- BUITEXLANÜSCIIE BERICHTEN. alles opgeluisterd door muziek en afgewis seld door het gebruiken van versnaperingen. Alom heerschte grooto vrooüjkheid en toch 01 de. De voornaamste pret zou echter nog komen, 's Avonds hadden alle jongens zich op zeer uiteenloopende en vermakelijke wijze gekostumeerd en gegrimeerd, en nu ging het zingende en dansende rond het terrein. Een vuurwerk besloot de feestelijkheden, waarna de muziek het ynaar bed" blies en allen zich ordelijk ter ruste begaven. Hij velen in den lande is Mettray totaal onbekend. Anderen meenen, dat het eene strafkolonie is, bepaald bestemd voor ondeu gende jongens. Die de kolonie bezocht heeft, en zij is inderdaad een bezoek overwaard weet beter, en die op eenen feestdag als Zaterdag 11. de kweekelingen in recht feestelijke stemming aantreft, zal die 142 knapen moeten prijzen, die te midden van de grootste pret zich zdo weten te ge dragen dat er geen enkele wanklank wordt gehoord. Kr wordt dan ook op Mettray ernstig naar gestreefd om de stichting te doen zijn, wat zij moet wezen: eene opvoe dingsplaats in gezonden zin en daardoor een zegen voor velen, die anders verstandige, humane leiding zouden moeten missen. (N. R. Cl.) De tram tusschen Heerenveen en Joure had Zondagmiddag een ongeluk. Te 12.55 na aankomst van den personentrein om 12.50 uit Heerenveen vertrokken, stoomde de tram rustig door op den langen rechten weg tus schen Oude Haske en Haskerhorne, toen eensklaps de locomotief ontspoorde. Rijdt deze anders bij dergelijke ongevallen nog altijd een weinig buiten de rails door, dit maal drong zij onmiddellijk diep in den grond, waardoor een hevige schok ontstond. De personenwagen achter de locomotief kwam daarmede in geweldige botsing, zoodat het halcon en de kap niet alleen verbrijzeld wer den, maar de locomotief zelfs in de eerste klasse coupé doordrong en daar de zitban ken gedeeltelijk vernielde. Gelukkig was deze coupé geheel ledig. Ware de waggon in omgekeerde richting aan de locomotief vastgemaakt geweest, zoodat de tweede klasse coupé vbbr en de eerste klasse achter ware geweest, dan zouden per soonlijke ongelukken niet uitgebleven zijn, omdat in dien eerstgenoemde:) coupé zich passagiers bevonden, die thans met den schok en den schrik vrij kwamen. De schade voor de tram maatschappij is vrij aanzienlijk, daar de beschadigde waggon een der fraaiste rijtuigen was, dat als reserve slechts bij buitengewone, drukke gelegenhe den dienst deed, en ook thans om die reden was aangehaakt. De oorzaak van de ontsporing is tot nog toe onbekend, althans het door de directie onmiddellijk ingestelde onderzoek had eergi9 teren nog tot geene bepaalde uitkomst geleid. Te Lukaswolde viel bet negenjarig zooutje van een landbouwer in een ijzeren spit, waaraan een schaap was vastgebonden. Het kind kreeg eene zoodanige wonde aan den hals, dat het binnen weinige oogenblik- ken was gestorven. Te Ter-Neuzen hebben eergisteren- namiddag de arbeiders bij het lossen 7an eenige stoomboolen aan den spoorweg, ten getale van ongeveer 100, het werk gestaakt, wegen9 verschil over het bedongeu loon. Gisteren hebben zij het werk weder hervat. HANDELS- EN FINANCIÜELE BERICHTEN. Bodegrave, 21 Aug. Op de markt werden lieden aangevoerd 2t> l wagens kaas, te zamen 15,482 stukswegende 71,374 kg., prijs le soort Goudsche 25 it 28-, 2e soort 22.-ik 24 zw. f.- hieronder 17 wagens Derby-kaas, prijs le soort 26 a 2e soort J 23.a 25-, 25 wagens Edammer kaas, prijs le soort 29 a 2de soort ƒ24 a f26j; - wagen Leidsche Kaas fHandel matig. LEIDEN, 22 Augustus. In de 5e alg. vergadering van de "Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde is tot bestuurslid en voorzitter ge kozen de heer J. T. Hessels alhier. De minister van binnenlandsehe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, met uitzondering van die voor de Hoog- duitsche en Engelscbe taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in handteekenen, dit jaar in de maanden November en December, voor zooveel het teekenen betreft, ook in de maand October en zoo noodig in de maand September zullen worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen <vt S KL* «MB «»s MS te onderwerpen, moeten zich vódr 10 Sep teniber e. k. bij bet departement van bin nenlandsehe '«aken aanmelden. Nadere bijzonderheden in de St.-Ct. no. 198. Naar aanleiding van een vrij onrust barend particulier telegram uit Kediri, gisteren hier le lande ontvangen, heeft de regeering op haar vraag om inlichtingen, het volgend telegraphisch antwoord uit Indië ontvangen „De residenten seinen dat de toestand overal rustig is. Nergens is iets gebeurd dan de opvatting van verdachte personen, die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de Europeanen is ongegrond en den kelijk een gevolg van het gebeurde te Tjilegon. Volgens de rapporten bestaat er geen gevaar voor rustverstoring." Mr. S. Vissering is dezen nacht te Ellekom, waar hij den zomer doorbracht, overleden. Geboren in 1818 te Amsterdam, studeerde hij aan het Athenaeum aldaar in de rechten, waarna hij van 1842 tot 1847 daar practi- seerde als advocaat. Van 1847 tot 185U was hij hoofdredacteur der Amslerdamac/ie Courantvan 1850 tot 1879 hoogleeraar te Leiden. In 1879 werd hij, na den val van het ministerie Kappeyne, minister van financiën in het kabinet-Van Lijnden, llij bleef deze betrekking bekleeden tot 1881. Behalve vele tijdschriftartikelen, die later in drie bundels Herinneringen vereenigd zijn, en waaronder „IJmuiden" zeker wel het meest bekende is, schreef Vissering een boek over Het Wisselrecht der 19e eeuw (1850) en (met mi. D. A. Portielje) een Geschie denis der tariefliervorming in Engeland (1847). In 1860 veischeen zijn bekend Handboek der practische staathuishoudkunde, dat aan de universiteiten druk werd gebruikt eu menige» druk beleefde. De heer Vissering was curator der Leid sche universiteit en commissaris van de Ned. bank. Zondagmorgeu te 9 uur is den heer J. Verboon, taalonderwijzer te Vlaardingen, oud 64 jaar, op weg zijnde naar Schiedam om zijn vrouw van den trein te halen, aan de Vijf Sluizen een ernstig ongeluk over- komeu. Doof zijnde, is hij, niettegenstaande her haald roepen, door de tilbury van den veehouder Van der Ende van Vlaardinger Ambacht aangereden en gevallen, waarbij de lieer V. een trap van het paard op het hoofd kreeg en in bewusteloozen toestand door Van der Ende naar Vlaardingen werd gereden, waar hem door dokter Voogd ge neeskundige hulp verleend werd. Ofschoon de wond aan het hoofd, hem door het paard toegebracht, niet ernstig was, is de heer Verboon reeds gistermorgen te 7 uur overleden, ten gevolge van een hersen schudding, door het vallen veroorzaakt. (S. Ct.) PF.B TELEGRAAF. BERLIJN, 21 Aug. De heer Crispi is met een extra trein over Buechen eu Lune- burg te Eriedrichsruhe aangekomen. De minister werd door prins Bismarck en zijn schoonzoon graaf Rantzau zeer hartelijk out- vaugen. Prins Bismarck geleidde zijn gast naar bet gereed staande rijtuig, terwijl graaf Rantzau en Crispi 's gevolg volgden. De heer Crispi wordt vergezeld door den direc teur van het departement van buitenlaudsche zaken en een secretaris. Graaf Lauiiay, de Italiaausche gezant, is op uitnoodiging van prins Bismarck naar Friedrichsruhe vertrokken. ATHENE, 22 Aug. De Grieksche gezant te Rome heeft last ontvangen den heer Crispi eene nota ie overhandigen, waarin alle be schuldigingen der Italiaansehe regeering, be treffende de houding van Griekenland in zake Massowah, worden weerlegd. De Griek sche regeeriug doet duidelijk uitkomen, dat Griekenland nooit heeft toegestemd in de eisclien der Italianen, betreffende de capi- tulatiën. SCHOOL- EN KEKHNIEDW». Ds. M. Bachli-Fest predikant te Hil- legom, herdeukt heden den dag waarop hij vddr 30 jaren de evangeliebediening aldaar aanvaardde. De jubilaris is nog van 1853/54 te Bussum, eu daarna ruim 3 jaren iu zijne eerste gemeente te Simonshaven e. a. werk zaam geweest. BURGERLIJKE STAND. Van 15 Aug. lol en met 22 Aug. BEVALLENA. Zeilstra, geb. Touwslager d. S. v. Dam, geb. Sommeling, d. J. M. Ouwerkerk geb. Bonte z. F. M, v. Bruggen geb. v. d. Klugt d. W. M. v. d. Woerd, geb. Noest z. A. M. Aenmeij geb. Smit, z. «3 «Z» C«U «L«. A c#.* «- C. Devilee geb. Maccu d. - M.M.v. Biemen geb. Colpa d. C. L. M. v. 't Riet geb. Meijer d. J. Sloos geb. Wijnbeek z. W. v. d. Nat geb. v. d. Post z. C. Karremau geb. Sluis z. S. Verbiest geb. Bink d. G. Hansen geb. Dool d. A. v. Hensbcrgen geb. v. Dam, z. G. C. Wegerif geb. Veldhorst z. B. Frankhuizen geb. Lemstra d. M. La Lau geb. v. Beele d. S. C. M. v. Duuren geb. Cornelissen z. M. de Meij geb. Nieu- wenburg z. D. v d. Bent geb. Durieux d E. J. Groenewegen geb. Hillenaar z.S. v. Stralen geb. v. Stralen z. J. Selier geb. Taf- fijn d. E. v. Ets geb. Sasburg z. M. C. v. d. Berg geb. v. d. Linden d. OVERLEDEN M. Neuteboom, d. 3 m. A. Hakkenberg, geb. Lasschuyt, w. 65 j.W. J. v. Zaanen, w. 62 j. C. J. Vlieland, z. 3 m. J. Groot, in. 29 j. R. Regeer, m. 62 j. M. G. Rhijnsburger, geb. Krommenhoek, v, 28 j. J. Sjardijn, z. 3 m. H. W. De Vos, d. 1 w. GEHUWD: C. Ginjaar jm. en K. Lardee jd. IJ. Sassen jm. en C. T. De Kaper jd. P. J. Vervark jm. en M. Bekooij jd. J. La- bordus jm. en J. Goddijn jd. P. P. v. d. Blom jm. en W. Jacobs jd. P. J. v. d. Waals jm. en E. S. Dekker jd. J. B. v. d Burg jm. en J. J. R. Cornielje jd. J, Sibbes jm. en G. v. Ti el jd. J. v. d. Dop w. en C. A. Tor brie w. H. M. Biesiot en A. F. v. Roos malen. BELGIS. Men zegt, dat de koning van België hoveuaan op de lijst voor de door kardinaal Lavigerie geopende inschrijving tegen de slavernij zal teekenen, met 150Ó0 frs. Te Brussel is ingebroken in het huis van een kunstschilder, tijdeDs zijne afwezig heid. De dieven maakten zich met een groot aantal kostbaarheden ter waarde van 100,000 francs uit de voeten. Bij de parade te Brussel, bij gelegen heid van het nationale feest, naderde iemand den generaal Vandersmissen en riep: „leve Falleur, leve de republiek!" Men wilde den man arresteeren maar de generaal zeide „Laat den ellendeling loopen." Zondag heeft te La Louvière het con gres der werkiiedenvereenigingen plaatsgehad, welke tot de republikeinsche partij van De- fuisseaux belmoren. Voorzitter der vergade ring was Paul Coureur, die voor het hof van assises terecht zal staan wegens belee- diging van den koning tijdens diens bezoek te Ascenseur. Tot een werkstaking der glasblazers werd besloten. Evenzeer zullen aan de werklieden van het centrum worden uitgereikt 10,000 exemplaren van het repu- blikeinsch manifest, waarbij de arbeiders tot een algemeene werkstaking worden opgeroe pen. Tot deze werd besloten. In de vol gende maand zal er eene groote manifestatie der werkliedenvereeuigingeu plaats hebben tijdens de meeting, welke gehooden zal wor den door Léon Defuisseaux, ex-volksverte genwoordiger. Het congres heeft een telegram van sym pathie aan Falleur gezonden. Ten slotte werd een geldinzameling ge houden voor den burger L., die thans in militairen dienst is, en het geld, dat hem ter hand gesteld zal worden, is bestemd om propaganda te maken in het leger ten gunste van het socialisme. 34 vereenigingen waren op dit congres vertegenwoordigd. (D. v. Z.-H. en 't Gr.) Uit Ostende wordt aan de Magd. Zlg. gemeld, dat prins Victor Napoleon binnen kort een manifest zal openbaar maken, waarin hij herstel van het keizerrijk het eenige middel noemt om de orde in Frankrijk te doen terugkeeren. ENGELAN D. De heer Henry Richard, lid van het parlement en voormalig secretaris van den vredebond te Londen, is gisteren overleden. FAANHItlJ H. De president der republiek heeft gis teren te Fontainebleau de leden van den algemeenen raad vau Seine en Marne in audiëntie ontvangen. Op een adres, dat hem door den raad werd overhandigd, ant woordde hij het volgende: „In uw streven zie ik voornamelijk een beroep op vaderlands liefde, een krachtig protest tegen de kuipe rijen, welke de strekking hebben hel land te verdeelen, op een oogenblik dat F'rankrijk bovenal behoefte heeft aan kalmte. Gij kunt staat maken op het ernstige besluit der regeering, om de instellingen des lands door allen te doen eerbiedigen." De president der republiek zal in de eerste helft der volgende maand eene reis ondernemen naar het westelijk deel des lands. Eerst zal hij Cherbourg bezoeken, vervolgens Havre en Rouaan. Het gepantserde eskader van het kanaal zal den heer Carnot op L- tocht van Cherbourg naar Havre vergezellen, Te Rouaan zal hij de militaire manoeuus bijwonen. Generaal Boulaager is Zondagochtend te 4 uren te l'arijs teruggekomen. Er »ai veel politie en eeni; volk op de been, doth de manifestatie» aan het station en op d( boulevards hadden niet veel te beteekenee, Naar men berekent, zijn bijna 13,000 francs aan ondersteuningskosten aan de Parijsche werkstakers uitbetaald. Bij gelegenheid van den verjaard»» van den graaf van Parijs zal den 23en tt Parijs een feestmaal van royalisten worde» gegeven. De hertog d'Audriffret-Pasquic zal een groote redevoering houden en daarin met kracht opkomen tegen de leer der Bon. langisten. Te Rijsel en te Amiens hebben Zond»» avond Boulangisten en anti-Boulangistenzicii geroerd, zoodat de politie en troepen tnS. schenbeide moesten komen eu verscheideni personen in hechtenis werden genomen. Bonlanger heeft het zoover gebracht, dat hij, al of niet op zijn zwart paard ge. zeten, tot handels- en fabrieksmerk is verheven, Alle mogelijke artikelen worden thans aatigebo- den en aanbevolen met den naam van Boulan- gerBouianger-zeep, Boulanger-sigaren, Bon. Ianger-haarsmeer8el, Boulanger-pekelvleesch Boulanger conserven, enz. enz. Ontelbare brieven ontvangt Boulanger met verzoek van handelaren en fabrikanten om zijn naam op hunne potten, hunne doosjes, hunne bussen, en wat al niet meer, te zetten. Het voor den gewezen minister van oorlog, voor den thans gekozene in drie departementen, daar aan verbonden werk is z<5<5 groot, dat hij, naar men zegt, een afzonderlijk bureau heelt ingericht om die zaken af te doen en te beantwoorden. Ziehier een brief, dien een der aanvragers van hem ontvangen heeft: „Met veel genoegen sta ik u toe wat gij gevraagd hebt, en ik machtig u bij dezen u van mijn naam te bedienen." Dan volgt nog„Ontvang, mijnheer, dl verzekering mijner achting, „Generaal Boulanger." Deze brief is zoodanig gesteld, dat hij even goed tot antwoord kao dienen aan den spekslager als aan den schoenmaker, of wie het zij. En daar er tallooze brieven van dien aard te verzenden zijn, zoo heeft men in het Boulangistische kamp er al aan ge dacht, om ter besparing van tijd en fran- keerkosten die soort van brieven te laten drukken. Ga nu eens eene populariteit te keer, zegt een der bladen, die rust op eene éti quette of eene aankondiging als deze „De beste chocolade is de chocolade-Boulanger." DVITSCHLAN D. De Czaar zond aan keizer Wilhelm zijn portret, met het opschrift: „Ter her innering aan de schoone dagen te Pelerhoff." De heer Crispi, de Italiaansehe minister president, zal twee dagen te Friedrichsruhi blijven. Nadat de Pruisische minister Von Bötticher bij de opening van het derde internationale congres voor binnenlandsehe scheepvaart te Frankfort a/M. namens het rijk en Prnisen de vergadering welkom ge heten en de groeten van den keizer over gebracht had, bracht de opperburgemeester van Frankfort, de heer Miquel, een drievou dig hoch op den keizer uit en riep de gas ten namens de stad een hartelijk welkom toe. Daarop ging men over tot de verkie zing van het bestuur, waarin onder anderen de vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering verkozen werd. De heer Ilonsell nit Baden hield dsarop de eerste rede, die veel bijval vond. De volgende werd gehouden door den heer Boule uit Parijs. Des middags werd de zitting gesloten. OOIT-INDIE. Batavia, 1621 Juli. Wij vernemen dat uit Serang is ge vraagd om versterking. Dientengevolge vertrekt morgenochtend 5 uur een detache ment sterk 85 man van het 18e bataljon te Buitenzorg met 24 vrije koelies te voet naar Serang. Wijl het doel tevens is op neming en onderzoek van het tusschengelegen terrein en de versterking van Serang niet urgent is, krijgt ieder soldaat 50 scherpe patronen mede en zal de tocht waarschijnlijk over drie dagen worden verdeeld. De Javatche Courant van 20 Joh bevat de volgende offlcieele berichten om trent Bantam Uit een van den resident van Bantam ontvangen schriftelijk rapport worden Je volgende meer uitvoerige berichten ontleend betreffende de plaats gehad hebbende ge beurtenissen in de afdeeling Anjer dier residentie.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2