NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S>eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en ABOftiNEfflENT: Woensdag 29 Augustus 1888. N°. 204. 202° Jaargang. ADVERTENTIEN: Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. OIIPS Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per Klimmer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, «contant, zonder rabat, per regel 0.10. li EI BEN 29 Augustus. Door Z. M. is bij den plaatselijken staf benoemd: tot luit.-kolonel, plaatselijke commandant te Arnhem, de majoor B. J. Couvée, van het 3e reg. huzaren. Nadat reeds sedert eenigen tijd met laakkenuis gewerkt was aan het portaal van de Pieterskerk onder het orgel, aan de zijde .an het Pieterskerkhof en aldus het onderste gedeelte van den destijds ingestorlen toren wederom gebracht is in den toestand waarin het te voren was, zoodat nn het geboaw aan die zijde zeer veel heeft gewonnenis Zon dag de doorgang door dat portaal voor de kerkgangers voor het eerst opengesteld, waardoor voor dat oogenblik aan het Pie- terskerkplein wat meer levendigheid werd verleend. De herstelling lijkt ons nitstekend geschieddat gedeelte maakt nu een vrien delijken indruk. mUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen bij het nieuw te vormen orkest in bet concert gebouw te Amsterdam, ouder leiding van dra heer W. Kes, optreden als concertmees ter de heer Timmner te Amsterdam, en als le violoncellist de beer Henri Bosmans, thaus aan het paleisorkest verbonden. Het orgel van de Fransche opera te 'i Hage dat door den heer J. Van Gelder alhier wordt vervaardigd, zal niet voor einde September gereed kunnen zijn. De pas be noemde organist van de opera, de heer L. fiuziau, die zich in bet orgelspel onder leiding van den heer Koopman oefent, zal lich dien ten gevolge voorloopig van een harmonium moeten bedienen. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn bij den plaatselijken staf benoemd: tot luit.-kolonel, de majoors C. L. A. Schrassert Bert en A. J. F. Ro- chell, plaatselijke commandanten, respectie velijk te 's Hertogenbosch en te Utrecht. Door Z. M. is, met ingang van 1 Sept. a. s., bij het personeel van den ge- neeskundigen dienst der landmacht benoemd tot reserve-off. v. gez. 2e kl. de burgerge oeeskundige T. E. W. Feitkamp, arts te Amsterdam. Door Z. M. zijn bij het dep. van waterstaat, handel en nijverheid bevorderd tot commies C. M. J. Plokker, thans adj.- commies; tot adj.-commies W. F. H. We vers, thaus le klerk. Door Z. M. is pensioen verleend, teD laste van den staat, aan de na te noemen belanghebbenden: nor. F. A. T. Weve, pre sident der arr.rechtbank te 's Gravenbage f1617 en aan L. Koudijs, rijksveldwachter f404. Door Z. M. is de luit.-koionel jhr. L. D. Meijer, plaatselijke commandant te Arnhem, op zijne aanvrage op pensioen ge steld en bet bedrag van bet pensioen be paald op f 1800 's jaars. Door Z. M. is toestemming verleend 1°. aan den burgemeester van Znidzande, A. J. Borghstijn, om tot 1 Sept. 1889 te Sluis te wonen; 2°. aan den secretaris van de Bilt, K. Rootjes, om tot 1 Mei 1890 te Utrecht te wonen. Door Z. M. is: 1°. aan mr. C. W. Hubrecbt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van het leenfonds:'"J Weldadig en Zorgvuldig"; 2°. tot lid van het bestuur van genoemd fonds benoemd jhr. mr. O. 1. Repelaer van Mole naarsgraaf, lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage. Door Z. M. is aan H. Geurts, met ingang van 1 Sept. 1888, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oeffelt. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. a. s., M. Kramer eervol ontslagen als slnismeester bij bet kanaal door Walcheren, te Veere behoudens aanspraak op pensioen, en is M. D. Braspot, thans sluismeester te Nieuwediep, benoemd tot sluismeester bij het kaDaal door Walcheren te Veere. De eerstvolgende verzeudingen van brievenmalen naar Curagao, langs den weg van New-York en verder met de stoomsche pen der Red D line zullen plaats hebben op den 8en en 15en Sept. e. k. met den trein, die te 7.14a. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. De minister van marine zal op 31 dezer geen audiëntie verleeneD. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van rijks schatkist op 26 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f23,783,066,83' en bij de betaalmeesters. 2,206,115,81' Te zamen f25,939,181,65 Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegrammen is: 1°. Zr. Ms. schroef- sloomschip Joban Willem Friso, onder be vel vau den kapt. ter zee G. Doorman, in den namiddag van 26 dezer Dnngeness ge passeerd, en 2°, Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 27en dezer van Hongkong vertrokken. Aan boord dier schepen was alles wel. (St.-Cl.) De 2de 'lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 10.566.16 zijnde de opgave van 50 loc. comité's. De Japanscbe vlag- en andere officieren der zeemacht, die eenige marine-inrichtingen bier te lande hebben bezocht, hebben gistereb de residentie verlaten en de reis naar Brussel voortgezet. Men meldt uit 's-Graveuhage i. d. 27 Aug. Dat het een gelukkig denkbeeld vau de tentoonstellings commissie was, om de bals-champétres op het achterterrein te ver anderen in concerten door goede korpsen, bewees de talrijke opkomst van het publiek, dat Zaterdagavond in den Koekamp het con cert der Kon. Mil. kapel bijwoonde, waarvan de uitvoering van grooten vooruitgang ge tuigde, sedert de heer Van der Linden aan 't hoofd van het korps staat. Een uitgelezen programma lokte meermalen laide toejuichingen uit. Vooral toen aan het slot de volksliedereu werden aangeheven terwijl het terrein door Bengaalsch licht werd bestraald, waren de toejuichingen al gemeen. Dank zij het zeldzaam schoone weder hadden behalve aandeelhouders enz. nog 700 personen gebruik gemaakt van de gelegenheid om een recht aangenamen avond door te brengen. Eergisterochtend werd aan de Oude Plan tage in de rivier de Maas te Rotterdam een lijk gezien, vermoedelijk van het man nelijk geslacht, daar in de nabijheid van den drenkeling op het droge een manshoed en stok met metalen ring, waarop gegraveerd stond L. De Groot, werden gevonden. De drenkeling gisteren opgevischt. Te Heinenoord ie Zondagnamiddag een kind van 22 maanden, terwijl de moeder ongesteld te bed lag en de vader benevens andere familieleden naar de kerk waren, door de opengelaten deur ait de woning gekropen en in het achter de woning gelegeu water gevallen, waaruit het na geruimen tijd zoekens dood werd opgehaald. Zondagavond omstreeks 9 uur zijn twee jongens van omstreeks 17 jaren, door een persoon op den weg tusschen Broek in Waterland en Monnikendam aangerand en gedwongen hunne portemonnaies met inhoud af te geven. Nasporing door de politie was tot dusver vruchteloos. Verleden week is men begonnen met het opruimen van de wrakstukken der Lutine. Groote stukken zijn door de booten opgehaald. Men hoopt daarna beter de schatten te kunnen bereiken. Opgezogen werden in de afgeloopen week slechts 29 Spaansche matten. Een 9-jarige knaap bad eergistermiddag te Utrecht de baldadigheid, om met eeD steen naar een trein te werpen, die van de Lunetten komende, de Middellaan voorbij stoomde, met het gevolg, dat de conducteur B. aan bet hoofd werd getroffen. De politie slaagde er in den dader te ontdekken. Te Renkum is door G. Mekking, jager van Z. M. den koning, op het landgoed Oranje Nassau's Oord een buitengewoon groote valk geschoten. Het is een prachtig beest, dat ongeveer 3 kilo weegt, terwijl de vlucht 1 meter bedraagt. Niet alleen aldaar, maar ook in de uitgestrekte bosschen op de Velowe, komen deze roofvogels hoogst zeldzaam voor. Men meldt van 24 dezer aan de Ank. Ct.: Gisterenocbtend is de door de genie op de Vuursche heide, nabij bet station de Bildt opgestelde spoorwegbrug door dynamiet gesprongen. Deze proef werd behalve door bet korps genietroepen, dat van het kamp FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN „Het schijnt al vreemd! Ik ben zoo klein, zoo zwak, zoo leelijk! Tante Maitland had altijd gezegddat ik goed oit mijn oogen moest kijken, want dat menigeen misschien alleen om mijn geld mij ten huwelijk zou vragen." Onwillekeurig beving Danton Moultrie eene lichte huivering, maar hij had be sloten niet voor hinderpalen terug te deinzen en een meisje dat bemint, neemt 'elfs het meest overdreven compliment als goede munt aan. Hij antwoordde dus: «Lief kind, eerst begon ik van u te konden om uws vaders wil, maar spoedig, 'eer spoedig had ik u alleen om u zelve lief. Klein? Alleen de kleine vrouwen !!JD aanvallig, zij alleen kunnen mij be ogen. Leelijk? Hoe durft ge dat te 'eggen, met zulk een engelenkopje?" Hij kustte haar teeder en dacht daarbij of de rechter wel zoo geneigd zou zijn een schoonzoon aan te nemen, die volstrekt geen fortnin bezat, f Danton," vroeg Lilia daarop met de dwaze nieuwsgierigheid, haar leeftijd en sekse eigen, „Danton, hebt gij véér mij nooit een ander meisje bemind? O, zeg mij de waarheid! Hoe vele schoone vrouwen moeten er in het schoone Zuiden wel op u verliefd zijn geweestP" Danton Moultrie's wangen werden iets hooger gekleurd, toen bij ten antwoord gaf: „Geen enkele vrouw in het Zuiden heeft ook maar het geringste plekje in mijn hart ingenomen, weest daaromtrent gerust, kindlief." „Wilt ge daarmee zeggen, dat gij nooit een ander dan mij hebt liefgehad?" vroeg Lilia met een voor haar minnaar tamelijk lastige nieuwsgierigheid. „Mijn beste," zei Moultrie met onver stoorbare rust, „ik heb, zooals ge wel begrijpen zult, mijn tijdelijke iuimen gehad. Welke man van negen-en-twintig jaar is daar vrij van gebleven? Alleen kan ik bezweren, dat gij de eerste, ware, ernstige liefde van mijn leven zijt. Om mijn geluk te voltooien is nog slechts één ding noodigde toestemming uws vaders. Ik ben niet rijk, zooals ik n gezegd heb en zooals bij weet; misschien, liefste, ziet hij daarin een hinderpaal voor onze ver bintenis." Vroolijk lachend, meende Lilia, terwijl zij met overtniging haar kopje schudde „Neen, neen, dan kent gij papa nog niet goed. Hij is rijk genoeg voor ons beiden en hij weigert mij niets, wat mij gelukkig kan maken. Bovendieu is hij u zeer ge negen. Van dien kant hebben wij niets te vreezen." Htt was reeds laat in den namiddag, als het rijtuig van miss Fortes voor het Fransche mode etablissemeut stil stond. Tante Maitland trad met een knorrig, haar nicht met een van vreugde stralend gezicht het magazijn binnen. De levendige Fransche modemaakster ging met hare innemendste lachjes de beide dames tegemoet. Het waren hare lachjes van de eerste kwaliteit, die zij ook alleen voor hare klanten van de eerste kwaliteit over had. „Wees zoo vriendelijk ons in eene andere kamer te laten, madame, zei mevronw Maitland, „ik zou u gaarne even apart willen spreken." In een zijvertrek, waarin geen der winkeljuffrouwen ooit ongeroepen zou durven komen, won mevrouw Maitland de ver langde inlichtingen in omtrent miss Grey, nadat zij madame op de hoogte had ge bracht van het voornemen barer nicht en van de reden van het bezoek. „O, mon Dieu I" riep de kleine Fran sche dame, „gij brengt mij in verrukking en bedroeft mij tegelijkertijd! Miss Grey zal zeker aan de goede meening, die men van haar heeft, ten volle beantwoorden. Zij is lief en beschaafd en volmaakt op hars plaats als dame van gezelschap. Ik ben ontroostbaar in het vooruitzicht haar te moeten missen, want zij is mij in mijne zaak van onschatbaar veel waarde en toch durf ik den wensch van mademoiselle Fortes niet tegen te werken. Neen, neen, wat miss Fortes begeert, moet uitgevoerd worden, daar is niet tegen te strijden. Ik sta u miss Grey af." „Ge hebt me niets gezegd omtrent de familie van miss Grey," merkte mevr. Maitland op. „We moeten toch ook weten of zij geene verwanten heeft, die met eene zwarte kool zijn aangeteekend." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1