iK?u a* ssü» «'a es Wfi 4C3 -tS9 ©J ST"» Op Msandag 10 September aanstaande zal door den lioogen raad behandeld worden de cassatievoorziening van den heer Willink Ketjen, ingesteld tegen het arrest door het gerechtshof te 'sHage, waarbij hij veroor dccld werd ter zake van beleediging van den afgetreden minister van koloniën, den heer Sprenger van Eyk. Vrijheer Wilhelm Von Busch van Wiedensahl en baron F. Von Moltke, van Berlijn, zijn met gevolg in het hotel den Ouden Doelen te's Graveuhage aangekomen. De notaris J. D. Dietz te 's 11 age is aangewezen om het door den notaris V. daar ter stede verlaten kautoor tijdelijk te beheereu. Een vreeselijk ongeluk heeft gisteren middag te Scheveningen plaats gehad. De beide zonen van den sclieepsbouwmees ter lloogeveen, zestien en zeventien jaar oud, zijn bij het baden in de uitmonding van het verveischiugskanaa! aan liet strand te Scheveningen om het leven gekomen. liet ongeluk, dat omstreeks half 4 plaats greep, heeft eene niet geringe ontsteltenis teweeggebracht. Onder leiding van den ingenieur der werken is de politie, door eenige Scheveningers bijgestaan, aan het dreggen gegaan in de kom naar de lijken, welke eerst gisteren avond ter plaatse wer den opgehaald. De beide jongelingen, die te Katwijk ter school gingen, waren met vacantie thuis en gingen gisteren middag in gezelschap van eenen neef uit Rotterdam wandelen aan het strand. Bij de uitmonding van het ververschings- kanaal gekomen, bekroop ban de lust om een bad te nemen. De neef bleef op de duinen. Blijkbaar wisten zij niet hoe ge vaarlijk de kom is die door het water uit- geschuurd wordt en vooral bij wassend water, zooals op dat oogenblik, niet is te doorwaden. Na eeuigen tijd in het water te hebben doorgebracht, ontzonk hun de groud, en bij de pogingen om zich te red den, zakten zij steeds dieper in den weeken bodem. Wel riep de neef om hulp, maat voordat deze ter plaatse was, waren de jon gelingen reeds geheel weggezonken. Algemeen is de verslagenheid in het dorp. Ie Schiedam is een mouter die de eest zou uitschieten", door het springen vau zijn geweer zoodanig aan hoofd en borst gewond, dat men voor zijn leven vreest. Eergi8terenochtend werd onder geleide van een politiebeambte uit Rotterdam te Dordrecht binnengebracht een als juffrouw gekleed meisje, zekere L. W., oud 16 jaar, te Dordrecht woonachtig, die Zatetdag jl. met toestemming harer moeder, naar de Rotterdampclie kermis was gegaan, doch in plaats van bij hare ouders terug te keereD, aldaar eeue betrekking als kellnerin had aan vaard. Haar vader, die hiermede niet scheen in genomen te zijn, stelde inmiddels pogingen in het werk, zijne dochter in de ouderlijke woning tc doen terugkeeren en wendde zich daartoe tot de politie, die aan zijn verzoek voldeed, door haar te Rotterdam te doen opsporen eu naar Dordt te laten overbrengen. (D. Cl.) Te Vianen zijn ook valsche gouden tientjes in omloop gebracht. Dezer dagen deed zich hiermede een eigenaardig geval voor. Eeu heer had een zijner arbeiders zulk een gouden tientje, niet wetende dat 't valsch was, in betaling gegeven. Deze begaf er zich mede naar een winkelier, deed er eenige iukoopen en gaf het geldstuk daar ter in wisseling; toevallig kwam eenige oogenblikkeu later de meid vau bovengenoemden heer om een bankbiljet van f 25 te wisseleD. De winkelier gaf onder meerook het bewuste gouden tientje in betaling. Toen de meid daarmede thuis kwam, bemerkte de heer eerst dat het valsch was en stuurde oogen- blikkelijk de meid er mede naar den win kelier terug; deze liet het op zijn beurt naar den arbeider brengen, die het, tot niet geringe verbazing van onzen lieer, aan den eersten eigenaar weer ter hand stelde. En zoo kwam het kalf weer bij zijn grootje, zegt de Arnh. Cl. Het onderstaande, het moge dan waar zijn of niet, vingen wij Zondag II. in een gesprek op, en zou men dit gevoeglijk be titelen met „eene goedkoope manier om te Amsterdam aan eene parapluie te komen." Twee heeren wandelden te zamen door Amsterdam met hooge kachelpijp op, en bijbehoorende spulletjes aan. Eensklaps be gint het te druppelen, en daarna te regenen Scheeve gezichten van de heeren; en de wederzijdsche vraag, hoe aan een regenscherm te komeu. Wacht, zegt de een, ik weet er wel raad op. Fluks naar Kras geloopen, zich aan een tafeltje gezet, en het een of ander besteld. Eensklaps klinkt met eene geweldige slem Jan I" „Asjeblieft menheer'', antwoordt de gedienstige geest. Ik ben bier voor een paar dagen geweest, misschien herinner je dat wel best mogelijk men heer en heb toen bij vergissing mijne parapluie hier laten staan. „Kan wel men heer," zegt Jan, „er staan 'hier wel 100 vergeten parapluies, dus u moet maar eens even kijken. De vergeetachtige menheer blikt met groote ougen over de inderdaad groote verzameling vergeten vrienden van een regenachtigen dag. Eindelijk heeft hij een mooi regenscherm ontdekt eD wijst dit dadelijk als zijne bezitting aan. Na een fooitje aan Jar. verlaten de beide helden met een triomfeerend lachje de inrichting, tegen den regen beschut door een Bcherm, hetwelk, wij behoeven het bijna niet te zeggen, nog nimmer tevoren door hen aan schouwd of opgestoken is. Daar dergelijke aardigheden wellicht wel eens meer in hel bekende koflichuis zouden kunnen voorkomen achten wij het niet ondienstig hierbij daarop de aandacht te vestigen. (Politienieuws.) Te Zanlvoorl is van gemeentewege op het strand ter hoogte van café Zuid Zaud- voort sedert eenigen tijd eene badkoets ge plaatst, voor onvermogende jonge lieden, die zich door een bad verfrisschen willen, zich kunnen ontkleeden om onder toezicht te baden. Tevens is er in die badkoets een reddingstoeslel, ten einde bij voorkomende gelegenheden zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. Er wordt dagelijks een druk gebruik gemaakt van deze badkoets. Uit Amersfoort wordt gemeldt: Zondag bezochten eenige socialisten onze gemeente, met het doel geschriften te ver spreiden, ten einde de ingezetenen in kennis te stellen met hunne denkbeelden. Een groot aantal exemplaren van een viertal brochures hadden zij daartoe medegebracht, maar de verspreiding werd hun spoedig voorloopig althans, door de politie belet. Zij waren voornemens hier eene openbare vergadering te houden, en hadden daartoe, onder voorgeven van leden der „Unie" te zijn, en gelegenheid te willen hebben ver schillende maatschappelijke toestanden te bespreken, reeds lokalen tegen Woensdag 29 dezer van eene kastelein gehuurd, die, zeer spoedig nadat hij was ingelicht met wie bij te doen had, kennis gaf, dat de heeren en dames (deze waren ook in het gezelschap) op den afgesproken tijd niet zouden worden ontvangen. Bij een hevig onweder sloeg gisteren de bliksem te Reenen langs den toren der Herv. kerk. Enkele cijfers van de wijzer plaat waren geheel otileesbaar. De toren, een kunststuk van bouworde uit de 15e eeuw, bleef gelukkig gespaard. Jeanne Lorette zal in September e. k., na expiratie van baren driejarigen straftijd, uit de gevangenis te Arnhem worden ont- Maandagnacht is door kwaadwilligen de dijk langs de Duitsche grens doorgestoken, zoodat de geheele Coevorder marsch is ondergeloopen. Maandagmiddag kwamen te Leeuwarden uit Amsterdam vier leden vau de „Holland Society of New-York" aan. Zij werden door den burgemeester en eenige andere heereu opgewacht en in twee open rijtuigen naar het hotel de Nieuwe Doelen gebracht. Het Friesch Museum, de Prinsentuin enz werden bezichtigd en vervolgeus werd een bezoek gebracht aan het Popta-Gasthuis in het nabijgelegen dorp Marsum. Om 5 uur vereenigde zich het gezelschap met het oudste raadslid en den secretaris der gemeente aan een maaltijd ten huize van den burge meester. Dinsdagochtend vertrok het gezelschap naar Groningen. Daar werden zij niet officieel otitvaLgeu, maar bezichtigden onder geleide van den heer Boeke vele werk waardigheden der Stad. Twee jongelingen, broeders, zouden Maandagochtend, te Nijega, gemeente Smal- lingerlaud, bij gelegenheid van de opening der jacht op eendvogels, een oogenblik gaan beunhazen. Eén hunner wilde daartoe het geweer, dat reeds 's avonds te voren geladen en in bet struikgewas verborgen was, te voorschijn halen, vatte het bij den loop aan en had het ongeluk, dal de haan achter de takken oplichtte. Het schot ging daar door af, zoodat de ongelukkige de volle lading schroot iu den onderbuik kreeg en weinige oogenblikkeu daarna eeu lijk was. De kou. maatschappij „De Schelde" te Vlissingen beeft weder, wegens gebrek aan werk, een gedeelte van haar personeel moeten ontslaan. Zaterdag jl. werden 26 arbeiders afgedankt, terwijl reeds een week te voren 13 hadden gedaan gekregen en naar alie waarschijnlijkheid hetzelfde lot bin nenkort nog andereu zal treffen. Men meldt uit Vaals (Limburg) aan do N. R. Ct: Zondagnacht werd de rijksambtenaar Crijns alhier, toen hij een rijtuig wilde visiteeren, hetwelk van Aken bier was aangekomen, door vier zicli daarin bevindende personen aangegrepen, geslagen, mishandeld en, terwijl de koetsier rechtsomkeert maakte, naar Duitsch grondgebied inedegesleurd. Aldaar liet men liern los, op zéé onzachte wijze dal hij viel en den rechterarm brak. Hij is thans buiten staat zijn gewonen dienst te verrichten. Bij de Duitsche en Nederlatid- sche justitie is van het gebeurde aangifte PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 23 Aug. Volgens de National Zeitung, heeft de Czaar graaf Herbert Von Bismarck zijn portret geschonken. LONDEN, 23 Aug. De Standard maakt heden een lang artikel openbaar over de bijeenkomst tusschen prins Von Bismarck en den heer Crispi. Behalve hetgeen kan strek ken tot behoud des vredes, zullen beide staatslieden ook andere quaesties bespreken, die de algemeene staatkunde raken en waar door groot opzien zal worden gewekt. De Standard keuit den hoogen toon, die de beer Crispi tegenover Frankrijk aan neemt, zeer af. FRIEDRICHSRUIIE, 23 Aug. De beer Crispi is hedenochtend met den sneltrein naar Berlijn vertrokken. Naar men zegt, reist de Italiaansche minister over Witten- berge, Maagdenburg en Leipzig naar Carls bad, waar zijne familie vertoefd. LËIDËIV 23 Augustus. De ongestelbeid van Z. M. den ko ning moet, volgens de berichten van gister avond, reeds zoo goed als geweken zijn. Z. M. zou zelfs zijn voornemen hebben te kennen gegeven, heden zijne gewone werk zaamheden te hervatten. Dat de toestand geen oogenblik zorgwekkend is geweest, blijkt zeker wel daaruit, dat dr. Vinkhuyzen Zondag slechts eenige minuten en Dinsdag maar enkele uren ten paleize vertoefde en telkens daarop weder naar Den Haag ver trok. Gisteren isi dr. Vinkhuyzeii opnieuw op het Loo gekomen en daar gebleven, ondanks Zijner Majesteits toenemende beter schap, zoodat voor den langeren duur van dat verblijf vermoedelijk andere redenen zullen bestaan. (llbl.) Op voorstel vau de directie der Ned. Rijnsp. Maatschappij is door deu minister van waterstaat de volgende aanvulling in het dienstreglement dier maatschappij goed gekeurd „Locomotief-personeel gedurende de uit oefening van zijn dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad, in beschonken toe stand bevindende, wordt onvoorwaardelijk met ontslag uit deu dienst der maatschappij gestraft. Evenzeer wordt met ontslag be dreigd het locomotief personeel bij wien ge durende de uitoefening van zijn dienst, sterke drank wordt gevonden of van wien kan worden aangetoond, dat zulks door zijn toedoen en met zijn medeweten op de locomotieven of in de locomotiefloodseu aanwezig is." Men deelt ons mede dat een gepeu- sionneerd onderofficier van het Ned.-Indische leger te Breda bezig zou zijn een verweer schrift saam te stellen naar aanleiding der door den kapitein Schullz tegen het Ned.- Indische legerbestuur ingebrachte beschuldi gingen. Met belangstelling ziet men dit verweer schrift te gernoet, te meer daar het voor de eer van ons Ned.-Indische leger te hopen is dat men de beschuldiging van den Duit- scher met grondige reden kan ontzenuwen. (Tijd.) Naar aanleiding der verontrustende berichten, over den staat van zaken in Kediri verspreid, heeft een der Amsterdamsche groote handelsinrichtingen haar correspondent om inlichtingen gevraagd. Het antwoord per telegraaf onmiddellijk teruggezonden, luidde „Toestand Kediri normaal." Tot inlichting van de vele vrieDden en vereerders van mr. S. Vissering diene, dat de begrafenis van zijn stoffelijk over schot zal plaats hebben te Warmond, Zater dagmiddag om één uur. Op verzoek van den overledene zullen geen toespraken gehouden worden bij het graf. (Ebl.) Mevr. de wed. Hoogeveen te Scheve ningen, grootmoeder van de gisteren ver dronken jongelingen, is bij het vernemen van bet treurig ongeval, barer kleinkinderen overkomen, van den schrik overleden. De dienstbode te Kralingen, die een paar dagen geleden door eenen schrik hare spraak verloor, is thans ter behandeling naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. SCHOOL- ES KERKNIEUWS. Beroepen bij de Christ. Qeref. gemeente te Noordwijk aan Zee de heer F. Rispens cand. te Kampen. HANDELS- EN FINANCIËELEI BERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 22 Aug. 165 wagens. Voor Good- sche kaas bedong men lste soort van fii.tot28.2e soort /'20.a /28.— zw. a Edammer k Derby 25.50 a f2e soort h per 50 KG. Handel tamelijk. Gouda, 23 Aug. Kaas-aanvoer 132 part, prijs le qual. f 25 it 29.—, 2e qual. fl\ a 24. Zwaardere fhjNoordliolland- sche/23.k 28.Handel matig. Boter. Goeboter 1.35 ik 1.45, per kg., wei- boter ƒ1.15 h 1.25 per kg. Delft, 23 Aug. Prijzen der boter A46 ƒ54 60, per 40 kilo, 903/8 en 77/16 vn. Boter, te zamen wegende 18830 kilogram. De binnenlandsclie staatsfondsen waren heden iets minder geanimeerd. Op de buiteulandsche markt hadden handel en variatiën weinig te beduiden. De aandeelen Groote Maatschappij waren heden iets beter gestemd. Oblig. Zweedsch-Noorweegsche spoorweg zijn ruim 1 pCt. ternggeloopen. Op de Amerikaansche markt ging weinig om. GEMENGDE BERICHTEN Te Waitzer in Hongarije is brand ontstaan in de ruiterij-kazerne. 45 paarden verbrandden en eenige anderedie ontsnap ten, vluchtten dol van schrik naar den spoorweg, waar ze door een trein werden overreden. De locomotief en twee wagem van den trein ontspoorden en verscheiden reizigers werden gewond. Volgens later bericht betreffende de aanvaring van de Geiser met de Thinvalla, is gebleken dat de Thingvalla de Geiaer aan stuurboordzijde bijna dwars in de midden- scheeps aan boord liep, bij het groote want, De boeg van de Thingvalla was bedekt met bloed en overblijfsels van menscbelijke licha men en het lijk van een persoon was beklemd in een der door de aanvaring opgerolde ijzeren platen. Hieruit blijkt dat velen door het stoomschip Thingvalla zelf zijn gedood, ook werd onmiddellijk bij de aanvaring de kajnit geheel vernield. De gezagvoerder van de Thingvalla verklaarde dat het tijdens de aanvaring niet mistig was en het roei van de Thingvalla aan bakboord lag, terwijl bij vermoedt dat aan boord van de Geiser het roer aan stuurboord lag. Alleen het aanvaringsschot heeft de Thingvalla voor zinken behoed. Gelukkig dat de Wieland de geredden van de Geiser en de passagiers van de Thingvalla aan boord nam waardoor deze met zijne eigene passagiers en de pas sagiers van de Thingvalla met 1054 personen aan boord te New-York arriveerde. De overlevenden van de schipbreuk zullen per stoomboot Island naar Europa verroerd worden. De Geiser was een ijzeren stoom schip, te Kopenhagen in 1881 gebonwd, metende 1993 registerton. Omtrent de botsing tusschen de Geiser eu de Thingvalla, welke 105 menschen het leven heeft gekost, verklaart de gezagvoerder van eerstgenoemd vaartuig o. a. het vol gende „Ik lag op eene sofa in de kaartenkamer, Te 3 nren kwam de eerste officier, Brown, mij roepen; hij berichtte, dat het fraai weder was. Ik zeide hem, mij te i oren weer te roepen om peilingen te doen. Ik dommelde iu en omstreeks 3,40 riep bij op ontroerden toon mij toe, dat er een schip op ons afkwam en gevaar bestond voor eene botsing. Ik sprong van de sofa eB liep met mijn pantalon in de hand de brug op. Ik zag de lichten van eene groote stoom boot aan stuurboord voor den boeg, 200 dicht bij dat ik den romp kon onderscheiden. Wij deden tweemaal tot waarschuwing stoomfluit hooren en terstond voer zij ast stuurboord midscheeps tegen ons aan, tegen over den grooten mast. Haar ontwarende, had de eerste officier de machine doen achteruitwerken en toen ik de brug bereikte gingen wij met volle kracht achteruit. Ue' andere schip trof ons met zulk eene krscht, dat het halverwege door ons heenvoer. B zag terstond, dat de Geiser zinken zou ef riep den mannen op het dek toe: fA"e hens! De booten uit!".... Wij lieten 'er' stond vuurpijlen op en ontstaken lichten- De eerste reddingsboot aan stuurboord *e'° neergelaten, doch de man die er in stol» raakte de lijn kwijt en de boot liep De tweede boot werd te water gelaten, bW

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2