w m W» *1. Mlft CU «2 J -<». "WW buitengewoon in groei kan toenemen, is de toe-tand op lieden zeker toch too nadeelig, dat hel te produceeren getal vaten zeker nog beneden dat van verleden jaar blijven Koop is er op heden nog niet gesloten toch zal de prijs der eerste wel op f 25 komen te staan, vooral daar ze groen aan de markt tot f 15 per honderd worden ver kocht. I)e uien staan zeer gord, doch in de laatste dagen openbaart zich de zooge naamde ziekte in hel loof, zoodat wanneer die moest doorgaan, de meeste partijen niet den vollen wasdom bereiken zullen; v.iti prijs hoort men hier nog zeer weinig. De aarbezienleelt kan redelijk genoemd worden de soort die bier groeit wordt niet voor inmaak, doch voor oumiddellijke consuinlie gebruikt. De vroege aardappelteelt was niet voordeelig, beschot was redelijk, doch de prijs zeer laag, zelfs tot een gulden per heetin de Inte Boort openbaart zich di gevreesde ziekte. De bloembollen hebben redelijk aange kweekt, en de prijzen zijn voor de meeste soorten zelfs zeer boog; zoodat dit jaar onder de gunstigste zal gerekend worden. Crocussen (de soort hier verbouwd groote gele) zijn in de laatste jaren het opplanleu niet waard. Hooi werd tot op lieden weinig en slecht gewunlien, doch op heden is er veel gras. liet koren staat redelijk, doch of de kor rel wel zal meevallen, is zeer bedenkelijk. Voor allea verlangt men droog, doch frisch weder, daar op de menigvuldige regens en kele heete dagen aan alle vruchten groo- telijke schade zouden. 11. K. 11. prinses Albert van Pruisen bezichtigde gisteren liet raadhuis te s'-Qra- venhage. 11. M. de koningin van Servië heeft zich hedenochtend te 8 uur per salonwagen van de Uoli. Spoorwegmaatschappij naar Parijs begeven. Gistermorgen te 9J uur werden op hel Alexandersveld te 's (lage de bij het 3e reg. huzaren nieuwbenoemde 2e luits. jhr. Vertilden de Salve de lirunetou en firondgeest, voor het frout van het reg. op plechtige wijze beëedigd en geïnstalleerd. Gisttrnamiddag werd hun door de officieren van liet reg. een diner aangeboden, waaraan ook de officieren van de escadrons te Leiden en te Amsterdam deelnamen. De arr.-iechtbank te Rotterdam behan delde gisteren de zaak van zekere dame B. die onder den schijn van vroomheid en liefdadigheid tal van Katholieke ingezetenen te dezer stede oplichtte. De eisch luidde 2 jaar gevangenisstraf. Met de Schitf (de papieren boot, welke gedurende eenigen lijd de aandacht trok der bezoekers van de tentoonstelling in den Koe kamp) maakte de heer J. Bruijtie gisteren een proeftocht langs het strand te Scheveuin- gcu. Ofschoon de branding in verhouding van het ranke vaartuigje waarvan de lengte 9.50 M., de breedte 0.28 M., en de hoogte 0.08 M. is, zeer sterk was, gelukte de proef bij uitnemendheid. De bezoekers van het strand volgden met aandacht de proefneming. Dordrecht genoot gisteren weder eens de twijfelachtige eer van een bezoek van een drietal z.g. kwartjesvinders. Twee fijn ge kleede yhceren", naar hun tongval te oor- deelen Vlamingen, besochteu nl. gisteren ochtend rene herberg en togen daar aan het kaart spelen. Kort daarna kwam een ander „heer" in gezelschap van een buitenman, die de weekmarkt voor zaken bezocht, iu dezelfde herberg. Na korten tijd hun ge sprek over de levering van landbouw producten te hebben voortgezet, ging de mijnheer na tuurlijk eens bij de kaartspelers kijken en werd de buitenman uitgenoodigd mede te doen. Deze had echter geen lust, zoodat liet spel gestaakt werd, waarschijnlijk echter in de hoop het boertje op andere wijze van zijn geld te out lasten, althans liet edele drietal verliet met hem de herberg in de richting van het Schctfersplein De politie had inmiddels van een anderen buitenmau, die dezelfde herberg had bezocht, liet een en ander vernomen, eu terstond nam zij de noodige maatregelen om, door waarschuwing van verschillende koffiehuisbouders en her bergiers, den afzetters den pas af te snijden. Voor zoover wij konden vernemen is dit ook werkelijk geschied, daar hun in een paar herbergen verlof tot kaartspelen geweigerd werd. Ook moet de politie gelegenheid gevonden hebben, den reeds in handen der yhceren" gevallen buitenman te waarschuwen, zoodat deze er ronder kleerscheuren is afge komen. Moge het bovenstaaude weder algemeen tot leering en waarschuwing strekken. (D. Ct.) Voor de betrekking van gewoon lioog- leeraar in de ontleedkunde enz. aan de gemeente universiteit te Amsterdam wordt door B. eu \V., op voordracht van curatoren, aanbevolen den heer dr. Georg Kugc, bui tengewoon lioogleeraar aan de universiteit te Heidelberg. Gistermiddag 5 uur steeg de lucht reiziger Frédéric L'Hosie met zijn lucht ballon I'Almosphère van het Doelenveld Ie Alkmaar op. Hel was prachtig stil weder brood, boonen en andere voedingsmiddelen. fin de dorpen was de armoe iudcidaad groot en bracht talrijke sterfgevallen mee. In de steden was de armoe niet minder aanzienlijk. De honger deed iu eenige plaat sen samenscholingen ontstaan." Men meldt uit Deventer: De IJsel is gisteren opnieuw 11 cM. gewassen. De met zuidelijken wind. De heer Th. Grote, peilschaal teekeot 5,30 M. boven A. P. logementhouder aldaar, maakte de reis inedc. j Verschillende perceelen bouwland staan reeds Vele menscheu waren op de b?en om bet onder water. ballon is Ie Noord- schouwspel te zien. De scliarwoude nabij liet station neergekomen. Omtrent het outslag, door de officieren der dd. schutterij te Amersfoort aan Z. M. den kouiug eenparig aangevraagd, naar aan leiding etner toespraak, door den burgemeester gehouden, zegt de Arnh. Ct. Nader vernemen w ij, dal de volgende w oorden in deze toespraa t hier van voorna melijk de reden zijn; de burgemeester zeide yd.il daar, waar liet grootsle gedeelte tbr officieren ongeschikt was voor hun taak, er ten kundig laJer bestond om hen voor tc lichten." Deze woorden te richten tot een 35 tai officieren der schutterij, waaronder ook ge pensioneerde officiereu van hel leger, mag, zou zc af niet niet kwetsende bedoeling zijn uitgesproken, verre van handig genoemd W' rden." Van de 99 leerlingen van den afge- loopen cursus der YVagemngsche rijks-land bouwschool, zijn 4-0 bestemd voor lndië, I voor de Transvaal, 1 voor Suriname, 1 voor Hongarije en 1 voor Amerika. Uit Nijmcgeu schrijft men aan bet llbl. dd 9 Augustus. Door de aanhoudende regens eu den snelleu was der Waal ziet het er alhier en in de omstreken voor de landbouwers en veehouders allertreurigst uit. De uiterwaarden met haar welig gras staan allerwege onder water. Iu den polder de Ooij, de Beekschc eu aaugreiizemle poldeis staat zooveel kwel- en regenwater, dat liet vee voor het grootste gedeelte daaruit is verwijderd. Eenige veehouders hebben huu vee ter inarkt of in de weiden verkocht, om niet genoodzaakt te werden nu reeds den wintervoorraad hooi, dat al zeer slecht is uitgevallen, aan te spreken; terwijl ande ren, die geen goede prijzen meenden te kuunen bedingen, het vee hebben opgestald. In sommige lage streken staat liet koren in het water, zoodat nn de gemaaide rogge onmiddellijk van het veld naar hoogcr ge legen streken tot droging moet vervoerd worden. De aardappelen, boonen enz die goed uitgevallen waren, lijden, vooral iu de Betuwe, het rijk van Nijmegen enz, zeer veel door de nattigheid. De graanprijzen, vooral die der tarwe, zyn veel gestegen, zoodat men thans bij eenige weken geleden f 15 25 per last meer bedingt. Gelukkig mag bet toch intusschen lieeteu, dat voor Belgische eu Fransche rekening veel vraag naar vet vee is, waardoor de prijzen hoog blijven. De Zupkentche C't. herinnert aan eenige vroegere regenjaren. Nadat men in 1625 een droogte had be leefd, die alle water wegnam en waardoor in het Spaansche kamp, de liter water met 2 eu 4 stuivers werd betaald, viel in 1648 en nogmaals in 165(1, een regen en zoo aan houdend, zoo zoudvloedachtig, dat het graan begon te rotten op liet veld, en datgene wat kon ingeschnurd worden, was niet eet baar. De prijzen der eetwaren stegen destijds op lot aanzienlijke hoogte. 1816 en 1817 waren ook noodlottige jaren voor den landbouwer, tengevolge van den langdurigeu regen. Reeds was het land afgestroopt geworden in 1814 en 1815 door de invallen der bondgenooten, en die ramp zat hun nog dwais in beurs en maag. In Juni, Juli en Augustus, in den tijd dat het graan moest rijpen, gemaaid en ge schuurd wurden, viel de regen onophoudelijk. Wat kon binnen gebracht worden, was bedorven en beantwoordde daareuboteu niet aan de hoeveelheid. Wat de ramp nog vergrootte, was de mindere qpbreugst van beestenvoerder eu aardappels. Ziehier wat een schiijver te dezen oprichte zegt. yin Holland leed liet vee veel van den honger; de meeste weiden bleven overstroomd en dieren plonsten tot aan hunne buik in 't water en poogden het gras Ie vreten dal dc landbouwer boveu op het water haalde. (Ook nu weer staan de weiden ouder e.i het vee wordt ziek aan de klauweu en op geblazen aan 't lijf.) yVele vctweiers wareu verplicht, bij ge brek aan voeder, bun vee met verlies te lerkoopen, zoodat het vleesch in zekere districten tot buitengewoon lagen prijs ver kocht werd. Het bleef niettemin buiten bel bereik vau deu arme, die, iu sommige strc ken, zich moest tevreden stellen met baver- Uit Meppt'l: Het water is gelukkig sterk vallende; in de laatste drie dagen bedroeg de val 0,40 M. In het Meppelerdicp teekende de peilschaal lieden voormiddag 0,70 M. A. P. Met de Hoogeveensche vaart wordt nog gestroomd; de Meppeler- sluis is echter reeds weer gesloten, zoodat nu met de stuw wordt geslroomd. Uit Renkum: De Rijn blijft voortdurend langzaam wassende; alle aan deze zijde der rivier gelegen lage weilanden zijn nu diep onder water gezet. Thans stroomt het water over de kade in het Broek, zoodal ouk nu reeds de lage weilanden van het landgoed Oranje Nassau's Oord zijn over stroomd. Ook in de omliggende plaatsen is het niet beter gesteldook daar zijn alle laag gelegen lauden onder water gezet. De ilienstmeid Jacoba Boer, van Hul- iandscbeveld naar Hoogeveen gaande, zag bij el passeereu van ecu voetpad langs het kanaal een paar kinderhandjes even uitste ken boven het water iu de nevens gelegen w ijk. In een oogenblik was de kloeke meid te water eu zij had liet geluk en voorrecht eeu tweejarig kindje er uit te halen en vau een wissen dood te redden. Verleden Woensdagavond had te Ambt- Almetou weder een hevige vechtpartij plaats. Zekere K werd zoodanig mishandeld eu ge sneden, dat hij bewusteloos nederviel. Tegen een paar personen, verdacht van deze mis handeling, is proces-verbaal opgemaakt. De officier van justitie te Heerenveen beeft zes maandcu gevangenisstraf geëischt tegen een kermisreiziger, die op de straat te Le i mer zong: yLeve de socialen, weg met Willem III". BUITEN LANDSUHE BËK10HTEN K .1 UËLASI 1». Het terslag over het loodswezen vau bet comité uit bet lagerhuis bevestigt het resumé, de vorige week door de Standard gegeveu. De commissie adviseert tot be- sleudiging van de loodsbtieven voor Engelsche en vreemde gezagvoerders en schippers, het geen Trinity llouse bestreden maar de Trade Board verdedigd had, omdat slechts aan een dertigtal vreemdelingeu loodsbrieveu uitge reikt zijn, terwijl moeilijkheden over deze zaak met de belanghebbende vreemde staten Engelauds handel zouden kunneu benadeeleu. De Engelsche regeering en de commissie uit het lagerhuis vertrouwen evenwel, dat de regeeringeu der vreemde staten eene even vrijzinnige gedragslijn tegenover de Engelsche loodsen zullen volgen. Te Bradford is een internationale schaakwedstrijd aan den gang. Voor het meesterschap zijn prijzen ten bedrage van 3200 gd. uitgeloofd. De directie van het bekende Eugel- sche dagblad the Timet heeft eene vervolging ingesteld tegen een paar mannen, die zich op eene of andere ongeoorloofde wijze eeu exemplaar van dat blad hadden weten te verschaffen, uog vóór dat dit nummer uit gegeven was, vermoedelijk om den inhoud daarvan aan eeu of meer andere nieuwsbla den te verschaffen. Een detective zag beide personen dezer dagen 's oc itenda om 4 uur zich van het bureau der Timet verwijderen en vond het pas vau de pers gekomen blad in hun bezit, zouder dat zij daarvan behoorlijs rekenschap kouden of wilden geven. De twee mannen werden aangehouden, doch later uuder borgtocht vrijgelaten. Ook van de directie van het blad the Standard zyu dezelfde klachten over dergelijke kwade prak tijkeu ingekomen. Wegens gebrek aan wettig bewijs, leidde de vervolging later tot niets, doch bij de behandeling bleek, dat een der maunen ui dienst stond van de Neto-York Herald en hoogst waarschijnlijk zijn werk maakt, vau het per kabel overzeilden van nieuwstijdingen aldus uit Engelsche bladen vóór liet uur van uitgifte verkregen. We gens het tijdverschil tusschen Londen en New-York, dat 4 uren eu 58 minuten be draagt, konden aldus gekaapte nieuwstijdin gen nog in de Nen-Yorksche bladen van (leuzelfden dag verschijnen, natuurlijk zonder de bron te noemen. (A'. t>: d. D.) A4 \KHIJ K. De Spaanscbe gezant beeft den minis ter vau buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de afdeeling der Spaansche vloot, die manoeuvres zal uitvoeren, eenige dagen te Toulon voor anker denkt te komen. Spanje, zeide de gezant, wil hierdoor aan Frankrijk een bewijs der goede vriendschap tusschen de beide volken geven. I)e heer de Freycinet, ini„ister van oorlog, vertrok gister naar Chambéry eu vervolgens naar Brianfon en Grenoble, om de militaire inrichtingen aldaar te bezichtigen. Drie leden van den Parijschen ge meenteraad hebben zich vervoegd bij den minister F'loquct om aan te dringen op de heropening der Arbeidsbeurs. De minister heeft geantwoord, dal het volstrekt niet in zijne bedoeling ligt de Arbeidsbeurs op te heffen; hij wil haar alleen aan hare wezenlijke bestemming doen beantwoorden. Van de werkstakingen te Parijs is eergisteren niets bijzonders tc melden. Eene poging van de kappers cn koffiehuiskncchts om bij verrassing de arbeidsbeurs binuen te dringen is verijdeld. Bij het gedeukteekeu van Gambetla samenscholende, stoven zij bij de naderiug eener afdeeling politie agenten uiteen. Te Amiens is bet Woensdag rustig ge- weest. Acht manifests ten zijn er tot ge vangenisstraf veroordeeld, loopeude van 10 dagen tot 2 maanden. Aan drie raadsleden die tegen de sluiting van de arbeidsbeurs kwamen protesteeren heeft de heer F'loquet dezelfde verklaringen gedaan als hij in den ministerraad dienaangaande had afgelegd. Aan Le Tempt wordt uit Port-au-Prince onder dagteekeuing van heden geseind, dat in het noorden des lands een opstand is uit gebroken en eene sterke bende naar Port-au- Prince oprukt. OIIITICIILA4 U. De keizerin-weduwe Augusta is voor nemens Coblentz den 15n dezer te verlaten en, gelijk 11. M. ieder jaar omstreeks dezen tijd gewoon is, zich naar het kasteel Babels- berg te begeven. Dezer dagen werd de bekende onder zoeker van de binnenlanden van Afrika, de le luitenant Wissmann, door den keizer ontvangen en getioodigd deel te nemen aan het diner ten hove. Z. M. liet zich nauwkeurig onderrichten omtrent den toestand iu Afrika iu 't algemeen en dien der Duitscbe koloniale maatschappijen in 't bijzonder. De keizer gaf bij dit ouderhoud blijken van groote belangstelling in den staat van zaken in Centraal-Afrika en in de lotgevallen van Stanley en Emin Pacha. De heer Wissmann genoot de eer daarna door de keizerin-weduwe Frederik ontvangen te worden. Te Baden zullen 26, 29, 31 Aug. en Sept. internationale wedrennen worden gehouden. De bij gelegenheid van hetjubilévan het 600-jarig bestaan van Dueseldorp te honden groote tentoonstelling van kunsten zal den 12n dezèr geopend worden. Prins George van Pruisen, die zijn stenn aan deze belang rijke expositie verleende, wordt bij die ge legenheid te Dueseldorp verwacht. De toestand der groothertogin vsn Baden, die aan eeu gevaarlijke oogziekte lijdt, wordt gunstiger. De geneesbeeren hebben hoop dat de groothertogin voorgoed van haar kwaal zal bevrijd worden. Iu September a. s. zullen hertog Maxi- miliaan vau Beiereu en zijne gemalin, ds eenige nog levende zuster van koning bo dewijk I, bun diamanten bruiloft vieren. Het huwelijk werd gesloten den 9den September 1828. Volgens de Polit. Corresp. heeft ko ningin Nathalie de bevoegdheid vau het Consistorie vsn Belgrado erkend en beeft zij Pirotschauatz tot haar vertegenwoordiger gekozen. De Servische regeering had bier- tegen geen bezwaar. OOITE4UIJ R. Dépéches uit Weenen maken melding van het ontdekken van een komplot te Cettinje, de hoofdstad van Montenegro, met het doei om in Bosnië, Servië eu Bulgarije eene revolutie te doen uitbreken. Het revo lutionaire comité te Cettinje moet vertak kingen te Praag, Laibach, Brüuu en Zsri hebben. TVRHIJK. Mahmoud-Pacha, de minister van finan ciën, is afgexet eu voorloopig vervangen dooi Agob-Pacba, den minister voor de civiele lijst. A F K 1 K A. De hoofden der opstandelingen Dinitala en Undabuko hebben met dnizend hunner volgelingen en al hun vee op Transvaahrh grondgebied de wijk genomen. AMERIKA. Er is ook een vrouw candidaal gesteld voor het presidentschap der Vereenigd*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2