een bed over haar heen, waarop een van hen ging zitten. De andere nam toen alles weg wat van zijne gading was, o. a. f 10 in contanten en eenige gouden voorwerpen. D.ï dieven zijn tot heden nog onbekend. BUIT EN LA N DSCH E BE RICHTEN E A 1%. N tt K IJ H. Er hebben zich nu reeds voor de Parijsche tentoonstelling 1026 inzenders uit Zwitserland aangemeld. De dour hen in te zenden voorwerpen zijn verzekerd voor 3.400.000 frs. Van de 20.000 schrijnwerkers te Parijs hebben zich tot hiertoe slechte 200 voor een werkstaking verklaard. In een onderhoud lusschen den min. Floquet met de aardewerkers gaf Floquet te kennen, dat de regecring niet tusschenbeiden zouden komen tusschen patroons en werk stakers. Men verwacht, dat de grève lang zamerhand zal ailoopen; reeds hebben velen het werk hervat. Te Montreal heeft zich een club jonge lieden gevormd; zij willen een korpssamen- stellen, dat in Frankrijk voor Boulai ger zal vechten. De bijdragen worden gebruikt voor uniformen; inlusscben amuseeren de leden (15 in getal totdusverre) zich met musiceeren en kaart spelen. Eergisteren heeft te Corbeil, eene kleine stad in de omstreken van Parijs, de onthulling plaats gehad van een standbeeld van de gebroeders Galiguani, de oprichters van de Galiguanis Messenger, waarvan zij de opbrengst zoo edelmoediglijk aan werken van weldadigheid besteed hebben. De twee meuscheuvrienden zijn voorge steld op het oogenblik, dat zij besluiten tot aanneming van de bouwplannen van het ziekenhuis en de school, welke het stadje Corbeil aan hunne edelmoedigheid dankt. De koningin van Servie, die, zooals gemeld is, te Versailles vertoeft, verwacht Vrijdag a. s. den oud-minister Pirotchanatz, dien zij tot baren verdediger gekozen heeft. Eiken dag, bijna elk uur, worden lange telegrammen met Belgrado gewisseld. Te Calais is de werkliedenbeweging vrij hevig. De anarchisten hebben getracht de mannen die aan de nieuwe havenwerken bezig waren, den arbeid te doen nederleggen. Zij dreigden de gereedschappen in 't water te werpen. Een werkman sloeg een com missaris van politie met een steen 't gelaat aan bloeden en ontsnapte, toen men hem vatten wilde. Men zegt, dat de werkstakers verscheidene gebouwen in brand hebben willen steken. Troepen soldaten doorkruisen de stad, een aantal anarchisten werden in hechtenis genomen. Ook te Devilly is een werkstaking uitge broken die zich tot Cateau dreigt uit te strekken. Soldaten en politie houdeu voort durend de wacht. ITALIË. De Paus heeft eene nieuwe decoralie ingesteld ter gedachtenis aan zijn jubelfeest en bestemd voor de heeren en dames die zich daarbij verdienstelijk hebben gemaakt. Naar de Daily Netot uit Roine ver neemt, maakt de houding der Grieksche regeering in zake de Massowah-quaestie in de diplomatieke kringen eenen ongunstigen indruk. In het eerst legde de Grieksche regeering geruststellende verklaringen af; maar later sloot zij zich bij het protest van Frankrijk aan, naar aanleiding van pressie, door de Fransche regeering op haar geoe fend. Uit Cairo is te Rome het volgend bericht ontvangen: Naar men verzekert, is Kereii zonder tegenstand bezet door Baram- Baras-Kafen, die daarbij voorgaf als gemach tigde van Italië te bandelen. Het is der politie van Sarzana gelukt het betuchte socialistenhoold Guiseppe Ali- boni, bijgenaamd Peppaccio, die zich twee maanden lang verborgen hield, in hechtenis te nemen. Hij wordt beschuldigd met 30 andere socia listen zekeren Romeo Giuduglio vermoord te hebben. Peppaccio, op wiens boofd een groote prijs gesteld was, werd overvallen, terwijl bij als schoenmaker ziju beroep uitoefende. Zwaar geboeid werd hij naar de gevan genis van Massa Carrara overgebrachttoen hij een zijner dochters ontmoette, die weende. Ween niet", riep hij het meisje toe „spoedig komt '89." O OSTEBIRIJ H. Prins Joseph van Saksen-Coburg, kleinzoon van den keiier van Brazilië, is te Weenen aan een longontsteking gestorven. De Oosteurijkscbe aartshertogin Valeria zal in den echt treden met Dom Alfonso, den tweeden zoon van den koning van Por tugal. ra— *sa m w» vr*s> wra Toen generaal Kuhn, commandant van Gratz werd gepensionneerd, brachten de off. van het garnizoen hem luidruchtige ovaties. De inspecteur-generaal van het leger, aarts hertog Albert, heeft hun daarover een be risping doen toedienen en als bewijs van zijn ontevredenheid zal de keizer tie manoeuvres iu Stiermarken dit jaar niet bijwonen. Volgens een telegram uit Weenen is te Coburg een familieraad gehouden die zich bezig heelt gehouden met de positie van prins Ferdinand. Alle aanwezige familieleden, zoowel de Orieansen als de Coburgen ver klaarden zich voor een abdicatie en het vertrek van prins Ferdinand uit Bulgarije. Alleen prinses Clementine, de moeder des prinsen, raadt haren zoon te blijven, welke raad deze naar men gelooft volgen zal. Te Ischl worden groote loebereidselen gemaakt tot feestelijke viering van den 18 den Augustus, den 59sten geboortedag van keizer Frans Jozef. Bijna alle aartshertogen en aartshertoginnen van het keizerlijk huis zullen daarvoor naar Ischl komen, waar ook de koning en de koningin van Portugal met prins Alfonso Dinsdag verwacht werden. Zooals men weet heeft keizer Frans Jozef den 2den December 1848 den troon be klommen. In het Prater te Weenen ziju Zondag groote wielrijdersfeesten geopend. De fees telijkheden vingen aan met een optocht waaraan 2 h 3000 wielrijders, meest Oosten rijkers en Duitschers, deelnamen en die door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Op een feestmaal des avonds werd een groet geseind aan keizer Frans Jozef en aan keizer Wilhelm II. De Duitsche keizer antwoordde onmiddellijk per telegraaf om zijn dank te betuigen. KII§LAKit. De Daily Neioê verneemt uit Odessa dat de Russische regeeriug besloten heeft lot eenen spoorwegbouw tusschen Soekonikaleh en Poti. UDLCA KI J E. Te Sofia is Dinsdag een plechtige godsdienstoefening gehouden ter eere van den gedenkdag der beëedigiug van prins Ferdinand als vorst van Bulgarije. Alle ministers waren daarbij tegenwoordig. Na afloop hier van werd een parade gehouden en gaf prins Ferdinand een gala-dejeuner ten paleize. ZWEDEN. Gisteren heeft de groote staalfabriek van Siemens C°. te Landore bij Swansea, welke meer dan 1000 arbeiders aan het werk heeft, voorloopig voor den tijd van zes maanden de exploitatie gestaakt. Builen de kring der directie was de reden van dit ernstig besluit niet bekend. OOST- IN DIE. Batavia, 13 Juli. Omtrent de onlusten in Bantam is door de regeering achtereenvolgens open baar gemaakt L Blijkens gisteren in den loop van den dag ontvangen telegraphisch bericht vaD den secretaris der residentie Bantam ziju iu den nacht van 8 op 9 dezer, terwijl de assistent- resident van Anjer en tie aspirant controleur met den resident op tournée waren, te Tjilegon onlusten uitgebroken. Aangezien de muiters den telegraafdraad afgesneden hadden, waren echter nog zeer weinig betrouwbare berichten te Serang ontvangen. Alleen was met zekerheid bekend, dat de gevangenis was opengebroken en de gevan genen in vrijheid waren gesteld. De waar nemend resident had den len luitenant C. D. J. van der Star met 28 bajonetten, vergezeld van den regent en den controleur van Serang naar Tjilegon gezonden, en gis teren in den namiddag zijn van Batavia naar Bantam vertrokken een escadron cavalerie over land en het negende bataljon infanterie over zee. Heden morgen ontving de regee riug het bericht dat de nacht te Serang rustig was voorbijgegaan en de resident om 8 uur van Pandeglang was vertrokken en om half tien ter hoofdplaats werd verwacht. II. Het detachement onder commando van den leu luitenant Van der Star en vergezeld van den controleur en den regent van Serang op 9 dezer naar Tjilegon gezonden,, stuitte nabij Serdang (Pelaboeau) op eene bende van ongeveer 100 muiters. De regent en de controleur, die haar aanmaanden uiteen te gaan, werden met bedreigingen ontvangen, terwijl zelfs een schot op hen werd gelost. Na vervolgens tot driemaal toe te ziju gesommeerd de wapens neer te leggen of den weg vrij te laten, werd de bende met een verlies van negen dooden uiteengedreven. Te Tjilegon aangekomen vond men aldaar den assistent-resident en meer andere per sonen vermoord en de bevolking in eene vijandige stemming. Het detachement, dat zich in de gevangenis legerde, werd echter «n wr» TH j wok. .-m "«w -w. ongemoeid gelaten, en de nacht ging rustig voorbij, 's Morgens bleek de plaats verlaten te zijn. Slechts vertoonden zich nu en dan kleine troepjes volk op grooten afstand. De uit Batavia gezonden troepen zijn Dinsdag in den namiddag te Serang aangekomen, en de resident zou zich met den majoor-com- mandant en eene compagnie infanterie 's avonds om zeven uur naar Tjilegon bege ven. Omtrent de aanleiding van de onlusten zijn nog geen vertrouwbare berichten ont vangen. Met zekerheid is bekend dat gedood zijn: de assistent-resident J. H. H. Gubbels met echlgenoote en twee kinderen, de klerk Dumas, de ondercollecteur, de wedana van Tjilegon, de djaksa en de cipier. III. Het detachement van den luitenant Van der Star kwam den elfden des avonds te Serang terug, zonder op den weg iets verdachts gezien te hebben. Te Tjilegon waren intusschen twee compagnieëu infan terie en één peloton cavalerie vcreenigd, die zich in de gevangenis, de woning van den patih en in de passerloodsen legerden. De toestand op die plaats is rustig en de bevolking keert naar hare woning terug, terwijl de lelegiaphische gemeenschap hersteld is. Volgens ontvangen berichten zouden de muiters zich ill de dessa Bedji pl.m. 7 kilo meter westwaarts van Tjilegon ophouden; een detachement was daarheen gezonden. De onlusten zijn van geen politieke betee- kenis en hebben blijkbaar een locaal karak ter. Te Serang was de toestand rustig; alleen hadden zich op de grens van het district van dien naam een zestiental in landers getoond met gehavende kleederen en waarvan één met een geweer en de anderen met- golloks gewapend. De noodige vei ligheidsmaatregelen waren genomen. Den twaalfden 's morgeus werd uit Serang eene cavalerie patrouille gezonden naar Krarnat- Watoe halfweg Tjilegon, ter verkenning van den omtrek en tot meerdere zekerheid van de naar laatstgenoemde plaats vertrekkende postkar. De groote passer te Kramal-Watoe was goed bezet, hetgeen ook het ge val was met die te Serang. Op verzoek van den resident van Bantam vertrok Zr. Ms. stoomschip Pontianak op den elfden dezer naar Anjer tot eventueele assistentie. Volgens op den 12den d. a. v. ontvangen bericht vond de commaudant van dien bodem te Anjer de vrouwen en kinderen gevlucht op de aldaar liggende Duitscha bark Elisabeth terwijl de Europeesche ambtenaren zich in den vuurtoren vereenigd hadden. Hoewel van kwaadwilligheid niets bespeurd was, werd voor alle zekerheid een detachement aan wal gezet ter bescherming van het etablissement. Behalve de assistent-resident met zijn gezin en de klerk H. F. Dumas is van de Europeesche bevolking te Tjilegon nog gedood de zoutpakhuismeester U. Bac- het. Omtrent het lot van den boormeester J. Grondhout en zijne echtgenoote bestaat nog onzekerheid. Een correspondent van het Bat. Handelsbt. seinde 11 Juli uit Serang: Ik ben heden morgens wegens familie aangelegenheden naar Tjilegon vertrokken en vernam daar de bevestiging van het reeds gisteren vernomen gerucht, dat twee mijner betrekkingen zijn vermoord. De toestand op dio plaats is onbeschrijvelijkoveral plundering en overal vernieling van huizen. Ik heb verschillende deerlijk verminkte lijken gezien. De assistent-resident was gevlncht in het hnis van den patih en twee groote bloed vlekken naast de schrijftafel duideD het lot aan dat den armen man had getroffen. Zijn stoel was tevens met bloed bevlekt, terwijl verschilleude bloedplassen iu de binueugalerij en eenige kamers bewezen, dat de onverla ten het lichaam van dien ambtenaar over den grond tot op het achtererf gesleept hadden. Het lijk zijner vrouw is mede gevonden, vreeselijk verminkt en geheel ontkleed; het kind werd naast de moeder gevonden en beiden ademden nog; het kindje was even wel een handje afge:apt en twee wonden over de linkerwang toegebracht. De lijken mijner familiebetrekkingen zijn helaas nog niet gevonden. De adspirant controleur is gered. De resident is te Tjilegon met de troepen en zorgt voor al het mogelijke. Op mijn treurigen tocht heb ik tevens de verwoestingen aan de telegraaf kunnen zien; het komt mij voor, dat de telegraphi- sche verbinding met Anjer stellig nog in geen twee dagen kan hersteld worden. Een telegram van 13 Juli van denzelfden correspondent meldde Gisteren avond te ongeveer 10 uur ont vingen wij van onzen correspondent een telegram, aangeboden te Serang, te 8.16 uur en luidende: Gisteren avond zijn van Tjilegon troepen naar Bedji gezonden en wel langs twee ver schillende wegen. Bij het aanbreken van den dag ter plaatse gekomen, werd de dessa omsingeld. Het was klaarblijkelijk te doen een der raddraai ers, zekeren hadji Wassi-I, in handen tt krijgen. Deze scheen echter ontvlucht te wezen. Inlusscben geraakte door eene onvoorzicb- tigheid onzerzijds de geheele dessa iu brand, Kedocng en Traté, twee dessa's iu de na bijheid gelegen, zijn verbrand en met den grond gelijk gemaakt ten gevolge hunner weigering om de dnarin verblijf houdende muitelingen nit te leveren. Voorshands moesten wij ons tevreden stel. len met het gevangen nernin van eenige hadjies, deelnemers aan den opstand. Van wel onderrichte zijde schrijft u,en aaa het Bat. Handelbl. Het zou zeer zeker gewenscht zijn en misschien een helderder licht over den op stand in Bantam en de raddraaiers daarvan ontsteken, als de regeering zoo spoedig doen lijk een onderzoek wilde instellen naar di wijze, waarop de padi Raden Penna zijne familie bij tijds in veiligheid heeft gebracht. Vervolgens hoe en wanneer hij zelf nog zoo juist ter snede is ontkomen. Men stelle zich bij zulk een onderzoek evenwel niet tevreden met een of ander ver haaltje van den betrokkene zeiven, maar mei doe hem zijn gaan en komen, ziju doen ei laten, kortom al zijne handelingen van Zon. dag tot Maandag tijdstip van het uit breken van den opstand bewijzen. Mis schien komt men dan wel verrassender zaken te weten. In het gouvernement van Celebes en onderhoorigbeden is de gewapende macht noodig geneest in de afdeeiing Noorder- districten tegen zekeren Daeng Sitaba, die ongeregeldheden pleegde. De gouverneur was van Macassar afwezig. Hij was op reis naar Mandhar en de Paloi baai, waar het rooversnest zonder tegenstand door de marine vernietigd is. De wd. gou verneur, de heer Stakman, heeft toen op eigen verantwoordelijkheid gehandeld en zijn voortvarendheid heeft een betere uitkomst verdiend, daar het niet is mogeD gelukken den rustverstoorder, die zich naar de bergei terugtrok, in handen te krijgen. (Bat. Hand.) Omtrent den toestand op Celebes zijl door de reg. de volgende telegrammei ontvangen Makasser, 30 Jnni. „Heden van Karama en Palos-baai terug gekeerd. Rooversnest zonder tegenstand dooi marine vernietigd en bezet door vorst Mi- moedjoe. Radja To Waeli behoorlijk ui boord gekomen en contract gesloten. Gt- durende mijne afwezigheid in afdeeiing Noorderdistricten ongeregeldheden gepleegi door zekeren Daeng Sitaba, zwager vu regent Tanralili. Bij poging om hem It arresteeren feitelijk verzet, waarbij vu weerszijden een tiental dooden. Aangeziei rotsstelling van Daeng Sitaba te sterk voor de inlandsche hulptroepen was is 29 dew een compagnie infanterie daarheen gegsai die stelling verlaten vond. Houding regen ten goed." Bandjermassin, 4 Juli. „Geen bijzonderheden te melden." WEST-INDIE. Paramaribo, 16 Juli. Omtrent het vertrek van den heer H. J. Smidt, gouverneur van Sarina®, meldt het Gouv. Advertentieblad-. Het vertrek van den afgetreden gouver neur was op 5 uur des namiddags vaetgeateli en een half uur van te voren was aan allee, die nog een afscheidsgroet met Z.Exc s zijne familie wenschten te wisselen, de ge legenheid opengesteld, den man, aan wi# Suriname zooveel verschuldigd is, voor hl laatst door hunne tegenwoordigheid eeD blijj te geven van hunne gehechtheid eneerbif' voor zijn persoon. Om half vijf gaven drie kanonschoten ld sein, dat het oogenblik tot afscheidne®' was aangebroken. Z. Exc. en familie lieten niet op i" wachten, en eenige oogenblikken later,nam1 een tal van autoriteiten, ambtenaren, é- eieren van land- en zeemacht en schuilei! en nog andere belangstellenden, met hl* dames, in de receptiezaal, beneden iu paleis, verzameld waren, trad Z. Exc., "j zijn adjudant en verdere familie vergeW binnen en ving het afscheid aan. t Het was voor velen een oogenblik, het*® onuitwischbaar in hun geheugen zal blij,r- gegrift. Velen zullen na dien dag W leegte ontwaren, die de persoon vso H. J. Smidt alleen zal kannen aanrol'"' Allerminzaamst trad Z. Exc. voor j!l laatst op en onder tal van deelnen"™ hartelijke en vaderlijke woorden, werden1 laatste groeten gewisseld. Vervolgens werd de kleine tocht w' paleis, dwars over het Gouvernement-V®

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2