tx a?:© gKss j a. «S3 «13 tt» wtj jssl fsa -lar-» De reeds zwaar beproefde vader van de dezer dagen verdronken jongelingen 11. te Scheveningen, werd gister door een nieuwen slag getroffen, door het overlijden van zijn dochter, die reeds eenigen tijd lijdende was. Binnen den tijd van eenige dagen verloor hij dus vier van zijn naaste betrekkingen. {Fad.) Het standbeeld van Piet Hein te Oud-Delftshaven, dat eenige weken door omtimmering aan het oog onttrokken is geweest, our de zoo dringend uoodige op- knapping te ondergaan, is heden weder van de omliininering ontdaan. De kunst heeft het mogelijke gedaan, om het beeld weder in zijne eerste gedaante de kleur van Bent- heimer steen, te midden van ecne schoone bloemenomgeviug te voorschijn te doen treden. Vier leden van de Holland Socielg kwamen gister morgen van Rotterdam te Utrecht, waar zij eenige gebouwen (o. a het stadhuis) en bijzonderheden hebben bezocht, onder geleide van den notaris mr. De Wilde, die als 't ware 't hoofd was der commissie voor de ontvangst van 't geheele gezelschap, en wien eigenlijk het bezoek dezer vier herren meer hijzonder gold. 's Middags zijn ze in rijtuigen naar Zeist en omstreken g(toerd, en te 6.40 weder naar Rotterdam vertrokken. Heden bezoeken zij Middelburg. Te Oud-Beierland wordt aan d N. li. Cl. gemeldDe persoon die gisteren eene poging tot moord op zijne vrouw pleegde, is een uit de Ommersckans ontvluchte kolonist, wiens aanhouding in het politieblad was gevraagd. De toestand der vrouw is niet buiten gevaar. Het Japansch gezantschap, laatstelijk komende van Helder, is gisteravond te Am sterdam aangekomen en afgestapt aan het Ëible-Hotel. Dezer dagen zijn in Amersfoort door vreemdelingen drie schotschriften verspreid, die ten doel hebben het volk tegen de over heid op te zetten. De inhoud is van dien aard, dat strenge straffen kunnen worden opgelegd. Schrijver noch drukker zijn echter tot dusver bekend. De heeren, die in het bezit zijn van een verlof om op de heerlijkheid Het Loo te mogen jagen, ontvingen gister vanwege Z. M. eene aanschrijving om den aanvang van de jacht op hazen en patrijzen uit te stellen tot de verschillende veldvruchten zullen zijn binnengehaald. Voor de Zutfensche rechtbank stond Woensdag jl. eene vrouw terecht, die, na reeds te voren zeventien malen ter zake van landlooperij te zijn veroordeeld geweest, thans voor datzelfde feit wederom werd veroordeeld tot 2 dagen hechtenis, met last tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van drie jaar. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Nijkerk van 24 Augustus: Sedert eenigen tijd miste men uit de kas van het station van de Nederlandsche Cen- traalspoorweg-maatschappij alhier eenig geld, nu eens meer, dan weder minder, zonder dat men den dader kon nagaan. Gisteren mocht het den brigadier-titulair der rijks- veldwacht J. Op 't Hof alhier gelukken den dader op heeterdaad te betrappen, terwijl deze bezig was de lade, waarin het geld geborgen is, open te breken. Het is een elfjarige jongen, die zijn misdrijf reeds be kend heeft. Voor de iustandhouding en het onder houd van den kerktoren te Vries, welke onder de historische oudheden gerekend wordt, is eene subsidie van f 6000 vanrijkswege ver strekt. Uit Hindeloopen wordt aan de N. R. Cl. gemeldDe vroeger in zoo groote menigte hier aanwezige meubelen en huisgeraden uit vroegere tijden, toen Hindeloopen nog eene rijke en aanzienlijke stad was, waren allengs- kens door verkoop zoodanig verminderd dat het stond te bezien, dat terwijl elders menige „Hindelooper kamer" kon worden aanschouwd, Hindeloopen zelf daarvan ten slotte geheel verstoken zon zijn. Een der weinige zich hier nog bevindende gefortu neerde ingezetenen besloot daarom, vóér eenige jaren, een hem toebehoorend huis geheel naar den ouden llindelooper stijl in te richten. De handen werden aan het werk geslagen, en thans is dit zóó ver gevorderd, dat het museum of de „nieuwe Hindelooper kamer", eerlang voor het publiek ter bezich tiging kan worden gesteld. Het tienjarig zoontje van den kastelein H. Hazenberg te Lukaswolde nabij Marum, kwam vóór een paar dagen op allerdroevigste wijze om het leven. Hij zou van eenen buurman eene cent verdienen, als hij eens vlug het schaap ging halen, dat dicht bij huis aan eene lijn weidde. Een kleiner broertje ging meê, en op de terugreis loopt het schaap in vollen ren om eenen boom, waardoor de ijzeren pen, waarmee het was vastgestoken, den jongen uit de hand vliegt. Hij struikelt zóó ongelukkig, dat hij voor over in de punt dier pen valt, waardoor deze diep in den hals dringt en den hals slagader afsnijdt. Toen het andere jongetje doodelijk verschtikt zijne huisgenooten in allerijl te hulpe had geroepen, was het arme kind door bloedverlies reeds gestorven. {N. G. Cl Prins Alexander vail Battenberg heeft een paar dagen te Domburg vertoefd. Hij logrerde in het Bad Hotel onder den naam van Von llarlcnau en is Donderdag weder vertrokken. [M. C.) BUITENLANDSOHE BERlüilTEN K X ÉS I. A A' tï. Het bezoek van koningin Victoria is te Glasgow in alle opzichten goed geslaagd. Dadelijk na de aankomst van het koninklijk gezelschap reed men naar het nieuwe stadhuis. Daar werd der koningin ecu gouden sleutel aangeboden, waarmede de tentoonstelling ge opend was, die vervolgens door tie koningin bezocht werd. De ontvangst was overal bij zonder hartelijk, de geheele weg was kwistig versierd en het weder zeer fraai. De Pall. Mall Gazelle is bezig een vergelijkend overzicht te geven omtrent de snelheid en het aantal sneltreinen op de spoorwegen in de verschillende landen van Europa. Daaruit blijkt, dat Nederland in dit opzicht bijzonder hoog staat. De Nederlandsche spoorwegdienst (zoo lezen wij) is veel beter dan de Belgische. Hoewel Nederland meer verwijderd ligt van den stroom van het internationale verkeer, is er de „express-mileage" (het aantal mijlen door sneltreinen doorloopeu) J groote r dan in België, of, in verhouding tot de bevolking bijna het dubbele. Opmerkelijk is het voorts, dat op de Nederlandsche lijnen het aantal sneltreinen, dat der langzame treinen ver reweg overtreft. Zoo zijn er op den Rijn spoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam 16 van de 20 treinen daags sneltreinen en op den Holl. IJzeren Spoorweg 19 van de 29. Niet alleen is de snelheid groot in Holland, maar ook hebben er 80 pet. van de sneltreinen derde klasse-wagens. Eu dit schijnt te meer overbodig omdat Holland buiten zijne spoorwegen, bijzondere facili teiten bezit tot personenvervoer. Stooro- booten doorvaren het land in alle richtingen, en de ontwikkeling van stroomtrams is er ongeëvenaard. Inderdaad, heel Holland dampt van stoombeweegkracht alles ten dienste van eene bevolking, geringer dan die van Londen. Als de beste Hollandsche treinen worden genoemd: 1°. De trein van Rotterdam naar Am sterdam op den Uollaudschen spoorweg, in één uur en tien minuten. Gemiddelde spoed 46 eng. m. in het uur, met inbegrip van oponthoud aan stations. (De Brighton Company mocht een voorbeeld nemen aan dezen trein, die even snel loopt als haar snelste naar Brighton, maar niet slechts 1ste ook 2de en 3de-klas-rijtuigen meeneemt). 2°. De trein van Amsterdam naar Rot terdam op den Rijnspoorweg, mede in 1 uur en 10 minuten. Gemiddelde snelheid: 39J eng. m. in het uur. 3°. De trein van Vlissingen naar Venloo op den Staatsspoorweg, in 3 uur en 13 minuten. Gemiddelde snelheid: 41 eng. m. in het uur. Deze uitmuntende trein is de voortzet ting van den trein die. te 7.15 's morgens van het Victoria-station naar Queenborough afrijdt. De „express-mileage" in Nederland be draagt 7650, of 6| pet. van het Europee- scbe totaal, eene verhouding die verre gaat boven de betrekkelijke bevolkssterkte des lands. (2V. R. Cl.) FAAKKUIJH. De politie te Parijs wordt versterkt met 300 „gardiens de la paix", zoodat hun aantal 7800 zal bedragen, de 555 niet meegerekend voor den veiligheidsdienst en de hotels. Voor de mairie van het elfde arron dissement van Parijs werd eergisteren eene bom gevonden, die echter niet ontplofte. De bom is naar de prefectuur van politie gebracht. Ook in de kelderruimte van een bureau de placement voor koffiehuisbedienden in de Rue Chéuier is in den nacht van 22 op 23 dezer eene bom geworpen. Deze ontplofte, doch niemand is gedeerd. Te Caeu, waar Carnot den lOn Sept. wordt verwacht, heeft de gemeenteraad 35.000 frs voor de kosten der ontvangst toegestaan. Aan de „République franpaise" wordt uit Genève bericht, dat de bekende Bou- langist Thiébaut, komende van Parijs, een dag bij Jérorno Napoleon te Prangrins heeft doorgebracht, hem rekenschap gaf van de laatste operaties der Boulangisten en met instruc ties vertrokken is. Le Pays zegt dat het trouwkleed van de prinses Latitia gereed is. Het bestaat uit wit moiré, stijl eerste keizerrijk, versierd met borduursels van zilver en loofwerk van oranjebloesem. De prinses zal op den dag van het hu welijk een schitterenden diadeem vau diaman ten dragen. De groote mantel van wit moiré is 3 meter 50 lang; aan.de taille gehecht, zal deze een zeer lange sleep vor men. Men ziet er op, met zilver geborduurd, 360 bijen en 160 adelaars, zinnebeelden, van het buis Bonaparte. Volgens berichten uit Tauger is de toestand in het binnenland van Marokko van zeer ernstigeu aard en wordt de Sultan in het Atlasgebergte door oproerige stammen ingesloten. *»A X .IK. Aan le Temps wordt uit Madrid ge meld dat de militaire overheden de sergeanten, subalterne officieren eu leeraars in de rijkunst, die verleden week als verdacht van deelge nomen te hebben aan eene republikeinsche samenzwering, in hechtenis genomen waren, in vrijheid hebben laten stellen. De rechter van instructie heeft geen voldoende bewijzen tegen de militairen gevonden, behalve tegen een, die voor een krijgsraad zal terecht slaan. De anderen zullen, uit voorzorg, naar huis gezonden worden; de sergeanten hebben hun tijd bijna uitgediend. DllITICHb AAI D. De keizer arriveerde Donderdag verge zeld van prins Hendrik te Sounenburg, waar Z. M. door de uit de omstreken samenge stroomde bevolking met geestdriftvolle hoera's werd begroet. Nadat Z. M. in de Kapittelzaal de insig- niën van de Johanniter orde op plechtige wijze in ontvangst had genomen, begaf hij zich met de waardigheidsbekleders der orde eu hen, wier inwijding in de orde thans zou volgen, in plechtigen optocht, welke stoet door den Grootmeester prins Albrecht van Pruisen en diens gevolg gesloten werd, naar de kerk van de orde, waar de ridder slag plaats had. Na het einde der ceremonie hield de keizer eene toespraak tot de ridders, waarin hij zeide dat hij op deze heilige plek als beschermheer der orde de gelofte aflegde, steeds hare belangen voor te staan en haar steeds zooveel mogelijk te steuuen. In den namiddag bezichtigde de keizer het door de orde gestichte ziekenhuis, dat evenals de meeste woningen der stad feestelijk getooid was. Aan het diner, dat in de ridderzaal plaats had, bracht de Grootmeester prins Albrecht van Pruisen, een toost uit op den keizer, welke door Z. M. beantwoordt werdt, die tevens een hoch instelde op den Grootmeester, 's Namiddags te vijf uren vertrok de keizer met zijn gevolg naar Postdam; op zijnen weg naar het station werd hij door eene groote menigte op de meest hartelijke wijze begroet. In de redevoering, welke eergisteren op het diner te Sounenburg is gehouden, zeide de keizer, als antwoord op de toespraak van prins Albrecht, den grootmeester der St. Jansorde, o. a. het volgende: „De groote taak, welke voor ons op het gebied der volks ontwikkeling is weggelegd, kan niet door de staatsinstellingen alleen worden volbracht. Voor die ontwikkeling, in zedelijk en gods dienstig opzicht, hebben wij behoefte aan den steun vau de edelsten onder het volk, van den adel, en deze zijn volkomen in de St. Jansorde vertegenwoordigd. In hoop dat het mij zal mogen gelukken iu vereeni- giug met haar mede te werken tot de volks ontwikkeling, in den zin van godsvrucht en christelijken zin, welke ik mij tot richtsnoer heb gesteld." De koning van Denemarken en prins Johan kwamen gisterenavond te Berlijn aan en werden aan het spoorwegstation allerhar telijkst door den keizer en prins Heinrich ontvangen. Aan het station had een eere- wacht post gevat en werd bij het aankomen van den trein het Deensche volkslied aan geheven. Een talrijk publiek juichte de vor stelijke personen toe, die zich in de gereed staande rijtuigen naar het paieis begaven. Bij de aankomst van den ko ling van Denemarken te Berlijn hebben er hoogst vriendschappelijke manifestatien plaatsgehad. De keizer en prins Heinrich hebben hem aan hel station opgewacht, en aldaar waren meer dan tien duizend menschen bijeen, die den Deenschen vorst met luide toejuiching be groetten. Eenige belhamels begonnen te fluiten, maar werden door de verontwaardigde volksmenigte zoo ernstig met een gedncht pak slagen bedreigd, dat zij het raadal5 vonden zich stil te houden en heen le gai, Heden zal de heer Crispi met graaf Kj, noky te Eger bijeenkomen. (IV. R. Ct Naar aanleiding van de beweringd» Times, dat het slagen van Boulanger bij ie laatste verkiezingen een onaangenameii ij. druk te Berlijn beeft gemaakt, verklaart j, Nordd. Allg. Zeitung, dat het Londenscte blad in een volslagen dwaling verleen Duitschland," zegt het blad, „heeft get; oorlogzuchtige neigingen. Elke Franscheie. geering, welke den vrede niet bedreigt,j, ons welkom. Boulanger legde de afdoemit belofte af, dat in het belang van Pranknji de vrede hem na aan het hart ligt, daarom bestaat er volstrekt geen reden, o« over zijn welslagen te verontrusten, kunnen met een Bouiangistisch Frankriji even goed eendrachtig leven, nis dit een Bonapartislisch Frankrijk het geval z» zijn. liet is bovendien zeer on waarschijn lijk, dat Boulanger eene verkregen hoep stelling ten gevalle van een oorlog zoupiii geven. Te oordeelen naar alles wat Bo; langer gezegd en geschreven heeft zijn n gerechtigd hem voor vredelievend te houda Indien het Boulanger gelukt de ruslenotè te bewaren, zal zijn succes zoowel om gansch Europa welkom zijn." De Norddeutsche Allgemeine Zeitw, bevat een opmerkelijk artikel over de oi». winning, welke Boulanger bij de laatster», kiezingen heeft behaald. Daaruit blijkt,dn zelfs de Duitsche regeering, indien het Boa- langer mocht gelukken de republiek ten ri te brengen, dit nog volstrekt niet bescboiii als een bewijs, dat de oorlog onvermijdelijk» Dit strookt trouwens volkomen met vredelievende staatkunde, welke prins marek steeds volgt. In verband met verontrustende geruchten, welke naar in leiding van het bezoek van den heer Crisp te Friedrichsruhe zijn verspreid, is deze ver klaring van prins Bismarck s blad niet loe der gewicht. -In het park van de aan het Stan-j berger meer gelegen villa Berg zal np t plek, waar de bank stoud, waarop koninj Lodewijk II den 13n Juni 1886 weinis uren voor zijn rampzalig uiteinde zat, gedenkzuil te zijner nagedachtenis opgeriè worden. In de onmiddellijke nabijheid m deze plek is een ruw houten kruis san» bracht, waaraan zich een paar kransen vinden. De koningin van Portugal ia nu Gastein, de koning naar Munchen vertrokka Uit Accra bericht men dat de Dit schers hebben getracht, de gemeenschap i.- Congo tot stand te brengen van den km van Bageidah door het binnenland, maarb poging is mislukt. RUSLAND. Te Petersburg is een vereeniging dames opgericht, die de zieken in de I» pitalen komen voorlezen. SERVIE. Volgens bericht uit Belgrado geen sprake van een samenkomst tusschu koning Milan en zijn vrouw. Wel stes de koning toe in een samenkomst vaa koningin met den kroonprins, te Weent in tegenwoordigheid van twee door koning aangewezen personen. AFRIKA. Volgens gerucht uit Durban zijn ft nizulu en twee andere hoofden der Zoelte gevangen genomen door de boeren en au: Engelschen overgeleverd, met eenige honte den stuks vee, welke tegelijkertijd werd buit gemaakt. BRAZILIË. -De keizer en de keizerin van Brazil zijn behouden te Rio Janeiro aangekoU en werden door de bevolking met geestdrif ontvangen. PER TELEGRAAF. ROME, 25 Aug. De Opinions mede, dat het geheele Italiaansche eskA hetwelk bezig was met het houden oefeningenbevel heeft ontvangen zich,i: leeftocht te voorzien en zich tegen 26 Aif in Porta Augusta te vereenigenten eu® naar de Levant te vertrekken. Het blad voegt er bijdat de Ttnliaanrc^ regeeringdoor haar vloot uit de 1 landsclie Zee te verwijderen, bewijs get vun hare vredelievende bedoelingen. PETERSBURG, 25 Aug. Heden is wet afgekondigd, volgens welke de in'* van buitenlandsche waren iu Siberië 1% de Ob en de Jenissei wordt toegests^ zonder dat daarvoor invoerrechten worden geheven. De bijzonderheden door den minister van financiën »oM geregeld.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2