De prijzen van boter en kaas blijven statio nair. De veestapel is gezond. Volgens De Maasbode is H. M. de ko ningin voorneinpns het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis te Rotterdam met een bezoek te vereeren, zoodra het geheel gemeubeld zal zijn. Een dame te Kralingendie des avonds vóór het naar bed gaan vergeten had aan hare dienstbode te zeggen hoe laat zij des morgens moest gewekt wordenherinnerde zich omstreeks middernacht haar verzuim en bevreesd zich te verslapen, stapte zij het bed uit en begaf zich naar de diensboden kamer. Het meisje wakker wordende en bij het flikkeren van een nachtlichtje een ge daante in bet wit gekleed, voor haar bed ziende staan, verschrikte daarvan zóó lievig, dat zij hare spraak verloor. Er werd ter stond geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van de dienstbode moet echter niet gunstig zijn. Zaterdagmiddag is het koloniaal museum te Haarlem bezocht door Z. Exc. den i.ieuw benoemden gouverneur-generaal van Nederh- Indië, mr. Pijnacker Hordijk, die zijne bij zondere ingenomenheid met de verzamelingen heeft te kennen gegeven en zijn invloed en medewerking voor den bloei der instelling heeft toegezegd. liaarlCt.) Na eene korte ongesteldueid overleed Donderdag te Amsterdam de lieer P. K. Bentfort, waarnemend directeur van liet buitengasthuis aldaar. Bij de teraardebe stelling op de Oosterbegraafplaats werd o. a. een hartelijk woord gesproken door den beer Levedag, inwonend geneesheer in het buiten- gasthuis, terwijl de kist met tal van kransen was getooid. Volgens bericht uit Tessel, hebben de vele regensdie elders in ons land na deel veroorzaakten, aldaar overvloedig voedsel aan het vee bezorgd; zelfs het vriezend weer in de afgeloopen week oefende geen nadeeligen invloed. De verwachting is ver levendigd, dat de achteruitgang der veehou ders thans tot staan gekomen is, ja, dat de betere tijden reeds aanbrekenimmers de veeprijzen zijn belangrijk gestegen en de hooioogst overtrof verre de verwachting. Men meldt aan de Nijm. Ct. uit Apeldoorn 18 Augustus, dat H. VI. de koningin aan de commissie ter viering van den princessedag op 31 Augustus a. s. f 100 heeft laten ter hand stellen. Naar het 11. D. verneemt, heeft de commissaris des konings in die provincie eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking, wegens redenen van gezondheid. Het bezoek der leden van de Holland Society aan Utrecht is thans op Vrijdag a. s. bepaald. Men meldt aan de N. R. Cl. van Het Loo Z. M. de koning is, waarschijnlijk door gevatte koude, ongesteld en moet reeds sedert een paar dagen het bed niet verlaten hebben. Dr. Vinkliuyzen is gisteren op het Loo aan gekomen. Vrijdag stond voor de rechtbank te Arnhem terecht A. M., oud 53 jaar vogel vanger te Nijmegen, beschuldigd zijne twee zoons van 18 en 22 jaar, zijn 2jarig klein zoontje en zijn buurman Lutgerhorst, in den nacht van 7 op 8 Juli jl. opzettelijk met een scheermes zoo belangrijk te hebben ver wond, dat de drie eerstbedoelden geruimeu tijd in het ziekenhuis moesten verpleegd worden. Allen zijn thans hersteld, ofschoon de litteekens bij hen nog duidelijk zichtbaar zijn. Het O. M. eischte veroordeeling tot 2 j aren gevangenisstraf. De beide zoous barst ten in tranen uit, toen zij hunnen vader in de bank der beschuldigden zagen zitten, ter wijl de vader diepbewogen was en berouw over het gebeurde betoonde. ArnhCt) Gisterenmiddag is te Didam een kind in eenen meslkuil geraakt en heeft daarin den dood gevonden. Uit Zwolle wordt dd. 17 Aug. ge schreven De reizigers en het dienstdoend personeel van den Locaaltrein uit Almeloo, die hedenavond te 6.55 het station alhier binueostoomde, zijn gelukkig aan een groot gevaar ontkomen; die trein stopte niet op haar gewone stand plaats, maar bleef tot veler schrik doorrijden en kwam met een hevigen schok terecht tegen de bij het middeuperron aanwezige stop- of veiligheidsbuffer-toestellen, die daardoor aan den voet afbraken, terwijl de trein toen terugsprong, stil stond en betrekkelijk weinig schade bekwam. De in den trein aanwezige reizigers en conducteurs ondervonden door dien schok een onaangename gewaarwording, maar kwamen er gelukkig zonder kwetsuren met den schrik af. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek, beweerde de machinist op tijd te hebben ge -R K sS> (P3Z C3 JK-C remd, maar den trein niet bijtijds tot stil stand te hebben kunnen krijgen. Te Tjalleberd is gearresteerd zekere J. K., die onderscheidene winkeliers te Heeren veen heeft opgelicht. Door briefjes, van valsche handteekeningen voorzien, wist hij zich in het bezit der door hem gewenschte artikelen te stellen. Vooral tabak, sigaren, koek en banket wareu van zijne gading. Bij huiszoeking is eene vrij groote hoeveelheid tabak en sigaren in zijne woning gevonden. Hij heeft reeds bekend. Te Beuzenrade (L.) had Vrijdag de leiendekker Liudelauf, een braaf oppassend werkman, het ongeluk van een dak te val len, met het noodlottige gevolg, dat hij ter stond dood was. Hij laat eene weduwe met kinderen achter. Tengevolge van het conflict tusschen het gemeentebestuur en het hoofd der school hebben zich te VVijlró (L.) twee tegen elkander strijdende partijen gevormd. 's Avonds laat de publieke veiligheid er veel te wenschen over. Zondagnacht nog werden bij twee leden van het gemeentebe stuur de ruiten ingeworpen. De maróchaussée uit Gulpen is dientengevolge gerequireerd. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN E X U K IL A X Te Wexford, bij New-Roses, zou een pachter van den heer Byrne worden verdre ven. De man, zekere Somers, deed een aanbod, dat door de overheid billijk werd geacht, maar door Byrne werd afgeslagen. Nu moest Somers, die weigerde te gaan, met geweld worden verdreven; na een be leg van 3 uren kwamen 40 konstabels het huis bestormen, maar te vergeefs. Vervol gens had eene charge met de bajonet plaats en werd het gevecht op het dak voortgezet. Ten slotte werd het huis in brand gesto ken en moest Somers zich in arrest begeven. Fit ANHH1J H. liet agentschap llavas is in staat te verzekeren, dat de regeering noch het ant woord van den heer Crispi op de Franscbe nota over de capitulatiëu te Massowah, noch de nota der Porte ontvangen heeft. Voor zoover de verkiezingen tot mid dernacht te Parijs bekend zijn, is de uitslag aldus Departement Somme. Te Doulleus Bou- langer 492, Bernot 325 stemmen. Departement Beneden Charente. Te Ro- chelle: Boulanger 2400, Lair 1266 stemmen. Departement van het Noorden: Te Ka- merijkDesmoutiers 2114, Moreau 2051, Boulanger 1107, Koechlin 1086 stemmen. Te RijselDesmoutiers 11538, Moreau 1115), Boulanger 7852, Koechlin 4666 stemmen. Te Idazebrouck hebben de Boulangisten de meerderheid. Te Armen- tières en te Cateau is de verhouJiug na genoeg gelijk. Naar het tot dusver schijnt, zal in het departement van het Noorden Boulanger het in den verkiezings veldtocht verlorene terugwinnen. Te Parijs heeft de politie het heen en weer trekken voor de bureaux der Boulau- gistische bladen verboden. Er is een groote menigte op de been, doch vrees voor rustverstoring bestaat niet. De heer Laguerre beweert, dat Boulanger is gekozen in de Beneden-Charente, en met groote meerderheid in het departement van het Noorden. Te Parijs is eene met revolvers ge wapende bende jonge dieven gevat, aangevoerd door iemand van 23 jaar, bekend onder den naam van „de knoeier," en welke hare „ope- ratiën" bij voorkeur uitvoerde in den omtrek van het Boulogner Bosch. De bladen deelen een briefje mede van het opperhoofd aan een geplunderd konijnenfokker te Neuilly „Uwe konijnen waren voortreffelijk. Wij hebben een deel gestoofd, een ander deel met uitjes gebraden. Het zal u genoegen doen, te vernemen, dat wij een prachtigen rammelaar en een uitmuntend moerkonijn voor eigen fokkerij bewaard hebben. Een raad vul uw hokken opnieuw, we komen weêr. De vellen zenden wij u terug, gij ontvangt ze franco." Mad. Pelouze, de rijke eigenares van het aan gansch Parijs bekende kasteel van Chenonceaux, is Vrijdag failliet verklaard. Zooals men weet, is eerst beweerd dat zij dat kasteel moest verkoopen, omdat zij door haar zwager Wilson, in wiens speculatiën zij zou zijn betrokken, in de klem was ge bracht. Wat hiervan zij, er is later daar over niet meer gerept, totdat zij heden opeens hare failliet-verklaring heeft aangevraagd. De rechtbank maakte bezwaar om dit toe te staan, daar zij geen handel dreef doch zij toonde aan, dat zij wel degelijk een wijn -a» ss j met. handel had eti daartoe de wijngaarden van hare bezitting van Chenonceaux exploiteerde. Uit Toulon wordt van 18 dezer ge meld In den afgeloopen nacht zijn de fourage magazijnen voor oorlog en marine binnen weinige uren door brand vernield. Ondanks de spoedig aangebrachte hulp kon men slechts de belendende inrichtingen be houden. Een persoon is licht gekwetst. De schade is aanmerkelijk. De oorzaak is onbekend. liet Journal des Vébats verneemt uit Weeneu: De Sultan weigert zijne goedkeu ring aan de voorwaarden der leening, waar over zijn minister van financiën en de Ot- tomanische bank tot overeenstemming waren gekomen. ITA LIE. De Agenzia Stefani maakt een nota openbaar, welke onder dagteekening van 13 dezer door den heer Crispi aan den Fran- schen miuister van buitenlandsche zaken, den heer Goblet, is gezonden in antwoord op de nota van laatstgenoemde i. d. 3 dezer. Du heer Crispi betoogt nogmaals, dat Massowah op het oogenblik der bezetting door Italië zonder meester was, daar het door Egypte en de Porte was verlaten. Ook was het onnoodig van de bezetting aan de mogendheden kennis te geven, omdat die geschiedde vóór de bijeenkomst der Berlijnscbe conferentie. Wat de capi- tulatiën betreft wordt aangevoerd, dal, indien een daaraan onderworpen land in het bezit eener beschaafde mogendheid overgaat, zij ophouden te bestaan, hetzij krachtens overeenkomst, hetzij door de daad zelve. DUITSCUEAX FE De Reichsanzeiger meldt de benoe ming van den minister Von Bötticher tot vice president van het Pruisische staats- ministerie. Aan het déjeuner, dat na de ont hulling van het standbeeld van prins Friedrich Karl te Frankfort aan de Oder plaats had, gaf de opperburgemeester in hartelijke be woordingen de vreugde van de bevolking te kennen omtrent het bezoek des keizers en eindigde zijne rede met het uitbrengen van een hoch op Z. M. De keizer betuigde daarop zijn dank voor deze toespraak en voor de door de bevolking bij zijne ont vangst aan den dag gelegde geestdrift en zeide, dat hij de door het volk gedurende eeuwen bewezen innige en trouwe verknocht heid aan het huis Hohenzollern ten zeerste waardeerde. Z. M. merkte verder op, dat keizer Wilhelm I. wel wist op wien zijne keuze viel, toen hij prins Friedrich Karl het commando over het 3e legercorps verleende. Aan diens ijzeren karakter, wilskracht en strategisch genie was het tocb te danken, dat Bran- denburgs zonen tot echte soldaten waren gevormd, die in den slag van Vionville eene glansrijke overwinning behaalden. Men be leefde thans een ernstigen tijd, vervolgde de keizer. Keizer Wilhelm, keizer Friedrich, prins Friedrich Karl en andere groote leger aanvoerders, die tot de stichting van het Duitsche Rijk bet hunne er toe hadden bijgedragen, zij waren allen heengegaan, maar hunne nagedachtenis zou voor eeuwig bij het Duitsche volk blijven voortleven. Gelijk de Brandenburgers door taaie vol harding en noeste vlijt voortbrengselen uit den karigen bodem wisten te ontwoekeren, zoo hadden zij door ijzeren wilskracht en moed, den vijand bij Vionville de overwin ning ontworsteldhet succes van den veldslag hadden zij evenwel te danken aan de uit stekende leiding van den prins, wiens standbeeld zooeven was onthuld. Er kon geen sprake van zijn, dat van het eenmaal door den oorlog van 1870 71 verkregene, afstand werd gedaan; men was dan ook één van zin, dat liever 18 leger corpsen, de kern van 46 miliioen Duitscbers hun dood op het veld van eer vonden, dan dat slechts één steen van het door den reuzenstrijd tot stand gekomen gebouw werd afgebroken. De keizer eindigde zijne bezielende rede met te drinken op het welzijn van zijne Brandenburgers, van de stad Frankfort a/O en van het derde legercorps. Naar uit Friedrichshafen, waar de koning van Wurtemberg thans vertoeft, gemeld wordt, zal Z. M. zich in de tweede helft van October naar Nizza begeven, om aldaar den winter door te brengen. De keizer, eiken dag onvermoeid in het inspecteeren van troepen, heeft daaraan Vrijdag eenige uren gewijd op het Tempel- hoferveld, maar vooraf aldaar een bezoek gebracht aan een troep Bedoulnen, die dezer dagen te Berlijn de aandacht trekken en thans, vernemende dat Z. M. hen wilde zien een kamp hadden opgeslagen op het ge noemde veld. Toen de keizer met zijn I schitterend gevolg in galop naderde, wiet- pen zich de Bedouïnen ter aarde en zij stonden eerst weder op toen de keizer hou daartoe een wenk gaf. Hun bejaarde aan voerder ging daarop den keizer begroeten, •die inlichtingen vroeg over allerlei zaken, hen betreffende, inzonderheid omtrent hunne wapenen en paarden, die werkelijk uitmun tend bleken te zijn, evenzeer als hunne rijkunst bleek uit evolutiën van een tweetal dezer zonen van de woestijn. Dat geschiedde des morgens tusschen zeven en acht uren, de troepen-inspectie duurde tot den middag; de keizer ging toen naar Berlijn om de gewone rapporten in ontvangst te nemen, nam daarna eenige voorstellen betreffende de marine en andere ministerieele departe menten in overweging, bracht te half drie een bezoek aan graaf Moltke en keerde te 3 uren naar Potsdam terug, waar de verdere uren van den dag meerendeels ook nog aan de staatszaken gewijd werden. Prins en prinses Heinrich hebben op hun bezoek te Kiel eene deputatie ontvan gen van de Sleeswijk-Holsteinsche ridder schap, die hun een prachtig zilveren tafel servies als huwelijksgeschenk overhandigde, De Nordd. AUg. Zeiiung komt nog maals terug op het bekende stuk, onlange door mad. Adam openbaar gemaakt, en verklaart opuieuw, dat het een onderge schoven stuk is, in weerwil der verzekering van mad. Adam, die het tegendeel vol houdt. De Italiaansche premier, de heer Crispi, wordt reeds in de aanstaande week te Fris- drichsruh verwacht. De voorloopige commissie tot uit rusting eener Duitsche expeditie ter onder steuning van Emin-pacha heeft eene circu laire uitgevaardigd waarin zij financieeie medewerking vraagt. Het doel der zaak is, wanneer er aansluiting bij Emin-pacha kan worden verkregen, een handelsweg te openen en talrijke stations daar langs aan te leggen. Men meldt aan het Bil. uit Aken: Onlangs deelde ik u mede, dat een voor de pers niet onbelangrijk proces alhier aan hangig was gemaakt door een journalist, verslaggever van een plaatselijk blad. Deze had nl. eene klacht ingediend tegen den directeur van het theater alhier, op grond dat deze hem den toegang tot zijn theater had geweigerd, ofschoon hij behoorlijk voor zien was van eene betaalde plaatskaart. Als reden voor deze weigering gaf de directeur i op, dat de journalist ongunstige verslagen over de opvoering had geschreven in het blad waarvan hij verslaggever was. De zaak werd dezer dagen voor de recht bank alhier behandeld de directeur werd in het ongelijk gesteld en tot eene geldboete van 500 mark, subsidiair 50 dagen gevan genisstraf en tot 5/6 der proceskosten ver oordeeld. De journalist werd tevens ge machtigd het vonnis te publiceeren in de vier alhier verschijnende bladen en in de Kölnische Zeitung. Omtrent het door watersnood ge teisterde gedeelte van Neder-Silezië wordt het volgende gemeld Het water is langzamerhand gezakt en duizenden hebben de hand aan het werk geslagen om de ontzettende aan woningen, velden, dijken, bruggen en wegen aange richte schade te herstellen. Het beeld van verwoesting, dat deze landstreek aanbiedt, is inderdaad aangrijpend en de hulp van parti culieren en van den staat is allernoodzake lijkst. Terwijl men na het bezoek van den minister van binnenlandsche zaken, den heer Herrfurth, op de laatste rekent, hebben talrijke comité's benevens de meeste district en gemeentebesturen zich gewend tot de gegoede burgers om bijstand ten deze te verleenen. Alle Silezische couranten, tot het kleinste blad toe, sporen de inwoners tot hulp van de slachtoffers van den water snood aan. Het voorzitterschap van het te Breslau opgerichte comité wordt door den hertog Von Ratibor bekleed. Intusschen hebben de plaatselijke autori teiten de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen, dat het verschil van waterstand voor de inwoners geene nadeelige gevolgen voor hunne gezondheid na zich sleept. Ook wordt aan arme door den watersnood van have en goed beroofde familiën overvloedig en krachtig voedsel uitgereikt. Tot heden hebben zich onder de bevolking nog geene epidemische ziekten geopenbaard. Wat de aangespoelde voorwerpen betreft, daaromtrent is door de autoriteiten bepaald, dat deze als vondsten behooren aangemerkt te worden en dat zij aan den rechtmatigen eigenaar moeten teruggegeven worden. Daar zulks evenwel bij het in ontzaglijke hoe veelheden aangespoelde graan onmogelijk is> wordt dit tusschen de grondeigenaars naar gelang van het door hen geleden verlies van korenschooven verdeeld.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2