NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie ze Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. A B 0 li H E fit! E IJ T ADVERTENTIE N: Bureei: Sciieepmakerssteeg 6. Maandag 27 Augustus 1888. N°. 202. 202° Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Ilericli ten. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xmiiisier 10 ('ent. Van 1O regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 Augustus 1888, waarin o. m. zal behandeld worden de Ge- meenterekening over 1887. LEIDGV, 25 Augustus. Eene ongewone, plechtige drukte heerschte hedenmiddag in de liefelijke omgeving van het kerkhof te Warmond. Daar waren tegen half twee aangekomen de lijkwagen met bet stoffelijk overschot van den WelEdgestr. heer Mr. S. Vissering en onderscheidene rijtuigen met famielje, vrienden, professoren en andere belangstellenden. Het lijk van wijlen den heer Mr. Vissering, oud-hoogleeraar aan de Leidsche Universi teit, oud minister van financiën en curator der Leidsche Universiteit, kwam heden morgen te half twaalf ongeveer aan het goederen- italion van den Rijnspoorweg, buiten de Wittepoort alhier van Ellekom aan. Van hier werd het per lijkwagen naar Warmond lervoerd, terwijl de famieljeleden zich ten huize van den hoogleeraar Dr. D. Doyer tlhier verzamelden om tegen één uur in lier rijtuigen eveneens naar Warmond te vertrekken. Intusschen hadden zich onder- icheidene belangstellenden te voet of per rijtuig naar het dorp begeven. Tegen half twee werd, onder het luiden tan de dorpklok, de lijkkist op de baar ge plaatst. Op de kist was door de famielje een prachtige krans neergelegd terwijl door eene deputatie van het collegium van het Leidsch studentencorps een tweede werd bijgevoegd. Achter het lijk sloten zich, na Je famielje, een groot aantal professoren aan, benevens de commissaris des konings in deze provincie, de heer mr. C. Fock, de secretaris van curatoren der Leidsche Uni versiteit, de secretaris van den senaat, boven genoemde deputatie van het collegium, en anderen. In het famieljegraf, gelegen binnen het door de grillig gevormde ruïnen van het dorpskerkje ommuurde gedeelte van het kerk hof, werd de lijkkist neergelatenwaarna de OQdste zoon van den overledene het woord nam. 'tls de wil geweest van mijn over leden vadersprak bijdat bij zijn graf niet zou wordeu gesprokeu. Dat verzoek moge 'oor u allen gelden, voor mij alleen geldt dit niet. Op mij rust de taak u dank te «ggen voor de laatste eer aan mijnen dier baren vader bewezen. Was hij rijk aan kennis en ervaring, hij was, ook rijk aan liefde voor de zijnen, rijk aan gemoed. Hebt gij, mijue heeren de gelegenheid gehad ge tuigen te zijn van dien rijkdom des ge- ooeds, wij zijoe huisgen.ooten hebben daarvan in den volsten zin genoten. Ik dank u mijne heeren voor de laatste eer "o mijnen vader bewezen. Nadat ieder zijne plaats in de rijtuigen 'tér had ingenomen begaven zich nog eenige dames, daar per rijtuig aangekomen, naar kot graf om dat kwistig met bloemen te tooien. De 2e luit. kwartiermeester P. A. Smits wordt van hier naar Nijmegen over geplaatst. De officier van gezondheid 2e kl. Snijders van het 6e reg. inf. te Breda, wordt gedurende de groote najaars-manoeavres, bij het 4e reg. inf. alhier gedirigeerd. De persoon die zich Maandag jl. nabij Soheveningen van het leven heeft beroofd door de familie herkend te zijn A. J., 'Ihier, stoker van beroep, 50 jaren oud en gehuwd. Zaterdag jl. had hij zich, na zijn 'eekgeld ontvangen te hebben, uit Leiden "twijderd. Gistermiddag hing een onzer stadge- nooten over een der bruggen aan de Haven en spuwde daar, in kennelijken staat krin getjes in een der grootste rivieren van Eu ropa. Maar vader Rijn liet zich niet onge wroken in 't gelaat spawen en zon op wraak. Daar kwamen twee andere stadgenooten in een roeibootje langs gevaren. Ze noodigden den beschonkene in hun bootje, deze nam de uitnoodiging aan maar stapte natuurlijk mis en de Rijn nam hem in zich op. Met behulp van alweer andere stadgenooten die daar steeds in grooten getale een luchtje scheppen werd de man in 't schuitje gesjord om toch nog van de uitnoodiging gebruik te maken. Hedenochtend tegen 7 uur vertrok een extra-trem van de Rijnspoorwegmaat schappij van het goederenstation buiten de Witte poort, met zich voerende de werklieden van de Leidsche Katoeumaatschappij, direc teuren de heeren Driessen alhier, naar Am sterdam. Bij het instappen ging alles bizooder regelmatig toe. In Amsterdam zouden Artis, Panopticum, enz. enz. bezocht worden en in de gaarkeukens liet middagmaal worden ge bruikt. Van avond te ruim zeven uur zon den aan het station te Amsterdam allen weer present moeten zijn voor de terugreis. Gedurende de maand Juli werden door de Rijn/andsc/ie etoomlramweg vervoerd 31,402 reizigers. De opbrengst was: reizi- gersvervoer f 5,280.GO6goederen en diversen f 370.71, totaal f5,651.316. Van af 1 Januari tot ultimo Juli werden vervoerd 165,901 reizigers. De opbrengst was: rei- zigersvervoer f 25,431.236goederen en diver sen f 2,774.106, totaal f28,205.34. Per dag- kilometer f 14.716. lil de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 19 Aug. 32 volw. en 4 k., totaal 36. 20 54 H ff 7 ¥t 61. 21 67 r 11 ¥f 78. 22 u 70 ff 10 ¥i U 80. 23 70 ff n 11 r/t U 81. 24 n 67 11 78. 25 u 56 ff 9 ¥t 65. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 502 zwembaden door heeren en 39 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. MUZIEK, L.ETTEUEX EX KUXST. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 28 Aug.des avoods te 7 uren, door het stafmuziekcorps van het 4de reg. inf., directeur de lieer J. G. H. Mann. 1ste afd.N°. 1. Les Rencontres Marche-Potpourri, Dunkier; 2. Concert- Ouverture Oostelaar3. Fantaisie sur l'Opéra de Thomas »Le Songe d'une Nuit d'Eté, Buyssens; 4. Morgenblatter-Walzer, Strausa; 5. Fantaisie sur des Motifs de „Faust", Opéra de GounodMann. 2de afd.N°. 6. Fragmente ans dem Musik-Drama „die Walküre", Rich. Wagner; 7. Fantaisie fiber Motive aas R. Wagners „Lohengrin", (op verzoek) Mann; 8. Invitation A la Valse, C. M. v. Weber; 9. Fantaisie sur des Motifs de „Hamlet", opéra de Thomas, Mann. Uit Steeg wordt aan het Hbl. ge meld, dat de dichter Hofdijk ernstig ziek is. «SFFICIEEEE BEKlCHTiËX. Door Z. M. is M. Van Dis Jz., te Fij- naart, benoemd tot burgemeester dier gemeente. Door Z. M. ia L. D. Labberté te Maastricht, benoemd tot onderwijzer bij den cursus tot opleiding van gymuastiek-onder- wijzers, verbonden aan de rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar. Door Z. M. zijn benoemd hij het wapen der inf., bij hel 2e reg., tot kapt., de le luit.-adj. W. G. Spronken, tot le luit., de 2e luit. J. F. T. Bloem, beiden van het korps; bij het 5e reg., tot le luit., de 2e luit. W. J. Steiubuch, van het korps; bij het 7e reg., tot kapt., de le luit. tl. Nusink, van de hoofdcursus-compagnie te 's Hertogenbosch; bij het 8e reg., tot kapt., de le luit.-adj. T. Baak, van het korps. Door Z. M. zijn benoemd bij de Kon. Militaire Academie: 1°. tot leeraar in de genie-wetenschappen, de leeraar in de wis kunde en het lijnteekenen aan die inrichting A. C. C G. Van Hemerl; 2°. andermaal voor den tijd van één jaar, tot leeraar aan die inrichting doch thans tot leeraar in de wiskunde en het lijnteekenen de gep. kapt. der genie van het O.-I. leger I. W. C. Beelenkamp; 3°. andermaal voor den tijd van één jaar, tot leeraar in de geschiedenii en de staathuishoudkunde aan die inrichting, de heer L. Van Bruggen; 4°. andermaal voor den tijd van één jaar, tot leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal en letterkunde aan die inrichting, de heer W. H. Hasselbach; 5°. andermaal voor den tijd van één jaar, tot leeraar in de natuurkunde aan die inrichting, de heer C. Krediet. Door Z. M. is benoemd tot lid der Algemeene Rekenkamer van Ned.-Indië, de heer E. P. C. Sol, oud-le luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië, en zulks met ingang van 1 Oct. aanstaande. Door Z. Z. is aan eene staatscommissie opgedragen, zoowel uit een geneeskundig als uit een militair oogpuDt te onderzoeken, welke nieuwe middelen kunnen worden te baat genomen om de beri-beri-ziekte te be strijden en om hare nadeelige gevoigen voor het Indische leger zooveel mogelijk op te heffen of althans te lenigen. In die com missie zijn benoemdtot lid en voorzitter, dr. Th. 11. Mac Gillavry, hoogl. in de facul teit der geneeskunde aan 's rijks universiteit te Leiden; tot leden de heeren: W. F. Braun, majoor der inf. in Ned.-Indië, met verlof hier te lande; A. Cochius, gepens. kolonel, oud chef van den geneeskundigen dienst bij het leger in Ned.-Indië; A. Van der Eist, dirigeerend off. v. gez. 2e kl. bij het leger in Ned.-Indië, met verlof hier te lande; G. J. H. Furnee, oud-off. v. gez. 2e kl. bij het leger in Ned.-Indië, praktiseerend arts te Meern, provincie Utrecht; J. O. Harthoorn, dirigeerend off. v. gez. 2e kl. van de Kon. Ned. marine; dr. F. J. Van Leent, schout bij nacht, inspecteur van den geneeskundigen dienst der Kon. Ned. marine; J. A. Lodewijks, oud-off. v. gez. 2e kl. bij het leger iu Ned.-Indië, praktiseerend arts te Haarlem; dr. C. A. Pekelharing, hoogl. in de faculteit der geneeskunde aan 's rijks universiteit te Utrecht; dr. J. J. W. E. Van Riemsdijk, gepens. kolonel, oud-chef vau den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië; jhr. J. H. P. Von Schmidt auf Altenstadt, gepens. kapt. ter zee van de Kon. Ned. marine, en A. J. J. Staal, majoor der genie van het leger in Ned.-Indië, met verlof in Nederland; en tot lid en secretaris de heer J. I. De Rochemont, gepens. luit.- kolonel der artillerie van het leger in Ned.- Indië. Door Z. M. is aan de juffrouwen A. M. Dinkelmann, geb. te Wadersloh, en J. G. M. Fuchs, geb. te Essen (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet ge vorderde vereischlen voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. zijn de kapt. der artillerie J. A. Frieswijk, thans op non act. en de kapt. W. M. Van Eek, van het 7e reg. inf., op hunne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f1560 'sjaars. Door den minister van koloniën zijn de heeren mrs. J. F. Engelbrecht, J. W. C. Cordes, H. J. Matthes, H. C. Van Meerten, G. W. Uhlenbeck en J. C. Hubregtse ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden ge plaatst. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het D. v. Z.-H. en 'e Gr, meldt nog omtrent den gezondheidstoestand van den koning, dat Z. M. thans geheel vrij van koorts is en nu nog slechts door enkele hoestbuien wordt geplaagd. Het volgende wordt aan Nijm. Ct. uit Apeldoorn dd. 23 Aug. geschreven: Ik ben in staat u eenige mededeelingen te doen omtrent den toestand van Z. M. Of er gevaar bestaan heeft, daarvan hondt iedereen zich op het Loo en Apeldoorn overtuigd, 't Was nog al moeielijk om iederen dag nieuwe inlichtingen van het paleis te ontvangen, want van af den hoogslen tot den laagsten dienaar was iedereen het consigne opgelegd, niets hoegenaamd te mogen loslaten omtrent het ziekteverloop van onzen koning. De ziekte is begonnen met eene verkoudheid, doch allengs kwam de oude kwaal iu alle hevigheid terug zoodat men veel reden had ongerust te zijn. Zondag jl. kwam dr. Viukhuijzen uit Den Haag voor de eerste maai hier en vertrok dienzelfden avond weder. Dinsdagmiddag kwam hij voor de tweede maal om eveneens weder dien zelfden dag terug te gaan, doch toen hij gisterenmiddag voor de derde maal naar het paleis reed staarden verscheidene angstige oogen het rijtuig achterna en die angst klom nog toen men vernam dat hij den geheelen nacht ten hove zou blijven. Werkelijk is hij eerBt dezen middag vertrokken, doch tegelijkertijd kwam de officieele mededeeling dat Z. M. gelukkig in zooverre hersteld was, dat hij zich weder met de regeeringszaken had bemoeid. In den laatsten tijd kwam H. M. de koningin nooit door het dorp rijden, 's Avonds tegen zeven uur, nadat zij den geheelen dag bij Z. M. was geweest, kon men haar in haar rijtuig zittende, een eindje den weg naar Amerafoort zien oprijden, maar toch was zij altijd binnen het uur weder thuis. Is het dan wonder dat, toen H. M. en de prinses dezen middag weder voor het eerst door het dorp reden iedereen naar builen liep om onze beminde vorstin en haar dochter te zien en te groeten? Wegens het overlijden van den heer O. T. Bosgra is de verkiezing van een lid der tweede kamer, iD het hoofdkieadistrict Bergutn, bepaald op Dinsdag 18 September, zullende de herstemming, als die noodig ia, geschieden op Dinsdag 2 October. De heer dr. M. Treub, directeur van den plantentuin te Buitenzorg, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. In tegenwoordigheid van onderscheidene genoodigden en belangstellenden werd gister middag in het „Feestlokaal" in de Willem- straat, te 's Hage de 13e tentoonstelling van „Floralia" geopend. De jury, samengesteld uit de heeren: J. H. Koltmau, bortulanus van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap; J. Mater, kweeker te LeideoW. A. Zalmé, bloemist te 's Hage; P. A. Van de Putte, bloemist te'a Hage; en A. Van der Plas, tuinbaas op den huize Hoekeuburg te Voorschoten, kweet zich weder op loffelijke wijze van haar moei lijke taak.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1