M32 m. W9 (?a «.3 an «-c «U W_J beide kamers, ter beliandeling van de Voog- d ij wet, den 11 n of 12n September zal bijeenkomen, zoodal het parlementair zittings jaar met de regeling van dat hoogst belangrijk onderwerp zal worden besloten. Lk kan u met zekerheid zeggen dat de staatscommissie voor de legerorganisatie met groote voortvarendheid werkt en denkelijk nog in 't begin van 1889 haar rapport aan de regeering zal kannen aanbieden; maar dit is niet alles. In afwachting van dat rapport ligt reeds aan het departement van oorlog een compleele regeling onzer levende strijdkrachten in den vorm eener voordracht van wet gereed; de hoofdbeginselen daar van waarop de minister van binnenlandsche zaken blijkbaar doelde zijn in den minis terraad goedgekeurd, en alleen om des te sterker voor de vertegenwoordiging te ver schijnen, heeft de regeering een staatscommisie benoemd, liet zal zeker in de bedoeling liggen van den heer Bergansius om, nadat het rapport der staatscommissie er is, zijn ontwerp-regeling nog eens aan een nieuw en nauwgezet onderzoek te onderwerpen, om er misschien nog het een of een ander in te wijzigen. Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis bracht in de maand Mei jl. eeu bezoek aan Honolulu. De koning van Hawaii verleende audiëntie aan commandant Joekes en 20 officieren en adelborsten. Na afloop daarvan deelde Z. M. aan den commandant mede, dat hij Woensdag den 29sten Mei een contra-bezoek aan boord wenschte te brengen, en werd de commandant met een paar off. deuzelfden dag (Woensdag) te dineeren ge vraagd bij den koning. Het diner werd bijgewoond door tien persoueu en na afloop daarvan werd commandant Joekes in de eleclrisch verlichte troonzaal gedecoreerd met het commandeurskruis der Koninklijke Orde van Kalakaua; de lste officier, luitenant ter zee 1ste kl. J. Van Scheers, tot ridder vau dezelfde Orde, evenals de Nederl. consul Paty. Hierop volgde eene aaneenschakeling van feesten, zoowel van officieele als van particuliere zijde; hetgeen door commandant Joekes werd beantwoord met eene danspartij aan boord van het Nederlandsche oorlogschip dit feest was zeer geanimeerd en werd o. a. bijgewoond door 43 dames, die zich bijzonder goed geamuseerd schijnen te hebben. Op officieele en particuliere personen heeft het bezoek vau Zr. Ms. Zilveren Kruis niet alleen een zeer aaugenamen indruk gemaakt, maar de kouing, de minister, tot de burgerij toe, hebben alle mogelijke moeite gedaan om te bewijzen, dat men het zeer op prijs stelt dat een Nederlandsch oorlogsschip Honolulu be zocht. Dj koning van Hawaii drukte den wensch uit, dat dit een eerste stap zou zijn tot verdere vriendschappelijke verhouding tusschen Hawaii en Nederland. (H.) Naar het D. v. Z.- II. en 'a Gr. uit goede bron verneemt zal het plan om een nieuwe commissie van deskundigen samen te stellen, ten eiude verdere maatregelen tot bestrijding der beri-beri in het Indische leger te beramen, binnenkort tot uitvoering komen. Naar Het Vad. verneemt, heeft de heer Andries dezer dagen zijn eervol ontslag als notaris aangevraagd. De twee oudste zonen van HH. KK, HH. prins en prinses Albert van Pruisen hebben sedert 3 Augustus les in de Neder landsche taal genomen bij den heer D. C. F. Pierahoofdonderwijzer te 's Gravenbage. De jonge prinsen volgden die lessen niet lust en ijver en toonden goeden aanleg. De militaire gouverneur der beide prinsen woonde de lessen steeds bij en zal hen wanneer zij in Duitschland zullen zijn teruggekeerd, ver der in de Hollandsche taal onderwijzen, in de richting welke de heer Piera hem heeft aangegeven. Eergistereniniddag is een jongen die van eene plank op eene stelling voor een in reparatie zijnde pand bij de Delftsche poort te Rotterdam door het dompen dier plank naar beneden viel, terecht gekomen op een man, die daar onder zat te werken. De jongen kwam met den schrik vrij, doch de man is, zwaar gekneusd in den rug, naar het Stedelijk Ziekenhuis moeten worden over gebracht. Uit Hoorn seint men aan liet Ubl. De leden der Holland Society bezochten gisteren het^iland Marken met de stoomboot Willem Illr In het gezelschap waren de burgemeester van Amsterdam mr. G. Van Tieuhoven en de wethouder Coninck Wes tenberg. Op Marken werden de vreemde lingen ontvangen door den burgemeester. Het merkwaardige eiland maakte een ailer- aangenaamsten indruk op de Amerikaansche bezoekers. Van daar ging men met de boot naar Hoorn. Op het raadhuis werd men ontvangen door den burgemeester, de wet houders. en de leden van den raad. Alle huizen vlagden. De tocht werd begunstigd door mooi weder. Eene dame, die gisteravond met den Hollandschen trein van 10 uur aan het Cen traalstation Ie Amsterdam aankwam werd plotseling door zulk een ernstige ongesteld heid aangetast, dat zij naar een der wacht kamers moest worden gebracht en spoedig daarna overleed. De vermiste diamanten ter waarde van f3000, waarvan het heette dat zij op de kermis le Haarlem verloren waren, zijn door den eigenaar in zijn woning terugge vonden. Bij gelegenheid van de llaarlemsche kermis zijn Zondagavond niet minder dan ruim 60 extra-treiuen van het Centraal-station le Amsterdam vertrokken en aangekomen. Alleen uit Amsterdam werden ruim 9000 personen per spoor naar Haarlem vervoerd. Een paar oubekende manuen drongen eergisterenavond de woning binnen van den In-er V., in de Gilddwarssiraat te Utrecht, en dreigden vloekende den heer V. te vermoorden. Dezen niet vindende, sloegeu zij in het woonhuis een paar ruiten stuk, waarop zij zich spoedig verwijderden. De echtgenoote van den heer V. was door dit onverwacht bezoek zoo door schrik bevangen, dat zij flaauw viel. De heer V. kan niet opgeven, wat aan leiding tot die daad heeft gegeven; de daders ht-bben bij eene buarvrouw naar de woonplaats van den heer V. onderzoek ge daan. Een werkman, gisterenochtend bezig aan liet herstellen van den schoorsteen op het dak van de H. B. school voor meisjes in de Groote Kerkstraat te Leeuwarden, had het ongeluk daarbij uit te glijden en van de vrij aanzienlijke hoogte op de binnenplaats terecht te komen, tengevolge waarvan zijn hoofd letterlijk verbrijzeld werd, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Men sc^ rijft uit 's Heereuberg aan het D. v. N. Wij leven hier gewoonlijk vrij afgezon derd en stil. Oi>3 stadje, vlak bij de Duit- sche grenzen gelegen, kan men slechts be reiken door tot Zevenaar of tot Emmerik te sporen, en dan met rijtuig of te voet verder te gaan. Wat zou menigeen niet gaarne een stoomtram zien aangelegd, die ons en de talrijke dorpen in den omtrek met het spoorwegverkeer verbond. Er is eens sprake van geweest, maar het plan viel in duigen. Hoogere machten verzetten er zich tegen. Doch met den loop der tijden zullen wij er misschien toch eens toe komen. Dan moet er maar een botsing met gezegde machten aan gewaagd. Die staat op een ander ter rein nu toch al voor de deur. Wij hebben hier in 's Heerenberg nl een slot, toebehoorende aan den vorst van Ho- henzollem-Sigmaringen. Deze heer vertoeft nooit aldaar, en het staat iiu voor de helft ledig, terwijl in het andere gedeelte bene den de rentmeester van den vorst woont, en de bovenvleugel verhuurd is aao onzen gemeentearts, den heer Boom. De vorst nu is o. a. ook gerechtigd tot tiendheffing over een groote uitgestrektheid gronds in den omtrek, en tot nu toe werden hem de tien den getrouw uitbetaald. Ten minste zij werden opgebracht aan de lieden, die het tiendrecht gepacht hadden. De pacht bracht verleden jaar nog f 14,000 op en nu is er eensklaps een geest van verzet gekomen en wordt het tiendrecht betwist. Bij de ver pachting kwam er geen bod en werd alleen het tiendrecht op een lapje grond ten be drage van f8 toegewezen. Dit kan een zeer belangrijke quaestie worden. Ik vermoed dal men de liendeu zal willen afkoopen en nu, tegen den lijd dat de afkoopsom geraamd moet worden, voor een paar jaren met slechte opbrengst wil zorgen, want als de rentmeester de tienden in natura moet innen, zal hij moeite hebben om ze weer aan den man te brengen, en dan is het le begrijpen wat er volgen moet. Te Wageningen werd eergisteren voor het kantongerecht de zaak behandeld van den vroegeren gemeenteveldwachter uitOosterbeek en een drietal ingezetenen, beschuldigd vau in den nacht van 29 Mei jl. in eeu der vijvers van den Hemelschen Berg, toebe hoorende aan mevr. Kneppelhout, z. g. koekelboouen te hebben geworpen, tengevolge waarvan honderden visscben bedwelmd aan de oppervlakte van het water kwamen drijven, en een aantal dier visschen te hebben mee genomen. Het O. M. eischte tegen den ex-veld wachter 7 dagen gevangenisstraf en tegen de overigen eene geldboete van f 20. Naar aanleiding van onderstaand schrij ven, door den burgemeester vau Amersfoort aau den majoor commandant der dd. schut terij aldaar gezonden zijn de officieren teruggekomen op hunne aanvrage om eervol ontslag. „Hoog Edel Gestr. Heer! kennisgenomen hebbende van de aanvrage om eervol ontslag van uwe onderhebbende officieren, kan ik niet anders dan mijn leedwezen betuigen, dat de oorzaak daarvan te zoeken is in het door mij ten u.ven huize gesprokene, ter gelegenheid van eene ovatie u gebracht. Gaarne wil ik, op de verklaring van heeren officieren, aannemen, dat in eeue geheel onvoorbereide rede door mij zou ziju gezegd, dat een groot gedeelte der officieren niet berekend was voor hun taak; doch moet er aan toevoegen, dat ik voor mij zeiven niet daarvan bewust ben, aangezien het niet bij mij is opgekomen iets dergelijks te willen zeggen. „Ik gevoel dat die woorden in strijd met de bedoeling, een beleedigend karakter hadden voor heeren officieren in het algemeen, en neem gaarne die woorden terug, met de verklaring, dat ik nooit anders dan met den hoogs'.en lof over de toewijding van heeren officieren der dd. schutterij iu het algemeen en der Amerfoortsche schutterij iu het bijzonder sprak en mijne woorden dus anders zijn uitgesproken dan in mijne bedoeling heeft gelegen. Mocht deze ver klaring er toe leiden dat hoeren officieren hun ontslagaanvrage terugnemen, dan zou zulks voor mij, met het oog op de belangen der Amersfoortsche schutterij, een reden van groote blijdschap zijn." De landbouwer A. Bont te Kallenkote, gem. Steen wij kerwolde, bracht Zondagavond zijne paarden naar do weide. Bij het bek gekomen schrikte een der paarden, keerde zich plotseling om en sloeg Bont met zijne achterpooten tegen den buik, zoodat B. bewus teloos achterover viel. De dokter ontboden zijnde, constateerde dat zijne toestand zorg lijk was, daar hij inwendig zwaar beleedigd was. Gisteren is hij aan de gevolgen over leden, na veel pijn te hebben doorgestaan. BUITENLA ND3CH E B E ft Uil E N BELG IK. De koning van België vertrok eergis teren naar Schotland. E V G E L .4 O. Parnell heeft thans eenen nieuwen stap gedaan hij heeft zich van de Engelsche justitie afgewend,, en nu bij de Schotsche tegen de Time» wegens laster eeue aanklacht ingediend. FA4XHI11J H. Eergisteren ziju in Frankrijk de zittin gen der generale raden heropend. Als eene bijzonderheid deelt een correspondent mede, dat uiet minder dau 237 leden der kamer en 126 leden van den senaat in deze de partementale vergaderingen zitting hebben. Koningin Nathalie is te Versailles aangekomen en afgestapt iu het hotel des Reservoirs. Zij zal daar ongeveer 14 dagen blijven. Volgens de temps heeft de koningin haar man om een onderhoud verzocht en zouden de echtelieden elkaar weldra te Weenen of te Baden ontmoeten. Iets naders over het verblijf van generaal Boulanger te Saint-Jean-d'Angély De generaal heeft, na den trein te Tail- lebourg verlaten te hebben, ouder de toe juichingen van de volksmenigte in een rijtuig zijn intocht gehouden. Vijf brigades gendarmerie waren op de been. De luitenant die het bevel voerde, was niet zeer malsch voor de boulangisten. Op het oogenblik, dat de generaal op het kerkplein aankwam, loste een persoon vijf revolverschoten op het rijtuig. De heer Boulanger werd niet getroffen, maar twee boeren en een der paarden van het rijtuig werden gewond. De gendarmen rukten den moordenaar uit de handen der menigte en namen eenige personen in hechtenis. Deze dramatische gebeurtenis bracht de boulangisten in verrukking, die de paarden afspanden en zelf het rijtuig vau den generaal voorttrokken. De heer Boulauger begaf zich naar de bureelen van ziju comité, waar hij drie jonge meisjes in het rood, wit en blauw gekleed ontving en daarna delegaties van werklieden. Te 5 uren werd hij iu zegepraal naar zijn hotel gebracht, waar gedurende het diner nog andere jonge meisjes en delega ties aankwamen. De boulangisten van Saint-Jean-d'Angely zweren dat zij aanstaanden Zondag de op portunisten bij de stembus zullen verpletteren. Daartegenover verzekeren de voorstanders van den opportunistischen candidaat Lair, dat zij de boulangisten zullen verslaan. De aanslag op den generaal schijnt volgens nadere berichten hietop neer te komen Te midden van het gejuich vau sommigen en het gefluit van andereu riep een onder- 1 wijzer, Perriu genaamd, om te protesteeren „Weg met Boulanger!" Terstond wierpen eenige personen zich op hem, die uit alle macht rr op los sloegen. De heer Perris haalde toen een revolver voor den dag loste 5 schoten op zijn aanvallers. De heer Perrin zal, naar men zegt, t«. volgd worden wegens onwettige dracht vu verboden wapenen. De generaal is gisteren ochtend te Pinji teruggekeerd. Zijn vertrek van Saint Jeaü- d'Augély had plaats te midden van geschreem gafluit en eenige vuistslagen. Te Panji werd hij bij aankomst door eenige fanatiekeD toegejuicht. Dv. Z-H. en sGr Na de kapper en koffiehuisbedienden de huistimmerlieden! Na eene bijeenkomst in de salie Pétrelle hebben eenige leden van het anders kalme timmerliedengild, besloten deu arbeid te staken. Zooals het bij bet werkstakeu ge- bruikelijk is, ging men terstond de straat op om anderen van het werk te lokken. Veel pleizier had men er echter niet vu- want de politie dreef de bende uiteen. Dezer dagen is een poging gewaagd tot ontvoering van deu heer Hériot, d« eigenaar der Louvre-magazijneo, die wegent verbijstering zijner geestvermogens te La Boissiére wordt verpleegd. Mevrouw Hériot verhinderde echter de uitvoering van dit plan. DdlTtlCULAN D. De koning van Portugal is Zondag jl. zijn bezoek aan het Berlijnsche hof komen brengen. Keizer Wilhelm, reeds vroeg ait Potsdam gekomen, bevond zich 's morgen te half acht in de wachtkamer van het spoorwegstation, toen de trein binnenkwam, begroet met het Portugeesche volkslied door het muziekkorps vau een regiment infanterie, waarvan eene compagnie als eerewacht op het perron geschaard stond. De keizer ver liet de wachtkamer, om zijn gast tut aao diens salonwagen tegemoet te gaan. Ni voorstelling van het wederzijdsche gevolg bleef de keizer nog eenige oogenblikkeo in gesprek met den koning en hij geleidde hem toen naar het slot, waar HH. MM. dadelijk te zamen een dejeuner gebraikten. Daarna ging de keizer naar Potsdam teng en de koning van Portugal giug de mis io de Hedwigskerk bijwonen. Des namiddagi begaf zich de koning in een bijzonderen trein naar Potsdam om den keizer en dr keizerin een bezoek te brengen. Een talrijk publiek begroette den koning, zoo al niel met geestdrift, dan toch met gepasten eer bied. De feesten ter eere van den koning worden te Potsdam gegeven. Donderdag begeeft de Duitsche keizei zich naar Frankfort, om de onthulling m het monument voor prins Friedrich Karl bij te wonen. Een stoet van Pruisische prinsei vergezelt hem. De kroonprins van Griekenland, dit te Heidelberg studeert, is Zondagavond den koning van Denemarken, zijn grootvader, tt Wiesbaden komen begroeten en gingdaarn» een bezoek brengen aan de fabriek van Krupp te Essen. Hij komt van daar tt Wiesbaden terug, waar over eenige dagen ook de koning van Griekenland verwacht wordt. De doop van het Duitsche prinsje ii voorloopig tot 31 Aug. uitgesteld. Prinses Waldemar van Denemarken is bevallen van een zoon. Z WITIEKLAIU. Twee Engelschen stortten bij het be- klimmen van deu Dent du Midi bij Genèw in een afgrond. Een van hen werd ernstig gewond naar het hotel Triege le Salvu gebracht, maar de audere is niet teraggevoa- den. Men doet alle moeite om zijn lijk op te sporen. ITALIË. Op den 28n Augustus zal de koning van Monza naar Forli vertrekken, waar bet Stadhuis zijn hoofdkwartier zal zijn, in hel tweede tijdvak der groote manoeuvres, ft kurassiers zullen den koning bij demanoeü' vres en bij de groote revue, welke den 5" September zal plaats hebben, vergezellen- De revue zal ook door de koningin bijge woond worden. Na de revue zullen de ko ning en de koningin de voornaamste steden der Romagna, Ravenna daaronder begrepen, bezoeken. Zooals gewoonlijk zullen bijna alle stalen van Europa bij de manoeuvres vertegenwoor digd zijn door hoofdofficieren, die zich het gevolg des konings zullen aansluiten. De militaire genoodigdeu zullen aan den koning worden voorgesteld, die waarschijn' lijk te Forli een groot diner zal ge^°' waaraan de voornaamste overheden der n°' magna, de vreemde gasten, de hertog van Ao«J' en de bevelvoerende generaals zullen oe<1' nemen. De minister van oorlog heeft sen Agenzia Slefani mededeeling gedaan eene dépêche, welke hij uit Massowah, der dagteekeuing van 14 dezer,

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2