij dat wel zeker?' vroeg Ellen aan Fransche kamenier. tJa, deze kamer heeft mademoiselle be- Pssld, dat voor u zon wezen," klonk het tótwoord, niet vrij van jaloezie. „Ma- demoieelle is engelachtig lief, vooral root o." Ellen legde hoed en mantfl af en keerde 'tót het boudoir terug. Juist werd er gebeld voor het tweede ontbijt. De drie domes namen aan tafel plaats, want de rechter was nooit bij dit ontbijt tegen- 'oordig. Mevrouw Maitland, op haar pmak gezeten, opende het vuur der 'tjindelijkheden tegen de juffrouw van ge nschap; terwijl «ij zich bij haar hoender- ooot ruimschoots van truffel voorzag, begon Dl sldus: „Ik hoop niet, miss Grey, dat gij u van deze betrekking te veel illnssiën gemaakt zult hebben, denkt toch niet dat gij niets zult hebben te doen; gij moet mijn nicht voorlezen, piano voor haar spelen, voor haar zingen. Ik vrees, dat gij dit alles in het modemagazijn zult verleerd hebben, 't Is noodig, dat gij behoorlijk ervaren zijt in de muziek. Dan moet gij met mijn nicht uitgaan en haar behulp zaam wezen bij het ontvangen van gezel schap. Kortom, ge zult u in allerlei zaken nuttig hebben te maken en dit is niet zoo gemakkelijk als het oppervlakkig toe schijnt." Tante Maitland hield een oogenblik stil, maar als Ellen door eene lichte buiging had te kennen gegeven, dat zij dit alles volkomen goed had begrepen, ging de oude dame voort: „Ge moet dit wel ter harte nemen, miss Grey, en daarbij bedenken, dat de mogelijkheid bestaat, dat gij voor den afloop van het kwartaal weder in de werkkamer van het modemagazijn terug zijt." „Bekommer u niet zeer om hetgeen tante Maitland zegtzij is vreeselijk jaloersch op uzei miss Fortes met een bemoedi gend knikje tot Ellen. „Als ge maar een weinig van mij wilt houden, lieve miss Greydan zult gij eens ziendat we het samen heel best kunnen vinden." „Nu, dit bevel is al zeer gemakkelijk na te komen 1" zeide Ellen lachend. Na het tweede ontbijt wierp Lilia zich vermoeid het arme kind was meest altijd vermoeid op de sofa en wenkte Ellen aan hare zijde plaats te nemen. „Weet gij wel, miss Grey, dat uw voorkomen mij aan een lief gedicht van Tennyson herinnert? Kom, laten wij eens gezellig samen praten, als schoolmeisjes die een balletuurtje hebben." Lilia hield haar schoothondje bij zich en terwijl het haardvuur een rooden gloed verleende aan baar bleek en vermagerd gezichtje, begon zij over allerlei dingen te babbelen. Het eerst over haar vader. Met lieven trots sprak zij van zijn groolen geest, zijne buitenwone kennis, zijn voor treffelijkheid boven alle andere mannen, zoodat het niet kon missen, of Ellen moest een hoogst gunstigen indruk ontvangen van Gerald Fortes. Tante Maitland dommelde als gewoonlijk weder in en het gesprek der meisjes begon te verflauwen. Na een oogenblik van stilte, waarin Lilia voor zich had gekeken en als in gedachte had gespeeld met de gouden franje van het canapékussenzei «e schuchter naar Ellen opziende: „Lieve miss Grey, ik wil a een geheim toever trouwen een gelukkig geheim ik heb - ik ben verloofd." „Werkelijk?" zei Ellen lachend, om den blos en de verlegenheid van miss Fortes. „Ik zal waarschijnlijk gaan trouwen „Dat is een natuurlijk gevolg van nwe ver loving. Mag ik n geluk wenschen?" „Dank u," antwoordde Lilia met een zaligen glimlach. „Als het u niet verveelt, wil ik u wel iets van hem vertellen." „Integendeel, 't zal mij hoogst aange naam zijn," verzekerde Ellen oprecht. Het bleeke meisje begonHij is groot en goed en schoon. Hij is niet rijk, maar dit komt er niet op aan, ik ben vaders eenig kind. Hij komt uit het Zuiden en zijn naam is Danton Moultrie." Een oogenblik heerschte er eene doode- lijke stilte in het vertrek. Slechts het regelmatige ademhalen van tante Maitland werd gehoord. Ellen staarde onbewegelijk voor zich heeD. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1