NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per luiunier 10 Cent. AOYERTEMTIEN: Bareel: Seheepiiiakerssteeg 6. Dinsdag 21 Augustus 1888, 197. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Ileae Courant verschijnt dadelijks, behalve op £011- esi Feestdagen. ABO^NERIEhiT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het gelieele rijk, per 3 maanden l.ttO. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 3 202<> Jaargang. LEIDEN, SO Augustus. Bij besluit van den heer minister van justitie is met ingang van 1 Sept. a. s. be noemd tot commies bij de militaire straf gevangenis nabij Leiden, de heer J. B. Vermaire, thans als zoodanig in dienst bij de strafgevangenis te Botterdamen tot meesterknecht bij de weverij in de strafge vangenis te Arnhem D. Box, thans opzichter bij den arbeid in de militaire strafgevangenis nabij Leiden. De off. van gez. van het Ned.-Indisch leger J. A. A. Dool, zal op 1 September a. s. per stoomschip Prins van Oranje de teis naar Indië aanvaarden. Bij het op 18 dezer te 's Hage ge- honden acte-examen, hoogduitsch, lager on derwijs is geslaagd de heer J. F. Kramer alhier en bij dat te Utrecht is geslaagd voor ïransch, lager onderwijs mej. J. G. Blok alhier. De collecte voor de school met den Bijbel alhier heeft opgebracht f 715.296. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van eokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f37.— f 18.50, f3.80 en f 1.90, laagste prijzen f37.—, f18.50, f3.70 en f 1.85. Wie, die gedurende de kermisweek tan harte heeft meegeholpen aan het eivol maken van den schouwburg aan de Oude Vest alhier, waar toen de vereenigde artis- ten van de Hollandsche opera te Amsterdam optraden, heeft kunnen vermoeden dat we die artisten weer zoo spoedig zouden terug zien. Op den len September begint voor hen het winterseizoen in den Parkschouwburg te Amsterdam en het gunstig onthaal hier in Leiden heeft de dames en heeren op het denkbeeld gebracht van die enkele vrije avonden er nog één te besteramen voor een beeoek aan deze gemeente. Woensdag a. s. zullen de artisten in de zaal van Zomerzorg een concert geven, met een geheel ander repertoire dan het vorige jaar. Daarbij zal de heer Schmier dan zijne voordracht voegen van zijne composities die altijd nieuw blijven, n.l. de verzen van Van Alphen door hem op u-uziek gebracht. Wie kent niet of boorde niet van „de Pruimenboom," Koruelis had een Glas Ge broken," „De Zelfmoordenaar," „Het Onwe- der," enz., en wie hoort niet dolgaarne eene her haling van die grappige producten. We zien van den Woensdagavond op Zomerzorg weêr een gezellige soirée groeien. Moge het zoo zijn. De werklieden van de Leidsche Ka toenmaatschappij alhier, directeuren de hee ren Driessenzullenbij gelegenheid van een eerstdaags te vieren huiselijk feest, Zaterdag a. s. een pleiziertochtje naar Am sterdam maken. De Amsterdamsche roei- en zeilver- eeniging „De Hoop" viert dit jaar baar veertigjarig bestaan. Het bestuur heeft ge meend bij die gelegenheid zijne medeleden te moeten aanbieden een overzicht van hetgeen de vereeniging van hare oprichting af weder voer* En het heeft aan dat plan uitvoering ge- gegeven door het in de wereld zenden van een aardig uitgevoerd boekje van een 60 tal bladzijden, inhoudende de korte geschiedenis der vereeniging van af de stichting in het voorjaar van 1818 tot nu toe. Onderscheidene afbeeldingen van de ge bouwen der vereeniging versieren het werkje terwijl op het buitenblad hare vlag in kleu rendruk uitmuntend is afgebeeld. Aan de beschrijving is toegevoegd de naamlijst der leden, aan het hoofd waarvan onze koning als beschermheer. Onder de buitenleden komen voor de heer P. C. G. M. Eigeman, alhier en de heer J. J. A. H. Clignett, van Alfen a/d Bijn. De uitvoering van het boekje is opge dragen aan de firma B. Van Mantgem te Amsterdam die zich van die opdracht bi zonder loffelijk heeft gekweten. Zoowel papier als druk en omslag in kleurendruk maken het geheel tot eene uitmuntende reclame voor de inrichting van bovenge noemde firma. J. M. Snoekkoorrepetiteur; J. De Smidtz, le regisseur; E. Van der Ven, 2e regisseur en tooneelmeester; J. N. Berkhout, cos tumier; M. T. v. d. Beugel, coiffeur. Artisten: mej. Louise Van Besten, le dramatische zangeres van de „Monnaie" te Brussel; mevr. Van OphemertSwencke.le dramatische zangeres; mevr. A. OrelioVan Zandt, le coloratuur-zangeres; mr. Albers Jaho, le dugazou en travestis; mej. Alma Sandier, 2e dramatische zangeres van het conservatorium ie Parijs; mej. Marie Ver- brugge, 2e dramatische zangeres van het conservatorium te Gentmej. J. Koning, 2e coloratuur-zangeres; mevr. F. Strelilskie, 2e dugazon en travestis. De heereu Dèsire Pauwels, le dramati sche tenor; Eugène v. d. Kerckhoven, le lyrische tenor; F. Doomst2e lyrische tenor; J. M. Orélio, le baryton; J. H. Albers, le baryton; Joh. Schmier, le bas; S. Poons, 2e baryton; Felix Derickx, 2e tenor. Het orkest bestaat uit 46 spelers. Burg. en weth. van Delft hebben aan den gemeenteraad het voorstel gedaan tot opheffing der betrekking van stedelijk mu ziekdirecteur. Pauline Lucca zal in het seizoen 1888/9 ons land bezoeken. In het seizoen 1889/90 zal zij een kunstreis door Amerika rnakeu met Essipotf (zij krijgt 375.000 frs. voor 50 avonden) en zal dan niet meer optreden. Haar plan is te Gmünden een proeftheater op te richten. lagere school n°. III te Frederiksoordge meente Vledder, mej. C. D. Nolet te Fre deriksoord. Voorts is met ingang van denzelfden dag aan mej. J. M. Jasper, geb. Lussing, eervol ontslag verleend als onderwijzeres bij de rijks lagere school n°. III te Frederiksoord, ge meente Vledder. MUZIEK, LETT EKEN EN KUNST. Het gezelschap van de Hollandsche Opera le Amsterdam is als volgt samenge steld. De heeren: J. G. De Groot, hoofd- regiseur; M. Kok, Secretaris; Maurice Ha geman, eerste orkestmeester; Martin Sieve- king, tweede orkestmeester en solorepetiteur; OFFICIEELE KERICI1TEN. Door Z. M. zijn het reglement en de ta rieven van de levensverzekeringmaatschappij „Haarlem", gevestigd te Haailem, goedge keurd. Door Z. M. is aan J. Meijer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Steenwijk, be houdens aanspraak op pensioen. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken zijn met ingang vnn I Sept. e. k. benoemd tot onderwijzeres bij de rijks lagere school n°. 1 te Frederiksoordge meente Vledder, mej. B. Udeu Masrnan, thans le Doesburg; tot onderwijzeres in de uultige handwerken voor meisjes bij de rijks Naar Ret Fad. verneemt, is bij den raad van state in onderzoek een wetsontwerp tot regeling van kinder- en vrouwenarbeid, welk ontwerp in hoofdzaak is gebouwd op de conclusiën, waarmede de meerderheid van de commisie voor de arbeidsenquête haar rapport heeft besloten. Voor de betrekking van opzichter bij de gemeentewerken te 's-Hage, jaarwedde f 1400, hebben zich ruim 50 sollicitanten aangemeld, waaronder verscheidene die het diploma bezitten van civiel-ingeniear. {D. v. Z.-H. en 't Gr.) Vrijdagavond trachtte een beschonken man op een in gang zijnde tram aan den onden Scheveningschen weg te springen. Hij viel er echter af en kwam met het linker been onder hfet rijtuig. Zwaar verwond ver voerde de politie hem naar 't ziekenhuis te 's Gravenhage. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Naaldwijk De gevreesde aardappelziekte begint zich allengs meer te vertoonen, vandaar dat de prijzen in den laatsten tijd veel hooger ge worden zijn. De uien geven dit jaar stof tot tevredenheid; de opbrengst is goed en de prijzen varieeren van f 1.90 tot f 2.10 per heet. De aalbessen zijn zoo goed als opgernimd; de roode brachten 6 cent per kg. op, terwijl de zwarte voor 12 cent per kg. werden verkocht. Het is te hopen, dat het weder warm en zonnig blijft, anders staat het te vreezen dat de natuurdrniven niet rijp zullen worden. De raamdruiven beginnen te kleuren en beloven een goed beschot. Pruimen en appelen zijn er zeer weinig. De pereboomen zijn hier en daar nogal be laden. Tarwe, haver, rogge en gerst hebben veel van het natte weder geledenerwten en boonen zullen een goed beschot opleveren. FEUILLETON. VRIJ V EBT A A LD UIT HET ENGELSCH, VAN Velerlei waren de aandoeningen, waar mede Ellen vervuld was, toen zij in het ïnnsche modemagazijn van Boston terug keerde. Onverpoosd had zij drie jaren lang gewerkt, zonder dat er een enkel voorval hsd plaats gehad, wat meer eenigermate in betrekking stond tot het verledene en nu °P eenen enkelen namiddag moest zij zoo- Mei ondervinden, wat haar op eenmaal terugbracht in de dagen van voorheen. Wat Robert Leith betreft, ze wist niet, of uj zich over zijn gedrag moest verwonderen of boos op hem zijn. Bij zich zelf zei ze: «Hij komt meer en meer in aanzien, zijn mam krijgt een goeden klankhij verdient '(el geld, dat moet zoo zijn, want zijn gebeele voorkomen droeg daar de blijken 'an. Hij had mij ten minste in de gelegen heid kunnen stellen om iets te hooren van miss Edith doch misschien is het zoo beter, 't Is duidelijk genoeg, hij denkt niet meer aan mij." NEGENDE HOOFDSTUK. „Papa!" Gerald Fortes stondin somber naden ken verdiept, bij een der groote spiegel ruiten. Even als altijdwas de sterke man ook heden vroeg opgestaan. De algemeen geachte, strenge rechter had in betrekkelijk korten tijd zich een plaats weten te ver overen, die gewone mensclien nooit kunnen verkrijgen. Het recht werd door hem met ijzeren vuist gehandhaafd, hij was de schrik van alle boosdoeners en maar hoogst zelden kwam er een gevoel van medelijden voor die ongelukkigen op in zijn hart en nooit teekende dit gevoel zich op zijn streng gelaat. I e ontbijtkamer, waar vader en dochter zich thans bevonden, was even als alle vertrekken in dit deftige huis, rijk gemeubeld met sierlijk uitgesneden tafels en stoelen vau antiek model, met kostbaar geprest goudleder overtrokken. Niettegen staande de Novembermaandstonden er heerlijk bloeiende rozen in fijn beschilderde bloemvazen. De benoodigdheden voor het ontbijt waren van het zwaarste zilver en het kostbaarste porceleinwerk. Een bronzen pendule op den witmar meren schoorsteenrand had zooeven bet achtste uur verkondigd, den vasten tijd, waarop de-rechter zijn kop chocolade ge bruikte, maar nu had hij bet slaan der pendule niet gehoord. Met de handen op zijn rug bleef hij naar buiten staren. Waaraan dacht de rechter? Menig moedig mensch zelfs had het hem niet gaarne durven vragen. De rechter Fortes wist zijne medemenscheu op een eerbiedigen afstand van zich te houden en zijn broeder was het eenige wezen, dat hij met vertrouwelijke gemeenzaamheid be jegendeeven als zij ook het eenige wezen was, wat hij liefhad. „Papal" De heer Fortes schikte op uit zijn ge peins en keerde zich om. Nauwelijks tot aan zijn schouder reikend, in een met bont afgezet morgenkleed van donkere zijde, stond zijne dochter nevens hem, terwijl zij bekommerd naar hem opzag. Zijn gezicht was weer als altoos. „Waaraan is het toe te schrijven, Lilia, dat ge reeds zoo vroeg bij de hand zijt en dat wel op een morgen na een bal?" zei Gerald Fortes, zijn forschen arm teeder slaande om het tengere lijfje van zijn zwak en ziekelijk kind. „Dat is een vreemd verschijnsel, niet waar? Waar is tante Maitland?" „O, tante heeft hoofdpijn en ontbijt op haar kamer," antwoordde Lilia, „ik kon niet slapen, papa, ik was bang dat ge ziek waart." Hoewel het hem inwendig moest hin deren, doorstond hij moedig den blik, waarmede Lilia zijn gelaat scheen te onder zoeken. Het meisje sprak: „Ik vind dat ge er een weinig bleek en betrokken uit ziet, papa, ik vrees dat ge nog niet vol komen hersteld zijt van de onmacht van gisteren. Wat ben ik er vreeselijk van ge schrokken I Denkt ge dat dit toeval een voorbode is van o, ik durf het woord bijna niet uit te spreken van hersenziekte?" „Hersenziekte? Onzin, kindlief!" zei de rechter met een gedwongen glimlach. „Hoe kunt gij u zulke dwaze gedachten iu bet hoofd halen? Ik heb iD den laatsteu tijd te veel gewerkt en was misschien wat overspannen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1