NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. «ze Co ii ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AiOiHEMENT: Prijs per timmer 10 Cent. Donderdag 16 Augustus 1888. Me. 193. 202e Jaargang. AQVERTESTIEM: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. FEUILLETON. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Voor Leiden, per 8 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Aan de geabonnecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de uos. 150 160 der Ingekomen Stukken ver- ionden. LEIDES, 15 Augustus. De gelegenheid om zich te doeD in schrijven als leerling op de Practische Am bachtsschool is wederom opengesteld en zal opengestel l blijven tot 28 Augustus a. s., en wel voor smeden, timmerlieden, huis schilders en meubelmakers. Het onderwijs voorziet in alles wat een goed werkman voor zijne opleiding behoeft, terwijl ook de benoo- digdheden door de school worden verstrekt. Voor aanstaande steenhouwers bestaat ge legenheid het teekenonderwijs te volgen, in hoofdzaak het ornament en letterteekeneii. Voor twee of meer zoons uit eenzelfde gezin wordt reductie toegestaan. Gisteravond tegen 9 uur ongeveer werd in de omgeving van de Langegracht een geroep van brand gehoord dat weldra bleek een valsch alarm te zijn. Intusechen waren twee brandspuiten, waaronder die van de weesburgers, uitgerukt, doch konden spoe dig terugkeeren. De oorzaak van het loos alarm was dat in de ververij van de fabriek van de firma J. J. Krantz en Zn. op de Langegracht het peilglas van den stoomke tel gesprongen was waardoor zich eenige rook in en buiten het gebouw verspreidde. MUZIEK, I.ETTEUEV EST KUNST. Harmonie-Concert. Gisteravond genoten heel wal stadgeuoo- ten van het derde en voor laatste buitenge woon Harmonie-concert, onder leiding van den heer Mann, door het stafmnziekcorps van het 4de regiment infanterie alhier, op Zomerzorg gegeven. De avond was voor een concertavond bizonder geschikt en men ge noot er natuur en kunst. Na de Rêverie van Vieuxtemps en „Ver- botene Früchteen Fantaisie over motieven van .Mignon" van den heer Mann genoten we na de pauze vooral van de Nachklange van Ossian. Concert Ouverture van Niels W. Gade. Eeue aardige afwisseling was ^et dubbelnummer 8. Czardas aus der Oper. .der Qeist der Woïwoden" en .Le Colibri, polka pour petite fliile." Beide nummers, waarvan vooral het eerste een zeer bevallig, werden terecht zeer toegejuicht. Maar niet minder was dat bet geval met de Fantaisie over motieven van de Freiachütz, van den heer Mann, welk laatste nummer op veelvuldig verlangen op het programma werd gebracht. Het publiek was blijkbaar bizonder voldaan en verlangde er nog een staartje van als dessert. Aan dat verlangen werd bereidwillig voldaan. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 16 Aug., te halfacht, door het stafmnziekcorps van het 4de reg. inf., directeur de heer J. G. H. Mann. 1ste afd.N°. 1. Feest- Marsch, (3 October), J. G. H. Mann; 2. Fest-Ouverture, A. Leutner; 3. .Rosen aus dein Süden", Walzer, nach Motiveu der Ope rette .das Spitzenbuch der Koningin", Joh. Strauss; 4. Souvenir de Chopin, Fantaisie, J. H. Bekker. 2de afd.: N°. 5. Ouver ture znr Oper „Enryanthe", C. M. v. Wefyer; 6. Cantilène de l'Opéra .Cinq Mars" (trains- crRe par Mann), Ch. Gounod; 7. a. Con- cert-Polka voor Piston-Solo, F. W.Timmner; b. Cavatine (trauscrite par Mann), Joachim Raff; c. Die Henzelmannchen, Eilenberg;8. Fantaisie sur jdes motifs de .Guillaume Teil", Opéra de Rossini, J. G. H. Mann. Voor het aanst. winterseizoen zijn aan het Hollandsch operagezelschap van den Parkschouwburg verbonden de volgende dames, allen Nederlandsche van geboorte mej. Louise van Besten, gedurende twee jaren le chanteuse aan de groote opera de la Monnaie te Brussel; mej. Alma Sandier, leerling van het conservatorium te Parijs en mej. Marie van Brugge, van de muziek school te Gent. OFFICIEEL.E BERICHTEN. Door Z. M. is de heer mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, Zr. Ms. mi nister-resident te Madrid, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is dr. Th. W. Engelmann, hoogl. aan de rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is aan den lait. ter zee 2e kl. jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, de vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de versierselen der orde 3e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan jhr. mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois, president van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, verlof verleend lot het aannemen der ver sierselen van commandeur der orde van Pius IX, hem door Z. H. den Paus geschonken. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Oostbnrg mr. F. J. N. Van Dam, thans griffier btj bet kautongerecht te Hulst. Door Z. M. is benoemd tot ambt. van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in bet arr. Almeloo, ter standplaats Almeloo, mr. W. A. H. Vou Heyden, adv. en proc. te Almeloo. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Rotterdam, J. M. Slinkert, cand.-notaris aldaar. Door Z. M. is J. H. Kramers, te Rotterdam, met ingang van 1 Sept. 1888 opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrond. Schiedam. Door den minister van koloniën is de heer L. Tobi gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. daar te lande. Door den minister van koloniën zijn de heeren P. C. Van Koesveld en J. W. Van Nouhuys gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-lndië, om te worden benoemd tot 3e stuurman bij de gouvernements-marine daar le lande. De kapt.-luit. ter zee H. A. Schippers, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. De luit. ter zee 2e kl. I. P. De Stoppelaar wordt met 6 Sept. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willems oord. De off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht J. Va" der Kolk, dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip Alkmaar, wordt met den 6en Sept. a. s. op non-act. gebracht en ver vangen door den off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht K. A. E. Seipgens, terwijl de off. v. gez. 2e kl. bij de zeemacht J. T. Brust met dien datum geplaatst wordt in de rol Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Bij beschikking van den minister van marine is aan den machinist le kl. in het vaste korps machinisten J. V. Ahrensmann toegekend de groote gouden medaille voor vijftig-jarigen tronwen en eerlijken dienst. De min. van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 15 Oct. e. k. en de volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam ge legenheid zal worden gegeven tot het af leggen van de practische examens van arts en tandmeester. Nadere bijz. bevat de Sl.-Ct. De St. Ct. van 14 Augustus behelst het verslag van het examen tot toelating als adelborst 3de kl. aan het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord in het jaar 1888. De commissie maakt daarbij de vol gende algemeene opmerking: Alhoewel de uitkomsten betreffende liet adspirantenexamen dit jaar gunstiger mogen worden geacht dan verleden jaar [van de 117 adspiranten hebben 48 aan de vereisch- ten voor het examen voldaan, of 41,02 per cent, en 69 niet voldaan,] zoo moet toch worden opgemerkt, dat blijkbaar bij het on derwijs van verscheidene adspiranfen veel gevorderd is geworden van het geheugen, maar er, over het algemeen genomen, niet genoeg werk van was gemaakt, het denk vermogen te omwikkelen en het geleerde toe te passen. Ook dit jaar heeft men wederom onder de adspiranten jongelieden aangetroffen, waar van men bepaaldelijk kon en moest weten, dat zij niet zonden kunnen voldoen aan de gestelde vereischteu voor het examen, hetwelk afkeuring blijft verdienen. De schrijver van de „Haagsche Kro niek" in de N. Gron Ct. zegt in zijn laatsten brief o. a. Het schijnt thans met zekerheid te zijn bepaald dat de vereenigde vergadering der VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, 60). Ellen vertelde nog eens de reden van haar komst. rTante Maitlandzoo wendde zich miss Fortes op viij wel gebiedenden toon tot de oude, dikke dame, „zeg eens aan Celeste, dat ze me twee meter brengt van de Brusselsche kant, waarmede mijn baljapon gegarneerd wordt." Zwijgend stond tante op en vroeg onder het weggaan: „Lieve, waar is mijnheer Moultrie gebleven?" „In de huishoudkamer," antwoordde het Meisje, zonder om te zien. Daarna ontdeed üj zich van mantel en hoedbleef met het hopje op zijals een nieuwsgierig vogeltje d« modiste aankijken en huppelde vervol gons naar haar toe. Wat ziet ge bleek I" zei ze meewarig. «Vast weer veel te hard gewerkt vandaag I Is 't niet? Ik ben overtuigd, miss Grey, dat ge niet voor zulk werk in de wieg zijt gelegd." Moultrie beneden in de huishoudkamer 1 Als hij nu eens plotseling de deur openmaakte en voor haar stond „Dat doet er niet toe," antwoordde Ellen ,ik naai gaarne en bovendien, het is mijn broodwinning." Zeker was de manier, waarop dit ant woord gegeven werd, niet volkomen natuur lijk, althans miss Fortes zag Ellen eenigszins verwonderd aan en ging toen op zachten kinderachtige» toon voort: „Is dat heusch waar? Men zou al heel dom moeten zijn, om niet dadelijk te zien, dat gij in een modemagazijn niet op uwe plaats zijt. Het is stellig en zeker, dat gij betere dagen gekend hebt. Dat heb ik ook al tegen madame gezegddie mij geantwoord heeft dat gij van eene goede familie en eene be schaafde dame zijt, meer durfde ze mij niet te vertellen." Ellen's gezicht werd weder gekleord en zij maakte zich gereed om te vertrekken. „Miss Fortes," zei ze, „het is al zoo laat geworden en ge hebt, geloof ik, bezoek. Madame zal boos zijn, als ik zoolang weg blijf vergun me nu om heen te gaan.'' Miss Fortes bracht haar met juweelen versierd handje op Ellen's arm en drong haar met zachten drang om weder plaats te nemen. „Mijn bezoek beneden kan wel wachten," sprak ze, „en als gij aan madame zegt, dat ik u heb opgehoudenzal zij het wel nalaten u iets onaangenaams te zeggen. Celeste heeft ook nog niet eens de kant gebracht, zij is zoo onhandig, dat zij zeker nog wel een poosje zal moeten zoeken, eer zij gevonden heeft wat ik bedoel." Ellen zat weder op haren stoelmaar met brandend verlangenom toch dit huis zoo gauw mogelijk te verlaten. „Miss Grey," ging Lilia Fortes met lieftalligheid voort, „herinnert ge u nog, toen ik u voor de eerste maal zag? Het was véor ongeveer een jaar, ik weet het heel goed, want ik moest toen juist voor de eerste maal in de wereld worden ge bracht. Ik kwam met tante Maitland bij madame om iets nieuws te bestellen, en madame riep u uit het atelier om ons de laatste Parijsche modellen te laten zien. Ik dacht toen, dat gij het mooiBte meisje was, dat ik ooit had gezien. Zelden be moei ik mij met andere menschen, maar dadelijk toen ik u zaggevoelde ik mij zeer tot n aangetrokken. Bij 't naar hnis rijden zei ik tot tante Maitland: „'t Is precies, alsof die miss Grey eene geborene prinses is, die zich als naaister heeft ver kleed ik ben zeker, dat zij eene heel andere interessante levensgeschiedenis heeft." „Heel beleefd van u, om zooveel be langstelling te toonen in mijn persoontje. Ik herinner mij onze eerste outmoetiug nog levendig," zei Ellen, die op heete kolen zat om weg te komen. Weder legde miss Fortes hare kinder handjes zoo verleidelijk mogelijk op den arm der naaister en vroeg: „Waarom zie ik n altoos- in het zwart gekleedhebt gij iemand verlorendie u lief en dierbaar was?" „Ja, miss," antwoordde Ellen, zonder eenige verdere verklaring te geven, wienzij verloren hadnoch op welke wijze. „Dat is heel treurig! Ge gevoelt u zeker erg eenzaam? Ook ik heb het dik wijls eenzaam, hoewel ge dat haast niet zoudt gelooven." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1